Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie no bez przesady nie jestem instalatorem ale nie takie zeczy montowalem. Piece też sam montuje, taką przeróbkę sam na tuleje zrobiłem bez wysyłania to i sterownik sam zamontuje. Na gwarancji mi nie zalezy. Czyli 3500 to sam sterownik czy komplet, wyświetlacz, okablowanie czujniki jeśli są inne itd?

 

To jakiś idiotyczny żart 3500 zł za sterownik ? za taką kasę super wypasiony laptop można dostać a za resztę kupić (500zł) ELSTER EXPERT pid DYNAMIC , ma wszystkie te same funkcje i niczego mu nie brakuje no może poza tabletowym wyświetlaczem ale to chyba przedszkolaka rajcuje anie palacza ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez przesady nie jestem instalatorem ale nie takie zeczy montowalem. Piece też sam montuje, taką przeróbkę sam na tuleje zrobiłem bez wysyłania to i sterownik sam zamontuje. Na gwarancji mi nie zalezy. Czyli 3500 to sam sterownik czy komplet, wyświetlacz, okablowanie czujniki jeśli są inne itd?

 

też robię sam większość rzeczy , ale ni huhu nie chcieli wypuścić takiej okazji z rąk . Cena chyba zawierała wszystko , nie wnikałem , bo aż tak mi nie zależało ... to przegięcie , to 1/5 pompy ciepła na którą zmienię kocioł jak wyzionie ducha .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanisław, kupowałeś ten procesor przez stronę www czy u jakiegoś przedstawiciela? Pamiętasz może cenę? No fakt 3500 dość dużo ale mam w planie kupić drugi taki korpus i tylko sterownik przełożyć. Wczoraj rozmawiałem z pewnym ślusarzem i mówił że nie ma najmniejszego problem by na podobne starego dziurawego korpusu zrobić idealny nowy. Więc zostało by tylko sterownik przełożyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanisław, kupowałeś ten procesor przez stronę www czy u jakiegoś przedstawiciela? Pamiętasz może cenę? No fakt 3500 dość dużo ale mam w planie kupić drugi taki korpus i tylko sterownik przełożyć. Wczoraj rozmawiałem z pewnym ślusarzem i mówił że nie ma najmniejszego problem by na podobne starego dziurawego korpusu zrobić idealny nowy. Więc zostało by tylko sterownik przełożyć.

 

W Zębcu widziałem gołe korpusy po około 3 tys zł ale nie wiem czy to podobne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanisław, kupowałeś ten procesor przez stronę www czy u jakiegoś przedstawiciela? Pamiętasz może cenę? No fakt 3500 dość dużo ale mam w planie kupić drugi taki korpus i tylko sterownik przełożyć. Wczoraj rozmawiałem z pewnym ślusarzem i mówił że nie ma najmniejszego problem by na podobne starego dziurawego korpusu zrobić idealny nowy. Więc zostało by tylko sterownik przełożyć.

 

Dzwoniłem do Estymy, przysłali za pobraniem chyba 80zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Pytanie za 100 punktów :) Czy są tu użytkownicy kotła Granpal z najnowszym sterownikiem dotykowym firmy Elta? Mój granpalek ciągnie już trzynasty rok więc czas powoli zacząć się rozglądać na za następnym Granpalem. Interesuje mnie kwestia sterownika Elta i jego funkcji czy rzeczywiście jest dużo lepszy od Estymy i jakie da mi korzyści.

 

Stanisław, o czym Ty tu piszesz? Granpala używamy mniej więcej tak samo długo /Ty byłeś wcześniejszym użytkownikiem, ale sezonów zimowych mamy tyle samo/ - i ja mam zamiar użytkować granpala do końca świata, a nawet o jeden dzień dłużej :) Póki co sprawuje się bez zastrzeżeń, po modernizacji w Polimecie miałem zamiar przed tym sezonem wymienić tuleję - ale zaskoczył mnie kolega przywożąc w lipcu pelet i nie miałem miejsca na tę wymianę. Granpal jest pancerny jak niemiecki czołg Volswagen Passat B5 którego użytkuje moja córka, a pochodzi z roku 1997 i ma blachy jakby właśnie wyjechał z fabryki :p Przestrzegam także przed nadmiarem elektroniki, bo to tak jak w samochodach - im więcej elektroniki tym bardziej awaryjne auto. Stara zasada mówi, ze im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym więcej elementów może się popsuć - czy słyszał kto o popsuciu się cepa? A jeśli nawet, to naprawa prostymi środkami nie zabierała więcej niż 5 minut. Dlatego ja przy modernizacji poprosiłem, żeby mi pozostawiono stary, sprawdzony sterownik z którym przez te 13 lat nie miałem najmniejszych problemów.

