Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Maxvong - sprawdź na jakim paliwie masz rozpalanie - powinno być na "paliwo 2". Przy rozpalaniu na owsie trzeba:

- ustawić paliwo na "paliwo 2"

- przy opróżnionym palniku załączyć piec

- dmuchawa przy rozpalaniu na 10

Drzwi od popielnika oczywiście zamknięte - po wyłączeniu się napisu "zap" na wyświetlaczu - zapalarka przestaje wtedy działać - kocioł przechodzi na cykl "praca" czyli dmuchawa i podajnik - cyklicznie. Wtedy zaglądam do palnika i jeśli się pali - przechodzę na ustawienie "paliwo 3" - żeby uniknąć w przypadku próby przez piec ponownego rozpalenia - pracy zapalarki. Generalnie kilka razy piec po zapaleniu owsa próbował ponownego rozpalania - pisałem już o tym w tym wątku. Pan Andrzej zasugerował przestawienie czasu rozpalania na 5 minut i pomogło - w ciągu 5 minut przyrost gradientu temperatury jest wystarczający, żeby sterownik uznał piec za rozpalony i nie próbowal go ponownie rozpalać. Niestety wymaga to interwencji serwisu, bo ustawienie czasu rozpalania jest w ustawieniach serwisowych. Jeśli nie chce Ci się wzywać serwisu, proponuję po upewnieniu się, że owies się pali po prostu na chwilę wyłączyć piec i po zmianie ustawienia programatora na "paliwo 3" piec ponownie załączyć - powinno być ok.

Co do ustawień na owsie - po próbach mam podawanie 4 s, przerwa 6 s, dmuchawa 6 - mój kocioł przy tych ustawieniach dawał maksymalny przyrost temperatury /czyli oddawaną moc/ dla takiej dawki paliwa. Moc /z grubsza/ przy tych nastawach oscyluje ok. 10 kW - na obecne warunki atmosferyczne w zupełności wystarczająca. Przy podtrzymaniu podawanie 20 s, wybieg dmuchawy 45 s, postój 10 min.

Jeśli chodzi o ustawienia podawania i przerwy oraz mocy dmuchawy /te parametry trzeba dostroić do ciągu komina/ proponuję przy ustawieniach j.w. poeksperymentować zmieniając w niewielkim zakresie czas przerwy i moc dmuchawy tak, żeby /bez odbioru ciepła/ uzyskać najkrótszy czas przyrostu temperatury pieca o 1 st. C w zakresie ok.50 st. C.

Powinno być dobrze!

Enjoy.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Aha, jeszcze jedno.

Zainspirowany przez posty Piotrka postanowiłem w sobotę wyczyścić piec. Oj, chyba tego NIE BĘDĘ LUBIŁ :evil: !!! Tak po prawdzie, to raczej się pośpieszyłem, ale Piotrek pisał, że co miesiąc, to mnie już miesiąc minął.

Otóż WCALE MI SIĘ TO NIE PODOBA! Przy wyciąganiu turbulizatorów z płomienicówek sypie się coś w rodzaju popiołu, turbulizatory też trzeba omieść miotełką - ogólnie do d... Tego nie da się zrobić w białej koszuli!

No cóż, ale coś za coś. Po uświadomieniu sobie, że paląc owsem to tak jakbym palił olejem po 1,00 zł/litr dobry humor powrócił. Jedno tylko sobie obiecałem - tej zimy juz nie będę czyścił pieca, niezależnie od tego, co napisze Piotrek, którego skądinąd uważam za bardzo dobrze zorientowanego w temacie.

A tak na marginesie - Piotruś, może bys opisał doświadczenia z innymi zbożami? Jakieś wrażenia, parametry, zużycie? Może w porownaniu do owsa?

Pzdr[/i][/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie za fajnie...

W dniu wczorajszem nie udało mi się rozpalić kociołka owsem ;(

Próbowałem ustawienia takie jak mi polecaliście i...

...poległem. Niby wszystko OK. Piecyk wyczyszczony, zapalarka się uruchamia i dmuchawka dmucha ale owies nie poddaje się procesowi spalania. Rozpaliłem za pomocą rozpałki do grilla i chajcuje się pięknie ! Więc owies jakościowo jest dobry. Kociołek się rozpala natomiast sam jak dodam do owsa trochę wiórów z zaprzyjaźnionej stolarni. Stąd wniosek że mój owies jest "chyba jakiś inny". Może nabyłem tak zwany owies bezłuskowy? Wiem że coś takiego jest i innego wytłumaczenia nie widzę ;(

Ale chajcuje się piknie ! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie za fajnie...

