Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam ogromną prośbę do znawców roślin gł. iglaków . Na mojej POŚ ( oczyszczalnia) mam usypany nasyp , niewysoki . Ponieważ nie mogą tam rosnąć rośliny z rozbudowanym sys. korzeni , wymyśliłam ze posadzę tam rośliny iglaste płożące,odporne na suszę , na słąbą glebę , żeby nie chodzić koło nich za dużo. Chciałabym żeby rosły jakoś piętrami , wyższe dalej , niższe bliżej , ale jednocześnie żeby ich zieleń nie była taka sama ( chodzi mi ożółte, jasno , ciamno zielone , kolorowe ) Niestety nie umiem tak tego skomponować żeby zagrało . Czy miałby ktoś z Was pomysł , na taką górkę jak na zdjęciu w oddali po lewej stronie ?ma ona 10 m szerokości i 15 długości .

http://img52.imageshack.us/img52/6607/img0383e.jpg

Dziękuję za zainteresowanie.

Nasyp zaczyna się w mjejscu tego białego leżaka, kończy gdzieś koło kostki granitowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...

Witam!

Czy ktoś może mi pomóc w modyfikacji już "zagospodarowanej" skarpy. Skarpa od południa, bardzo stroma miejscami prawie pionowa, pokryta kratkami betonowymi i porośnięta głównie zielskiem i trawą. Betonów nie ruszę. Jedyne co mogę zrobić, to wsadzić w otworki różne roślinki z doniczek P9 (9x9 cm). Tragedia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wsadzaj byliny okrywowe - żagwin, goździki, smagliczki itp. Możesz też kupić w szkółce produkującej tzw. "młodzież" świeżo ukorzenione sadzonki jałowców płożących (np. Wiltonii, Blue Carpet, Green Carpet, Prince of Wales) - ona sa w takich małych doniczkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Mamy w ogrodzie małą piwniczkę z racji braku piwnicy w domu.

Wysokość ok 150 cm i jest dość stroma. Nad wejściem zrobiony skalniak obsadzony rojnikami i innymi roslinkami skalnymi. Reszta skarpy obsypana ziemią, pod spodem czarna gruba folia. W połowie górki otwory wentylacyjne z piwniczki. Zresztą wszystko widać na załączonych zdjęciach.

Moje pytanie:

czym skarpę najlepiej umocnić, żeby nie spływała ziemia (jak na takiej stromiźnie sprawdzi się agrowłóknina czy lepsza będzie geokrata)

jakie i jak gęsto nasadzić rośliny zadarniające i płożące, ładnie wyglądające, szybko rosnące, nie majace szczególnych wymagań (mało wody, która szybko spływa po stromej skarpie) i lubiących słońce lub półcień, bo na wiosne stanie pergola nad wejściem dla winogrona posadzonego przy wejściu do piwniczki

Na forum był już podobny temat, tyle że skarpa była łagodniejsza i proponowano obsadzić ją irgą płożącą.

A może jeszcze jakieś inne propozycje.

 

http://a.imageshack.us/img838/6503/71339483.th.jpg

http://a.imageshack.us/img27/4960/28787340.th.jpg

http://a.imageshack.us/img409/2742/31827175.th.jpg

http://a.imageshack.us/img339/8641/96960300.th.jpg

http://a.imageshack.us/img409/8597/53998908.th.jpg

http://a.imageshack.us/img535/3550/32413273.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na skarpę w słońcu do piaskowca i winorosli pasuje róża okrywowa (Rosa rugosa, Rosa x rugotida) w jednej z niższych odmian , np. 'Defender' plus gdzies niżej i bardziej z przodu (ale tak, żeby była widoczna znad murku) lawenda, perowskia, co by podkreślić "śródziemnomorski" klimat całości - tylko skalniaczek nad wejściem to chyba będzie mało widoczny po postawieniu pergoli.

no i nie wiem czy to akurat pasuje do stylu reszty ogrodu

Edytowane przez ewalm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witajcie,

potrzebuję rady czym obsadzić skarpę. Skarpa jest duuuża, dosyć stroma, w lecie mocno nasłoneczniona (ekspozycja południowo -zachodnia), jeżeli chodzi o glebę to zupełna glina, do tego mamy silne wiatry- czyli warunki raczej ekstremalne. W tej chwili skarpa przykryta jest agrowłókniną i posadziłam kilka jałowców płożących (chyba blue carpet). Nie chcę robić typowego skalniaka tylko chciałabym, żeby na mojej skarpie pojawiły się też kwiaty, kolory. Wiem, że powinny się udać niektóre rozchodniki ale co jeszcze mogę dać do tak trudnych warunków? Chodzi mi oczywiście głównie o roślinki okrywowe, które z czasem zarosną całą skarpę i zasłonią "śliczną" agrowłókninę- dodam, że skarpa jest na tyle stroma, że odpada nasypanie między roślinki kamyczków, kory czy czegokolwiek. Jedyne co się na niej utrzyma to większe kamienie, które zamierzam dać między roślinki ale deokracyjnie a nie na zasadzie 90% kamieni 10 % roślinek.

