Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja też mam Granpalka z 2006r. lecz skorzystałem z oferty producenta kotła na bezpłatną modernizację :)

Musiałem tylko dostarczyć kocioł do nich było z tym trochę szarpania ale warto, dostałem nowy ślimak z tuleją wymienną, nowe uszczelnienia drzwi,nowe zamknięcia drzwi,ceramikę,sterownik przenieśli na górę kotła i takie tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój - a jakże - jest też z 2006. Jak dotąd - bez zarzutu. A jako że lepsze jest wrogiem dobrego - póki co nic nie ruszam :) Jaki tam jest podajnik - nie bardzo pamiętam, bo wyciągałem go raz kiedy zapchał mi się słomą występującą w owsie. Kiedy zablokowała mi podajnik śruba - po wyjęciu zawleczki obróciłem go wstecz, wyciągnąłem śrubę - i tyle. Jak wypalę kiedyś zasobnik do cna nie omieszkam obejrzeć podajnika, ale póki co - niech sobie spokojnie pracuje do wiosny :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie wróciłem po 6 dniach nieobecności, przy temperaturach jakie panowały nie było problemu z pelletem. Piecyk nie zawiódł, a dodatkowo udało mi się tak wyregulować wszystko, że na dzień powrotu podniósł mi temperaturę do standardowej 22 st, tak, że powitało nas ciepełko. Granpal nie zawiódł :)

 

Apropo wyjazdów. W ostatnich dniach wywaliło mi różnicówkę 4 razy, więc miałem trochę farta z tym wyjazdem. Mam alarm, więc dzwonią do mnie, jak nie ma prądu. Jednak 2 razy strzeliło mi w samym środku nocy, więc sąsiada pewnie bym nie miał serca ściągać o takiej porze. Granpal nie zawiódł, ale mogły być problemy z prądem. Nie mogłem dojść przyczyny ale wczoraj żonka mówi, że coś bardzo delikatnie bzyczy w łazience. Okazało się, że woda z kaloryfera minimalnie kapie na wtyczkę do pralki. Wygląda więc, że to jest przyczyna.

Przy okazji, może ktoś mnie oświeci. Dlaczego wywala mi od razu bezpiecznik różnicowo-prądowy zamiast wywalić tylko ten obwód, do którego jest wpięta pralka? Nie dość, że odcina prąd na całym parterze, to wcale nie tak łatwo dojść przyczyny. A przy okazji 2 wnioski:

1. jak się wyjeżdża to należy wyłączać wszystko co się da, poza piecem :)

2. nigdy nie należy instalować żadnych gniazdek pod potencjalnymi źródłami wycieku

 

Pozdr, tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta - do zadziałania różnicówki wystarczy 30mA /a nawet mniej/ prądu upływnościowego, a do zadziałania wyłącznika nadprądowego pralki co najmniej 50A. Wniosek sam się nasuwający dla mnie, elektryka, jest prosty - wykonawca instalacji spieprzył Ci robotę. Obwód gniazd łazienki powinien być zabezpieczony osobnym wyłącznikiem różnicowym lub nadprądowo-różnicowym najlepiej o prądzie różnicowym 15mA, generalnie obwód pralki automatycznej powinien być prowadzony jako osobny. Poza tym nie może być gniazda tam, gdzie może następować bezpośrednie działanie wody. Również na piec powinien być wyprowadzony osobny obwód i nie powinien być podłączony pod ogólną różnicówkę. Ja osobiście jestem zwolennikiem stosowania zabezpieczeń nadprądowo-różnicowych na każdym obwodzie - co w niewielkim stopniu podraża koszty a pozwala uniknąć blackoutu całego domu w przypadku zastosowania /jak to robią niektórzy elektrycy/ jednego wyłącznika różnicowo-prądowego. Dużo łatwiejsze jest też zdiagnozowanie gdzie następuje "miękka" upływność.

Jest wszakże jeszcze jedna możliwość - granpal lubi też "wywalić" różnicówkę przy załączaniu zapalarki - wystarczy, że na zapalarce zgromadzi się odpowiednia ilość popiołu i wypali się ścieżka do masy. 30mA to naprawdę niewielka upływność ale - UWAGA - taki prąd również potrafi zabić człowieka!

