Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jako że /mam niepłonną nadzieję/ już prawdziwy koniec sezonu grzewczego i solary już zamontowane oraz jest chwila czasu, pora podsumować ten sezon i naszego granpala.

Dom ca 240 m2, ściany siporex 600 grub. 24 cm + 10 cm styropianu + cegła elewacyjna klinkierowa 6,5 cm, strop 30 cm wełna mineralna, okna dwuszybowe argon drewniane Sokółka wsp. bodajże 1,1, ogrzewane ca 130 m2 - reszta głowice termostatyczne na ok. 12 st i taka mniej wiecej temperatura w tych pomieszczeniach /poddasze użytkowe/ w zimie. W pomieszczeniach mieszkalnych regulator pokojowy temperatury dzień 20 st, noc 18 st, do tej zimy zużycie oleju opałowego do grzania i cwu w okresie grzewczym 2200 - 2600 l co przy cenie zakupu z zeszłego roku - sierpień, czyli przed planowana podwyżką akcyzy 2,70 zł - daje od 5940 do 7020 zł. Od tankowania w sierpniu do 15 grudnia na cwu i ogrzewanie zużyte ok. 700 l oleju, czyli za ok. 1900 zł.

Kocioł granpal uruchomiony 15 grudnia 2006 pracował do 15 maja b.r. /ostatnio tylko ciepła woda, ale w okresie majowych mrozów też grzał/.

Zużycie owsa w tym okresie to 3800 kg, koszt - kupowałem po różnych cenach, od 300 do 600 zł/tonę - 1580 zł.

Komfort cieplny dokładnie taki sam jak przy oleju, komfort obsługi nieco gorzej - co dwa-trzy dni usunięcie popiołu i dosypanie owsa i - co baaardzo mi się nie podoba :evil: dwukrotne czyszczenie w trakcie sezonu. Nie podoba mi się tym bardziej, że jeszcze jedno czyszczenie trzeba będzie wykonać teraz, czyli po zakończeniu sezonu. Czyszczenie szczególnie pracochłonne nie jest, ale nie cierpię kiedy się kurzy i brudzi, dlatego decyzję o czyszczeniu odsuwam z dnia na dzień /może jakieś krasnoludki się zlitują? :( /

Co do samego kotła - bez awarii i bez uwag - po prostu super! /jak na razie, tfu tfu żeby nie zapeszyć/.

I to by było na tyle.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

witam

 

Sam stoje przed wyborem alternatywnego ogrzewania, gazu na razie miec nie moge wiec zostaja te pellety/eko groszki no i owies co by mnie chyba najbardziej urzadzalo.

Problem jest taki ze ja siedze za granica i w domu moglby ktos bywac z raz na 2 tyg. Czy piec by tak dlugo wytrzymal bo wiadomo ze wtedy temp w domu bedzie minimalna. Czy raczej te 2 tyg to za rzadko, no i jak z awariami takiego pieca, czy jak sie wylaczy/zgasnie to czy sam sie rozpali? Czy jest to bezpieczne?

 

Druga kwestia to jak bardzo brudno jest w takim pomieszczeniu bo u mnie piec by stal w pom gospodarczym w ktorym chcialbym umiescic pralke i suszarke do prania.

Prosil bym o realne fotki takiego pieca Granpala bo na zdjeciach producenta zbyt urodziwie nie wyglada i zdaje sie podajnik jest z tylu przez co piec jest waski a dlugi. Czy sa wersje z podajnikiem z boku?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Sam stoje przed wyborem alternatywnego ogrzewania, gazu na razie miec nie moge wiec zostaja te pellety/eko groszki no i owies co by mnie chyba najbardziej urzadzalo.

Problem jest taki ze ja siedze za granica i w domu moglby ktos bywac z raz na 2 tyg. Czy piec by tak dlugo wytrzymal bo wiadomo ze wtedy temp w domu bedzie minimalna. Czy raczej te 2 tyg to za rzadko, no i jak z awariami takiego pieca, czy jak sie wylaczy/zgasnie to czy sam sie rozpali? Czy jest to bezpieczne?

 

Druga kwestia to jak bardzo brudno jest w takim pomieszczeniu bo u mnie piec by stal w pom gospodarczym w ktorym chcialbym umiescic pralke i suszarke do prania.

Prosil bym o realne fotki takiego pieca Granpala bo na zdjeciach producenta zbyt urodziwie nie wyglada i zdaje sie podajnik jest z tylu przez co piec jest waski a dlugi. Czy sa wersje z podajnikiem z boku?

