Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich. Ja jestem w trakcie ustawiania pieca, miałem podaw-6, postój-8, dm-7, było ok tylko zużycie na podtrzymanie pieca i cw worek owsa na trzy dni, może nad ranem dwa razy się włączył piec bo mam regulator pokojowy( piec 20kw, dom180mk nowy) ,zmieniłem teraz na podaw-4, postój-6, dm-6, jest jakby mniej popiołu troche i chyba ciut mniejsze zużycie też sie nad ranem włączył piec podgrzać mieszkanie, tylko że przy tym ustawieniu na panelu temp spalin max110st, a na poprzednich 140st, więc myśle że te ustawienie będzie lepsze? Na podtrzymaniu mam standartowo jak wszyscy wybieg 45s, podaw-20s, przerwa10min, widze że na to podtrzymanie sporo się zużywa owsa. Czy może ktoś bawił się i próbował oszczędniejsze podtrzymanie?Zapomniałem dodać że układ mam z wymiennikiem. Cw, i co mam podłączone za wymiennikiem

 

Czas przerwy w podtrzymaniu należy wydłużać eksperymentalnie do czasu kiedy piec zacznie wygasać samoczynnie.Na czas ustawiania przejść na paliwo 3 aby uniknąć samoczynnego rozpalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam ponownie, przy podtrzymaniu ( postój 10, podaw 10, wyb dm 30) jest ok, ustawiłem teraz postój 12, podawanie 8 , wyb dm 30, i narazie jest też ok nie gaśnie żaru jest wystarczająca ilość i myśle że nie zgaśnie. Worek owsa wystarczył mi na 4dni grzania cw i myśle że przy tych nastawach zostane. A jaką macie ustawioną temp pieca: ja dla cw i co ustawiłem 66st i histeryza 02st, (cw 48st) czy te temp są dobre?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, co z żywotnością tego kotła? Czy nie będzie oby tak że 10 lat to max, ile może on wytrzymać? Pytam dlatego że fakt niskiej ekonomiki eksploatacji kotła wielopaliwocią może być przytłumione szybkim zużyciem się jego. Wyliczając koszt ekspoatacji kotła chcą nie chcąc trzeba odliczyć sobie kupon amortyzacyjny zużycia technologicznego, zatem ile trzeba założyć sobie tego okresu? 5, 10, 20 lat czy więcej? Dla mnie jako ekonomisty to jest ważne a nie to czy spalę 30 czy 50 kg owsu czy innego paliwa na dobę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ostatnią stronę tego wątku i zainteresowałm mnie ten kociołek.

Nie bardzo orientuję się w temacie i dlatego mam kilka podstawowych pytań do użytkowników. :D

 

Dom ok. 180 m2 (ściana -20 cm styro, poddasze 30 cm wełny) +garaż 34 m2 dobrze ocieplony.

Może ktoś powiedzieć w przybliżeniu, jakie są miesięczne koszty ogrzewania domu + cwu tym kociołkiem przy pelletach?

Czy do takiej pow. domu wystarczy ten najmniejszej mocy kocioł?

Znacie może cenę takiego kotła, bo na stronie Polimetu nie mogłem jej znależć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do "mclear" : twoje pytanie jest troche dziwne skoro nie robi ci różnica 30 czy 50 kg owsa to jaki z ciebie to jaki z ciebie ekonomista? Ten piecyk powinien wytrzymać ponad 10lat , a ile według kolegi wytrzymuje piecyk na gaz ziemny? U rozdziców ok10lat, i przepalił sie , u znajomych ok8lat , a cena gazowego jest zbliżona do granpala. Jako ekonomista wyciągnij sam wnioski. Ja mam 20kw i też 180mk , najważniejsze aby nie był przewymiarowany piecyk bo wtedy będzie pracował niedogrzany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając że piece są dobrze wyregulowane to oba różnych firm tej samej mocy będa palić podobne ilości opału? Jesli tak to czy 30 czy 50 kg to wciąż bardzo konkurencyjnie porównując z alternatywnymi źródłami i skoro bedzie palił 50 kg to nawet na dużo lepszym piecu o podobnej technologii mniej nie powinno spalić..

