Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak już wcześniej pisałem, mój granpal po ośmiu sezonach bezawaryjnej pracy - zastrajkował. Nastąpiło to, co nastąpić musiało - czyli przetarcie przez ślimak tulei i wypływ wody do palnika. Po rozmowach z Panem Andrzejem rozpocząłem procedurę ratunkową. Nie powiem, łatwo nie było wytaszczyć w jedną osobę kocioł z kotłowni na zewnątrz, ale odkąd pan Archimedes wymyślił /a właściwie odkrył/ dźwignię dwu- i jednostronną oraz Chińczycy wymyślili koło - jakoś się udało :-) Największym problemem było zdobycie palety o wymiarach większych niż kocioł, bo żaden przewoźnik inaczej nie chciał kotła zabrać. Wreszcie po poszukiwaniach na skupach palet i drobnej ciesiółce udało się taką paletę skonstruować i nawet postawić na niej piec. Reszta - to już trywiał, zamówiony kurier i piec pooojechał do Kolbud, a właściwie do Buszkowej. I tutaj - zaczyna się historia jak z bajki o dobrym czarodzieju. Jak to w bajkach - upłynęło czasu mało-wiele i już umyślny puka do moich bram wioząc dar z dalekiej krainy. Jako, ze szczelnie zapakowany - nie wiada co tam w środku :-) Ale opadają zasłony i moim oczom ukazuje się - nie zgadniecie - granpal jak nowy, lśniący i świeży! Pojechał sfatygowany ośmioletnią eksploatacją - nie powiem, że staruszek, ale tak mniej więcej już po kwiecie wieku - a przyjechał młodzian w pełnym rozkwicie urody :-) Dobra, dobra - myślę sobie - pewnie na zewnątrz odpicowany, a w środku - pożal się Boże. Ale nie, ale nie :-) W środku - też jak nowy, komora spalania czyściutka, wymiennik i płomieniówki - jak nowe, wspawana nowa tuleja i wstawiona pośrednia, nowy podajnik ślimakowy, nowy deflektor :-) Jednym słowem pierwsza myśl - dali nowy kocioł ;-) Dopiero po dokładnych oględzinach okazało się, że nie, że to jednak mój stary kocioł - tylko zrobiony na nowy. Nie wiem, jak tego dokonali - to po prostu jednak wirtuozi w swoim fachu. I tutaj bajki ciąg dalszy - zgadnijcie, ile to kosztowało? Otóż - nic nie kosztowało! Wszystko zrobili gratis, nawet wysyłkę opłacili :-) I czy nie jest to jednak bajka? Pokażcie mi drugą firmę, która coś takiego zrobiłaby ze swoim produktem po ośmiu latach eksploatacji. Takich numerów to nawet RollsRoyce w najlepszych swoich latach nie robił :-) I z tego co wywnioskowałem czytając posty na forum - nie byłem pierwszym tak potraktowanym klientem. Jedno mnie tylko martwi - jeśli będą tak działać na rynku, to mogą niedługo iść z torbami - bo wygląda na to, ze granpal będzie wiecznym kotłem /a przynajmniej takim na 20 lat/, a już ta akcja serwisowa - coś nieprawdopodobnego:-) Trzeba było jednak mieć szczęście trafić na taką firmę :-)

Tu, na forum, chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim ludziom Granpala za takie podejście do klienta, a w szczególności - wiadomo - Panu Andrzejowi. Serdecznie dziękuję.

Granpal forever!

Pzdr

 

 

Podpisuję się pod tym zdecydowanie!!

Już kiedyś pisałem że Granpal to coś najlepszego co kupiłem do domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeśli chodzi o ocieplenie - @batman17 - to rzeczywiście - szału "nima" :-) Do tych warunków 30 kW - to raczej nie będzie wielkie przewymiarowanie. Ja ogrzewam podobną powierzchnię granpalem 25 kW przy dużo lepszych współczynnikach i jakoś nie widzę zbytniego przewymiarowania zwłaszcza kiedy przymrozi i przy tym podmucha. Co do sposobu włączenia pieca - nie będę się wypowiadał, nie mam wiedzy teoretycznej na ten temat, a praktyki też żadnej - u mnie pracuje wymiennik ciepła bez żadnych zaworów trój- czy czterodrogowych i to wymiennik nie dopuszcza do zbytniego wychłodzenia kotła przy uderzeniu zimnej wody na powrocie. U Ciebie raczej trzeba będzie zawór mieszający zastosować, ale który - to już pytanie do specjalistów. Ilość wody w układzie masz dużą, podejrzewam, że grzejniki żeberkowe i rury przystosowane do obiegu grawitacyjnego - stąd musisz się liczyć z dużą bezwładnością układu.

