Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Maxvong powiedz jakim węglem palisz w granpalu i jak wygląda zużycie?

 

Paliłem w zeszłym roku zimą bo miałem wtedy rozruch kotła i nie miałem owsa. Zużycie nic ci nie powie bo dom był wtedy wogóle nieocieplony i paliłem tylko dla "fachowców" (celowo piszę w uszach) i to z przerwami.

Kończy mi się owies (najdroższe paliwo na świecie) i będę pewnie znowu chciał wrócić do palenia węglem bo dostawca peletu ma jakieś problemy z produkcją. Węgiel kupowałem w Castoramie 25kg po ok 18 zł za worek (teraz widzę że jest po 19). Wiem jedno że jak paliłem węglem na maxa to worek wystarczał na dobę. Tak że palenie owsem 28 zł na dobę palenie węglem 19 zł na dobę i to kupowanym drogo bo w Castoramie. Ostatnio chodził ksiądz po kolendzie i mówił że kupuje eko-groszek poniżej 400 zł za tonę workowany więc wychodzi na to że ekologia przegra bo pelet idzie nz eksport a owies jest za drogi. Dziwny jest ten... kraj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja zrezygnowałem z zakupu peletu i kupiłem dzisiaj ecoret po 600zł , latem był po 450zł/tone, i wsypałem 100kg, wyjąłem 2rzędy górnych zawirowywaczy i zobaczymy. Wyjąlem je dlatego bo widze że dym sie przedostawał do zasobnika,ale na wiele to nie pomogło , troche mniej jest ale jest nadal, (płomieniówki czyste) . Na chwile obecną drażni mnie chrupot z podajnika, i zasypywanie , straszna robota, przy owsie czysciutko, niestety skończył się mój własny a zakup 600-650 zł/t . Odnośnie zasypywania już wymyśliłem czysty patent ale o tym dopiero jak wypróbuje. Zobaczymy za kilka dni jak wygląda spalanie. Może pan Andrzej coś powie odnośnie tego dymu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich palących zbożami!

Przed kilkoma dniami piec zaczął mi się zachowywac dziwnie - niby palił, a w domu chłodno, długi czas dochodzenia pieca do temperatury, szybkie wychładzanie. Sprawdziłem nastawy palnika -OK. Nie tak dawno czyszczony, ale zajrzałem do płomieniówek - OK. Zacząłem analizować możliwość obniżenia kaloryczności owsa - ale z punktu widzenia logiki - niemożliwe. Postanowiłem wypalić zasobnik do końca - i co się okazało? W tunelu na podajniku owinęła się słoma z zanieczyszczeń owsa i w dużym stopniu ograniczyła ilość podawanego paliwa. Stąd palnik pracował tylko z częściową mocą. Musiałem niestety wyjechać podajnikiem i zdjąć owinietą słomę. Na całe szczęście operacja ta zabiera kilka minut i nawet nie zdążylo wygasnąć - nie musiałem ponownie rozpalać. Od tej pory zwracam uwagę przy zasypywaniu podajnika i usuwam zauważone słomki - te, które usunąłem były całkiem długie. Postanowiłem podzielić sie tym doświadczeniem na forum głównie dlatego, żeby przy kłopotach zawsze przeprowadzić analizę przyczyn zanim wezwie się serwis.

