Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak jak pisałem wcześniej, kupiłem w tym roku tańszy pellet z ukrainy podobno. I niestety wytwarza mi się strasznie dużo sadzy, już po dwóch dniach mam zapchane rurki zawirowaczy i oczywiście dym z zasobnika. W sobotę rano czyściłem piec a dziś (poniedziałek) musiałem już go wyłączyć idąc do pracy (pełno dymu w kotłowni). Zmieniałem wybieg dmuchawy w podtrzymaniu od minimalnego 10s do 40s i nic nie daje. Temp spalin mam między 70 a 85 stopni.

Co jest głównym powodem wytwarzania sie takiej ilości sadzy ? Czy ilością powietrza mogę coś poprawić ? Popiołu jest bardzo mało bo tylko raz opróżniałem pojemnik w ciągu prawie 2 miesięcy.

Jutro zamierzam kupić parę worków sprawdzonego pelletu ( Lava, Barlinek) i zobaczę czy będzie lepiej. Jeżeli to wina mojego pelletu to będę zmuszony kupić jeszcze tonę pelletu lepszego i mieszać go z tym moim badziewiem ( a mam go jeszcze ponad tonę).

Jeżeli i ta ewentualność nie pomoże to będę zmuszony wyłączać kocioł i zapalać go codziennie tylko na potrzebę grzania gdyż nie moge spędzać co drugiego dnia na czyszczeniu kotła.

 

Pomocy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak jak pisałem wcześniej, kupiłem w tym roku tańszy pellet z ukrainy podobno. I niestety wytwarza mi się strasznie dużo sadzy, już po dwóch dniach mam zapchane rurki zawirowaczy i oczywiście dym z zasobnika. W sobotę rano czyściłem piec a dziś (poniedziałek) musiałem już go wyłączyć idąc do pracy (pełno dymu w kotłowni). Zmieniałem wybieg dmuchawy w podtrzymaniu od minimalnego 10s do 40s i nic nie daje. Temp spalin mam między 70 a 85 stopni.

Co jest głównym powodem wytwarzania sie takiej ilości sadzy ? Czy ilością powietrza mogę coś poprawić ? Popiołu jest bardzo mało bo tylko raz opróżniałem pojemnik w ciągu prawie 2 miesięcy.

Jutro zamierzam kupić parę worków sprawdzonego pelletu ( Lava, Barlinek) i zobaczę czy będzie lepiej. Jeżeli to wina mojego pelletu to będę zmuszony kupić jeszcze tonę pelletu lepszego i mieszać go z tym moim badziewiem ( a mam go jeszcze ponad tonę).

Jeżeli i ta ewentualność nie pomoże to będę zmuszony wyłączać kocioł i zapalać go codziennie tylko na potrzebę grzania gdyż nie moge spędzać co drugiego dnia na czyszczeniu kotła.

 

Pomocy !

 

Jak nie pomoże zmiana paliwa można zlecić przegląd kotła i komina.

Polecam wszystkim użytkownikom kotłów takie przeglądy co na pewno wydłuży "żywot" kotła.

Edytowane przez A.K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurę od kotła do komina jak i sam komin przeczyszczałem w tamtym tygodniu :)

Prosze o info co taki przegląd kotła miałby zawierać i przede wszystkim kto w okolicach Warszawy jest w stanie takowy wykonać. Bo uważam że instalator mojego egzemplarza wie o tych piecach zdecydowanie mniej niż ja sam ... Żeby się nie okazało że taki serwisant przyjedzie, ewentualnie przeczyści piec i przede wszystkim mój portfel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurę od kotła do komina jak i sam komin przeczyszczałem w tamtym tygodniu :)

Prosze o info co taki przegląd kotła miałby zawierać i przede wszystkim kto w okolicach Warszawy jest w stanie takowy wykonać. Bo uważam że instalator mojego egzemplarza wie o tych piecach zdecydowanie mniej niż ja sam ... Żeby się nie okazało że taki serwisant przyjedzie, ewentualnie przeczyści piec i przede wszystkim mój portfel :)

