Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U mnie zapchany nawet na maksa, nigdy nie przeszedł do lania się mazi, ale po raz kolejny napiszę, że kocioł w zasadzie nie schodzi nigdy poniżej 50 stopni.

Jedynie przy starcie kotła po długim postoju, z temperatury około 30 stopni skutkowało spoceniem się i oklejeniem później pyłem, wyłączałem go przy 50/60 stopniach i odkurzałem, lub zostawiałem... Kiedyś przed czyszczeniem, czekałem, aż mocno się wychłodzi, bo miałem stracha, teraz wyłączam, zgarniam żar do wiaderka i wynoszę z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przecież przesłałem film z rurkami po dwóch miesiącach, w ten dzień właśnie czyściłem.

 

Wrzuć zdjęcia swoich (np przez Fotosik), te co mi przesłałaś, zobaczymy co napiszą pozostali Granpalowi wyjadacze :p

 

 

U mnie tak wyglądające rurki to nie byłby jeszcze powód do zmartwienia.

Cóż, zdiagnozowałam się, że mam na punkcie tego pieca obsesję ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak sytuacja ? Działa ? Ciepło ?

 

Działa, ciepło, ja się pochorowałam :bash: Na szczęście zwykłe przeziębienie. Pewnie odreagowanie.

 

Popiołu w płomieniówkach dużo, czyszczę je z doskoku przy włączonym piecu. Ale popiół lekki, brązowy.

 

Tyle że piec wrócił do swojego zwyczaju, tj. przegrzewa wodę w CWU. 75 stopni to norma :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zmienić lokalizację czujnika temperatury lub/i założyć zawór mieszający CWU, ja taki założyłem kiedyś, bo grzałem latem co 2/3 dni do dobrych 80/85 stopni 500l

Czujnik przenieść na samą górę zbiornika lub na rurę zasilającą zbiornik CWU.

 

I znów gratulacje!

 

Ten nasz magik (czyli po prostu inżynier z najwyraźniej wypracowanym, a nie znalezionym w chipsach dyplomem) twierdzi, że zawór i czujnik są w złym miejscu. Kwestia przeniesienia. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

 

Żebym ja to forum czytała od kilku lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

 

 

 

Jeszcze kilka rzeczy warto zweryfikować...

 

Przy piecu jest zawór bezpieczeństwa ?

Na zbiorniku CWU jest zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe ?

Na instalacji grzejnikowej jest naczynie przeponowe ?

 

Pytam bo skoro kocioł przegrzewa zbiornik CWU, to gdyby go zagotował to może być niezłe booom, mało prawdopodobne przy ilości paliwa w komorze spalania peleciaka, ale lepiej dmuchać na zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka niska moc , moc dmuchawy ? mam sterownik ELTA ..Czujnik temperatury spali mogę wyczyścić szczotką druciana ? jest jeszcze jeden problem z sadzą co 3 dni muszę czyścić płomieniówki i zawirowacze które są pokryte czarną suchą sadzą . kocioł ma temperaturę zadaną 68 stopni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

 

 

 

Jeszcze kilka rzeczy warto zweryfikować...

 

Przy piecu jest zawór bezpieczeństwa ?

Na zbiorniku CWU jest zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe ?

Na instalacji grzejnikowej jest naczynie przeponowe ?

 

Pytam bo skoro kocioł przegrzewa zbiornik CWU, to gdyby go zagotował to może być niezłe booom, mało prawdopodobne przy ilości paliwa w komorze spalania peleciaka, ale lepiej dmuchać na zimne.

 

 

Nie wiem czy jest :o

 

Nie no, ja się nie chcę bać :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co 3 dni muszę czyścić płomieniówki i zawirowacze które są pokryte czarną suchą sadzą
Czarna sadza wskazuje na niedostateczną ilość powietrza.Być może kocioł trzeba gruntownie wyczyścić.

 

Jeśli kocioł jest poprawnie ustawiony powinno się wykonywać:

1. Czyszczenie wnętrza z sadzy/popiołu (komora spalania + rury powyżej, ale bez wyjmowania betonowego dyfuzora) - raz na miesiąc

2. Przepychanie dziurek do nadmuchu w palenisku - dwa razy na sezon, lub częściej jeśli się zapychają.

2. Czyszczenie połączenie kotła z kominem - dwa razy na sezon

3. Usuwanie popiołu z komory pod paleniskiem - raz na rok

4. Wymiana tulei - co 3 lata, ale zależy to od jej zużycia - trzeba ją co roku obejrzeć od strony paleniska.

 

Jeśli palimy kiepskim pelletem, to co 1-3 dni trzeba jeszcze wyciągać placek spieku z paleniska - robimy to podczas pracy kotła (dmuchawy) żeby popiół nie wpadał pod palenisko.

 

Jeśli kocioł czysty to trzeba albo zmniejszyć podawanie paliwa, albo zwiększyć moc dmuchawy.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarna sadza wskazuje na niedostateczną ilość powietrza.Być może kocioł trzeba gruntownie wyczyścić.

