Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja też dokładnie wiem ile kosztuje grzanie pradem.Teraz to wydaje Ci sie takie różowe ale później się zmieni dlatego napisałem że pogadamy za rok. Znam wiele osób które się złapały na takie wyliczenia. Prąd jak by go nie liczyć jest najdroższym ogrzewaniem.

 

No to pochwal się ile Ciebie kosztuje kWh? - zdaje się że z pelletu - bo mnie kWh prądu nocnego kosztuje 0,20zł brutto.

Przy okazji podaj ile płacisz za paliwo, jaką ma kaloryczność i jaką przyjmujesz sprawność kotła (wraz ze stratą postojowo-kominową) ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pochwal się ile Ciebie kosztuje kWh? - zdaje się że z pelletu - bo mnie kWh prądu nocnego kosztuje 0,20zł brutto.

Przy okazji podaj ile płacisz za paliwo, jaką ma kaloryczność i jaką przyjmujesz sprawność kotła (wraz ze stratą postojowo-kominową) ;-D

 

Kupuję pelet po 650zł oczywiście latem.

Ostrożnie licząc z 1kg peletu uzyskam 4kW (sądzę że trochę więcej)

65gr/4kW= 16gr

Średnio na zimę zużywam ok. 3,5T peletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz to dobrze 1 i 2 taryfę owszem w 2 taryfie prad masz tańszy ale 1 bije ostro po kieszeni jak już zamieszkasz to odczujesz różnice niestety całkowitym rozliczenu rocznym wypada to straszne kiepsko. Acha tak dla jasnosci to nie ogrzewam swojego domu peletem i nie mam granpala.

 

No właśnie policzyłem:

Do ogrzewania ładuję bufor TYLKO W DRUGIEJ TARYFIE po 0,20zł brutto/kWh

Taryfa dzienna jest po 0,80zł brutto/kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie bawiłbym się w te wyliczanki, trzeba po prostu podać ile za 12 miesięcy zapłacisz za prąd i porównać to np. z moim zużyciem prądu + koszt pelletu. Ale na koszty oczywiście wpływ ma też to jak grzejesz chatę. Ja jak pisałem nie oszczędzam, wszędzie mam ciepło, dzieci biegają po całym domu. W garażu mam średnio 15-18 stopni, bo często coś tam grzebie. Gdybym poskręcał kaloryfery w pustych pokojach i garażu pewnie parę stówek bym zaoszczędził.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematyka nie oszuka.... Telewy jak masz np. kWh z Gazu za 24gr a kWh prądu nocnego 20gr to co wybierzesz???

Teraz policz ile kosztuje Ciebie kWh z pelletu i będziesz wiedział....

Ja jak budowałem swój pierwszy dom też mi wszyscy mówili że tylko ekogroch - ja kupiłem Granpala i paliłem owsem - tylko że wtedy tona była po 360zł.

Teraz trzeba budować energooszczędne domy a nie sita i grzać tym w co mało trzeba zainwestować, jest tanie i bezobsługowe. Granpal też nie bedzie pracował całe życie i przyjdzie go wymienić kiedyś - a policz ile za to da prądu....

 

Tak tylko wtrąciłem w Wasz wątek.....już nie śmiecę i pozdrawiam ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to różnicy wielkiej nie ma (4gr/kWh) - i o to mi właśnie mi chodzi. ;-D

 

PS. A jaka kaloryczność pelletu??? - bo bardzo tanio za tonę... i jaką liczysz sprawność kotła?

 

pozdr.

Kaloryczność liczę 17GJ czyli bezpiecznie to i tak wychodzi 4,7kW z kilograma peletu więc jak widzisz zakładam sporą rezerwę.

Pelet kupuję w czerwcu-lipcu i wtedy nie ma kłopotu z cenami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu mamy dyskusję o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy :)

Jak to mawiają w pewnym regionie Polski "każden jest mundry na swoim" :) Prąd rzeczywiście na etapie inwestycji jest trochę tańszy niż piec na paliwa stałe /tańszy kocioł, drogi bufor/. Przy wyłącznie drugiej taryfie cena ogrzewania prądem jest niewiele droższa od ogrzewania peletem. Pytanie moje jest tylko jedno - co przy awarii sieci elektrycznej na dłużej niż dobę przy temperaturze np - 15 st? Uprzedzając zarzut, że wtedy i piec na paliwa stałe nie działa - odpalam agregat 2,2 kVA i wszystko działa i jeszcze światło się świeci i TV oraz komp działają. Chyba, że przy grzaniu prądem mamy agregacik ca 20 kVA - ale to już znacząco podraża koszty inwestycji :) A nasze domy wszak nie stoją w centrum miasta, gdzie stacje transformatorowe zasilane są kablami w pierścieniu, tylko raczej na wsiach i obrzeżach miast, gdzie na ogół napowietrzne stacje zasilane są 15 kV na promieniu. I możecie mi wierzyć /albo nie, ale to Wasza sprawa/, że biorąc pod uwagę stan naszych sieci takie zimowe /i nie tylko zimowe/ awarie zdarzać się będą coraz częściej i trwać coraz dłużej.

