Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Też zastanawiałem się nad projektem D26, piszecie że jest dość drogi jednak nigdzie na forum nie znalazłem jego wyceny. Taką informację znalazłem natomiast na płycie z projektami Muratora (ok. 300 tys. zł - stan zamknięty pod klucz włącznie z instalacjami). Co o tym myślicie?

No właśnie o tej wycenie myślę - i szczerze mówiąc trochę mnie to martwi. Patrząc zresztą na ilość materiałów wygląda na to, że jest ich po prostu dużo :(

A może ktoś wybudował już swój dom w opraciu o ten projekt i może się podzielić tą jakże istotną informacją?

Ja niestety jeszcze nie buduję, a dyskusja n/t D26 jest również tutaj. W szczególności padła dość interesująca propozycja n/t zrobienia w pierwszym etapie wiaty zamiast garażu, z możliwością późniejszego "wypełnienia" (np. "szkieletowo"), co może potanić budowę w pierwszym etapie.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też jestem na tym etapie tzn. jeszcze nie buduję. Pocieszające jest to, że budowa D26 może jednak być trochę tańsza gdy sam zajmiesz się np. poszukiwaniem ekipy na każdy etap, negocjowaniem cen materiałów itd.:)

No to jest jasne, na 100% nie wynajmę ekipy, która mi zbuduje dom od A do Z, a faktycznie przy takich warunkach robiona jest ta muratorowa wycena. Natomiast pytanie ile da się zejść z tych 300kzł przy założeniu "systemu gospodarczego" - a cena ta jest bez vatu :(. My na pewno chcemy oszczędzić na dachu - zamiast dachówki ceramicznej dać blachodachówkę, odchudzić też wtedy będzie można więźbę trochę. Ale i tak prawdziwe pieniądze to pójdą w wykończeniówkę (oby nas nie wykończyło :D).

Tym nie mniej wciąż nie możemy wyjść z etapu rozważań, a na najbliższą wiosnę chcielibyśmy rozpocząć budowę. Zobaczymy jak będzie.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego uważacie że poszukiwanie firm będzie tańsze niż generalny wykonawca. A liczycie swój czas i nerwy?

 

wyceny w muratorze i w innych biurach trochę bez sensu bo np. zakładają prace ziemne za 5-6 tys PLN :o przecież wykopki się robi za 1-1,5 tys. TO samo z wszystkimi innymi pracami. Okna liczą za 20 tys jak pewnie kupicie za 12, etc etc. więc od tych koszotrysów odejmijcie jakieś 30% i na pwno się zmieścicie.

Nie wiem dlaczego pokutuje przekonanie że blachodachówka jest tańsza od cementowej - u mnie - przeciwnie - byłaby droższa. A cementowa ładniejsza. To samo z materiałami - nie kupuj PTH tylko np. silikaty - tanio i dobrze. Nie ma sensu oszczędzać na konstrukcji, więc więźbę to weź z górnej półki, ale na przykład piec co to nie kupuj viessmana tylko jakiś ulrich czy termet.

d26 jest raptem 10 metrów większy od d08- a d08 możnaby wybudować na upartego za 210 - 220 tys - ja wyceniam na 250, tyle mam ale będą bajery typu fajne instalacje, reku, zrobiliśmy bardzo porządne fundamenty i kupujemy fajną więźbę, będzie centralny odkurzacz.

Głowa do góry, kalkulator w dłoń, trzeba zdobyć wyliczenia materiałów do d26 i podzwonić po hurtowniach, liczyć, liczyć.

Za robociznę mojego domu daję dwadzieścia parę tys - u was nie powinno być więcej niż 30 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego uważacie że poszukiwanie firm będzie tańsze niż generalny wykonawca. A liczycie swój czas i nerwy?

Liczymy!

 

wyceny w muratorze i w innych biurach trochę bez sensu bo np. zakładają prace ziemne za 5-6 tys PLN :o przecież wykopki się robi za 1-1,5 tys.

