Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

uuuu źle to wyglada. A wyglada to na źle wyregulowane podtrzymanie ? możliwe jest że jest to w wyniku przegrzewania podajnika ? lub niedrożne kanały spalinowe lub komin ?

 

podajnik mi tak przegrzewało już wcześniej (generalnie tylko w trybie grzania wody - lato). ustawienia od ostatniego sezonu nie były zmieniane. zacznę od kominiarza chociaż byłem dziś na dachu i leci z komina ładnie. a co z tym przeciekaniem, gdzie tego szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wygląda to nieciekawie. Jeśli chodzi o ustawienia - to niewiele tu mogę pomóc, bo kocioł mam stary ze starym sterownikiem. Natomiast nie bardzo wygląda mi to na przeciekanie - masz za nowy kocioł, żeby się przetarł. Bardziej wygląda to na przytkanie kanału spalin - sprawdź czopuch, o ile nie czyściłeś, oraz drogę spalin do komina. Oprócz tego sprawdź tę część kanału między górną ścianką paleniska a czopuchem, przy tylnej ściance /tam, gdzie są krótkie turbulizatory/ bo tam też potrafi się zatkać. Przegrzewanie kotła przy takich temperaturach jak obecnie przy pracy w podtrzymaniu będzie się zdarzać przy ustawionej długiej przerwie przy podtrzymaniu i krótkim czasie podawania. Barlinek jest dobrym peletem i niestety ma tendencję do przenoszenia żaru. Podciekania też wykluczyć się nie da, chociaż moim zdaniem jest na to za wcześnie.

Przede wszystkim poobserwuj jednak temperaturę kotła podczas palenia i to w dłuższym przedziale czasowym, czy nie spada przypadkiem poniżej tych 50 stopni.

Edytowane przez electrician
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

electrician napisał mi o sprawdzeniu temp. spalin. czy te podane przez niego 90-110 oC, to kiedy ma być mierzone. mój kocioł generalnie podczas rozpalania ma może koło 100. podczas podtrzymania jakieś 70. mam rozumieć, że za szeroki przekrój komina jest? czy ma znaczenie fakt, że piec jest troszkę przewymiarowany (25kW) i grzeje póki co tylko 130m2 z 240m2 i to większość w podłogowym ogrzewaniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to trochę zmienia postać rzeczy. Twój piec teraz, przy tak dodatnich temperaturach, przewymiarowaniu i ogrzewaniu podłogowym pracuje głównie w podtrzymaniu i chyba stąd Twoje kłopoty. Tutaj niewiele pomogę, bo nie wiem, jak pracuje nowy sterownik i jakich wymaga nastaw. Jak pisałem - sprawdź drożność drogi spalin /na wszelki wypadek/ i zobacz tę temperaturę. Taką temperaturę spalin powinien osiągać kocioł w trakcie pracy, t.j. kiedy grzeje. Natomiast temperatura kotła nie powinna spadać nigdy poniżej 50 -55 stopni, bo jeśli jest niższa kocioł przechodzi przez t.zw. punkt rosy gdzie z pary wodnej wytrąca się woda i to też może powodować "zasmołowanie" kotła. Napisz też, jak sterujesz pracą kotła - czy jest to sterownik pokojowy, pogodowy, czy też nie stosujesz żadnego i sterowanie jest tylko za pomocą zaworu czterodrogowego. Zanalizuj też, jak było w poprzednich sezonach grzewczych, czy czasem nie wykorzystywałeś lepiej mocy kotła i temperatury zewnętrzne nie były niższe i piec nie pracował w cięższych warunkach.

Stare sterowniki nie są lepsze - są po prostu starsze i nie stosują fuzzy logic. Nastawy są prostsze, chociaż podobno nowe bardziej oszczędzają paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobnie jak rura spalinowa od czopucha (górnego) do komina była nie ocieplona i stamtąd szerokim strumieniem spływał syf zalewając mi kocioł i kotłownię - kiedyś zamieszczałem zdjęcia na tym forum. Jak widzę Ty masz czopuch z boku, więc to raczej nie to samo, a temperatury spalin są dostatecznie wysokie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to trochę zmienia postać rzeczy. Twój piec teraz, przy tak dodatnich temperaturach, przewymiarowaniu i ogrzewaniu podłogowym pracuje głównie w podtrzymaniu i chyba stąd Twoje kłopoty. Tutaj niewiele pomogę, bo nie wiem, jak pracuje nowy sterownik i jakich wymaga nastaw. Jak pisałem - sprawdź drożność drogi spalin /na wszelki wypadek/ i zobacz tę temperaturę. Taką temperaturę spalin powinien osiągać kocioł w trakcie pracy, t.j. kiedy grzeje. Natomiast temperatura kotła nie powinna spadać nigdy poniżej 50 -55 stopni, bo jeśli jest niższa kocioł przechodzi przez t.zw. punkt rosy gdzie z pary wodnej wytrąca się woda i to też może powodować "zasmołowanie" kotła. Napisz też, jak sterujesz pracą kotła - czy jest to sterownik pokojowy, pogodowy, czy też nie stosujesz żadnego i sterowanie jest tylko za pomocą zaworu czterodrogowego. Zanalizuj też, jak było w poprzednich sezonach grzewczych, czy czasem nie wykorzystywałeś lepiej mocy kotła i temperatury zewnętrzne nie były niższe i piec nie pracował w cięższych warunkach.