 

A gdzie kupowałeś kocioł, nie mów że w Hydr...... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coperek - i chyba czyszczonko jednak ;)

rafiklegia - jeśli dużo sadzy, to powody mogą być trzy: niedopalanie paliwa z powodu złych ustawień między czasem podawania a czasem przerwy lub za nisko ustawiona dmuchawa bądź utrudnienia w przepływie powietrza /za duża porcja paliwa w stosunku do ilości powietrza dostarczanego do jego spalenia/, beznadziejnie złe paliwo lub złe ustawienia w podtrzymaniu. Koniecznie sprawdź, czy przy pracy dmuchawy otwiera Ci się klapka odcinająca nadmuch - czasem potrafi się zakleszczyć. Jeśli w podtrzymaniu masz ustawiony krótki czas postoju, długi czas podawania, czyli dużą porcję paliwa oraz krótki czas wybiegu dmuchawy, to też będzie dużo sadzy - ale nie tak dużo raczej. Tutaj trzeba znaleźć "złoty środek" pomiędzy ustawieniami aby nie osadzało się zbyt dużo sadzy ale i nie występowały przegrzania podajnika. Nie wykluczone, że te wszystkie czynniki działają naraz. Ja obstawiałbym jako najbardziej prawdopodobne zakłócenia w ilości powietrza, chociaż zła jakość paliwa może się też w dużym stopniu na to nałożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurę od kotła do komina jak i sam komin przeczyszczałem w tamtym tygodniu :)

Prosze o info co taki przegląd kotła miałby zawierać i przede wszystkim kto w okolicach Warszawy jest w stanie takowy wykonać. Bo uważam że instalator mojego egzemplarza wie o tych piecach zdecydowanie mniej niż ja sam ... Żeby się nie okazało że taki serwisant przyjedzie, ewentualnie przeczyści piec i przede wszystkim mój portfel :)

 

Firma Sanit System

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym prosić o pomoc ekspertów Granpal. Mam piec Granpal ECO 25kW który służy do ogrzania nieocieplonego domu 270m2 przy czym piec ten znajduje się w budynku obok. Głównym problemem jest osadzanie się sadzy na listwach zawirowywaczy (cofka dymu do podajnika). Efekt jest taki, że trzeba go czyścić minimum raz na tydzień przy obecnych temp. Próbowałem palić różnymi paliwami, obecnie pellet z łusek słonecznika. Piec ma problem z uzyskiwaniem temperatury i pracuje przy wysokiej mocy.. Podaje nastawy przy których obecnie pracuje. Proszę o pomoc i wskazówki, gdyż..... brakuje mi już siły. Pozdrawiam

 

KOCIOŁ

tryb pracy: pogodowy

temp. obliczona: 67

histereza: 0,0

 

OBWÓD GRZEWCZY

temp. Obliczona: 57

obniżenie: 20

krzywa: 1,4

przesunięcie +5

 

WODA UŻYTKOWA

temp. zadana: 45

priorytet: tak

histereza: 0,2

kocioł c.w.u: 60

 

PALNIK

paliwo: 2

dm. rozpalanie: 26

podt. Stop[min]: 15

podt. podaj[sek]: 0,7

podt. dm[sek]: 15

 

KOMINIARZ:

20% - 23

40% - 27

60% - 31

80% - 35

100% - 38

 