Akurat. A drenaż? A porządkowanie terenu? A ogrodzenie?

 

Okna liczą za 20 tys jak pewnie kupicie za 12, etc etc. więc

I dodaj do 12 antywłamaniowe szyby. I masz już 15.

 

od tych koszotrysów odejmijcie jakieś 30% i na pwno się zmieścicie.

Tak jest! Tyle że 30% trzeba dodać na niespodzianki:

Geodeta, badania geotechniczne, lepsza dachówka, lepsza podłoga, kradież, fajny kominek, ciężka hydroizolacja.

 

Nie ma sensu oszczędzać na konstrukcji, więc więźbę to weź z górnej półki, ale na przykład piec co to nie kupuj viessmana tylko jakiś ulrich czy termet.

No, może nie viessman, a Junkers? O niebo taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sergey - pierwsze słysze że ogrodzenie i drenaż to prace ziemne. Drenaż niekoniecznie musi być potrzebny, a ogrodzenie można tanio wykonać własnym sumptem. Na pewno kosztorysanci mają na myśli wykopki, ewentualnie obsypanie budynku.

poza tym w pozycji prace ziemne na pewno nie liczą kosztorysanci porządkowania terenu - to jest w zakresie ekipy

 

okna - nie każdy musi chcieć antywłamaniowe.

Chciałam napisać że można taniej ale gorszej jakości niż z najwyższej półki - nie musisz mieć szyb antywłamaniowych żeby mieszkać

geotechniczne badania kosztują 400 zł, geodeta za wytyczenie budynku przy moim "połamanym" parterowcu wziął 600 PLN. Nie przesadzaj.

 

Można mieć prosty kominek za 2000 PLN ale można i za 7000

moją intencją było pokazanie że wyceny z kosztorysów są mocno przesadzone.

Oczywiście na bajery można wydać sporo, ale to w każdym domu, nie tylko w parterowcu, a pozycja z kosztorysu "malowanie" za 6000 PLN to już przesada, przecież farby można kupić dużo taniej, a malować każdy głupi potrafi.

 

Kosztorysy robi się w programach, robią je faceci którzy po prostu na tym zarabiają, więc zawsze będą zawyżone.

ja wiem że za prace ziemne, nawet z drenażem, na pewno nie wydałam 6 tys PLN

Ogrodzenie to inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego uważacie że poszukiwanie firm będzie tańsze niż generalny wykonawca.

 

Głównie na podstawie opinii innych budujących. Zresztą, wydaje się, że ma to uzasadnienie - generalny wykonawca zbierze np. wszelkie rabaty, które można uzyskać kupując samemu w hurtowniach materiały. Dodatkowo płacimy za wynagrodzenie (niemałe) "managementu" firmy.

W przypadku angażowania wykonawców na poszczególne roboty, główny majster jest z reguły "prezesem zarządu", więc ten problem nam odchodzi. W każdym razie funkcjonowanie takich firm jest tańsze, więc i usługa będzie tańsza.

A liczycie swój czas i nerwy?

Tak, to jest wada tego rozwiązania. Poza kosztami "niematerialnymi" dochodzi jeszcze koszt telefonów, wyjazdów, etc. Tym nie mniej, i tak będzie taniej (finansowo - a o tym tu rozmawiamy).

wyceny w muratorze i w innych biurach trochę bez sensu bo np. zakładają prace ziemne za 5-6 tys PLN :o przecież wykopki się robi za 1-1,5 tys. TO samo z wszystkimi innymi pracami. Okna liczą za 20 tys jak pewnie kupicie za 12, etc etc. więc od tych koszotrysów odejmijcie jakieś 30% i na pwno się zmieścicie.

Tak liczę :)

 

Nie wiem dlaczego pokutuje przekonanie że blachodachówka jest tańsza od cementowej - u mnie - przeciwnie - byłaby droższa. A cementowa ładniejsza.

Tu mnie zaskoczyłeś - muszę się dowiedzieć.

Przekonanie takie wziąłem z różnych porównań i kosztorysów.

