Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

moze cos takiego http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-vis-224-vis-wariant-i,501,1,.htm w nim musialabys zmienic kat nach.dachu ,albo

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/marlon-ii-z-wejsciem-od-poludnia/?Category=1rqru7o05mn8ig kat nach i garaz pojedynczy ,ale prosta zwarta bryla z ciekawa elewacja. Bardzo podobny do sierry ,ktora to sporo ludzi byduje i nawet ktos podnosil kat dachu do 30 stopni (zdjecia na extradom)

Nawiazujac do projektu leno ,to nie bardzo rozumiem jak sobie wyobrazasz jego zmniejszenie,zapewne bardzo kosztowna sprawa ,bo architekt na jego bazie stworzy nowy projekt i za taki policzy $. Bardzo zaciekawila mnie w nim powierzchnia korytarza ..ulala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

moze cos takiego http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-vis-224-vis-wariant-i,501,1,.htm w nim musialabys zmienic kat nach.dachu ,albo

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/marlon-ii-z-wejsciem-od-poludnia/?Category=1rqru7o05mn8ig kat nach i garaz pojedynczy ,ale prosta zwarta bryla z ciekawa elewacja. Bardzo podobny do sierry ,ktora to sporo ludzi byduje i nawet ktos podnosil kat dachu do 30 stopni (zdjecia na extradom)

Nawiazujac do projektu leno ,to nie bardzo rozumiem jak sobie wyobrazasz jego zmniejszenie,zapewne bardzo kosztowna sprawa ,bo architekt na jego bazie stworzy nowy projekt i za taki policzy $. Bardzo zaciekawila mnie w nim powierzchnia korytarza ..ulala

 

Ten pierwszy - całkiem fajna sprawa, super! Chciałabym jednak nieco większy salon, bo tka jak napisałam dzieci sa już duże i wkrótce będę gościła ich z rodzinami. Obecnie mój salon w M5 ma 20m2 i jest to troszkę za mało. Ale jak wróce z pracy obiecuje przejrzeć bo wart uwag i bardzo pasuje mi wyjście z kuchni . Ten drugi- raczej nie, wszsytkie pkoje od pólnocy a co z a tym idzie mało słońca, koszty ogrzewania.

A LENO, no cóż podoa nam się bo ma duze przeszklone okna, zarówno od południa jak i zachodu. I ten intymny zadaszon y tarasiik,To jest to coś! Ale masz rację, moze nie warto porywac się na takie zmiany, sama nie wiem...

 

Dziękuję za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podobnie określonych wymaganiach i działce z wjazdem od południowego zachodu moi sąsiedzi wybrali projekt z21. Też przenoszą się z bloku i mają dwoje prawie dorosłych dzieci. Kosztorys ich projektu opiewa na ponad 440tys. Moim zdaniem jest to już dom drogi w budowie a i koszty jego utrzymania będą niemałe. Tak jak fubek84 uważam, że parterówki wychodzą w miarę ekonomicznie przy mniejszej powierzchni. 150m2 to już niestety bardzo dużo fundamentów i ścian a i sporo metrów idzie na komunikację w takim domu.

 

Czy jeżeli okaże się, że żadne z dzieci nie zamieszka z Wami, a koszty utrzymania spoczną w całości na Was jesteście nastawieni na zmianę domu na mniejszy, czy raczej planujecie, aby to był Wasz ostatni dom? Może warto jednak rozważyć poddasze, które z czasem wyłączycie z użytkowania, jeżeli dzieci będą bywać w domu rzadziej. Poddasze też może być niedrogie. Balkony w domku jednorodzinnym nie są specjalnie potrzebne, można też mieć ładne doświetlenie bez kosztownych lukarn.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podobnie określonych wymaganiach i działce z wjazdem od południowego zachodu moi sąsiedzi wybrali projekt z21. Też przenoszą się z bloku i mają dwoje prawie dorosłych dzieci. Kosztorys ich projektu opiewa na ponad 440tys. Moim zdaniem jest to już dom drogi w budowie a i koszty jego utrzymania będą niemałe. Tak jak fubek84 uważam, że parterówki wychodzą w miarę ekonomicznie przy mniejszej powierzchni. 150m2 to już niestety bardzo dużo fundamentów i ścian a i sporo metrów idzie na komunikację w takim domu.

 

Czy jeżeli okaże się, że żadne z dzieci nie zamieszka z Wami, a koszty utrzymania spoczną w całości na Was jesteście nastawieni na zmianę domu na mniejszy, czy raczej planujecie, aby to był Wasz ostatni dom? Może warto jednak rozważyć poddasze, które z czasem wyłączycie z użytkowania, jeżeli dzieci będą bywać w domu rzadziej. Poddasze też może być niedrogie. Balkony w domku jednorodzinnym nie są specjalnie potrzebne, można też mieć ładne doświetlenie bez kosztownych lukarn.

 

Otóz to ma być nasz ostatni dom. Jednak docelowo chciałabym, abym wraz z mężem na stare lata nie musiała biegać po schodach czyli na dole obowiązkowo salon i sypialnia dla nas. U góry mogą być pokoje dla dzieci.