Skoro tak to klucz lezy w wytrzymałości tego pieca, zatem zadaję pytanie dlaczego akurat 10 lat? Pokaż mi ten piec 9 letni a powem Ci ile jeszcze pochodzi... Skoro takiego nie ma to wróżysz z fusów

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wszyscy czytamy tu jak doskonale GRANPAL spala owies, co mnie osobiście bardzo zainteresowało. Porównując innych dostawców podobnych rozwiązań zadzwoniłem sobie parę dni temu do Kostrzewy. Chciałem się upewnić jak porodzili sobie z problemami przy spalaniu tego paliwa. Z uzyskanych informacji wiem, że w obecnej wersji kocioł Pellets Plus

posiada usprawnione sterowanie poprzez rygorystyczne pilnowanie temperatury kotła (wody), wybierając na sterowniku owies jako paliwo, sterownik poprzez zawór mieszający nie dopuszcza do wytwarzania się szkodliwych substancji z połączenia wody i głównie chloru. A jak to jest w GRANPAL'u.. tam również zachodzi ryzyko uszkodzenia blachy spowodowane wydzielanym chlorem, producent tego kotła jawnie nie wspomina nic na ten temat. Spodziewam się, że użytkownicy po paru latach sami się o tym przekonają.

Tak jeszcze przy okazji.. rozmawiałem z jednym z dystrybutorów GRANPAL'a na temat dymienia podczas rozpalania. Cytuję odpowiedz "trudno, tak już jest".

Dzisiaj sie zastanawiam, czy owies z GRANPAL'em i extra dym w kotłowni i może dziury za parę lat, czy Ling i tylko pelety.

 

W żaden sposób celowo nie chce szukać ułomności GRANPAL'a, ja tylko szukam optymalnego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajemy sobie sprawę, że atrakcyjność eko-groszku w niedalekiej przyszłości się skończy. Ja inwestując w kotłownie poważnie rozważam biomasy. I tu na starcie jest GRANPAL, ale w jakim stanie i kiedy "dobiegnie on do mety" tego nikt nie wie - jest zbyt nowym produktem. Więc gdyby producent w swojej dokumentacji pochwalił się rozwiązaniami technologicznymi, choć by nawet odnośnie wspomnianego prze zemnie chloru podczas spalania owsa byłbym spokojniejszy. A tak mam dylemat.. wiem mogę przecież pojechać do Kolbud.

 

Szanowna firmo Polimet, zainwestujcie w marketing - zróbcie ciekawą i treściwą stronę Internetową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajemy sobie sprawę, że atrakcyjność eko-groszku w niedalekiej przyszłości się skończy. Ja inwestując w kotłownie poważnie rozważam biomasy. I tu na starcie jest GRANPAL, ale w jakim stanie i kiedy "dobiegnie on do mety" tego nikt nie wie - jest zbyt nowym produktem. Więc gdyby producent w swojej dokumentacji pochwalił się rozwiązaniami technologicznymi, choć by nawet odnośnie wspomnianego prze zemnie chloru podczas spalania owsa byłbym spokojniejszy. A tak mam dylemat.. wiem mogę przecież pojechać do Kolbud.

 

Szanowna firmo Polimet, zainwestujcie w marketing - zróbcie ciekawą i treściwą stronę Internetową.

 

Oczywiście nasz kociołek jest zabezpieczony przed destrukcyjnym działaniem chloru na dwa sposoby jeden to zastosowany katalizator a drugi to zabezpieczenie kotła przed pracą w niskiej teperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę już mnie palce bolą od tego pisania o chlorze, ale jeszcze pocierpię. Jak juz pisałem, w/g mnie problem chloru jest stanowczo przeceniany.W temperaturach uzyskiwanych w piecu przy spalaniu owsa może się wydzielać chlor gazowy w ilościach śladowych, trudno jednak mówić o syntezie chlorowodoru, ktory jest czynnikiem korozyjnym zarówno w postaci bezwodnej, jak i uwodniony. IMHO wydzielanie chloru jest straszakiem konkurencji nie potrafiącej sobie poradzić ze spalaniem zbóż, głównie w kotłach retortowych, mającym na celu obniżenie atrakcyjności kotłów, które zboża spalają - w tym granpala. Niestety, z analizy postów na tym forum /a przorałem temat jak dzik buchtuje wiosenną łąkę/ wynika, że kotły retortowe średnio sobie radzą ze spalaniem zbóż. Uważam, że dużo groźniejsze dla kotła jest jego rozpalanie i wygaszanie, czyli przechodzenie przez punkt rosy - wtedy rzeczywiście agresywne kwasy atakują metal powodując przyśpieszoną korozję. Stąd raz rozpalony jesienią kocioł powinno się wygaszać dopiero po sezonie grzewczym. Przeświadczenie to opieram na siedmioletniej eksplotacji kotła olejowego, który wygaszałem tylko raz w roku celem czyszczenia i regulacji parametrów i nie zauważyłem w nim śladów korozji. W granpalu paliłem owsem pierwszą zimę i czyściłem go w trakcie pracy tylko raz, także nie pozwalając na spadek temperatury poniżej 50 st.C - mam więc nadzieję, że punkt rosy nie został osiągnięty. Na razie nie czyściłem kotła po sezonie, bo jest to czynność niezbyt fajna i czekam, może jakieś krasnoludki to zrobią - stąd nie wiem, czy są jakieś ślady korozji, mam nadzieję że nie ma.