A tak przy okazji sprzedam /mam nadzieję, że p. Andrzej się za to nie obrazi, bo to od niego/ sposób na rozpalanie bez zapalarki. Po prostu na zapełnione mniej więcej do połowy rusztu paliwo polewamy rozpałkę do grilla, wrzucamy zapałkę i włączamy piec. Wypróbowałem, działa.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panie szanowny z rozpałką do grilla bawiłem się już dawno , lepiej to niż zapalarką bawić się, a w przypadku braku rozpałki 3 duże kartki gazety na wielkość wyborczej, należy zmiętolić i wcisnąć w tunel paleniska i też działa. Na szczęście rozpalałem swój piec dopiero 3 razy i to po czyszczeniu. Bawię siue teraz ekoretem(ekogroszek) na stronie producenta podane dane w podtrzymaniu pod 8 post 10 nie zdają rezultatu. Dopiero 20 pod, postój 20 wybieg 30-25 i nie gaśnie. Moc palnika 4-5/ 12 . Pali się bardzo ładnie popiołu ze 100kg groszku nie będzie nawet 1/4 popielnika górne zawirowacze wyciągnięte, zużycie ok 20kg/dobe. w domu 23st/ 22 noc, i cwu.największy mankamęt to kruszenie groszku przez podajnik w miejscu wciskania do zwężki na palenisko, robi się sporo miału i ten chrupot. Ale skoro ten miał się robi sam i pali jak skończy się groszek kupię 50kg miału i wyprubuje , ciekawe co będzie. Nie próbowałem peletu, ale z tego wszystkiego co narazie paliłem to moge powiedzieć tylko owies czysto przynajmniej. Na drugi rok 2ha owsa posieje sobie i opał z głowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś już próbował na własnym czy też wypożyczonym polu obsiewać owies ? Czy to ma sens i czy koszty obsiania, oprysku, zbioru (także nie na swoim sprzęcie) nie są aby na tyle wysokie żeby się w to pchać ? Rolnicy owszem maja sprzęt bo są rolnikami ale nie każdy ma pole, traktor, siewnik, opryskiwacz, kombajn... i co tam jeszcze trzeba aby posiać i zebrać plon ale ja na tan przykład nie. I jak taki rolnik obsieje to dlaczego miałby mi taniej sprzedać niż na skupie (a tam 560/t) nawet jeśli u niego "zakontraktujemy"? Rolnictow to biznes i zarobić trzeba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że na własnym polu nawet z obcym sprzętem będzie sie opłaciło. Z 1 ha powinno się zebrać ok. 2,5 t nawet na słabych glebach i bez specjalnego nawożenia. Owies nie jest specjalnie wymagającym zbożem. Jeśli więc mamy 2 ha - najlepiej w jednym kawałku, to korzystając z sąsiedzkiej pomocy /za odpłatnością oczywiście/ myślę, że nie będzie drożej niż ca 500 zł/ha. Przypomnę, że jeszcze 2 lata temu cena owsa nie przekraczała 250-300 zł/t. Drugie rozwiązanie to kupno owsa w czasie zbiorów, gdzie rolnik nie blokuje sobie stodoły i dostaje gotówkę do ręki wtedy, kiedy jej najbardziej potrzebuje /kupno paliwa, wkrótce dzieci do szkoły itp/. Ja kupowałem w cenie 350-400 zł/t. Wada - trzeba mieć miejsce do składowania. U mnie wyprowadziłem jeden samochód na zewnątrz, ale myślę o minisilosie. Trzeci sposób to poszukanie /np przez ogłoszenia/ zbóż niepełnowartościowych, nie nadających się do celów spożywczych ani paszowych - porośniętych, zatęchniętych itp. Taki owies kupowałem po 250-300 zł/t i rolnik cieszył się, że zwolniło mu się miejsce. Przy obecnych cenach innych nośników energii graniczną ceną na owies jest 450, góra 480 zł/t. Potem taniej już wychodzi pellet - o ekogroszku nie dyskutuję z wiadomych powodów.

Przypominam, że granpal umie palić na pewno pestki, a myślę, że wszystko co się pali i co poda podajnik - fasolę, kukurydzę, rzepak itd i tutaj można szukać tanich paliw.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie koszt na 1/ha owsa na wypożyczonych usługach ok500zł/ha.Mnie osobiście na swoim 600zł z 2ha nakłady razem z poworkowaniem, ale niestety mało tego, narazie tydzień na ekogroszku i nie narzekam specjalnie, chociaż do eko ten piec nie jest stworzony tak samo i do peletu, owies jest najodpowiedniejszym paliwem.Ogólnie paliwa o granulacji zbliżonej do owsa spowinny też się palić. Zżera mnie ciekawość palenia miałem jestem pewien że piec będzie szybko zarastał, ale na sadzę wygodznym sposobem jest podpalanie sadzy. Ja mam butle z palnikiem w kotłowni i co pare dni przysmalam troche i się wypala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartko, to ile zebrałeś z tych 2 ha? Wydawało mi się, że 23 - 25 q/ha to niezbyt wyżyłowany wynik. 5 t owsa - to powinno wystarczyć na ogrzanie domu rzędu 150-180 m2 w miarę dobrze ocieplonego. Ja od początku do końca października paliłem owsem, następnie prawie cały listopad pestką, potem znów owsem. Kupione miałem ok. 3,5 t i jak policzyłem resztę worków - wystarczy do końca lutego, a przy takiej zimie /teraz palę worek na dwie doby/ to nawet dłużej. Chyba, że przyjdą ostre mrozy i potrzymają trochę. Potem spalę ekogroszek - mam jeszcze tonę kupionego na poprzedni sezon - a na przyszły sezon wiem, że trzeba będzie kupić ok 5 t. Chyba, że zdecyduję się na pestki - ale przy tym więcej pracy, bo trzeba będzie wysuszyć - i to czyszczenie pieca po pestkach :evil: :evil: :evil:

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...