Dla Ciebie rada jest prosta jeśli chodzi o piec - przepnij piec na osobny obwód, najlepiej poproś jakiegoś dobrego elektryka /niekoniecznie tego, który robił Ci instalację/ o wykonanie takiej przepinki. Jeśli nie masz osobnego obwodu na piec - to całą grupę trzeba przełączyć.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

electrician, dzięki za odpowiedź. Na elektryce faktycznie się zupełnie nie znam i w czasie budowy zawierzyłem elektrykowi. Gniazdka sam sobie projektowałem, ale to mój pierwszy dom więc w łazience niestety gniazdko jest pod kaloryferem, ciężko to teraz zmienić, może jak będę remontował za 20 lat :). Co do instalacji elektrycznej, to mam oddzielne obwody, w sumie mam tak, że każdy pokój jest na oddzielnym obwodzie, w tym łazienka. Na zdjęciu pokazuję moją rozdzielnię. Ale fakt, że wyłączniki różnicowo-prądowe mam tylko 2: parter i poddasze. Wywalało mi ten bezpiecznik z dołu po prawej. Górny rząd to instalacja na poddaszu. Rozwiązanie na dzisiaj dla mnie to dołożenie kolejnej różnicówki na obwód w kotłowni, chyba dosyć skuteczne na takie problemy i nie za drogie, mam nadzieję. Electrician, proszę napisz mi jeszcze czy mógłbym jakoś zrealizować w moim domu to co napisałeś "stosowania zabezpieczeń nadprądowo-różnicowych na każdym obwodzie - co w niewielkim stopniu podraża koszty a pozwala uniknąć blackoutu całego domu"? Może wystarczy podmienić wyłączniki nadprądowe na nadprądowo-różnicowe dla newralgicznych obwodów takich jak kuchnia, łazienka, kotłownia o takich parametrach aby wyłączały się przed tym różnicowo-prądowym, który mam teraz?

Odnośnie zapalarki to z niej nie korzystam, ale to też wziąłem pod uwagę pomny postów na forum o tym problemie i wczoraj tam zajrzałem. Miałem trochę popiołu ale zapalarka nie była zasypana, ręczne próby tez nie powodowały wyłączania bezpiecznika wiec jednak chyba zdecydowanie pralka. Bolec na wtyczce był lekko "przysmażony" a to chyba wystarcza do wyrzucenia różnicówki.

 

IMG_4883.jpg

prad_rozdzielnia.jpg

Edytowane przez telewy
dodanie zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to zdjęcie pod kątem jakby :) Czyli specjalnie czytelne nie jest ;) Ale może damy radę:)

Zastanawiałem się, czy odpowiadać na forum, czy na priva - jako że ta odpowiedź niekoniecznie dotyczy granpala :) Ale po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że może się to przydać nie tylko Tobie. Tak więc po pierwsze primo - sądząc po zdjęciu rozdzielni ten Twój elektryk nie był taki zły, po prostu zastosował rozwiązanie dosyć popularne wśród t.zw. "oszczędnych elektryków" :) Pewnie się z nim umówiłeś na kwotę za całość robót, to trochę "przyoszczędził" stosując jeden wyłącznik różnicowy na poziom budynku. To pocieszające, bo są jeszcze bardziej oszczędni stosujący jedną różnicówkę na cały budynek :) Jest to pozostałość z czasów, kiedy wyłącznik różnicowo-prądowy kosztował jakby był cały ze złota :) Po drugie primo :) - to, że zaprojektowałeś gniazdo pod grzejnikiem nie powinno wyłączyć myślenia elektrykowi, bo a nuż zaprojektowałbyś gniazdo w wannie :) Po trzecie wreszcie primo /jak mawiali starożytni Rosjanie/ - trochę teraz mało miejsca w tej rozdzielni, żeby ją całkiem przerobić - bo zabezpieczenie nadprądowe ma szerokość jednego modułu, a nadprądowo-różnicowe dwóch modułów /czyli jest dwa razy szersze/ ale w górnym rządku widzę 7 bodajże zaślepek, czyli nawet 7 obwodów można zabezpieczyć indywidualnie pod jednym wszakże warunkiem - że "oszczędny" elektryk nie uciął naddatków podłączonych przewodów i że przewody wprowadzone są od góry. Nie będziesz wtedy miał "elegancko" czyli poddasze na górze, ale bardziej poprawnie technicznie. Odnośnie "newralgicznych" obwodów - masz całkowitą rację, te obwody należy wydzielić, dodałbym do nich garaż /jeśli jest zabezpieczony tutaj/ oraz ewentualnie odbiorniki zewnętrzne /jakieś zewnętrzne gniazda, napęd bramy itp/. Stosowanie selektywności zabezpieczeń różnicowych nie ma tutaj sensu, trzeba po prostu obwody zabezpieczane teraz zabezpieczeniami różnicowo-nadprądowymi wypiąć z różnicówki którą były dotychczas zabezpieczane. Najlepiej znajdź dobrego elektryka - poradzi sobie z tym bez problemu. Musi być tylko "niespotykanie spokojnym człowiekiem" jako że poprawianie po kimś to na ogół spora "nerwówka" i ja np podejmuję się takich "zadań" wyłącznie dla serdecznych kolegów a i to pod warunkiem, że najpierw zostaną usunięte z zasięgu słuchu wszystkie kobiety i nieletni oraz na stole czeka odpowiedniej pojemności rekompensata adekwatna do straconych nerwów :)

