Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Telewy - oczywiście, że Estyma w starej wersji bez fuzzy logic. Zrealizować da się bardzo prosto przy sterowaniu czujnikiem pokojowym - po prostu czujnik i tak trzeba puścić na przekaźnik - wystarczy cewkę przekaźnika zasilić napięciem z przed UPS i już piecyk pracuje wyłącznie w podtrzymaniu. Oczywiście pompa co musi również pracować tylko przy zapotrzebowaniu na ciepło :)

Zdzisław - mam Hondę 2,2 kVA. Niestety, w większości wypadków pracy na agregacie UPS Ci się nie podniesie - agregaty mają na ogół tak wyregulowane prądnice, że napięcie jest nieco poniżej znamionowego. Dlatego UPSy /w większości/ nie widzą powrotu napięcia z agregatu - trzeba wtedy niestety przełączać zasilanie wyłącznie na agregat bez UPS. Aha, jeszcze jedno - UPS musi generować koniecznie pełną sinusoidę :)

Uczulam wszystkich stosujących agregaty pracujące na wewnętrzną instalację domową, że MUSZĄ być stosowane przełączniki sieć - agregat odcinające pracujący agregat od sieci i to nie ze względu na to, że pewnie agregat po kilku sekundach przestanie być agregatem, ale ze względu na BEZPIECZEŃSTWO ludzi ewentualnie pracujących na wyłączonej sieci. Co prawda przepisy obligują takich pracowników do uziemienia miejsca pracy z obu stron, ale przepisy przepisami, a życie /co wiem z własnego doświadczenia/ - życiem.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czołem!

Czy próbowaliście zostawić działający piec na X dni "bez opieki"? Idą święta i kilkudniowe wybycie do rodziny niechybne ;) No ale jak tu tak zostawić taki piecyk bez opieki?

 

A serio - wiadomo - temp. niższa do ustawienia i nie grzanie cwu itp. Ale popiół nie jest jako tako wypychany w całości do popielnika - część zostaje w głębi i robi za podstawkę dla paleniska, robi się jakby zgrzew, ale tylko z utwardzonego popiołu. Normalnie raz dziennie zaglądam i kruczkiem zruszam to i jest ok, ale jak nie będzie tego zruszania przez kilka dni to... to właśnie co? Jestem w trakcie testu - na razie 3ci dzień idzie bez zruszania i te palenisko jest mocno wysoko - może już ponad dolną krawędź ślimaka i wypycha pellet w górę deko. Jutro rano będzie 4ty dzień. Chciałbym dobić do 5ciu. :)

Jak to jest u Was? Czy próbowaliście nie tykać go przez kilka ładnych dni?

 

Pozdrowionka!

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak napisał Stanisław. Dobry pelet bez tworzonych spieków /np Barlinek/, zasypany pełny zasobnik, temperatura w domu na 10 stopni /można i niżej/ i można spokojnie jechać /oczywiście jeśli stoi dobry UPS/ licząc, że temperatury nie spadną do syberyjskich na cały okres "niebytności" :). Przy dobrym sterowniku da się nastawić zmianę temperatury na np 20 stopni żeby zaczęło grzać 5-7 godzin przed przyjazdem /w domu tradycyjnym, murowanym - w szkielecie wystarczy 2-3 godziny/ i nawet po przyjeździe mamy komfort cieplny :) I na wszelki wypadek dobry sąsiad z kluczami do kotłowni, żeby agregat włączył gdyby miało dłużej prądu nie być :) :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką macie ustawioną temperaturę kotła w taką pogodę jak teraz (temp ok -10 stopni) ?

Ja ustawiłem sobie na 70 stopni, zużycie powyżej 30kg, raczej bliżej 35 przy -10, ale mam naprawdę ciepło w całej chacie, w niedzielę patrzyłem temperatura we wszystkich pokojach 21-22, w łazienka 23.

