Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 weeks później...

Niestety, na takie pytanie nie dam rady udzielić odpowiedzi - najlepiej zadzwoń do Pana Andrzeja - na temat Granpala wie wszystko :-)

Zauważyłem, że jakoś mało nowych postów w temacie "Granpal" - świadczy to o tym, że z tym kotłem nie ma problemów i że użytkownicy są zadowoleni - bo wtedy o czym tu pisać? Z niechęcią myślę o koniecznym przed sezonem czyszczeniu pieca /bo jakoś tak od wiosny zeszło ;-)/ - oj, jak ja tego nie lubię!!! Ale od czasów Sierotki Marysi te wstrętne krasnoludki nie chcą człowiekowi nawet w tak prostych /ale brudnych/ sprawach pomóc, więc trzeba się będzie niestety wziąć /lub wziąść :-)/ za to samemu :-(

Na sezon grzewczy czeka pod plandeką na podwórku zakupione 4 tony Barlinka po 870 zł/t, w kotłowni zostało około tony - zima z głowy :-) Tylko te cztery czekające mnie czyszczenia /po każdej tonie jedno/ psują mi trochę humor ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tu piszący nie mogą się nachwalić granpala i Polimetu, który nikogo nie pozostawia bez pomocy w biedzie :-) No dobra, koniec żartów. Na poważnie - nie znam żadnego użytkownika granpala, który nie byłby zadowolony ze swojego pieca.

Pzdr

 

:confused: , jak znajde czas to dopisze do wczśniejszych swoje dwa grosze

 

na tle innych kotłów na paliwa stałe - to to nie jest Mercedes. To jest Bentley albo Rolls Royce.
:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja piszę, to już 10 sezon przed nami ;) Masakra tyle lat....

A tak, Stanisław, a tak :) Dziesiąty sezon! Znajomi, którzy kupili kotły równolegle ze mną, eksploatują już drugi albo trzeci kocioł. A mój granpal ciągle sprawny i gotowy do pracy /chociaż jeszcze nie czyszczony po poprzednim sezonie ;)/ Uważam, że to najlepszy zakup jakiego dokonałem z wyposażenia technicznego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam! Jestem nowym posiadaczem kotła granpal 30kw. palę w nim 5 dni. palę owsem i mam problem ze spiekami na palniku po 6 godzinach popiół tak zawala palnik że praktycznie dusi płomień, nie wiem czemu popiół nie spada do popielnika. proszę o pomoc w ustawieniach kotła.

moje nastawienia to przy mocy:20%-dm35

40%-40

60%-44

80%-50

100%-54

a podawanie 6,8s.

i jeszcze jaka powinna być temp spalin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem nowym posiadaczem kotła granpal 30kw. palę w nim 5 dni. palę owsem i mam problem ze spiekami na palniku po 6 godzinach popiół tak zawala palnik że praktycznie dusi płomień, nie wiem czemu popiół nie spada do popielnika. proszę o pomoc w ustawieniach kotła.

moje nastawienia to przy mocy:20%-dm35

40%-40

60%-44

80%-50

100%-54

a podawanie 6,8s.

i jeszcze jaka powinna być temp spalin?

 

Witaj

Może powinieneś zmniejszyć podawanie np. do 5.0, na zasadzie prób i błędów obserwując płomień zmniejszył bym jeszcze wartości na dmuchawie. Ale tu raczej powinien wypowiedzieć się Stanisław, bo jak pamiętam chyba palił właśnie owsem.