 

pozdrawiam

 

 

Najdłużej mój Granpal pracował bez dozoru 9 dni na owsie temp. w domu była zadana na 16st.paliwa w tym czasie zużył trochę więcej niż pół zbiornika ale popiołu było już pełno.lepszym rozwiązaniem na dłuższe wypady byłby chyba pelet który popiołu zostawia znikome ilości i myślę że przy obnizonej temp. popracuje dłużej niż 2 tyg.

Kocioł oczywiście sam sie rozpali po wygasnięciu a jeżeli chodzi o czystość to mój kocioł pracuje na poziomie mieszkania i jest to całkiem znośne.Oczywiście w czasie czyszczenia kotła trochę się kurzy ale nie do przesady to oczywiście na owsie czy pelecie ale na węglu już nie jest tak pieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz

czy moglbys wrzucic pogladowa fotke jak taki piec wyglada i ogolnie chcialbym zobaczyc jego rozmiary, bo nie ukrywam ze rowniez zalezy mi na estetyce kotla, te kostrzewy sa ladne ale nie mozna w nich palic owsem no i naczytalem sie o awaryjnosci i kiepskim serwisie co skutecznie ostudza moj zapal

 

z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz

czy moglbys wrzucic pogladowa fotke jak taki piec wyglada i ogolnie chcialbym zobaczyc jego rozmiary, bo nie ukrywam ze rowniez zalezy mi na estetyce kotla, te kostrzewy sa ladne ale nie mozna w nich palic owsem no i naczytalem sie o awaryjnosci i kiepskim serwisie co skutecznie ostudza moj zapal

 

z gory dziekuje

 

W sobotę wracam z delegacji i wtedy przeslę Ci fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dane masz na stronie producenta

http://www.polimet.pl/

Na podstronach granpala są fotki, wymiary kotłów w poszczególnych mocach i właściwie wszystkie potrzebne informacje łącznie z dystrybutorami.

Obejrzeć piec można też na stronie

http://www.ultraheat.eu/

jest to też granpal produkowany dla zagranicznych dystrybutorów. Właściwie wszystko na temat pieca jest na tym forum.

Wersji z podajnikiem z boku nie ma, a co do urody pieca - cóż, de gustibus... Moim zdaniem jest to najładniejszy piec z tych, które oglądałem, a obejrzałem sporo.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to juz widze ze moge sobie podarowac ten piec, moje pomieszczenie ma 271cm dlugosci a piec ma 165cm a chce tam miec jeszcze pralke i suszarke jak juz wspominalem, ale nawet bez nich poruszanie sie w tym pomieszczeniu bylo by znacznie utrudnione. Sa jeszcze jakies inne piece godne polecenia na owies i w cenie do 10-11tys? No i musi miec podajnik z boku. Czy w Kostrzewie Pellet PLus mozna palic owsem? A jak z tymi wloskimi kotlami, jakie sa ich ceny?Chyba potrzebuje 15-20kW na 160m2?

 

dziekuje za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to juz widze ze moge sobie podarowac ten piec, moje pomieszczenie ma 271cm dlugosci a piec ma 165cm a chce tam miec jeszcze pralke i suszarke jak juz wspominalem, ale nawet bez nich poruszanie sie w tym pomieszczeniu bylo by znacznie utrudnione. Sa jeszcze jakies inne piece godne polecenia na owies i w cenie do 10-11tys? No i musi miec podajnik z boku. Czy w Kostrzewie Pellet PLus mozna palic owsem? A jak z tymi wloskimi kotlami, jakie sa ich ceny?Chyba potrzebuje 15-20kW na 160m2?

 

dziekuje za odp

 

A myślałeś o kotłach LING DUO. Mozna w nich palić groszkiem, pelletami oraz owsem. Poszukaj na forum opini o tych piecach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rzeczywiście mały problem. Powinienem właściwie na priva, ale może komuś jeszcze te moje wypociny się się przydadzą. Tak po kolei:

-moc kotła - przy 160 m2 do ogrzewania i dobrym ociepleniu oraz grzaniu wody w zasobniku moc rzędu 15 kW powinna wystarczyć, pewnie i mniejsza też mogłaby być. Tutaj odpowiedzieć Ci może tylko audyt, który zresztą zgrubnie możesz przeprowadzić sam - trzeba tylko pogrzebać w internecie.

