Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No i w końcu po upływie pół roku do mnie też piec dotarł ale muszę przyznać że teraz w polimecie ktoś nierozgarnięty sprzedaje te piece prosiłem o przesłanie dokumentów takich jak certyfikat eko-projekt etykieta klasy energetycznej i nic nie dostałem po za instrukcją obsługi a wszystko to jest wymagane w programie czyste powietrze i znowu trzeba dzwonić i się upominać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest naklejone ale takie naklejki można kupić na alegro za pare złotych, do programu czyste powietrze potrzeba przedstawić certyfikaty do wglądu,szwagier zamawiał piec na pelet innej firmy też na dofinansowanie i automatycznie dostał wszystkie papiery niezbędne do tego programu to znaczy że wiedzą co jest wymagane a w Polimecie wielkie zdziwko jak poprosiłem o dosłanie takich dokumentów,to chyba jestem pierwszym klientem który kupił ten piec na dofinansowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś na terenie Podhala lub Małopolski serwisanta Grandpala?

Użytkownicy tego forum raczej radzą sobie sami, więc może być trudno o odpowiedź, co widać po upływie czasu od zapytania i braku odpowiedzi. Spróbuj może dopytać w Polimecie. Lepszym rozwiązaniem może być opisanie tutaj Twoich problemów, bo być może uda się je rozwiązać dzięki podpowiedziom forumowiczów,

Pozdrówka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 1 month później...
  • 2 months później...
Witam mam zamiar skorzystać z programu czyste powietrze i tu moje pytanie Czy piec grantal Eco spełnia wymogi programu czy dostałeś z polimetu kartę produktu oraz dokument o klasie efektywności energetycznej? Bo z tego co się dowiadywałem to te dwa dokumenty są wymagane do programu czyste powietrze. Poza tym w domu mam instalację gazową i w moim przypadku tylko wchodzi w grę piec na pellet o podwyższonym standardzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Proszę być bardzo ostrożnym w kontakcie z Granpal/Polimet. Straciliśmy z nimi dużo pieniędzy i nigdy nie skończyli naszego kotła, ponieważ zabrakło im pieniędzy. Proszę sprawdzić stronę na Facebooku, na której opisałem wszystkie problemy, które mieliśmy z nimi: https://www.facebook.com/profile.php?id=100073837682167

 

Jestem prawie pewien, że nie mają żadnych certyfikatów. Wiele razy pytałem o certyfikaty dla zamówionego przez nas kotła parowego, ale nigdy ich nie otrzymałem. Jeśli odwiedzisz to miejsce, zobaczysz, że pracuje tam tylko 2-3 spawaczy i to wszystko. Zestawy automatyki pochodzą od firmy ELTA, która jest dobrą firmą, ale M*** N*** nigdy nie dokonał płatności za naszą kotłownię. Nawet po roku od zamówienia ELTA nie otrzymała żadnego zamówienia od Granpal, a my dokonywaliśmy płatności zgodnie z umową dostawy.

