Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam !

Mam pytanie następujące jakę temperaturę maksymalną kotła zaobserwowaliście? U mnie sytuacja wygląda tak:

- tryb pracy pogodowy

- regulator pokojowy ustawiony na 17st (jeszcze nie mieszkam)

- zasobnik zasypany owsem

- pętla histerezy co 3 st

- zawór cztero-drogowy na 3 w skali 1-10 gwizdka

co może być powodem że temperatura kotła doszła mi dzisiaj (przed godziną) do 87 st ?

Temperaturę na podstawie wskazań czujnika pogodowego i pokojowego powinien ustawić sam kocioł - tak mi się wydaje. A że na zewnątrz panuje temp. ok 5 st to dlaczego kocioł tak się nagrzewa? Może parametry podtrzymania za wysokie? Dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam !

Mam pytanie następujące jakę temperaturę maksymalną kotła zaobserwowaliście? U mnie sytuacja wygląda tak:

- tryb pracy pogodowy

- regulator pokojowy ustawiony na 17st (jeszcze nie mieszkam)

- zasobnik zasypany owsem

- pętla histerezy co 3 st

- zawór cztero-drogowy na 3 w skali 1-10 gwizdka

co może być powodem że temperatura kotła doszła mi dzisiaj (przed godziną) do 87 st ?

Temperaturę na podstawie wskazań czujnika pogodowego i pokojowego powinien ustawić sam kocioł - tak mi się wydaje. A że na zewnątrz panuje temp. ok 5 st to dlaczego kocioł tak się nagrzewa? Może parametry podtrzymania za wysokie? Dzięki za sugestie.

 

Podtrzymanie zmiejszyć do minimum(dobrać tak aby piec nie gasł) zmiejszyć wybieg dmuchawy oraz sprawdzić temp. zadaną kotła dla CWU ewentualnie zmniejszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak u was jest ze spalaniem owsa. U mnie dom 180m, styropian 12, okna plastik, w domu 23st , co i cw na dobe wychodzi mi teraz prawie worek ok35kg. Ten owies jakiś mało kaloryczny w tym roku. Raz na dwóch workach pięć dni raz 2( 5 worków jak w ciągu dnia jest słońce a tak jak wczoraj i dzisiaj jest wiatr i sporo chłodniej to 2 worki). Piszcie jakie macie wyniki i ustawienia piecyka(mam na kotle ustawiona temp zadana 66 st, histeryza 3 st )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam regulator pokojowy. Zmniejszenie temp na kotle nie wydaje mi się rozsądne ponieważ za wymiennikiem mam 5st niższą temp, czyli chcąc nagrzać cw do temp 47st trzeba działać wyższą temp bo im mniejsza różnica temperatur tym dłużej będzie się ogrzewać . Przynajmniej tak rozumuje, ma ktoś podobne wymiary i piec ? Może ktoś poda swoje ustawienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę mieć chyba coś źle ustawione bo strasznie dużo mi tego owsa idzie. 1 worek (ok 40 KG) wystarcza mi na jedną dobę. Mam Granpala 25KW. Na regulatorze pokojowym mam ustawione 18 st. bo jeszcze nie mieszkam. W domu pracuje tylko kafelkarz. Moje nastawy:

Podawanie 4 postój 6

Tryb pracy pogodowy (wylicza na jakieś 53 st)

Podtrzymanie podawanie 8 sek. postój 15 min.

Nie mam uruchomionej podłogówki, Dom ca 200m kw. nowy ściany 15cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Zasobnik cwu 245l.

Czy tak ma być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę mieć chyba coś źle ustawione bo strasznie dużo mi tego owsa idzie. 1 worek (ok 40 KG) wystarcza mi na jedną dobę. Mam Granpala 25KW. Na regulatorze pokojowym mam ustawione 18 st. bo jeszcze nie mieszkam. W domu pracuje tylko kafelkarz. Moje nastawy:

Podawanie 4 postój 6

Tryb pracy pogodowy (wylicza na jakieś 53 st)

Podtrzymanie podawanie 8 sek. postój 15 min.