To samo z materiałami - nie kupuj PTH tylko np. silikaty - tanio i dobrze.

Ja akurat zamierzam budować z silikatów. Tym nie mniej kosztorys D26, o którym wspomniałem, jest zrobiony przy założeniu budowy z betonu komórkowego, który też nie jest strasznie drogi.

 

d26 jest raptem 10 metrów większy od d08- a d08 możnaby wybudować na upartego za 210 - 220 tys - ja wyceniam na 250, tyle mam ale będą bajery typu fajne instalacje, reku, zrobiliśmy bardzo porządne fundamenty i kupujemy fajną więźbę, będzie centralny odkurzacz.

Głowa do góry, kalkulator w dłoń, trzeba zdobyć wyliczenia materiałów do d26 i podzwonić po hurtowniach, liczyć, liczyć.

I to właśnie zaczynam robić :)

Za robociznę mojego domu daję dwadzieścia parę tys - u was nie powinno być więcej niż 30 tys.

Chyba nie całego? Jakie prace liczysz w tej robociźnie?

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej cenie:

fundamenty - ława, bloczki, wieniec, izolacje, ocieplenie styropianem, siatka, klej otynkowanie etc, chudziak na posadzce, ściany zewn, ściany wewn i działowe, wymurowannie kominów, wykonanie drenażu opaskowego, wykonanie dachu bez więźby i okien połaciowych, rozprowadzenie kanalizacji na etapie ubijania opiachu (pod chudziakiem), wykonanie GWC (rura pod ziemią), wyprowadzenie kanalizy, elektryki, etc. w peszlach (tam gdzie trzeba), media do furtki

ocieplenie i otynkowanie ścian

(może coś dopłacę za GWC - tego nie było w umowie)

nawet jeszcze mamy w umowie posadowienie zbiornika z gazem, ale zobaczymy - może zrobi to dostawca gazu.

oprócz tego załatwili tanie szambo i wkopali je do dziury, podłaczyli z kanalizą w budynku

wszystko firma - Ślązacy, niemniej jednak bardzo mnie irytuje nieterminowość, ale z tym się chyba trzeba pogodzić, chyba wszystkie ekipy takie są

nie mam czasu na organizację wejścia różnych ekip - ten od ścian, ten od betonu, ten od dachu, ten od drenażu etc - nie skończyłabym do wiosny, trudno jest zgrać terminy różnych ekip. Poszukaj też jednego wykonawcy - u mnie był dużo tańszy niż poszczedgólni wykonawcy systemem gospodarczym (np. jeden chciał 23 tys za same fundamenty i ściany, a inny - rekordzista 55 tys za to samo :o ) Najmniej oferowano mi 13 tys za fundamenty i ściany zewn z działowymi z wieńcem (nie mam stropu murowanego) - ekipa spod Sieradza, ponoć bardzo porządna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę całą dyskusję i też upewniam się coraz bardziej w wyborze projektu. Dla mnie jednak architekt zrobił wariację na temat D08, choć projekt robiony jest de novo lecz założenia projektu są podobne tylko: dodajemy spiżarnię od północnej strony, kuchnię zamykamy dużymi drzwiami rozsuwanymi (mamy wariant otwarta/zamknięta). Zmieniają się wymiary i mamy zestaw prostokątów z poszczególnych części i jeszcze co ważne dachy robimy 2 spadowe co ogranicza koszty. Czy też myśleliście o zmianie konstrukcji dachu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

pomóżcie!!!

chciałam wybudować parterówkę. tak żeby mieć wszysko na jednym pozionie

- nie trzeba chodzić po schodach,

-podobno nieużytkowe poddasze zatrzymuje ciepło od nagrzanego dachu i przez to parter jest chłodniejszy (przynajmniej tak jest u znajomych)

 

ale teściowa.............. wmówiła mojemu mężowi, że to marnowanie powierzchni na poddaszu, że można na poddaszu zrobić dodatkowe pokoje.

pomóżcie mi przekonać mojego męże, że parterówka jest lepsza!!!

mam nierówne szanse:( dwóch na jednego.