Ale to tylko IMHO a z racją - jak wiadomo - jest jak ...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wez mnie nie załamuj , ja chce zmienić na Pc , nie chcę czekać wiecznie .

 

Pompa ciepła to dobre źródło, ale są zawsze jakieś ale ;)

po pierwsze primo - jeśli źródłem jest powietrze, to sprawność pompy spada wraz ze spadkiem temperatury, poniżej pewnej /różnej w zależności od pompy, im droższa tym ta temperatura niższa/ pompa przestaje działać jako pompa a zaczyna jako grzejnik elektryczny. Jeśli źródłem ciepła jest grunt, to w przypadku poziomego ułożenia rur potrzebna jest spora powierzchnia co przy małych działkach jest trudne do uzyskania i w w przypadku już zagospodarowanego terenu wiąże się z jego przerobieniem na księżycowy krajobraz w trakcie prac, natomiast w przypadku pionowego ułożenia wiercenia nie zawsze są łatwe /zależy jakie jest podłoże, w skalistym całkowicie mija się z celem/ i przy tym drogie.

po drugie primo ;) - pompa ciepła ma sens tylko w przypadku niezawodnego zasilania w energię elektryczną, gdyż w przypadku pompy o mocy cieplnej rzędu 20 kW - a tyle potrzeba do ogrzania przeciętnego domu o pow. ca 200 m2 - potrzebne jest zasilanie od 7 kW do nawet 20 kW dla pompy z powietrznym źródłem ciepła. Nasza sieć energetyczna niestety nie zapewnia szczególnie na wsiach niezawodności zasilania i niejednokrotnie zdarzają się przerwy w dostawach prądu nawet kilkudniowe - i to wtedy, kiedy jest największa potrzeba ogrzewania, czyli wielkie mrozy, wichury, ulewy itp. Granpal zadowala się wtedy agregatem 2 kW i przy okazji w domu jest tez oczywiście światło, internet, a nawet TVP Info :p

po trzecie primo :p - po co wydawać kasę na inwestycję która zmniejszy o 1/3 koszty ogrzewania w stosunku do peletu /to tak na obecną chwilę/ i która raczej nigdy się nie zwróci - biorąc pod uwagę dodatkowe koszty eksploatacji, bo do granpala dołożyć musiałem jak dotąd 10 zł na kondensator i kilka złotych na cegły szamotowe? Teraz co prawda czeka mnie duży wydatek na tuleję :p ale może jakoś udźwignę te parę złotych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o pompach... 20 kW na 200m2 to jak za czasów przeliczania pana Zenka w PRLu , 9kW PP obskoczy ten metraz z palcem w nosie za 1000zł , bezobsługowo.

 

Umnie maksymalna przerwa w dostawie prądu wynosiła jakoś 30h , mój dom tyle wytrzyma by nie mieć w środku poniżej 20 stopni.

 

Jeśli chodzi o pompy gruntowe to i owszem powierzchnia ( tej mam sporo i miekka) i kasa ( tu juz brak) Jednak mam PV i nadwyżki produkcji 800kWh , docelowo chcę rozbudować instalację z 6 do 10kWp , by wystarczyło na zużycie prądu przez PC . Mam zamiar zamontować PC powietrze powietrze i nawet gdyby leciała na grzałkach w stosunki 1 do 1 kWh to mam zamiar pokryć to z produkcji PV . Niedawno czytałem ,że temperatur gdzie pompa leci z COP niższym niż 2 jest z 14 w roku.

 

Co do kotła na paliwo stałe np Granpala i agregatu to i owszem duży plus , jednak jak już wspomniałem nie miałem takiej potrzeby - u mnie jest spokojnie .