TRYB SERWISOWY

min. Temp. Pomp.: 56

proba ognia: 0,6

dm. rozpal: 0,5

Talarm pod: 85

Talarm kotla: 90

Tmin kotla: 60

postoj co/pcw: 10

praca co/pcw: 0,5

wybieg pomp: 0,0

antyblok.[sek]: 0,1

Tmin powrotu: 47

Tmax miesz.co: 70

Lambda: nie

pod max/10sek: 2,7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym prosić o pomoc ekspertów Granpal. Mam piec Granpal ECO 25kW który służy do ogrzania nieocieplonego domu 270m2 przy czym piec ten znajduje się w budynku obok. Głównym problemem jest osadzanie się sadzy na listwach zawirowywaczy (cofka dymu do podajnika). Efekt jest taki, że trzeba go czyścić minimum raz na tydzień przy obecnych temp. Próbowałem palić różnymi paliwami, obecnie pellet z łusek słonecznika. Piec ma problem z uzyskiwaniem temperatury i pracuje przy wysokiej mocy.. Podaje nastawy przy których obecnie pracuje. Proszę o pomoc i wskazówki, gdyż..... brakuje mi już siły. Pozdrawiam

 

 

witam,

podam nastawy swojego granpala - 20kW na chałupę 200m2, dobrze ocieploną:

KOCIOŁ

tryb pracy: pogodowy RĘCZNY

temp. obliczona: 67 60 oC

histereza: 0,0 BRAK

 

OBWÓD GRZEWCZY

temp. Obliczona: 57 68 oC

obniżenie: 20 16 oC

krzywa: 1,4 1,4

przesunięcie +5 +10

 

WODA UŻYTKOWA

temp. zadana: 45 48

priorytet: tak NIE

histereza: 0,2 04

kocioł c.w.u: 60 60

 

PALNIK

paliwo: 2 2

MOC DM PRZY ROZPALANIU 18

dm. rozpalanie: 26 05 MIN

podt. Stop[min]: 15 35

podt. podaj[sek]: 0,7 12

podt. dm[sek]: 15 30

PODTRZ MOC DMUCHAWY 10

KOMINIARZ:

20% - 23 15

40% - 27 25

60% - 31 35

80% - 35 45

100% - 38 50

 

TRYB SERWISOWY

min. Temp. Pomp.: 56 52

proba ognia: 0,6 06

dm. rozpal: 0,5 04

Talarm pod: 85 90

Talarm kotla: 90 90

Tmin kotla: 60 60

postoj co/pcw: 10 05

praca co/pcw: 0,5 05

wybieg pomp: 0,0 10

antyblok.[sek]: 0,1 NIE MA TEGO

Tmin powrotu: 47 44

Tmax miesz.co: 70 68

Lambda: nie NIE

pod max/10sek: 2,7 6,5

 

dym w zasobniku...., właśnie to przerabiałem i mam już problem rozwiązany: JAKOŚĆ PELLETU. Kupiłem po dobrej cenie za 700 zł/t pellet z Inowrocławia. Na próbie latem był ok i się palił dobrze, nie stwarzał problemów. Teraz kiedy kocioł chodzi non stop, nie w trybie lato, pellet się rozgrzewał w zasobniku i wydzielał szalone ilości dymu i zło wonnych gazów, które przy otwarciu klapy zasobnika drażniły i szczypały w oczy i gardło. Mam podejrzenia poważne, że producent tego pelletu używa jakąś chemię do wiązania grudek i pewnie jeszcze wypełniacza, bo duża ilość popiołu powstaje z tego pelletu. Popiół nie chciał się przesypywać do popielnika i zalegał w palenisku. Zmieniłem na nowy lepszy pellet, bukowo - dębowy. Problem dymu "przeminął z wiatrem". Żadnego smrodu i dymu. Pachnie jak w tartaku albo na dożynkach przy otwartym palenisku.

Zatem takie pytanie do braci w granpalu - jak sprawdzić czy pellet to surowe trociny czy jeszcze coś tam jest dodane? Ja rozpuszczam garść w wodzie, i dobry pellet dość łatwo rozmięka i powstaje papka. Ten trefny, dymiący, po dodaniu do wody wciągnął wodę, ale cały czas utrzymywał formę pałeczek. Co proponują inni?

Czekam na dostawę ukraińskiego pelletu od PUIB - Polsko Ukraińskiej Izby Biomasy.

pozdrawiam zaniew

(czy to będzie nadużycie?: Granpalowcy wszystkich krajów łączcie się...)