 

Jeśli kocioł jest poprawnie ustawiony powinno się wykonywać:

1. Czyszczenie wnętrza z sadzy/popiołu (komora spalania + rury powyżej, ale bez wyjmowania betonowego dyfuzora) - raz na miesiąc

2. Przepychanie dziurek do nadmuchu w palenisku - dwa razy na sezon, lub częściej jeśli się zapychają.

2. Czyszczenie połączenie kotła z kominem - dwa razy na sezon

3. Usuwanie popiołu z komory pod paleniskiem - raz na rok

4. Wymiana tulei - co 3 lata, ale zależy to od jej zużycia - trzeba ją co roku obejrzeć od strony paleniska.

 

Jeśli palimy kiepskim pelletem, to co 1-3 dni trzeba jeszcze wyciągać placek spieku z paleniska - robimy to podczas pracy kotła (dmuchawy) żeby popiół nie wpadał pod palenisko.

 

Jeśli kocioł czysty to trzeba albo zmniejszyć podawanie paliwa, albo zwiększyć moc dmuchawy.

 

 

A ja mam jeszcze pytanie które to są dziurki od nadmuchu i która to jest komora pod paleniskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze pytanie które to są dziurki od nadmuchu i która to jest komora pod paleniskiem.

Powierzchnia na której pali się ma dziurki. Powietrze z komory pod paleniskiem przez te dziurki jest podawane do procesu spalania. Jak otworzysz dolne drzwiczki podczas pracy kotła zobaczysz punkty z których dmucha powietrze.

komoraPodPaleniskiem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa, ciepło, ja się pochorowałam :bash: Na szczęście zwykłe przeziębienie. Pewnie odreagowanie.

 

Popiołu w płomieniówkach dużo, czyszczę je z doskoku przy włączonym piecu. Ale popiół lekki, brązowy.

 

Tyle że piec wrócił do swojego zwyczaju, tj. przegrzewa wodę w CWU. 75 stopni to norma :([/QUW

Witam z przegrzewaniem CWU masz problem nie z winy pieca lecz z braku zaworu zwrotnego na róże powrotnej ze zbiornika CWU do pieca koszt ok 20 zł bez tego zaworu będzie nagrzewało wodę grawitacyjnie do temperatury zadanej na piecu,też tak miałem woda wrzątek przez 24g po zastosowaniu prostego zaworu zwrotnego piec steruje temperaturą CWU jeżeli nie załączy pompki woda samoczynnie nie podniesie się ani o stopień pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem to demonizowanie temperatury cwu. Woda nie nagrzeje się do temperatury wyższej niż ustawiona temperatura zadana kotła. Przy ustawionej temperaturze zadanej nawet 80 st C woda się nie zagotuje. Na ogół zasobnik ciepłej wody ma w przypadku zasobników dwuwężownicowych czyli tych do solarów pojemność 300 l a wężownica pieca grzeje połowę objętości czyli ok. 150 l - to co komu przeszkadza mieć 150 l cwu o temperaturze zadanej kotła, czyli na ogół 70 st C zamiast 50 st C? Oczywiście przeponowe naczynie wzbiorcze na cwu jest pożądane z uwagi na rozszerzalność cieplną wody, ale jeśli go nie ma to i tak nie rozsadzi nam zbiornika, gdyż jest w nim poduszka powietrzna. Oczywiście wzrośnie ciśnienie w instalacji wodnej, ale wg moich obserwacji nie przekracza ono + 3 atm powyżej ciśnienia sieci, a w normalnej instalacji wodnej na ogół jest regulator ciśnienia wody z sieci wodociągowej. Zawór bezpieczeństwa przy zbiorniku cwu jest konieczny w przypadku awarii automatyki i zagotowaniu się kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoka temperatura cwu nie jest zalecana z dwóch powodów,możliwość oparzenia najmłodszych domowników i druga baterie w prysznicu ulegają szybszemu uszkodzeniu ale zamontowanie termostatycznego zaworu mieszającego likwiduje obydwa problemy tylko koszt trochę wyższy niż zaworu zwrotnego ale obydwa rozwiązania są skuteczne żeby uniknąć problemów z za gorącą wodą, tylko w przypadku Granpala który jest zaprogramowany do grzania cwu do temp. którą sami zadamy sam zawór zwrotny w zupełności wystarczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zawaliłam ze Świętami Bożego Narodzenia, ale tak od serca chciałabym życzyć wszystkim Panom szczęśliwego Nowego Roku. Przede wszystkim zdrowego. Tego życzę zawsze, niezależnie od wiary w wirusa czy nie. Jednak w tej kwestii przydałby się powrót do normalności. Poza tym życzę spełnienia marzeń i oczywiście bezproblemowego użytkowania Granpali ;)

 

Wiem, że wpis nie na temat, ale zaryzykuję. Serdecznie dziękuję za dotychczasową pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...