Jednak nie zawsze czynnik ekonomiczny jest najważniejszy (w dłuższej perspektywie czasu wyjdzie na zero), robię się coraz starszy i myślę o emeryturce by nie biegać z woreczkami jak to inni piszą .

 

Jest temat o innym kotle peletowym , podnieśli jego cene do 20 kawałków , za tyle kupisz pompę ... co wybierzesz ? coś przy czym musisz popracować , czy coś co samo działa ?

 

 

Koszty zmniejszy nie o 1/3 , a do 1/3 tego co przy p[elecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o 20 kW pisałem oczywiście o mocy wydawanej przez pompę, a nie pobieranej. Być może 9 kW ogrzeje dom o pow. 200 m2, ale dom pasywny z rekuperatorem i praktycznie bez okien :) Niestety, fizyka jest nieubłagana i w przypadku przeciętnych domów, zwłaszcza tych budowanych w ubiegłym wieku co najmniej 20 kW na 200 m2 to standard. Co prawda jeśli Twój dom przy - 20 st.C na zewnątrz i przy początkowej temperaturze ok. 22 st wewnątrz zanotował w ciągu 30 godzin tylko spadek o 2 st.C to znaczy, że jest dobrze izolowany i zbudowany w technologii tradycyjnej /akumulacja ciepła/ a nie szkieletowej /w tym wypadku wychłodzenie następuje dużo szybciej/. Jeśli jeszcze masz w dodatku ogrzewanie niskotemperaturowe - czyli praktycznie wyłącznie podłogowe oraz gotową już i przystosowaną do powiększenia mocy /inwerter/ instalację fotowoltaiczną - to inwestycja w pompę ciepła powietrzną ma już pewien sens, głównie "wygodnościowy" :) Mimo to, jeśli już zrealizujesz swoje zamierzenia na Twoim miejscu pomyślałbym jednak o awaryjnym ogrzewaniu, choćby kominkiem ;) oraz o zakupie ciepłych kożuchów dla całej rodzinki :)

Ja mam tradycyjne grzejniki i super granpala a jako rozwiązanie awaryjne zachowany kocioł olejowy, więc skazany jestem na źródła ciepła wysokotemperaturowe i jesli nawet skończy mi się ten granpal, to kupię następnego. I jakoś daję radę wrzucić do kotła te 4 /przeciętnie/ tony paliwa przez zimę :)

Na tym kończę to OT :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora chyba zweryfikować dane zapotrzebowania budynków , PC 9 kW dom 200m2 https://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7763007&viewfull=1#post7763007 zużycie na co 717zł i psikus bo ma okna i wygląda normalnie.

 

Moja chałupa to modernizowana wichura z około 59roku(nie mam na nią żadnych projektów) ,, ceglana , ściana 30cm z żużlem w środku , na tym 12cm styropian grafitowy 031 , poddasze 32cm wełny 034 , 7 okien w dachu i 7 w ścianach . 160m²(500m³) z piwnicą w której mam kotłownię pralnię suszarnię oraz magazyn peletu na 4 tony z temperaturą jak w domu 22° , zużywam w granicach 3,5 tony peletu na sezon z CWU na 5 osób. Koszt 3,5t x 650zł

 

Dodam że mam 15kW Granpala i zwykle leci poniżej 50% mocy , a często stoi poprostu i się nudzi. Przy obecnych temperaturach zasypuję co 9 dni.

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanisław, o czym Ty tu piszesz? Granpala używamy mniej więcej tak samo długo /Ty byłeś wcześniejszym użytkownikiem, ale sezonów zimowych mamy tyle samo/ - i ja mam zamiar użytkować granpala do końca świata, a nawet o jeden dzień dłużej :) Póki co sprawuje się bez zastrzeżeń, po modernizacji w Polimecie miałem zamiar przed tym sezonem wymienić tuleję - ale zaskoczył mnie kolega przywożąc w lipcu pelet i nie miałem miejsca na tę wymianę. Granpal jest pancerny jak niemiecki czołg Volswagen Passat B5 którego użytkuje moja córka, a pochodzi z roku 1997 i ma blachy jakby właśnie wyjechał z fabryki :p Przestrzegam także przed nadmiarem elektroniki, bo to tak jak w samochodach - im więcej elektroniki tym bardziej awaryjne auto. Stara zasada mówi, ze im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym więcej elementów może się popsuć - czy słyszał kto o popsuciu się cepa? A jeśli nawet, to naprawa prostymi środkami nie zabierała więcej niż 5 minut. Dlatego ja przy modernizacji poprosiłem, żeby mi pozostawiono stary, sprawdzony sterownik z którym przez te 13 lat nie miałem najmniejszych problemów.