Edytowane przez zaniew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

 

ja z kolei po zwalczeniu problemów nękających mnie 2 sezony mam drobną (w porównaniu do poprzednich) niedogodność.

 

Otóż od rozpoczęcia tego sezonu grzewczego popiół nie spada jak dotychczas do popielnika, tylko gromadzi się na palenisku tłumiąc płomień. Przy wygarnianiu widzę, że tworzą się grudy/spieki (łatwe do rozbicia pogrzebaczem - nie zastygnięta lawa ;-) ).

Pellet dębowo-bukowy - wcześniej testowany wiosną bez tych problemów. Może nowa partia ma inny skład, który wymaga innych ustawień?

 

Czy jakieś dane powinienem jeszcze podać, żeby łatwiej było zdiagnozować problem?

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

 

ja z kolei po zwalczeniu problemów nękających mnie 2 sezony mam drobną (w porównaniu do poprzednich) niedogodność.

 

Otóż od rozpoczęcia tego sezonu grzewczego popiół nie spada jak dotychczas do popielnika, tylko gromadzi się na palenisku tłumiąc płomień. Przy wygarnianiu widzę, że tworzą się grudy/spieki (łatwe do rozbicia pogrzebaczem - nie zastygnięta lawa ;-) ).

Pellet dębowo-bukowy - wcześniej testowany wiosną bez tych problemów. Może nowa partia ma inny skład, który wymaga innych ustawień?

 

Czy jakieś dane powinienem jeszcze podać, żeby łatwiej było zdiagnozować problem?

 

Pozdrav

 

witam, nie wnikając w szczegóły: co, jak i dlaczego, proponuję zmień pellet...uważam, że nie przesypujący się pulchny popiół, taki miałem, jest winą jakichś dodatków, które mogą być celowo dodawane przy produkcji biomasy, bądź istnieją już w trocinach, które pozyskiwane mogą być z fabryki okien, drzwi, mebli, blatów... nie mam na to żadnych dowodów, jeno sobie głośno myślę...zaniew

Edytowane przez zaniew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granpalowcy pytanie dotyczące klapki przy wentylatorze.

Czy powinna się ona otwierać całkowicie, czy też tylko lekko uchylać.

zamontowane tam są dwie śrubki, i tak obciążały klapkę że ta ledwo się uchylała, odkręciłem je całkowicie i niby się więcej uchyla.

Jak podparłem żeby na maksa była podparta to mi wdmuchiwało żarzący się popiół do zawirowaczy.

 

Tak się zastanawiam czy aby na pewno z tymi śrubkami dobrze zrobiłem :D

 

Mam nieźle sadzy na zawirowaczach więc czas chyba na zabawę parametrami. Na razie wydłużyłem czas dmuchania w podtrzymaniu z 10 na 12 sek. ciekawe czy to coś da, pożyjemy zobaczyma a na razie na pojutrze zaplanowałem czyszczenie kotła :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalnie telepatia jakaś :D

właśnie wkręciłem je z powrotem, to nie był dobry pomysł, teraz mam pełno popiołu w zawirowaczach, cóż i tak miałem jutro odkurzać piec :D

 

Hej,

spróbuj w ustawieniach podtrzymania zrobić: Przerwa - 30, podawanie - 10, dmuchawa - 15. Na tych nastawach u mnie wszystko śmiga jak należy. Przestawiłem na tryb ręczny z zadaną temp 63 stopnie i zwiększyłem w ustawieniach serwisowych podawanie na 5. Kocioł szybciej "dochodzi" i chyba ogólnie jest lepiej. Podsumowując mniej sadzy na zawirowaczach, praktycznie brak spieków.

 

Ps. Tryb podtrzymania to niestety produkcja sadzy, tak czy inaczej czyszczonko nikogo nie ominie. Ja planuję zrobić to przed świętami :-)

Edytowane przez ewajacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...