Stare sterowniki nie są lepsze - są po prostu starsze i nie stosują fuzzy logic. Nastawy są prostsze, chociaż podobno nowe bardziej oszczędzają paliwo.

 

witam. nie posiadam sterownika pokojowego ani pogodowego choć w ustawieniach pieca gdzieś tam jest informacja o pokojowym i mam tak, ale nie da się tego wyłączyć (może w trybie serwisowym). zawór mam chyba trójdrożny, ale ręki nie dam sobie uciąć (sprawdzę jaki jest). obserwowałem temperaturę powrotu i najniższa jaką stwierdziłem, to była 53. chyba faktycznie muszę pokombinować coś z ustawieniami podtrzymania. czasami pomimo ustawień temperatury na 65 stopni temperatura kotła dochodziła do ponad 80 stopni, też nie wiem czemu. a czy możliwe aby sterownik zgłupiał albo czy można przywrócić ostawienia fabryczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poczatek podaj jakie masz parametry podtrzymania ?

 

podt.stop [min] 10

podt.podaj [min] 10

podt.dm [sek] 35

czy to, że mam w ustawieniach regulator pokojowy na tak a faktycznie go nie mam ma jakiś wpływ na prace kotła? patrzę też, że mam jakiś czujnik przypięty przy zaworze trójdrożnym, ale nie jest on podłączony do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost temperatury w podtrzymaniu wtedy, kiedy kocioł rzadko pracuje w trybie grzania - to rzecz normalna. Jeśli zmniejszy podawanie w trybie podtrzymania, to będzie miał jeszcze więcej przegrzań podajnika. Przy braku sterownika kocioł cały czas "mieli" gorącą wodę, bo odcinają ją tylko zawory termoregulacyjne. Dlatego gross czasu pracuje w podtrzymaniu i przy złych ustawieniach tego podtrzymania może "zasyfiać" kocioł. Dlatego jednak szukałbym przyczyn w ustawieniach podtrzymania. Co prawda temperatura kotła 53 stopnie też być może trochę "przysłużyła się" do tego zasmołowania /bo skoro zaobserwowałeś tyle, to nie wykluczone, że poniżej 50 też spadło/. Ja mam ustawioną temperaturę kotła 65 stopni i histerezę 4 stopnie - ale to na starym sterowniku, nie wiem, jak te ustawienia wyglądają na nowym. Popracuj trochę nad ustawieniami sterownika, mam nadzieję, ze ktoś kto ma nowy sterownik tutaj pomoże - bo kocioł zawsze trzeba dostroić do komina i do dynamiki zapotrzebowania ciepła przez budynek. Najprawdopodobniej z nastaniem chłodów wszystko wróci do normy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podt.stop [min] 10

podt.podaj [min] 10

podt.dm [sek] 35

czy to, że mam w ustawieniach regulator pokojowy na tak a faktycznie go nie mam ma jakiś wpływ na prace kotła? patrzę też, że mam jakiś czujnik przypięty przy zaworze trójdrożnym, ale nie jest on podłączony do pieca.

to podaj - to chyba w sekundach ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnijmy do końca - podawanie w podtrzymaniu masz ustawione na 10 minut? Czy sekund? Bo jak podajnik podawałby 10 minut - to od razu masz przyczynę smołowania /ale chyba takiej wartości nie da się ustawić?/. A zasobnik 150 l jest OK /pod warunkiem, ze cały zasobnik jest grzany/ - ja mam 300 l ale dół grzeją solary a tylko połowę, czyli 150 l grzeje kocioł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minimalna temp kotła 60 -65 st. załączenie pompy 57-58st. I teraz podtrzymanie pod stop min - 20 pod podaj sek 5 ( generalnie minimalna ilość peletu tak tylko żeby nie wygasło. Teraz pchasz dużą ilość opału na patelnie i to odgazowuje i zakleja kocioł. A jeśli bedzie się przegrzewał podajnik to pisz na priva. Zacznij od tych ustawień które ci podałem i za dwa 3 dni opisz efekty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...