Edytowane przez Juha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprowokowałeś mnie Stanisławie :) Nie jestem całkiem pewny, że sezon zamknięty :p Ale podam dane na dzień dzisiejszy. Zużycie peletu - około jednej tony. Już wyjaśniam, skąd takie zużycie. Przerażony ceną peletu na początku sezonu grzewczego przekraczającą 3000 złociszy ugiąłem się i kupiłem oraz zainstalowałem pompę ciepła 12,5 kW. uruchomiłem ją 16 listopada i do tamtego czasu spaliłem ok. 1 tony peletu. Od tamtej daty pompa zużyła ok. 7 MWh czyli gdyby 1 kWh kosztowała nadal ok. 74 gr/kWh dawałoby to koszt ok. 5200 zł, a ponieważ pelet kupiłem jeszcze przed zwariowaniem cen po 1600 zł/tonę, to całkowity koszt ogrzewania zamknąłby się w kwocie ok. 6800 zł. Niestety, w tym roku tylko 3 MWh /jestem rolnikiem, bo mam powyżej 1 ha/ będą po starej cenie - a ponieważ mam fotowoltaikę, to dopiero po czerwcu będę miał dokładne rozliczenie finansowe z PGE. Niemniej już teraz widzę, że gdyby cena peletu oscylowała około 1700 zł/tonę to koszt ogrzewania przy zakładanym zużyciu ok. 4 ton /zima nie była specjalnie ciężka/ kształtowałby się podobnie do opalania Granpalem. Następny sezon jest jedną niewiadomą, gdyż ani ceny energii ani ceny peletu nie są znane. Ponieważ zostało mi jeszcze około tony peletu, to dokupię jeszcze tonę póki ceny oscylują wokół 1700 zł/t i prawdopodobnie z pompy będę korzystał jesienią oraz wczesną zimą, do kiedy temperatury nie spadną poniżej zera, a potem rozpalę Granpala i do pompy wrócę pewnie koło marca/kwietnia kiedy będzie nieco cieplej. Takie postępowanie wynika ze sprawności pompy, która im cieplej tym sprawniej pracuje /tym t.zw.COP jest wyższy/. Natomiast jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne - to montaż pompy raczej wielkiego sensu nie miał, chociaż to trudno w naszym zwariowanym kraju przewidzieć. Edytowane przez electrician
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Wiem już wszystko. Rachunek za energię za I półrocze wynosi prawie 5 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że fotowoltaika równoważy mi zużycie energii poza ogrzewaniem spokojnie mogę przyjąć, że to 1700 zł za II półrocze 2022 r. plus to 5000 zł za I półrocze bieżącego roku to koszt ogrzewania pompą ciepła. Dodając 1600 zł za tonę peletu którą zużyłem przed zamontowaniem pompy łączny koszt ogrzewania wyniósł 8300 zł. Gdybym spalił 5 ton peletu /co raczej niemożliwe bo zima była lekka/ po 1700 zł/t wydałbym na ogrzewanie 8500 zł czyli koszt porównywalny z pompą. Między bajki zatem wkładam opowiastki, że zainstalowanie pompy ciepła obniża rachunki za ogrzewanie. W moim przypadku koszt inwestycji w pompę nie był zbyt wysoki, bo instalację wykonałem sam, ale na dwie zimy na zakup opału by wystarczył. Biorąc pod uwagę tegoroczne ceny prądu /które jeszcze prawdopodobnie wzrosną/ inwestycja w pompę ciepła nie ma żadnego sensu ekonomicznego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To smutne ale cieszę się, że jednak nie uległem i nie zainwestowałem w pompę gruntową.

To w życiu się nie zwróci...

 

No nie wiem, ja jednak żałuję. Mam tutaj sąsiada, który budował się 4 lata po mnie i on poszedł w pompę gruntową. 3 lata temu założył fotowoltaikę. I teraz, jeśli zima jest w miarę ciepła tak jak ostatnia, to zamyka 12 miesięcy w całkowitym koszcie w granicach 350zł czyli tylko opłaty stałe. W przypadku mrozów musi dopłacać, ale to są kwoty pomiędzy 1tyś a 2 tyś. Dodam, że ma dobrze ocieplony dom, ale nie pasywny no i ma wszędzie ogrzewanie podłogowe.

Podsumowując, to czy pompa się opłaca zależy w dużej mierze od tego jak mamy ocieplony dom. Jeśli jest dobrze czy bardzo dobrze ocieplony to raczej się opłaca. Niestety koszt inwestycji jest bardzo wysoki, ale w zamian dostajemy wygodę użytkowania.

Mój Granpal ma 12 lat i powoli się rozglądam co dalej. Ro temu kupowałem pellet po 2400 i powiem szczerze, że mnie to zniechęciło. Wolę zapłacić za prąd te 8tyś niż za pellet, bo dużo mnie roboty. Generalnie dokładanie do pieca mi nie przeszkadza, lubię się pokręcić i coś porobić, ale czyszczenie kotłowni mnie wykańcza.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...