Nie mam uruchomionej podłogówki, Dom ca 200m kw. nowy ściany 15cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Zasobnik cwu 245l.

Czy tak ma być ?

 

W nowym domu bardzo dużo ciepła idzie na odparowanie wilgoci.

Może się okazać że mniejsze zużycie będziesz miał dopiero w przyszłym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę mieć chyba coś źle ustawione bo strasznie dużo mi tego owsa idzie. 1 worek (ok 40 KG) wystarcza mi na jedną dobę. Mam Granpala 25KW. Na regulatorze pokojowym mam ustawione 18 st. bo jeszcze nie mieszkam. W domu pracuje tylko kafelkarz. Moje nastawy:

Podawanie 4 postój 6

Tryb pracy pogodowy (wylicza na jakieś 53 st)

Podtrzymanie podawanie 8 sek. postój 15 min.

Nie mam uruchomionej podłogówki, Dom ca 200m kw. nowy ściany 15cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Zasobnik cwu 245l.

Czy tak ma być ?

 

Witam,

A czy są jacyś użytkownicy "granpalowcy" palący pelletami? Sam nimi opalam i jestem ciekaw jak wygląda zuzycie pellet u innych.

U mnie średnio dziennie wychodzi 15 kg pellet na c.o. i cwu, na dwie osoby. Temp. w domu 21 ( nocka:19 ), domek 120 m2 w parterze, 12 cm stropianu, zainstalowany programator pokojowy...

 

pozdr,

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę mieć chyba coś źle ustawione bo strasznie dużo mi tego owsa idzie. 1 worek (ok 40 KG) wystarcza mi na jedną dobę. Mam Granpala 25KW. Na regulatorze pokojowym mam ustawione 18 st. bo jeszcze nie mieszkam. W domu pracuje tylko kafelkarz. Moje nastawy:

Podawanie 4 postój 6

Tryb pracy pogodowy (wylicza na jakieś 53 st)

Podtrzymanie podawanie 8 sek. postój 15 min.

Nie mam uruchomionej podłogówki, Dom ca 200m kw. nowy ściany 15cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Zasobnik cwu 245l.

Czy tak ma być ?

 

Proszę ustawić w opcji pogodowej tem. dla -10 na 60 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustawić parametry kotła tak że worek wystarcza na dwie doby. Jeden worek waży ok. 39KG więc można założyć że spalanie jest ok 20 kg przy 18 stopniach w domu i przy temperaturze cwu minimalnej (chyba 29 st.). Tona owsa z dostawą bardzo droga (2,4 t po 560 zł + 250 zł dostawa z załadowaniem i rozładowaniem = 1700 zł) wychodzi coś koło 700 zł/t więc koszty wyjdą raczej spore. W Świdnicy Pelet drzewny można kupić za 550 zł workowany po 15 kg. więc chyba jednak trzeba zainwestować w hak do auta i wozić po pół tony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę: dom ca 240 m2 ogrzewane ok. 140 m2 ściany siporex 24 cm, styropian 10 cm, cegła klinkierowa elewacyjna 6,5 cm, strop 30 cm wełna, regulator pokojowy godz. 6.00 - 23.00 - 20 st.C, noc 18 st.C. Zbiornik cwu 300 l, dwie wężownice /druga solary/. Piec granpal 25 kW, paliwo owies. Instalacja co w układzie zamkniętym z wymiennikiem płytowym, kocioł w układzie otwartym. Ustawienia - temp. kotła 60 st, cwu 50 st, praca: podawanie 4s, przerwa 6s, dmuchawa 8, podtrzymanie: dmuchawa 8, podawanie 30s, wybieg 45s, przerwa 12 min. Zużycie w ubiegłym sezonie: przy temperaturach w nocy kilka stopni minus, w dzień kilka stopni plus jeden worek ca 40 kg na dwa dni; przy temperaturach kilka stopni minus w dzień i w nocy dwa worki na trzy dni; przy temperaturach mocniej ujemnych - jeden do półtora worka na dobę. Na razie w tym sezonie worek na dwa dni - palę mniej więcej od 10 dni.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja miałem worek na dwa dni albo i na 2.5 dnia, ale zaczeło mi wzrastać zużycie, wczoraj gruntownie wyczyściłem piecyk i od razu widać poprawę, zobaczymy Kolego elektrican na podtrymaniu możesz zmniejszyć sobie do moich nastaw napewno nie wygaśnie ( podajnik 8s, wybieg dm 30s, postój 13min, teraz mam 14 i też nie gaśnie) Tak jak ty miałem na początku podtrzymanie i po zmianach spadło zużycie o 8-10kg owsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja miałem worek na dwa dni albo i na 2.5 dnia, ale zaczeło mi wzrastać zużycie, wczoraj gruntownie wyczyściłem piecyk i od razu widać poprawę, zobaczymy Kolego elektrican na podtrymaniu możesz zmniejszyć sobie do moich nastaw napewno nie wygaśnie ( podajnik 8s, wybieg dm 30s, postój 13min, teraz mam 14 i też nie gaśnie) Tak jak ty miałem na początku podtrzymanie i po zmianach spadło zużycie o 8-10kg owsa