A co do przyczyny wyłączeń - tak, zdecydowanie pralka /bo skoro nie używasz zapalarki, to nawet nie warto było tam zaglądać :) / chociaż nie wiem, o jakim bolcu we wtyczce piszesz, bo bolec raczej w gniazdku jest ;) Mam nadzieję, że gniazdo jest bryzgoszczelne /czyli t.zw. hermetyczne - chociaż coś mi się nie wydaje, wtedy woda spłynęłaby po klapce zamykającej i nie powodowała upływności/ - jeśli tak nie jest, to niech elektryk wymieni również gniazdo na typ bryzgoszczelny. Również wtyk pralki do tego gniazda winien być integralny z przewodem, jeśli taki nie jest - zastosuj przedłużacz jednogniazdowy z wtykiem zintegrowanym i wówczas złącze gniazdo przedłużacza - wtyk pralki umieść w miejscu niedostępnym dla wody. Rozwiązaniem oczywiście lepszym, przy którym powinienem się upierać /gdybym był fundamentalistą/ jest w takim wypadku wymiana przewodu do pralki ze zintegrowanym wtykiem.

Pzdr

Edytowane przez electrician
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electrician, dzięki wielkie za obszerną odpowiedź. Dodałem trochę lepszą fotkę. Z Elektrykiem umawaiłem się faktycznie na całość. Gość wydaje mi się nei najgorszy tylko strasznie łasy na kasę, więc pewnie jest tak jak piszesz, chciał zaoszczędzić. Chociaż nie wiem czemu mi tego nie zaproponował, bo ckilka rzeczy potem dodał i mu dodatkowo płaciłem. Niestety jak widzę prawda jest taka, że skrzynka jest teraz za mała, te miejsca które zostały miały być przeznaczone pod jakiś moduł do bramy i domofonu. Prawda jest taka, że skrzynka powinna być 2 razy większa. Generalnie przydałoby się wydzielić 5 obwodów: 2 łązienki, kuchnia, gniazdka zewnętrzne, garaż, ewentualnie oświetlenie zewnętrzne. Pomyślę, na teraz chciałbym wydzielić kotłownię.

Pisząc o bolcu miałem na myśli te dwa, standardowe bolce, ktore każda wtyczka posiada. Co do gniazdka to jesteś jasnowidzem, teraz mi się przypomnialo, że jak instalowałem to gniazdko to już nie miałem tych łązienkowych i pomyślałem sobie, że skoro daleko od kranu to zwykłe też da radę :confused:. Ale zrobię tak jak radzisz.