-długość palenia bez dozoru i uzupełniania paliwa - przy zadanej temperaturze rzędu 16 st.C zasobnik kotła na paliwo stałe może wystarczyć, albo nie - zależy od temperatury zewnętrznej. Przy większych mrozach i przy paleniu owsem może braknąć. Rozwiązaniem mógłoby być podawanie paliwa z dużego zbiornika oraz odpopielanie - takie rozwiązania są oferowane przez producentów, jednak w Twoim przypadku chyba niemożliwe /mała kotłownia i przy tym pewnie brak w pobliżu większych pomieszczeń/ i przy tym drogie. W zasadzie w przypadku paliw stałych w grę wchodziłby chyba tylko pellet. Cena pelletu jest jednak wysoka i koszt ogrzewania staje się porównywalny z kosztem ogrzewania olejowego. Ekogroszek można właściwie wykluczyć, bo w przypadku dłuższego braku napięcia piec powtórnie się nie rozpali - przynajmniej ja nie znam pieców na ekogroszek z zapalarką do ekogroszku.

- inne kotły na owies i pellet - właściwie tylko Ling, który w/g producenta spala owies, ale w przypadku inspekcji raz na dwa tygodnie nie ryzykowałbym - jest duże prawdopodobieństwo wygaśnięcia kotła z powodu "szlakowania", które występuje we wszystkich kotłach retortowych przy paleniu owsem, a ten kocioł o ile mi wiadomo nie ma zapalarki. W kotle Kostrzewy nie wolno palić owsem - zresztą dotyczą go wszystkie zastrzeżenia dla kotłów retortowych.

Tak naprawdę, nie wydaje mi się możliwe pozostawienie kotła na paliwo stałe bez dozoru na 2 tygodnie - zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidywalnego. Dlatego myślę, że co 2-3 dni w przypadku większych mrozów, a co tydzień przy łagodniejszej aurze ktoś powinien do takiego kotła zajrzeć - może sąsiad - dla świętego spokoju.

Kotły włoskie CSIg spalają pellet i owies bezproblemowo /wg opinii na forum/ - tylko ta cena dwukrotnie wyższa od granpala.

Podsumowując:

- nie skreślałbym granpala - długość pomieszczenia 2,75 jest właściwie wystarczająca do jego ustawienia. Wstawiania pralki i suszarki do kotłowni z piecem na paliwo stałe nie polecałbym - kiedyś piec trzeba wyczyścić i wtedy jednak się kurzy. Piec można ustawić wzdłuż ściany - potrzebny jest dostęp właściwie tylko od czoła, a 120 cm które zostaje między piecem a ścianą w zupełności wystarczy. Każdy piec zajmuje zresztą podobną powierzchnię - przy tym należy jeszcze pamiętać o możliwości wyjęcia podajnika w razie awarii. Granpal oczywiście + pellety przy wyjazdach dwutygodniowych, owies przy możliwości dozoru co kilka dni.

- chociaż nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania, w Twoim przypadku rozważyłbym ogrzewanie prądem - niskie koszty zakupu kotła /bo zakładam, że instalację co masz już zrobioną i wystarczającą moc przyłączeniową, w przypadku braku instalacji co piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem/

- rozważyłbym także jednak ogrzewanie olejowe /od którego sam uciekłem, ale ja mogę poświęcić trochę czasu kotłowni/, ktore jest najbardziej niezawodne i bezobsługowe, a kocioł można obecnie kupić tanio z uwagi na koszty ogrzewania.

I tak jak w reklamie - wybór należy do Ciebie.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odp

 

pradu nie chce bo pojde z torbami, jedyne rozwiazanie to chyba ten wloski CSI/g jednakze nie znam jego ceny na dzien dzisiejszy, widzialem tylko cennik z zeszlego roku. Na zadnych stronach tez nie widzialem. Orientuje sie ktos moze jaka jest jego cena? Nie wiem czy 18kW mi wystarczy czy raczej brac 25kW zeby potem nie pluc sobie w brode bo roznica w cenie miedzy mocami to pare euro. Pomimo ze ma podajnik z tylu co jest minusem w moim przypadku to i tak jest krutszy od Granpala, znalazlem jeszcze Vernera tylko ponoc jeszcze drozszy niz CSI/g?

Czemu te lepsze piece maja te przeklete podajniki z tylu?

 

Piszesz ze granpala mozna dosunac do sciany, ale u mnie jest to tylko prawa strona wolna wiec drzwiczki beda sie otwieraly w zla strone (chyba ze jest opcja przelozenia), no i gdzies tam widzialem (o ile dobrze pamietam bo nie moge teraz znalezc) ze dostep do mechanizmu podajacego w przypadku awarii jest z prawej strony??