W dniu wczorajszem nie udało mi się rozpalić kociołka owsem ;(

Próbowałem ustawienia takie jak mi polecaliście i...

...poległem. Niby wszystko OK. Piecyk wyczyszczony, zapalarka się uruchamia i dmuchawka dmucha ale owies nie poddaje się procesowi spalania. Rozpaliłem za pomocą rozpałki do grilla i chajcuje się pięknie ! Więc owies jakościowo jest dobry. Kociołek się rozpala natomiast sam jak dodam do owsa trochę wiórów z zaprzyjaźnionej stolarni. Stąd wniosek że mój owies jest "chyba jakiś inny". Może nabyłem tak zwany owies bezłuskowy? Wiem że coś takiego jest i innego wytłumaczenia nie widzę ;(

Ale chajcuje się piknie ! ;)

 

 

Zadzwoń do Polimetu napewno cos poradzą mi zawsze pomogli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może masz nowszy piec z innym ustawieniem zapalarki - wtedy czas rozpalania musi być dłuższy /tak sądzę/. Albo owies jest mokry - można to sprawdzić organoleptycznie dotykiem - jeśli odczuwasz suchą ręką ziarno jako lekko wilgotne - to wilgotność jest za duża. Wtedy można popróbować ręcznie zapełnić palnik do połowy owsem, włączyć dmuchawę /też w trybie ręcznym/ na kilkanaście minut i dopiero przejść do automatycznego rozpalenia.

U mnie nigdy nie było problemu z zapaleniem się owsa czy pelletu, natomiast kilka razy piec próbował rozpalać ponownie juz palący się owies.

Na koniec zawsze pozostaje serwis - do czegoś ta gwarancja w końcu służy. Przedtem jednak sugeruję kontakt z panem Andrzejem - on naprawdę zna odpowiedzi na najdziwniejsze pytania.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Te kłopoty z rozpalaniem owsa są z całą pwenością spowodowane złym ustawieniem parametrów rozpalania.

Moj Csi/g rozpala wszystko owies, pellet, wilgotną pestkę i nie ma żadnych problemów.

Udało mi się zdobyć suchą pestkę, parametry spalania porównywalne z owsem i mało popiołu.

Moc dmuchawy zmiejszyłem do 40% i turbulizatory przestały sie tak zanieczyszczać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszze o jednym dla palących weglem. Przy paleniu węglem i zgodnie z zaleceniami p. Andrzeja powyciągałem zawirowacze (czy jak je tam nazywają) z płomieniówek. Przed ich wyciągnięciem osadzało się badzo dużo sadzy i czyszczenie było bardzo utrudnione. Teraz piec moge zgrubsza wyczyścić w "białej koszuli" i trwa to minutkę. Strat na cieple chyba nie mam dużych bo temperatura na wylocie nie przekracza 90 st.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie . Mam pytanie do Piotrek 77 jaka jest temperatura przewyższenia po wyłaczeniu kotła np. wyłaczenie na 70st. temp. dochodzi do 80st . Mam csi25 interesuje mnie optymalizacja spalania . Co do paliw , próbowałem peletu rzepakowego ale tylko 30 kg , wg p. Głowackiego z gizeksu kaloryczność jest na poziomie min 19000 kcal , cena we Wrocławiu ok. 600 zł . Pozdrawiam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Piec wyłącza się przy 65 stopniach po wyłączeniu temperatura wzrasta max do 70 stopni.

Pale głównie owsem a od jakiegoś miesiąca pestką wiśni. Pellet który dostałem z Gizexu jeszcze mam rozpalałem nim na początku piec gdy paliłem owsem ale teraz tak ustawiłem piec że bez problemu rozpala on owies i pestkę bez zadnego wspomagania pelletem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się że od jakiegoś czasu do kociołków Granpal montują inny typ zapalarki. Jak się okazało właśnie taką mam. Pan Andrzej podpowiedział mi na jakich ustawieniach kociołek powinien się sam rozpalać. Niestety jak do tej pory nie udało mi się rozpalić zapalarką. Ale konsultuję z nim efekty moich prób i myślę że w końcu uda mi się i to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granpalowcy!

Mam pytanie o standardowe wyposażenie kotła. Na stronach polimetu nie jest jasno napisane, czy w wyposażeniu kotła są pompy obiegowe co i cwu? I jeszcze proszę o informacje, czy kocioł grzejąc tylko cwu latem po wygaśnięciu sam się rozpali, czy jest potrzebna pomoc typu wprowadzenie paliwa na ruszta itp.?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy obiegowe należą do instalacji co i cw. na wyposazeniu kotła ich nie ma.