Ale to tylko IMHO a z racją - jak wiadomo - jest jak ...

Pzdr

 

To chyba była chwila słabości, akurat padł sąsiadowi kocioł innej znanej firmy po 8 latach i tak mnie naszło.Na razie mój Granpal trzyma się świetnie i jego eksploatacja jest tania. Porównując do innych kotłów z osiedla wykazuje się dużą trwałością :) Trzynasty sezon przechodzi bez problemu.

Edytowane przez stanisław.k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzień dobry

Jakie macie temperatury spalin? U mnie, wydaje mi się, że mam wyjątkowo niskie... w zależności jak piec mocno pracuje w przedziale 65-80 z czego te 80*C to może kilka razy w ciągu 6 lat widziałem.

No i chyba dopadł mnie problem z przetartą tuleją (tak mi się wydaje bo mam drobny wyciek)... póki co wszystko działa, ale zauważyłem, że w tej górnej części odkłada się jakby "smoła". Co może być tego powodem? I czy piec wytrzyma mi do wiosny bo jest to moje jedyne źródło ogrzewania domu.

No i czy wydaje mi się, że Polimet jakoś "promocyjnie" wymieniał te przetarte tuleje a jedynie trzeba było piec do nich dostarczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który rok kotła ?

 

Było co któryś rok obrócić tuleję o ¼ jeśli jest demontowana .

Jeśli demontowana to wymiana zajmuje z godzinę , razem z kawą . Szkoda rozpinać piec i targać z piwnicy czy gdzie go tam masz .. .

 

Te spaliny to gdzie masz tyle ?

U mnie metr za czopuchem też są takie. Z czujki przy wymienniku temperatury około 100° +/- 15

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba dopadł mnie problem z przetartą tuleją (tak mi się wydaje bo mam drobny wyciek)... póki co wszystko działa, ale

No i czy wydaje mi się, że Polimet jakoś "promocyjnie" wymieniał te przetarte tuleje a jedynie trzeba było piec do nich dostarczyć?

Tak zadzwoń do firmy. Trzeba im wysłać kocioł, wymienią tuleję i zrobią "przegląd" kotła. Mi wymienili drzwiczki (pękł beton), dali betonowy wkład nad paleniskiem, pojemnik na popiół i jeszcze coś poprawili. No i pospawali dziurę i wymienili tuleję - wszystko bezpłatnie. Płacisz tylko za wysyłkę i odsyłkę

 

 

 

odkłada się jakby "smoła". Co może być tego powodem?
Zazwyczaj przyczyną jest zapchany sadzą kocioł/czopuch/komin. Ogólnie tak się dzieje kiedy jest za mało tlenu / za dużo paliwa.

 

 

Piec wytrzyma mi do wiosny bo jest to moje jedyne źródło ogrzewania
Według mnie organizuj grzejniki elektryczne i dzwoń do Polimetu. Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roczniku powinna być tuleja wymienną , ( chyba , że kupiłeś złóg magazynowy).

 

 

Ja osobiście wolałbym poszukać spawacza na miejscu niż rozpinać i wyciągać z piwnicy. Do tego krótszy czas naprawy...

 

Temperatura niska . U mnie z temperaturą był trochę ( ale nie aż taki) kłopot jak komin się przytkał w połowie długości po 7 latach , ale było też czuć spaliny w piwnicy , bo miały łatwiejsze wyjście niż przez komin

W starej instalacji bez pomp i filterków mógłbyś leczyć dziurę szkłem wodnym, na krótki okres czasu czyli do wiosny.

 

Przy wymianie ślimaka okazało się , że stary zjechał się o 3cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...