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odp

 

pradu nie chce bo pojde z torbami, jedyne rozwiazanie to chyba ten wloski CSI/g jednakze nie znam jego ceny na dzien dzisiejszy, widzialem tylko cennik z zeszlego roku. Na zadnych stronach tez nie widzialem. Orientuje sie ktos moze jaka jest jego cena? Nie wiem czy 18kW mi wystarczy czy raczej brac 25kW zeby potem nie pluc sobie w brode bo roznica w cenie miedzy mocami to pare euro. Pomimo ze ma podajnik z tylu co jest minusem w moim przypadku to i tak jest krutszy od Granpala, znalazlem jeszcze Vernera tylko ponoc jeszcze drozszy niz CSI/g?

Czemu te lepsze piece maja te przeklete podajniki z tylu?

 

Piszesz ze granpala mozna dosunac do sciany, ale u mnie jest to tylko prawa strona wolna wiec drzwiczki beda sie otwieraly w zla strone (chyba ze jest opcja przelozenia), no i gdzies tam widzialem (o ile dobrze pamietam bo nie moge teraz znalezc) ze dostep do mechanizmu podajacego w przypadku awarii jest z prawej strony??

 

Pozdr

 

Drzwi kotła mozna dowolnie przekładać na P i L stronę podobnie jak czopuch.

Mechanizm w razie awarii można wyjąć do przodu kotła jak i do tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o prądzie miałem na uwadze rozwiązanie tymczasowe /chyba nie będziesz na stałe przebywał za granicą?/ - wtedy przy kosztach zakupu kotła ca 2000 zł i utrzymywaniu niskiej temperatury w domu rzedu 10 - 12 st.C koszty ogrzewania nie są tak wysokie. Najlepszym w Twoim przypadku rozwiązaniem byłoby chyba zainstalowanie kotła na paliwo stałe - myślę, że jednak granpala - jako podstawowego i kotła elektrycznego jako dodatkowego. Przy takim rozwiązaniu kiedy dom jest zamieszkały, pali się w kotle podstawowym /moc myślę 15 lub 20 kW/, a przy wyjazdach i obniżeniu temperatury do temp. j.w. pracuje kocioł elektryczny. Przy odpowiednim ustawieniu temperatur i wykorzystaniu drugiej taryfy rozwiązanie takie miałoby sens. Kocioł CSIg kosztuje powyżej 25 tys. zł - pisał o cenach Piotrek na tym forum. Sadzę jednak, że granpal w Twoich warunkach jest do zamontowania - można go ustawić w dowolny sposób - na prawo jak i na lewo - bo jak napisał A.K, a wierz mi, wie co pisze - piec ma przekładane drzwi jak i odejście z czopucha do kanału spalinowego. Podajnik w razie awarii wyciąga się przez drzwiczki służące normalnie do wybierania popiołu, czyli do przodu. Można też do tyłu, ale w przypadku ustawienia w pomieszczeniu o długości 2,75 rozwiazanie takie raczej nie wchodzi w rachubę. Należy pamiętać, że w piecach retortowych też musi być możliwość wyciągnięcia podajnika, czyli też potrzebne jest miejsce.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doszedlem do wnipsku ze jednak ten prad bedzie najlepszym rozwiazaniem tymczasowym, poki jestem za granica. Moze do czasu az wroce bedzie juz dociagniety gaz a jak nie to wtedy pomysle nad piecem na paliwo stale.

Zawsze bedzie jeszcze kominek z DGP wiec jak bede przyjezdzal to sie nim wspomoge.

Dzieki za wszelakie sugestie, teraz pytanie czy macie jakiegos faworyta jezeli chodzi o piec elektryczny?

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Electrician ja mam CSI/g-40 o mocy 46-52kw i z cała dodatkową instlacją( zasobnik c.w.u. 200l dodatkowy podajnik między piecem a składem owsa elektronika do podajnika) kosztował mnie 20tys netto.

Z tego co wiem to ceny CSI/g-18 o mocy 18-21Kw 4200 euro netto a CSI/G-25 o mocy 25-29 Kw 4300eruo netto. Są to ceny z 2006 roku.

Nie strasz ludzi ze kazde CSI/G kosztuje 25 tys. :)

Pozdrawiam.

Ps.W tym roku też zamierzasz palić pestką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Electrician ja mam CSI/g-40 o mocy 46-52kw i z cała dodatkową instlacją( zasobnik c.w.u. 200l dodatkowy podajnik między piecem a składem owsa elektronika do podajnika) kosztował mnie 20tys netto.

Z tego co wiem to ceny CSI/g-18 o mocy 18-21Kw 4200 euro netto a CSI/G-25 o mocy 25-29 Kw 4300eruo netto. Są to ceny z 2006 roku.

Nie strasz ludzi ze kazde CSI/G kosztuje 25 tys. :)

Pozdrawiam.

Ps.W tym roku też zamierzasz palić pestką?

 

Ale kogo z prywatnych inwestorów interesuje cena netto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...