Wyposazeniem standardowym kotła jest czujnik cw dzieki któremu automatyka kotła może sterowac pompą cw. Kocioł pracuje w funkcji podtrzymania, ale jeśli wygaśnie to oczywiście zapalarka się uruchomi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię tylko:

Do grzania wody w lecie służy tryb letni, który po ogrzaniu wody do ustawionej temperatury wygasi piec. Można oczywiście pracować w trybie podtrzymania, gdzie piec nie będzie się wygaszał po zagrzaniu wody.

W trybie służącym tylko do grzania wody kocioł rozpali się przy użyciu zapalarki, ale tylko przy zastosowaniu pelletu, ziaren zbóż /ale z tym bywają kłopoty - patrz posty maxvonga/ i - jak twierdzi Piotrek 77 - pestek wiśni, choć mnie się to nie udało, ale Piotrek ma inny kocioł /CSIg/. Z całą pewnością zapalarka nie zapali ekogroszku.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapalarka zadziałała. Chodziło o odpowiednie ustawienie kotła tj. stosunku czasy zapalania do wartosci dmuchawy przy rozpalaniu. U mnie jak wam wspominałem jest jakis nowy rodzaj zapalarki i rozpala ona owies przy mocy dmuchawy 4 i czasu zapalania 5min. Pierwsze poprawne rozpalenie uzyskałem przy czasie zapalarki 6 minut ale w tym wypadku w komorze spalania nogromadziło się dużo gazów które po pojawieniu się "żywego" płomienia wybuchały z charakterystycznym fuknięciem. Po zmainie czasu na 5 minut gazy już nie wybuchają. Więc w tym momencie mogę powiedzieć (chyba za electricanem) POLIMET FOREVER !! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. Jestem już zdecydowany na ten kociołek. Stąd moje nowe pytanie, czy do zamontowania go przez Polimet lub jego dystrybutora muszę już mieć całą kotłownię gotową? Czy ograniczają się tylko do podłączenia kotła, zasobnika cwu i pierwszego uruchomienia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od umowy z dystrybutorem/przedstawicielem. Moja propozycja jest taka:

- znajdź przedstawiciela Polimetu możliwie blisko siebie /informacje powinieneś uzyskać od Polimetu/

- sprawdź tego przedstawiciela - fachowość, referencje, opinie itp

- jeśli Twoja opinia będzie pozytywna uzgodnij z nim cenę, zakres robót i zamów kocioł - trzeba czekać

Można zamówic sam kocioł jak i wykonawstwo kotłowni - każda opcja jest możliwa. W przypadku montażu można liczyć na 7% VAT.

W mojej opinii wybór Granpala - to dobry wybór.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm ... jak znaleść dystrybutora? próbowalem kilkakrotnie dodzwonić się do Polimet-u i cisza .... nikt nie odbiera; strach pomyśleć co by było gdybym zdecydował się na ten piec i potrzebował wsparcia technicznego; może się mylę, jeśli tak podajcie mi namairy na dystrybutora w okolicach w-wy lub numer telefonu do Polimet-u który odbierają; jeśli uda mi się dodzwonić po 5 próbach to zacznę go rozważać, jeśli nie to sobie odpuszczam

pozdr

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z postów pisanych przez Państwa wynika, że zdobycie pieca jest wielką szutuką:):):)

Jeśli z wypowiedzi na forum wynika, że są kłopoty, aby się do Polimetu dodzwonić przy zakupie pieca to, jakie są szanse, aby sie tam dodzwonić w celu zgłoszenia naprawy????:):):):):):)

Ja kupując swojego CSI/G nie miałem żadnych problemów.

Nie musiałem szukać dystrybutora, instalatora wszystko zrobił mi Gizex.

Cały osprzęt dodatkowy typu zasobnik na c.w.u, naczynie przeponowe, pompy obiegowe.O żadne takie rzeczy nie musiałem się martwić, bo oni to wszystko mieli i mi to przywieźli razem z piecem.

Jeszcze przed instalacją pieca przyjechał przedstawiciel Gizexu zobaczył moją kotłownie rozplanował ustawienie pieca zasobnika długość podajnika ślimakowego między składem owsa a piecem.

Ja tylko miałem zrobić w podłodze w pomieszczeniu (ze składem owsa) na jego środku dziurę o wymiarach 50/50/50cm, aby czerpnia podajnika między składem owsa a zasobnikiem przy piecu była poniżej poziomu podłogi.

W styczniu w zeszłym roku przy -23 przyjechała ekipa z Pleszewa z kotłem zainstalowali piec i nie było żadnego problemu.

Ps.A tak z ciekawości jakie są ceny kotłów Granpal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...