Jeśli chodzi o opalanie owsem - to u mnie paliłem dwa sezony grzewcze samym owsem i w zależności od "ostrości" zimy poszło mi raz 5 i raz 6 ton tego paliwa /o ile dobrze pamiętam/ - czyli u Ciebie nie powinno to być więcej niż ok. 7 ton. Z 2 ha spokojnie pozyskasz potrzebną ilość owsa, musisz tylko ustawić się na maksymalną wydajność z hektara niekoniecznie jakości spożywczej, czyli wysokie nawożenie i opryski przeciw szkodnikom i zarazom nie licząc się ze skutkami toksyczności. 35q/ha jest z pewnością spokojnie do osiągnięcia.

Pzdr

Edytowane przez electrician
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

kolego electrician, jeśli chodzi o instalacje to tak są to stare żeberkowe grzejniki i grube rury na grawitacji chodzi to elegancko, lecz dołożyłem pompę ponieważ nie chciało mi na grawitacji grzać bojlera od solarów ze spiralną wężownicą.

 

Odnośnie palenia owsem:

- jak spala się owies czy nie ma problemów ze spiekami jak przy pellecie itp. (przeczytałem forum i widzę że ze spalaniem pelletu jest trochę problemów jak jest kiepskiej jakości)

-Gdyby granpal spalał mi 7 ton owsa to było by super (teraz spalam 7t węgla) a z tego co wyczytałem w necie to tonę węgla przeliczają na 1,5t owsa więc (według tego przelicznika) szło by u mnie ok 10,5 t owsa a to już lipa. W tym roku wyszło by tanio bo owies 400zł/t więc licząc 10,5X400=4200zł, węgiel prosto z kopalni bogdanka 7tx500zł=3500zł więc wychodzi podobnie ale w ubiegłym roku owies był po 550zł x 10,5=5725zł więc już dużo drożej.

- opłacalność palenia owsem zależy od jego ceny

-a tak apropo czemu w tym sezonie nie opalacie owsem skoro pellet jest 2xdroższy, a idzie go niewiele więcej od pelletu??????

 

Przydała by się jakaś opinia odnośnie podłączenia kotła do instalacji od jakich fachowców z forum proszę o podpowiedzi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

kolego electrician, jeśli chodzi o instalacje to tak są to stare żeberkowe grzejniki i grube rury na grawitacji chodzi to elegancko, lecz dołożyłem pompę ponieważ nie chciało mi na grawitacji grzać bojlera od solarów ze spiralną wężownicą.

 

Odnośnie palenia owsem:

- jak spala się owies czy nie ma problemów ze spiekami jak przy pellecie itp. (przeczytałem forum i widzę że ze spalaniem pelletu jest trochę problemów jak jest kiepskiej jakości)

-Gdyby granpal spalał mi 7 ton owsa to było by super (teraz spalam 7t węgla) a z tego co wyczytałem w necie to tonę węgla przeliczają na 1,5t owsa więc (według tego przelicznika) szło by u mnie ok 10,5 t owsa a to już lipa. W tym roku wyszło by tanio bo owies 400zł/t więc licząc 10,5X400=4200zł, węgiel prosto z kopalni bogdanka 7tx500zł=3500zł więc wychodzi podobnie ale w ubiegłym roku owies był po 550zł x 10,5=5725zł więc już dużo drożej.

- opłacalność palenia owsem zależy od jego ceny

-a tak apropo czemu w tym sezonie nie opalacie owsem skoro pellet jest 2xdroższy, a idzie go niewiele więcej od pelletu??????