Najbardziej wkurza mnie jednak to, że gdybym to wiedział w czasie budowy to niedużym kosztem mogłoby to być jak widzę dużo lepiej zrobione, bo ogólne zasady są w miarę proste i logiczne. W międzyczasie trochę się poduzcyłem, udało mi się nawet bez problemu założyć wszystki gniazda i wtyczki, wliczając te korytarzowe, krzyżowe, ect i nawet działa zgodnie z zamierzeniem :)

 

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

 

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare powiedzenie mówi, ze pierwszy dom budujesz dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie :) Przy pierwszym budowaniu zawsze popełnisz jakieś błędy jeśli nie natrafisz na perfekcyjnych fachowców - a o takich łatwo nie jest. Wie o tym każdy, kto się budował. Twój elektryk nie był zły, należał jedynie do /niestety, bardzo licznej/ rodziny "jednoróżnicowców" /chociaż zastosował tych różnicówek aż dwie!/, podgrupy "oszczędnościowców" :) Poza tym innych zastrzeżeń nie mam /co do rozdzielni oczywiście/, zawiera wszystkie niezbędne elementy.

Co do jasnowidzenia :) - nie, to lata praktyki. Co prawda zajmuję się głównie instalacjami przemysłowymi a "jeszcze główniej" średnim napięciem i automatyką, ale mieszkaniówkę też trochę znam :)

Wydziel te obwody, które będziesz chciał i Ci się zmieszczą, a na bramę, domofon etc dobuduj drugą, mniejszą rozdzielnię obok głównej, bo jak widzę miejsce masz. Jestem pod wrażeniem Twoich umiejętności elektromontażowych - schodówka, krzyżowy - fiu fiu!

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki pellet używacie? 6mm czy 8mm? Który w/g Was jest lepszy do Granpala?

 

mnie na 8mce pojawial sie dym w zasobniku gdy peletu bylo juz tylko do wysokosci rynny ale bylo to w czasie gdy nie do konca mialem dobrze uszczelniony zasobnik . odnosilem jednak wrazenie ze lepiej sie pali bo powietrze lepiej miedzy takim grubszym przeplywa.

 

obecnie smigam na 6tce ze wzgledu na bardzo niska cene zakupu od nierenomowanego producenta - mimo to spiekow nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem tu nowy. Po przeczytaniu dość znacznej części tego forum jestem zainteresowany dość mocno GRANPALEM. Mam pytanie, czy jest ktoś może z okolic Wrocławia, Świdnicy, Wałbrzycha. Pytam, gdyż jestem zainteresowany obejrzeniem podłączonego i działającego kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak krótko:

Jestem przed dylematem zakupu pieca. W ubiegłym roku kupiliśmy dom z instalacją gazową(butla dzierżawiona). W ubiegłym tygodniu przyjechał gość z firmy aby podpisać/ przepisać na nas umowę i jak krzyknął cenę za litr to uderzyłem w ineternet i szukałem. Wpadłem na temat kotłów. Im więcej czytam tym mam większą głowę. Koło maja chciałbym instalować kocioł(może wcześniej). Proszę o pomoc, doradzenie jaki kocioł mam wybrać- chodzi o za i przeciw na temat kotła. Prametry domu: dom nowy, ocieplony, piwnica ok 70m2(użytkowa) 3 kaloryfery, parter podłogówka(ok 100m2) + 5 kaloryferów (salon, hol, dwie sypialnie i łazienka w której tez jest podłogówka) i I pietro 4 pomieszczenia 5 kaloryferów. Po podłodze z garażem)też jest tutaj kaloryfer- raczej zakręcony) i piwnicą mam 330 m2, użytkowej z piwnicą ok 250m2, Kubatura 1050m3. Proszę o pomoc i wsparcie jaki kocioł obiektywnie i jaka moc. CZy można palić w takim kotle także kukurydzą?I OCZYWIŚCIE CZY ZNACIE INSTALATORÓW NA DOLNYM ŚLĄSKU, NAJLEPIEJ KOŁO OLĘSNICY KTÓRZY MOGLIBY PODJECHAĆ WYCENIĆ I OCZYWIŚCIE DOBRAĆ KOCIOŁ? JEŻELI TAK PROSZĘ O NAMIARY NA PRIV.

DZIĘKUJĘ

 

ps . zastanawiałem się nad kotłem na ekogoszek ale chyba przez ten weeekend się wyleczyłem (całą sobotę i trochę niedzieli spędziłem na forum - żona aż kipiała:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...