Poza tym używając kotła na paliwo stałe /innych też/ trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest to urządzenie wieczne - niestety, prawo entropii działa. Po kilku latach /myślę, że 10-15/ każdy kocioł trzeba będzie wymienić - i tyle.

I to by było na tyle w tym wdzięcznym temacie.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Panowie ja jestem bardzo zadowolony z tego piecyka, nie wyobrażam sobie innego, troche trzeba poeksperymentować z ustawieniami ale jak się dojdzie do tego to można cieszyć się tylko z wygody. Swoją drogą to producent mógłby przykładowe dane do ustawienia pieca umieścić na stronie jeśli sami nie badają to przynajmniej od użytkowników którzy mają i polecają jakieś ustawienia, bo te na ich stronie to kompletne bzdury
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to producent mógłby przykładowe dane do ustawienia pieca umieścić na stronie jeśli sami nie badają to przynajmniej od użytkowników którzy mają i polecają jakieś ustawienia, bo te na ich stronie to kompletne bzdury

 

Jestem za!!!

A tak trzeba meczyc telefonami p.Andrzeja....

 

p.s: pochwalisz sie swoimi ustawieniami. Wiem, że trzeba indywidualnie - ale zawsze można u kogoś coś podpatrzeć. :wink:

 

pozdrawiam,

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki. Gdzie składujecie palety (worki) z pelletami?

Przymierzam się do jednego projektu i trochę brakuje mi przestrzeni magazynowej. Żonka nie zgadza się na stawianie palet z workami w garażu pod ścianą... Ponieważ planuję dokonywać zakupów na cały sezon czyli ok 7ton to trochę miejsca trzeba. Dom ma być duży (na 2 pokolenia) - ok 250m2

Jak to u was wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam odnośnie ustawień mam piecyk 20kw. pod podajnika 8, postój podtrzym 12, wybieg dm 30s, to w podtrzymaniu a normalna praca: dmuchawa 8( 7-było za słabo czarna sadza), podawanie 6, postój 8. Zapomniałem dodać że paliwem jest owies. Probowałem jeszcze na podtrzymaniu podajnik na7 ale po par godz wydało mi się że ma chęć wygasnąć, i wróciłem na osiem, natomiast czas na 13 myśle że by wytrzymało ale w sezonie grzewczym aż tak dużo tym nie zaoszczędze, ale latem spróbuje na 13min czas podtrzymania wydłużyć, chociaż w przypadku braku prądu nawet przez 5minut nie powinno zgasnąć, Odnośnie ustawień myśle że są idealne dla mojego piecyka,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam odnośnie ustawień mam piecyk 20kw. pod podajnika 8, postój podtrzym 12, wybieg dm 30s, to w podtrzymaniu a normalna praca: dmuchawa 8( 7-było za słabo czarna sadza), podawanie 6, postój 7

 

Dzieląc się z innymi ustawieniami warto by było napisać jeszcze na jakim paliwie jest piec użytkowany :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki. Gdzie składujecie palety (worki) z pelletami?

Przymierzam się do jednego projektu i trochę brakuje mi przestrzeni magazynowej. Żonka nie zgadza się na stawianie palet z workami w garażu pod ścianą... Ponieważ planuję dokonywać zakupów na cały sezon czyli ok 7ton to trochę miejsca trzeba. Dom ma być duży (na 2 pokolenia) - ok 250m2

Jak to u was wygląda?

 

Też miałem ten dylemat, bo postanowiłem "zastokować" sie na cały sezon ( 4 tony na domek parterowy 120 m2, 2 osoby - myslę, że powinno wystarczyć ). I udało mi się wszystko pięknie zmieścić w kotłowni ( szczęśliwie mam dużą) :D - ew. zostawałby jeszcze garaż, ale wtedy z 2-stanowiskowego robi się garaż na 1 autko. Jeśli chodzi o orientacyjne wymiary to 4 tony zajmują 3,6 m x 1,2 m x 2 m ( dł x szer x wys ).

 

jk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...