 

Przydała by się jakaś opinia odnośnie podłączenia kotła do instalacji od fachowców z forum proszę o podpowiedzi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś podpiąć pod zawór 4D i zastosować 2 pompy. Zrobić to prawidłowo bo chyba z tego co pamiętam to ta firma która sie dobrała do gminy na dostawe kotłów to specjalnie zielonego pojecia o tym nie miała - pamiętam bo przysyłali zapytania i to jakieś takie strasznie dziwne wiec na poprawność wykonania instalacji to bym specjalnie nie liczył. Dużo kotłów wepchali do gminy ? Acha 30 możesz spokojnie brać bo to taki sam kocioł jak 25. Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o spieki - nic takiego nie występuje przy owsie. Owies w granpalu spala się super, jedyny minus - to trzeba codziennie /ewentualnie co drugi dzień po przemieszaniu popiołu/ opróżniać popielnik, bo owies daje objętościowo dużo popiołu. Jeśli przemieszasz ten popiół, to "siada", bo jest bardzo "puszysty" i wtedy da radę co drugi dzień. W tym sezonie owsem nie palę, bo po pierwsze - u nas owies po 500 - 550 zł/t, a po drugie - kłopot ze zmagazynowaniem takiej ilości owsa. Poprzednio, kiedy paliłem - owies zajmował mi pół garażu, a i myszy miały używanie :-) Samochód, który stał w drugiej połowie garażu jeszcze przez pół roku czuć było charakterystycznym, zbożowym zapachem. Co prawda problem magazynowania wstępnie rozwiązałem, ale przy cenie 550 zł/t /tyle na ogół chcą z dowozem/ nie bardzo chce mi się wykonywać dodatkową pracę /trzeba przesypać owies do pojemników, a następnie codziennie wysypywać z nich ok. 40 kg owsa i donosić do kotłowni/. Pelet mam na paletach przykrytych plandeką bezpośrednio obok kotłowni i znoszę do kotłowni po 1 tonie kiedy poprzednia mi się kończy - ale wtedy, kiedy jest dobra pogoda :-)

Jeśli chodzi o zużycie owsa - te 7 ton podałem szacunkowo, tutaj rozrzut może być spory. Tak, jak pisał Puławiak - musisz mieć dwie pompy, jedną na cwu a drugą na co. Granpal ma dużą sprawność więc na pewno pójdzie Ci mniej owsa w stosunku do węgla, którym paliłeś pewnie w zwykłym kotle na grawitacji. Warunkiem jest zastosowanie prostej choćby automatyki temperaturowej albo zaworów termostatycznych żeby nie przegrzewać pomieszczeń. No i nie oszczędzaj na fachowcach - w sumie to się opłaci :-)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ad Puławiak:

- w gminie ma być zamontowanych 50 kotłów, 42 kotły tylko na pellet eko greń egg pellet mini i 8 kotłów na owies granpal

- odnośnie fachowców, to zależy która ekipa bo przetarg wygrała firma sanito, oni brali podwykonawców jak leci kto się zgłosił i stąd różne niuanse niektórzy to rzeczewiście fachowcy a niektórzy się uczą fachu :D

-stąd moje pytania odnośnie podłączenia kotła, czy mógłbyś mi podać telefon do siebie, mam jeszcze kilka pytań???

Ad Electrician:

- to drogi u was owies jak po 500 -550 zł, u nas 400zł to max cena w tej chwili

- tak 7 t węgla szlo w zwykłym 9cio letnim tzw śmieciuchu i do tego jeszcze drewno

- ostatnie dwa lata chodzi z pompą obiegową a wcześniej bez i jeśli chodzi o zużycie paliwa to nie widzę różnicy czy z pompą co czy bez ( jedynie powrót jest cieplejszy z pompą, jak już wcześniej wspominałem na grawitacji chodzi elegancko)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co porównywać pracy starego kotła z granpalem. Generalnie nie można porównywać pracy kotła, gdzie pali się raz/dwa razy na dzień z kotłem z automatyką. Jeśli chcesz palić granpalem na obiegu grawitacyjnym - to tak, jakbyś zaprzągł wysokiej klasy rumaka do wozu drabiniastego :-) Jeśli naprawdę chcesz mieć oszczędności na paliwie, to musisz zastosować podstawową chociażby automatykę temperaturową realizowaną bądź to za pomocą zaworów termostatycznych na grzejnikach, bądź też regulatorem pokojowym/pogodowym. Zawór mieszający i pompa obiegowa - to podstawowe minimum w takiej instalacji. Nie od rzeczy byłoby tez wykonanie lub choćby wydzielenie osobnej hydrauliki do cwu. Przy braku automatyki nie liczyłbym na jakieś znaczące oszczędności w paliwie. Najlepiej skonsultuj się z Puławiakiem - na pewno doradzi co i jak. A jeszcze lepiej, gdyby zrobił Ci instalację - daleko nie ma :-)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie chcę aby układ pracował na grawitacji. chcę zastosować dwie pompy jedna na Cwu a druga na Co, zawór czterodrogowy wg porad Puławiaka.

