Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

@Pat&Pio - miałem dokładnie takie same objawy, co dwa dni wychodziłem czarny jak Murzyn z kotłowni. podejrzewałem zapchany czopuch, a miałem bez wyczystek, więc nie mogłem spojrzeć co tam się dzieje - wymieniony w styczniu i dalej co dwa dni cyrk. dodatkowo mam czujki czadu i te co te dwa-trzy dni sygnalizowały obecność CO w powietrzu - nie było mi do śmiechu, a moja luba to normalnie fiksacji dostała na tym punkcie. co ciekawe objawy pojawiły się też po zmianie na barlinka. problem rozwiązał pan Tomek z serwisu z 3-miasta (z Gdyni zdaje się)

 

bazowałem na ustawieniach pana Tomka (pozdrawiam) przy instalacji, jak i na ustawieniach forumowiczów (Wojski, EwaJacek) - każde z nich miało jakąs wartość "podt.dm" od 10 do 15. Pan Tomek (pozdrawiam) kazał zmiejszyć do zera. problem ustąpił od ręki, nie ma czadu, płomieniówki raz na kilkanaście dni przekręcam i przejadę z grubsza rękawicą z syfu, nie urwie na każdym kroku, dodatkowo wcześniej po czyszczeniu wszedzie była sadza - jakbym się nie starał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...). Pan Tomek (pozdrawiam) kazał zmiejszyć do zera. problem ustąpił od ręki, nie ma czadu, płomieniówki raz na kilkanaście dni przekręcam i przejadę z grubsza rękawicą z syfu, nie urwie na każdym kroku, dodatkowo wcześniej po czyszczeniu wszedzie była sadza - jakbym się nie starał.

 

podt.dm. mam cały czas na 0 - ogólnie ustawienia mam:

krzywa: 1.0

paliwo: 2

dm. rozpalenie 19

podt. stop[min] 10

podt. podaj[sek]14

podt. dm[sek] 0

Dziś wywaliłem z czopucha pół wiadra sadzy - dolny rząd płomieniówek widoczny w czopuchu był do połowy już zakryty przez tą sadzę. Pewnie to pomoże na jakiś czas ;)

@coperek - jakie Ty masz ustawienia pieca?

A co z tą temperaturą c.o. i powrotu? Jak ona ogólnie wygląda u Was? Zakładam, że normalny stan to taki, gdzie temp. c.o. jest wyższa od temp. powrotu. Bo u mnie jest odwrotnie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sie to przyda użytkownikom Granpala. Ja nie mam już żadnej sadzy ani w komorze ani w wymienniku. Wszystko to dzieki temu dopalaczowi. Może i w Granpalu da się zrobic taki dopalacz?

Napisz więcej na czym to polega. Czy chodzi o dodatkową ceramikę? Sam to robiłeś, czy jest to fabrycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Krotiz ja dobrze wiem jak jest zbudowany Granpal. Jest w nim ceramika do dopalania ale płomień nie spotyka się całkowicie z szamotem nie ma zrobionej komory dopalania, płomień nie w całości udarza w szamot. U mnie uderza dwa razy albo już nawet 3. Raz już w samym palniku, potem w płytkę prostopadle, a potem o boki .Ja też nakryłem na początku palnik i dałem z góry kamienie ze steatytu, ale dopiero jak zrobiłęm ten dopalacz wymiennik jest czysty i dużo szybciej się nagrzewa piec poprzez dopalenie gazów. Płytki nagrzewaja się do czerwoności jak rówież końcówka palnika a nad tym dopalaczem gotuje miejscowo wodę w piecu taka jest temperatura. Wcale nie pochwalam ani nie robię reklamy kostrzewie, bo na poczatku to bym ich na bucie wywiózł z domu razem z tym palnikiem, ale wiziołem sprawy w swoje ręce, przeglądałem masę kotłów do spalania owsa, pelletu w tym też Granpala. Zrobiłem poprawki i jestem zadowolony. Komora spalania jest pokryta białym nalotem a w wymienniku nie ma sadzy. A wy zastanówcie się dlaczego u was jest. Ceramika to płytki szamotowe ułożone na podstawie, szkielecie z płyt z wermikulitu. Pozdrawiam Edytowane przez rafwla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