Pomóżcie proszę początkującej pseudoogrodniczce :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kwiaty" oznacza rośliny liściaste - czyli zakryją ci agrowłókninę jedynie latem.

 

Ładnie wyglądają róże okrywowe - zwłaszcza barzo odporne są róża pomarszczona (Rosa rugosa) i błyszcząca (Rosa nitida) oraz ich mieszaniec Rosa x rugotida. Wolą co prawda gleby lekko kwaśne, więc warto sprawdzić pH, ale za to są odporne i ekspansywne (rozrastają się przez rozłogi). Taką odmianą róży jest np. "Dart's Defender", "F.J. Grootendorst", "Rotes Meer", "Ritausma", "Pink Grootendorst", "Kórnik". Podane odmiany mają wzrost od 80 cm do 1,8 m, więc można sobie wybrać odpowiednią wielkość.

Poza tym mozna dać irgę poziomą, irgę karłowatą, irgę "Ursynów" (zimozielona), śliwę karłową (Prunus pumila var. depressa), wierzby (nap. całolistna, prpurowa) - ale trzeba przycinać pędy, więc w miejscu, gdzie można dojść, tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) forma dzika i odmiana "Sem", tawuła szara "Grefsheim, tawuła trójłatkowa

 

Z bylin na pewno rośliną nie do zdarcia będzie rogownica kutnerowata (zimozielona). Można wysiać w wolnych miejscach między krzewami szałwię omszoną.

A np. w dolnych partiach skarpy można posadzić liliowce, dzwonki skupione.

 

W takich warunkach będzie rosło wiele innych roślin, ale podałam te, które szybko się rozrastają.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir- jak zwykle niezastapiona!! Bardzo dziękuję za pomoc. Teraz całą zimę będę czytać o tych roślinkach i planowac gdzie je wysadzę.

Podaj proszę też inne roślinki- nie muszą być szybko rozrastajace się- tak z ciekawości bo może i na takie się zdecyduję w miejscach gdzie skarpa jest łagodniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno forsycja, pęcherznica i jaśminowiec dadzą sobie radę - można poszukać niższych odmian. Poza tym tawuły japońskie i pięciorniki

 

Z bylin: dzwonki, chabry, nachyłek okółkowy, bodziszki (dalmatyński, himalajski, kantabryjski, wspaniały), wiesiołki, kocimiętka, rdest węzownik i pokrewny, drakiew kaukaska, czyściec, przetacznik, trzykrotka wirginijska.

 

Jałowce mają też kolorowe igły - złote, niebieskie, pstrokate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie czekaj do wiosny!!!!. Jak teraz tego nie posadzisz to w przyszłym roku Ci to powysycha. Nad moim skalniakiem pracowałem wiele lat. To najtrudniejsza do obsadzenia rzecz w ogrodzie.

Po drugie weź i wyrzuć szpetną szmatę. Nasyp tam dobrej ziemi np. 10 cm. Na to z kolei nasyp gliny np. 5 centymetrów (żeby trzymała bryłę i wodę). Teraz polej to wodą albo poczekaj na deszcz. Rób małe dziurki i pikuj byliny dywanowo rosnące. Z większych polecam pięciorniki żółte i białe (pozostałe kolory sobie daruj, bo kiepsko kwitną). Dobra będzie też kosówka i różne cyprysiki, ale to musisz podlewać prawie cały czas bo padnie. Jeżeli zdecydujesz się na jukę, to najpierw wykop tam dziurę i nasyp piachu albo ziemi, bo na glinie juki cienko idą.

Skalniak to wyzwanie wymagające dużo cierpliwości. Ale potem jest czym oko cieszyć:)

A gadać można o tym godzinami:)

Z kamieni polecam granitowe oflisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ngel zacznijmy od tego co to znaczy duża skarpa - przyjmując 'skalę' rozchodników i rojników skarpa 2-3m szerokości mozna uznac za dużą, ale dla wspomnianych tu pęcherznic czy jaśminowców to już nie jest dużo miejsca. Jeśli skarpa jest duża i stroma to dałabym przede wszystkim sprawdzone i odporne krzewy płożace 'trzymające' skarpę w ryzach (irgi, jałowce, berberys, świerk 'procumbens'/'Nidiformis', mikrobiota itp)-gdy rośłiny uzyskają zwarcie zniknie problem przesuszania skarpy przez przeciagi. do tego punktowo skupiska wyższych bylin i kilka krzewów (pionowe akcenty). Z ekspansywnymi liściastymi byłabym ostrożna, bo będziesz potem je przeklinać przedzierając się przez jałowce, zeby je przyciąć :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...