A dalej to nie wiem co jeszcze: czy niezbędny będzie siłownik do zaworu czterodrogowego czy wystarczy ze ręcznie go ustawię???

- no i czy jak założę regulator pokojowy i nie będę miał siłownika to czy w jakiś sposób będę mógł regulować temp w pomieszczeniach???

- jeszcze jedno pytanko, czy jak w pokoju uzyskam żądaną temp na reg. pok. to czy pompa co się wyłączy czy będzie chodziła na okrągło???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ w prosty sposób da się podłączyć regulator pokojowy tak, żeby pompa nie pracowała po osiągnięciu zadanej temperatury :-) I w przypadku otwartego układu co - a taki chyba ma batman17 - niczym to nie grozi nawet w przypadku przegrzania kotła. Ja od lat mam tak połączone - i nic się nie dzieje. Co najwyżej jeśli chcemy grzać wodę granpalem latem - trzeba dokonać drobnych przełączeń, żeby w przypadku przegrzania pieca odprowadzić nadmiar ciepła. W sezonie grzewczym przegrzanie grozi właściwie tylko w przypadku awarii elektroniki lub czujnika temperatury kotła - ale w takim przypadku zabezpieczenie polegające na skierowaniu gorącej wody w układ co też nie zadziała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie chcę aby układ pracował na grawitacji. chcę zastosować dwie pompy jedna na Cwu a druga na Co, zawór czterodrogowy wg porad Puławiaka.

A dalej to nie wiem co jeszcze: czy niezbędny będzie siłownik do zaworu czterodrogowego czy wystarczy ze ręcznie go ustawię???

- no i czy jak założę regulator pokojowy i nie będę miał siłownika to czy w jakiś sposób będę mógł regulować temp w pomieszczeniach???

- jeszcze jedno pytanko, czy jak w pokoju uzyskam żądaną temp na reg. pok. to czy pompa co się wyłączy czy będzie chodziła na okrągło???

 

Jest opcja wyłączenia pompy przy współpracy z zaworem 4D, w obniżeniu ustawiasz parametr 40st. i pompa po rozłączeniu przez reg. pokojowy zatrzyma się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za odpowiedzi.

ad. Kroitz. projekt już jest realizowany ale ja mam mieć kociołek kiedyś na wiosnę. dokładnego terminu jeszcze nie znam.

I dlatego wcześniej pytam o porady co do podłączenia itp. y

ad. stanisław k."Jest opcja wyłączenia pompy przy współpracy z zaworem 4D, w obniżeniu ustawiasz parametr 40st. i pompa po rozłączeniu przez reg. pokojowy zatrzyma się. " ale ten parametr obniżenia ustawiam w sterowniku pieca czy w regulatorze pokojowym??? jaki polecacie regulator pokojowy aby współpracował z kotłem???

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ad. stanisław k."Jest opcja wyłączenia pompy przy współpracy z zaworem 4D, w obniżeniu ustawiasz parametr 40st. i pompa po rozłączeniu przez reg. pokojowy zatrzyma się. " ale ten parametr obniżenia ustawiam w sterowniku pieca czy w regulatorze pokojowym??? jaki polecacie regulator pokojowy aby współpracował z kotłem???

pozdrawiam

 

Ja mam taki reg. pokojowy, tani i dobry bo ma małą histerezę http://allegro.pl/pokojowy-regulator-sterownik-auraton-2025-wysylka-i4869273653.html

Obniżenie ustawiasz w sterowniku kotła w zakładce "Obwód grzewczy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...