Fajne są te akademickie dyskusje na temat wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy :)

A tak się rzecz ma cała /lub jak kto woli macała :)/:

żeby nie było sadzy trzeba mieć właściwie ustawione powietrze /płomień na palniku ma być jasnożółty i lekko niebieskawy przy podstawie/

musi być czysty i bez przeszkód tor spalin

musi być ustawiona właściwa temperatura pieca

temperatura pieca nie może spadać poniżej ok. 50 st C

Ot, i cała filozofia. Jest jeszcze jedna sprawa - niestety, przy długiej pracy pieca w podtrzymaniu /przy wyższych temperaturach na zewnątrz czyli rzadszym wchodzeniu pieca w tryb pracy/ sadzy będzie więcej.

Oczywiście, ilość sadzy zależy również od jakości peletu, ale nikt nie wmówi mi, że Barlinek może być aż tak złej jakości żeby zmiana z innego peletu na Barlinek powodowała tak diametralne zmiany na gorsze. Przypominam też, że po każdej zmianie peletu na innego producenta a nawet inną dostawę wymagana jest obserwacja zachowania pieca i ewentualnie korekta ustawień. Dotyczy to również innych paliw, w tym gazu czy oleju - z powodu niepowtarzalności parametrów.

rafiklegia:

zapalenia sadzy w kotle nie ma się co obawiać, w wymienniku jest już za mało tlenu żeby paląca się sadza mogła mieć zbyt wysoką temperaturę. Natomiast zapalenie sadzy w kominie jest groźne gdyż temperatura komina wzrasta wówczas niepomiernie i może nastąpić zapalenie elementów więźby o ile są blisko komina /co się często zdarza/ lub innych w normalnych warunkach trudno zapalnych elementów. Dlatego czystości przewodu kominowego warto pilnować.

Pzdr

Edytowane przez electrician
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, należy zapewnić właściwe warunki następnie trochę cierpliwości przy regulacji i nie ma żadnej sadzy :)

ps. Granpal ma dwa deflektory jeden nad palnikiem a drugi to ceramika w drzwiach

 

No to walczę ;) Na razie zwiększenie podawanegj ilośći powietrza zmniejszyło mocno ilość sadzy.

 

Czy może mi ktoś napisać, jakie wartości wskazuje Wam temp c.o. i temp. powrotu, proszę? Abym miał jakiekolwiek porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kotłowców!!!

 

Liczyliście ile kosztuje Was obecnie kWh z pelletu?? Ja obecnie grzeję prądem w II taryfie po 20gr brutto/kwh gdzie system grzewczy po za rozprowadzeniem ciepła kosztował mnie 2000zł. Chciałem gaz ale jest droższy od prądu. Miałem kiedyś w poprzednim domu granpala i paliwa stałe przy obecnych cenach to nie ejst dobry pomysł....

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kotłowców!!!

 

Liczyliście ile kosztuje Was obecnie kWh z pelletu?? Ja obecnie grzeję prądem w II taryfie po 20gr brutto/kwh gdzie system grzewczy po za rozprowadzeniem ciepła kosztował mnie 2000zł. Chciałem gaz ale jest droższy od prądu. Miałem kiedyś w poprzednim domu granpala i paliwa stałe przy obecnych cenach to nie ejst dobry pomysł....

pozdrawiam.