Ale - jak to mawiał Vizir Chajzer w pewnym programie - wybór należy do Ciebie :)

A tak na marginesie - pompa ciepła w drugiej taryfie byłaby jeszcze tańsza w eksploatacji :) Tylko ten koszt inwestycji :)

Pzdr

Edytowane przez electrician
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waflos, ja mam trochę inna filozofię na życie. Oczywiście budować trzeba domy ciepłe i energooszczędnę, ale ja osobiście nie chcę mieszkać w zamkniętej puszce. Dlatego mam dom z drzewa, bez folii, nawet w największe mrozy wietrze regularnie. Oczywiście jest pokusa żeby oszczędzać, ale wolę trochę więcej wydać i żyć bliżej natury. Pellet daje mi to, że nie mam pokusy np. na niewietrzeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waflos, ja mam trochę inna filozofię na życie. Oczywiście budować trzeba domy ciepłe i energooszczędnę, ale ja osobiście nie chcę mieszkać w zamkniętej puszce. Dlatego mam dom z drzewa, bez folii, nawet w największe mrozy wietrze regularnie. Oczywiście jest pokusa żeby oszczędzać, ale wolę trochę więcej wydać i żyć bliżej natury. Pellet daje mi to, że nie mam pokusy np. na niewietrzeniu.

 

A moja filozofia mówi że za odpowiednie warunki w domu - świeże powietrze odpowiada wentylacja - niezastąpiona mechaniczna....bo tylko ta da się wyregulować i jest oszczędna....

Ciekawe jak bez folii i z braku odpowiedniej wentylacji drewno zacznie uwalniać nieciekawe substancje do powietrza....

 

PS. Myślałem że masz dom z drewna.... ;-D chyba że masz wydrążony w Sekwoi... ;-D a i ona jeszcze rośnie... ;-D

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom z cienkiego bala lub z grubej deski jak kto woli: bal 7cm + ekofiber 15cm + bal 7cm, nie dawałem folii. Nie rozumiem co piszesz o tym uwalnianiu. Tak nawiasem górale z z\dawien dawna budowali bez folii i do dzisiaj ich chaty stoją. Rekuperacji nie chciałem bo lubię zasypiać w błogiej ciszy, to mi przypomina czasy kiedy jako dziecko spałem na wsi u dziadków. Kończę dyskusję w temacie, każdy robi według swoich przemyśleń i upodobań, zawsze są plusy i minusy.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom z cienkiego bala lub z grubej deski jak kto woli: bal 7cm + ekofiber 15cm + bal 7cm, nie dawałem folii. Nie rozumiem co piszesz o tym uwalnianiu. Tak nawiasem górale z z\dawien dawna budowali bez folii i do dzisiaj ich chaty stoją. Rekuperacji nie chciałem bo lubię zasypiać w błogiej ciszy, to mi przypomina czasy kiedy jako dziecko spałem na wsi u dziadków. Kończę dyskusję w temacie, każdy robi według swoich przemyśleń i upodobań, zawsze są plusy i minusy.

Pozdr

 

Uwalnianie..... - jak ekofiober i drewno zawilgocieje...............Chaty stoja bo są nieszczelne i się wietrzą - a za tym idzie duże zużycie opału.......

Dobrze zrobionej wentylacji (reku) w ogóle nie słychać ;-D Prędzej usłyszysz chrapanie żony lub sąsiada w domu obok!!! ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A co tu taka cisza??

Wszyscy zaniemówili że można ogrzać tani dom prądem w ilości 38kWh/24h ???- i to bez żadnej roboty!!!!!! - bez magazynu na opał i jednorazowo wydanej dużej kasy na opał!!!!!

Duon sprzedaje prąd w drugiej taryfie za 20gr brutto). Dzienna po 80gr.

Gdzie tu z kotłami na groszek czy pellet......... cenami kotłów, kominami, czyszczeniem kotłów i kominów, i robotą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu taka cisza??

Wszyscy zaniemówili że można ogrzać tani dom prądem w ilości 38kWh/24h ???- i to bez żadnej roboty!!!!!! - bez magazynu na opał i jednorazowo wydanej dużej kasy na opał!!!!!

Duon sprzedaje prąd w drugiej taryfie za 20gr brutto). Dzienna po 80gr.

Gdzie tu z kotłami na groszek czy pellet......... cenami kotłów, kominami, czyszczeniem kotłów i kominów, i robotą....

Nie zatkało. Wszyscy się wzięli za wymianę granpali na kotły elektryczne. Burzą kominy wywalaja kotły montują nowe a to jest jednak dużo roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zacząłem się zabierać za wyrzucanie granpala i komina, bo pelet się właśnie kończy - ale ostudziło moje zapały zapytanie ofertowe wysłane na agregat prądotwórczy o mocy 20 kVA gdyż z powodu oblodzenia linii nie mam prądu drugi dzień. Próbowałem przez pierwszy dzień palić w kominku i tym ogrzewać /żeby stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do ogrzewania prądem/ ale rodzinka mi się zbuntowała i strajkiem głodowym /ale tylko dla mnie - brak śniadania, obiadu i kolacji/ zmusiła mnie do odpalenia agregatu /tego małego, który mam/ i granpala. Teraz pławię się w błogim ciepełku i jedyne co mnie mrozi, to cena tego 20 kVA agregatu który byłby niezbędny w przypadku ogrzewania prądem. Za tę cenę miałbym grzanie przez 4 lata peletem :) Ale cóż, dla eksperymentów warto się poświęcać /czytaj - drenować portfel/. Po Świętach zabieram się do dalszej rozbiórki /chyba?/ i modernizacji.

A na razie pozdrawiam i życzę wszystkim Wesołych Świąt /przy ciepełku z granpala oczywiście :)/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...