Edytowane przez ewajacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odp ewajacek, zmniejszyć podawanie pierwsze że nie wiem jak to zrobić, a drugie moim zdaniem jak zmniejsze to piec dłużej będzie pracował, a i tak długo dochodzi do zadanej temperatury, oj chyba czeka mnie długa przeprawa z kotłem. dmuchawę trochę zmniejszyłem wg porad puławiaka ale spieki nadal mi się robią, a czy możliwe jest ze te spieki są przyczyną trochę zanieczyszczonego owsa? zauważyłem że koło ślimaka jest ziemia/piasek. a jaka powinna być temp spalin? pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zmiany jak czas podawania (pracy podajnika) zmienia się w trybie serwisowym przy stanie pieca off. Jak najbardziej zanieczyszczenia wszelakiego rodzaju jak np ziemia/piasek, która dostaje się na palnik powoduje powstawanie tzw spieków (w wysokiej temperaturze piach topi się). Temperatura spalin? To zależy od mocy z jaką pracuje Granpal, nigdy się nie zagłębiałem w temat bo i nie ma po co. Ustawiasz dmuchawę na jak najbardziej optymalne nastawy dla poszczególnych stopni mocy (w menu kominiarz) i tyle. Ekspertem nie jestem i daleko mi do tego, ale na przełomie tych kilku lat nauczyłem się obserwować płomień i nastawiać dmuchawę tak aby kocioł dobrze pracował. Pomocne w ustawieniach jest w menu kominiarz funkcja tryb kominiarz (standardowo ustawiona na "nie" , po przestawieniu jej na "tak" można ustawić moc kotła na określoną wartość np 60% i ustawiać moc dmuchawy. Należy pamiętać żeby po ustawieniach na powrót ustawić tryb kominiarz na "nie". Jeśli masz jakieś wątpliwości dzwoń +48 509 347 638 pomoc techniczna Granpal. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Drodzy forumowicze! ze spiekami sobie trochę poradziłem po zmniejszeniu dmuchaw, ale lekkie spieki nadal się tworzą . Mam teraz kolejne pytanie: jakie grzanie jest oszczędniejsze względem spalania. grzanie cały czas mniejszymi temperaturami i mocniejsze dogrzanie wg reg. pok . Czy ustawienie obniżenia na 40 stopni, pompa staje i grzanie tylko jak regulator pokojowy "karze". proszę o odpowiedź. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne ciężko jest dać jednoznaczną odpowiedź na takie pytanie, dużo zależy od budynku i pewnie indywidualnych odczuć. Ja u siebie mam tak zbudowane CO, że mam 2 regulatory temperatury pokojowej: 1 na parterze połączony z piecem, drugi na poddaszu połączony z zaworem na rurze ciepłej wody CO idącej na poddasze. Temperatury ustawiam w sposób następujący: na parterze dzień 21, noc 20. Poddasze dzień 20, noc 19. Co do ustawień na piecu przy temperaturach takich jak obecnie, czyli w dzień w miarę ciepło ustawiam obniżenie na 40 stopni i grzeję tylko jak regulator podaje sygnał. Jak temperatura spada w okolice 0, to przestawiam obniżenie na np. 35. Kieruję się głownie odczuciem, wydaje mi się, że takie grzanie jest bardziej komfortowe. Na regulatorze mam niestety dosyć wysoką histerezę, bo aż 1 stopień więc może to też ma wpływ. Nie zauważyłem za bardzo różnicy w ilości spalanego pelletu w zależności czy grzałem z ustawieniem obniżenia na 40 czy na niższej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być przyczyną pojawiania się klejącego i błyszczącego nalotu na płomieniówkach i w ich okolicach. Za mało powietrza?

Płomieniówki i czopuch (połączenie z kominem) wyczyszczone wczoraj - dzisiaj znowu ta mazia. Po otworzeniu komory spalania bucha płomień, a dym jest szary (wydawało mi się że dawniej był bardziej biały). Pellety są raczej suche - po otworzeniu zasobnika nie widzę żadnych skroplin na pokrywie. Zmniejszyłem podawanie z 5,5 na 4,5, ale nie pomogło.

Mam stary sterownik. Czym się różni praca kotła w trybie: paliwo-pellety, od paliwo-paliwo-2 ? Jest jeszcze paliwo-zboże.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś temperaturę zadaną kotła - przy obecnych ustawieniach temperatura kotła spada do zbyt niskich wartości i to powoduje powstawanie tej mazi. Dosyć typowe przy obecnych warunkach pracy kotła - w dzień głównie w podtrzymaniu, w nocy praca cykliczna. Przy temperaturze kotła ustawionej zbyt nisko następuje rzut zimnej wody i temperatura kotła spada poniżej punktu rosy.

Przy ustawieniu pelet jako paliwa pracuje zapalarka, przy ustawieniu paliwo2 zapalarka nie włącza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś temperaturę zadaną kotła - przy obecnych ustawieniach temperatura kotła spada do zbyt niskich wartości i to powoduje powstawanie tej mazi. ... temperatura kotła spada poniżej punktu rosy.

Jeśli kocioł pracuje w trybie pogodowym to jak mam podnieść temperaturę zadaną kotła?

W instrukcji jest napisane:

TEMPERATURA ZADANA KOTŁA

Temperatura zadana kotła jest parametrem wewnętrznym sterownika i jest to jedna z trzech temperatur:

- w trybie pogodowym zadana temperatura pracy kotła obliczana jest z charakterystyki grzania na podstawie temperatury zewnętrznej,

- w trybie lato i ręcznym użytkownik wpisuje temperaturę zadaną w podmenu „temp.zadana kotła”,

- podczas grzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u) regulator wybiera „temperaturę kotła na potrzeby c.w.u.”, która może być inna niż w trybie ręcznym lub pogodowym.

 

Znalazłem coś takiego jak temperatura minimalna kotła i podniosłem z 60 do 62

 

Jeszcze jedno pytanie:

Gdzieś czytałem o czyszczeniu z popiołu przestrzeni pod palnikiem. Nigdy tego nie robiłem, a kocioł mam od 5 lat. Czy to obowiązkowe? Trochę się boję żeby czegoś nie popsuć - szczególnie gdy sezon grzewczy ruszył.

 

Sonda lambda - jak sprawdzić czy jest w moim kotle?

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyść komorę pod palnikiem tam się nic nie zepsuje. odkrecasz 2 śruby z tyłu kotła i musisz oderwać blachę jest przyklejona na silikon i później w głębi masz jeszcze jedną taką blachę z klapką też musisz odkręcić i wyczyścić. No i musisz uważać bo maź się pojawia kiedy są zapchane kanały spalinowe ( spaliny nie są odprowadzane z kotła i następuje tam kondensacja) czyli ogólnie zapchanie kotła lub komina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...