 

Waflos, a możesz podać ile np. kosztuję Cie ogrzanie chaty przez rok? Jakoś ciężko mi uwierzyć e tani prąd, bo mam tutaj kolegę co wodę użytkową grzeje prądem i rachunki za elektrykę ma średnio 200zł/miesiąc wyższe ode mnie. Ja gdzieś tutaj podawałem dokładne wyliczenie kosztów za grzanie mojej chaty, coś koło 4,2tyś chyba na 12 miesięcy, chata+woda, 160m2+40m2 garaż, 22 dzień, 21 noc.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waflos, a możesz podać ile np. kosztuję Cie ogrzanie chaty przez rok? Jakoś ciężko mi uwierzyć e tani prąd, bo mam tutaj kolegę co wodę użytkową grzeje prądem i rachunki za elektrykę ma średnio 200zł/miesiąc wyższe ode mnie. Ja gdzieś tutaj podawałem dokładne wyliczenie kosztów za grzanie mojej chaty, coś koło 4,2tyś chyba na 12 miesięcy, chata+woda, 160m2+40m2 garaż, 22 dzień, 21 noc.

Pozdr

 

U mnie pierwszy sezon więc "wygrzewam wilgoć" zużycie w marcu średnio wynosi 36kWh/dobę/105m2.

Bufor 750l grzany tylko w II taryfie. Kwestia jak masz ocieplony dom i po ile możesz kupić prąd. Za marzec wyjdzie coś 1116kwH x 0,20zł = 223,20zł brutto.

Temperatury u mnie 22-23stopnie.

 

PS. Mało kto tak robi ale powinno się liczyć kWh z danego paliwa i koszt inwestycji dla danego paliwa. Chata weżmie zawsze tyle samo kWh bez względu na rodzaj opału. Ja chcaiłem gaz ale policzyłem koszty i wyszedł mi darmowy prąd na min. 10 lat ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pierwszy sezon więc "wygrzewam wilgoć" zużycie w marcu średnio wynosi 36kWh/dobę/105m2.

Bufor 750l grzany tylko w II taryfie. Kwestia jak masz ocieplony dom i po ile możesz kupić prąd. Za marzec wyjdzie coś 1116kwH x 0,20zł = 223,20zł brutto.

Temperatury u mnie 22-23stopnie.

 

PS. Mało kto tak robi ale powinno się liczyć kWh z danego paliwa i koszt inwestycji dla danego paliwa. Chata weżmie zawsze tyle samo kWh bez względu na rodzaj opału. Ja chcaiłem gaz ale policzyłem koszty i wyszedł mi darmowy prąd na min. 10 lat ;-D

Pogadamy za rok. Już miałem takich którzy ogrzewali pradem super tanio a później jakos tak robiło sie ze szybko to wywalali i szukali jakiegos innego rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o gazie ale się bałem, że będzie ciągła walka o temperaturę, bo moja żona to straszny zmarźlak jest. Jak palę peletem to po prostu się tym nie przejmuję. Grzeję całą chatę, również pokoje, które mam puste (dzieci lubią się tam bawić), łazienki mam cieplutkie aż do bólu. No i co najważniejsze nie przejmuje się rachunkami. Nie mniej instalacja grzewcza na prąd ma też dużo zalet, nie da się tego ukryć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadamy za rok. Już miałem takich którzy ogrzewali pradem super tanio a później jakos tak robiło sie ze szybko to wywalali i szukali jakiegos innego rozwiazania.

 

Pogadamy za rok po ile będzie pellet ;-D Barlinek jest chyba po 1000zł/T?

U mnie może być tylko mniejsze zużycie - w domu zamieszkałem po 7 miesiącach mam pełno wody technologicznej.

 

PS. Policz sobie ile u Ciebie kosztuje kWh ze spalania pelletu i już nie jest tak różowo.... a ile trzeba się narobić, no i kocioł wieczny nie jest.... o to mi tylko chodzi...

 

W poprzednim domu miałem i Granpala (paliłem owsem i pelletem) i kominek - więc wiem co piszę ;-D

Edytowane przez waflos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...