Myślałam, że jak podzwonie po biurach to mi pomogą znaleść jakieś argumenty i prawie mi się udało przekonać mojego mężusia .................. ale teściowa chyba też dzwoniła po biurach

czekam na szybką reakcję bo WIOSNA idzie (narazie zima, ale po niej wiosna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-podobno nieużytkowe poddasze zatrzymuje ciepło od nagrzanego dachu i przez to parter jest chłodniejszy (przynajmniej tak jest u znajomych)

To chyba zaleta nie wada , nagrzany dach jest znaczniej czesciej latem niz zima wiec to ze parter jest w upalny dzien chlodny to plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz teściowej, ze to dla niej wyrychtujesz pokoik na strychu, to może zmieni zdanie. A tak poważniej, to warto się zastanowić, czy ta powierzchnia na piętrze rzeczywiście będzie potrzebna. U mnie jest rodzina 2+2 , dom parterowy ma 5 pokoi i 120 m 2. W perespektywie zanosi się na to, że młode pokolenie gdy dorośnie, nie będzie z nami mieszkało, bo już mają swoje plany. Poza tym budowaliśmy dom dla jednej rodziny a nie trzech i parterowy jest zdecydowanie wygodniejszy. W ostateczości wiele parterówek tak zaprojektowano, ze można je rozbudować w poziomie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujemy parterówkę z użytkowym strychem. wszyscy, którym o tym mówimy w pierwszym zdaniu gratulują że wybraliśmy właśnie parterówkę. To o czymś świadczy. Jeżeli wielkość działki pozwala, budujcie parterowy. po co biegać po schodach np.15 razy dziennie, a małe dzieci- własne lub wnuki- po co robić jakieś bramki, a wiesz jak nastolatki biegają po schodach ? -dudniąco . w czasie kiedy my szukaliśmy projektu była mała podaż parterowych i byliśmy zdecydowani na poddasze użytkowe, przeszło nam gdy odwiedziliśmy znajomych- narzekali. W naszym projekcie jest salon i trzy sypialnie, wystarczy, mamy dwóch synów nastolatków - czy nam lub im do szczęścia potrzebne wspólne z nimi zamieszkanie kiedy założą własne rodziny? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my rozwiazalismy ten problem nastepująco: wybralismy parterowke, ale na wszelki wypadek wstawilismy 3 okna dachowe na podaszu, jak bedzie nam kiedys za malo miejsca na dole, jest na gorze do zagospodarowania jakies 50 m2.

 

http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=29

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najdroższe rozwiązanie - albo, albo.

My wybraliśmy parterówkę i bardzo się z tego cieszymy. Dom nie jest wielki więc będzie nas na niego stać. Duży dom i dodatkowe pokoje trzeba wykończyć i ogrzewać.

 

balba - zaproponuj teściowej klitkę bez okien na nieocieplonym i nieużywanym strychu - na poddaszu nieużytkowym parterówki. Na strych prowadzić mogą schody chowane w stropie - rzecz jasna, otwierane i zamykane jedynie z dołu, żeby teściowa zamykana na stryszku na noc nie mogła się sama uwolnić :p :p :p

Sorry - ale nie mogłam sie powstrzymać od takiego komentarza - co teściowa ma do gadania? Chyba że to ona jest sponsorem ... Ale nie polecam takiego układu. I z kim twój mąż buduje - z tobą czy z teściową?

 

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My z mężem również mamy zamiar ruszyć z budową na wiosnę. I mamy ten sam problem jaki wybrać projekt. Przez długi czas byliśmy zdecydowani na zakup projektu manuela z Archipelagu (parter z użytkowym poddaszem). Ostatnio zaczęliśmy zastanawić się nad domem parterowym. Wydaje nam się, że taki dom można taniej wybudować (ale to tylko nasze gdybanie :lol: :lol:. Teraz szukam jakiegoś ciekawego projektu parterówki, jeśli znajdę podam link.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...