 

 

Nie ma potrzeby żyłowania podtrzymania w celu oszczędności paliwa.Może to spowodować niepotrzebne rozpalanie kotła jak i długi start po przejściu w stan pracy.

Podajnik w tym kotłe maxymalnie może podać 6 kg owsa w ciągu godziny nieprzerwanej pracy więc jesli założymy nawet 20h na dobę pracy w stanie podtrzymania a kocioł podaje co 10 min. przez 10 s to poda ok. 2kg owsa przez cały ten okres.

Podtrzymanie nalezy dobrać tak aby nie nastepował nadmierny wzrost tem. kotła w czasie gdy nie ma odbioru ciepła dobierając dmuchawę w podtrzymaniu aby kocioł nie "zarastał"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytanka do A.K.

1.) Jak rozumieć "zarastanie" ?

2.) Kocioł pracując na podtrzymaniu powinien utrzymywać temperaturę zadaną (lub wyliczoną). Rozumiem że jeśli parametry z czujnika pokojowego oraz z pogodówki wskazywałyby na to że jest wystarczająco ciepło (np. pok-20 st. zew 20 st) to piec i tak nie wygaśnie lecz będzie się starał utrzymywać zadaną/obliczoną temperaturę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem użytkownikiem granpala od niedawna, pale pelletami,mam problem z przegrzewaniem się podajnika w czasie podtrzymania. Próbowałem różnych ustawień i ciągle to samo. Może miał ktoś taki problem i jak poustawiać wszystkie parametry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem użytkownikiem granpala od niedawna, pale pelletami,mam problem z przegrzewaniem się podajnika w czasie podtrzymania. Próbowałem różnych ustawień i ciągle to samo. Może miał ktoś taki problem i jak poustawiać wszystkie parametry?

 

Witaj,

Ja miałem taki przypadek, ale dzieki p.Andrzejowi udało sie ten problem dość szybko rozwiązać. Podał mi inne ustawienia w trybie podtrzymania i zadziałało.

W chwili obecnej mam ( o ile dobrze pamietam ) nast ustawienia:

moc: 08 04 ( w trybie pracy )

moc dmuchawy: 8

temp. kotła: 60 st.

histereza: 3

cwu: 40 st.

 

w podtrzymaniu :

Podtrzym post - 10 min

Podajnik - 10 s.

Wybieg - 25 s.

Mam piecyk 15 KW, domek 120 m2.do tego zainstalowany programator pokojowy, dzień : 21 st, nocka - 19 st.

 

Aktualnie spala mi jakieś 10 kg pellet na dobe. Pracuje jeszcze z p.Andrzejem nad poprawą wygladu popiołu - chciełbym ustawić kocilek tak, żeby spalał pellet całkowicie -> i chyba idziemy w dobrym kierunku, bo popielnik zaczyna zapełniac się w końcu prawie w całości popiołem. Podczas gdy wcześniej zdażały się niedopalone do konca pellety.

 

pozdrawiam,

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...