Pozdr, tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektrician zanoszę się z zamiarem zakupu kotła granpal i chciałbym opinii od ciebie/was na temat tego kociołka.

mieszkam nie daleko od firmy w buszkowy dolne także odwiedze ich osobiście ale chciałbym wiedzieć co nie co:)

 

Co mogę napisać? Same superlatywy :) Kotła używam 7-my sezon. Paliłem i palę w nim głównie peletem, chociaż całe 2 sezony grzewcze paliłem owsem, a teraz owsem też nie pogardzę :) Próbowałem również innych paliw - pestek wiśni, fasoli oraz ekogroszku. Z wszystkimi tymi paliwami radzi sobie wyśmienicie, warunek - pelet musi być dobrej jakości, ale to w każdym prawie piecu jest tak. Z wypróbowanych paliw nie wrócę z pewnością do ekogroszku, bo to brudne paliwo. Generalnie: super kocioł do zbóż, dobrego peletu, pestek. Do ekogroszku nadaje się również, ale nie jest to jego podstawowe paliwo, do ekogroszku raczej są inne kociołki z palnikiem retortowym. Poza tym granpal jest the best :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrozy? To są mrozy? Ledwie - 16 w nocy :) Od połowy listopada temperatura ustawiona 65 st histereza 4 st, przy takich temperaturach na zewnątrz /-16 noc, - 8-10 dzień/ i wewnątrz na regulatorze 22 st +- 0,5 st zużycie peletu ok. worka 25 kg na dobę.

 

U mnie takie samo zużycie tzn około 20 - 25 kg na dobę, temperatura zadana 63 st, w domu na regulatorze 21,5 w dzień i nocy. Mam zdecydowanie gorszy pellet niż w zeszłym roku choć od tego samego producenta. Więcej spieków i chyba mniej kaloryczny. Co prawda o wiele lepszy niż dwa lata temu gdy spieki robiły się wielkości cegły ;-) Kocioł ogólnie super, co tu dużo mówić, trzeba tylko dobry pellet mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się pochwalę swoimi wynikami :D

U mnie średnie spalanie od początku okresu grzewczego tj 9/10 wynosi 17,19 kg za mniej więcej listopad 17,71 natomiast za grudzień już 19,50.

Na początku piec był ustawiony na 65 stopni jak nastała temperatura minusowa przestawiłem na 75 natomiast dziś zmniejszyłem na 70. W domu temperatura około 21-22 stopni

Czyli mniej więcej tyle co u Jacka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę!

Dzisiaj przyjechałem do domu piec chodził bez problemu. Pale owsem więc popielnik cały. Wybrałem popiół, zamknąłem piec i wszystko w porządku. Upuściłem trochę ciepłej wody wiec włączyła sie pompa cwu. Nagle podajnik nie wyłączył się, lub włączył i pracował bez przerwy nie wiem dokładnie jaki czas. Kiedy przyszedłem to dym był już w kotłowni. Po otwarciu popielnika wysypał sie owies i dopiero wtedy buchnął ogień, aż opaliło mi wyświetlacz. Po usunięciu nadmiaru owsa z popielnika piec pracuje normalnie. Czym to sytuacja mogła być spowodowana i na co trzeba zwracać uwagę co by sie to nie powtórzyło bo nie ma mnie w domu przez cały czas i nie wiem co by sie mogło stać z piecem. Miał może ktoś już taki przypadek?

Prosze o pomoc , piec z 2010 r pali sie dopiero od września tego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko odnośnie użytkowania pieca. Mam go dopiero 3 dni... dopiero w weekend będę mógł mu poświęcić więcej czasu nad instrukcją obsługi i ustawieniami, ale chciałbym się zapytać czy to normalne, ze grzejniki są raz ciepłe a raz zimne? Dodam, że nie mam czujników pokojowych ani pogodowych. Piec po prostu zaczął grzać ściany i tyle. Temperatura w domu znośna 8-10st. Zauważyłem, że czasem piec chodzi na 20% mocy a czasem ma 50-60%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj patol. Odpowiadając na Twoje pytanie, to, że grzejniki raz masz zimne raz ciepłe jest normalne, ale wszystko zależy od ustawień na piecu. Ja mam czujnik pokojowy i instalację z zaworem 4drogowym. I w zależności od sygnału z jaki idzie od czujnika mam:

1. styki zwarte czyli temperatura za niska w pokoju - trzeba więc grzać i wtedy mam grzejniki ciepłe

2. styki rozwarte czyli temperatura w pokoju jest ok - nie trzeba grzać. W takiej sytuacji grzejniki są:

a) zimne jeśli ustawienie nie piecu jest takie, że zawór 4drogowy jest całkowicie zamknięty

b) lekko ciepłe jeśli ustawienie nie piecu jest takie, że zawór 4drogowy nie jest całkowicie zamknięty. Sytuacja taka ma miejsce kiedy temperatura obliczona jest powyżej 20 st. C

 

Nie wiem jak to działa bez czujnika pokojowego ale myślę, że jakoś podobnie. Co do pracy na 20% to mam tak samo, im zimniej na dworze tym częściej piec wchodzi na wyższe moce.

 

Pozdr, tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...