Tylko jak sobie poczystałam o kosztach droższego stropu, wykończenia poddasza, schodów to pomyślałam, nie wiem, czy dobrze , ze moze lepeij "dokleić" jeszcze do parteru dwa pokoje. Jesli masz doświadzcenie, widzisz dużo za i przeciw, proszę o pomoc i rozwianie watpliwości. Nie chcę domu za 440 tys, muszę się kredytować a w czasie spłąty kredytu pewnie dzieci założą swoje rodziny, przyjda wnuki i nie zamierzam być "całkowicie bez grosza" bo lwia część idzie na spłatę kredytu. A jeszcze wesela pewnie będą po drodze.

Z niecierpliwością czekam na Twoją odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł macie taki sam jak my :-)

Parterówka dla 2 osób z dorosłymi dziećmi na "wylocie". Właśnie kończymy taką parterówkę 134 m2 pu + 41,5m2 garaż. Projekt indywidualny, maksymalnie uproszczony, 3 prostokąty przykryte kopertowym dachem 27st. Prowadzę zestawienie wydatków w excelu. Założyliśmy, ze kupujemy wszystko łącznie z meblami, nowym TV, całym sprzętem AGD. Zabieramy tylko ciuchy i samochody :-). Na tą chwilę cała inwestycja kosztuje nas ok. 440 tys z działką (88 tys) Trzeba jeszcze stówkę i się wprowadzamy.

Uważam, ze tego domu z obrazka za piernika nie postawiciwe za 350 tys. To kawał chałupy, 200 m2 pu + garaż. Samego dachu jest pewnie ze 340-350m2.

My budujemy systemem gospodarczym i do każdego etapu budowy wybieram wykonawców. Cena oczywiście odgrywa znaczącą rolę.

 

Pozdrawiam

12390,70549_med..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł macie taki sam jak my :-)

Parterówka dla 2 osób z dorosłymi dziećmi na "wylocie". Właśnie kończymy taką parterówkę 134 m2 pu + 41,5m2 garaż. Projekt indywidualny, maksymalnie uproszczony, 3 prostokąty przykryte kopertowym dachem 27st. Prowadzę zestawienie wydatków w excelu. Założyliśmy, ze kupujemy wszystko łącznie z meblami, nowym TV, całym sprzętem AGD. Zabieramy tylko ciuchy i samochody :-). Na tą chwilę cała inwestycja kosztuje nas ok. 440 tys z działką (88 tys) Trzeba jeszcze stówkę i się wprowadzamy.

Uważam, ze tego domu z obrazka za piernika nie postawiciwe za 350 tys. To kawał chałupy, 200 m2 pu + garaż. Samego dachu jest pewnie ze 340-350m2.

My budujemy systemem gospodarczym i do każdego etapu budowy wybieram wykonawców. Cena oczywiście odgrywa znaczącą rolę.

 

Pozdrawiam

 

No to podajmy sobie ręce. Jesli możesz to prześlj mi na priw. skan Twojego domku i jakieś zdjęcia. Bardzo liczę na Waszą i innych pomoc. My działeczkę już mamy. Gdybym policzyła tak jak u Was to potrzebne byłoby mi jeszcze 100 tys, no może mniej bo niektóre meble, lodówkę, tapczany, meble do młodziezowych pokoi w. Sypialnię tez mam. Ale nie ma kuchnni, szaf, i całego pięknego wyposazenia wnetrza. Jesli możesz mi pomóc to bardzo proszę, przejrzmy wydatki.

Domek z obrazka- taki mi się marzy ale nie za wszelką cenę.Muszę myśleć realnie....

Czekam z niecierpliwością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i też mamy wjazd od południa. Na dodatek w rogu działki i podjazd zabrał sporo. Ale ma inne zalety za to jak np las z tyłu domu.

Radziłbym jednak wycelować w trochę mniejszą powierzchnię. Na co Wam 200m2 pu. Kto to będzie sprzątał? Jak bierzecie kredyt to na służbę Was raczej nie stać :-)

Jest tyle ładnych i prostszych projektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i też mamy wjazd od południa. Na dodatek w rogu działki i podjazd zabrał sporo. Ale ma inne zalety za to jak np las z tyłu domu.

Radziłbym jednak wycelować w trochę mniejszą powierzchnię. Na co Wam 200m2 pu. Kto to będzie sprzątał? Jak bierzecie kredyt to na służbę Was raczej nie stać :-)

Jest tyle ładnych i prostszych projektów.

 

Dziękuję, otrzymałam Twoje zdjęcia, z przyjemnością pooglądam.

Automatycznej sprzątaczki tutaj nie ma ( aszkoda!!!) , napisałam , ze LENO chciałabym zmniejszyć , 200 m to za dużo, z uwagi i na koszty i na sprzątnie...

 

Ja mam działkę z wjazdem na południe i niezbyt chciałąbym aby z ulicy "gapili się" co robię na tarasie, stąd pomysł na taras na zach lub pg-zach. A jak to jest u Was?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas dom jest "schowany" od główych traktów. Do działki prowadzi prywatna droga więc mogliśmy sobie pozwolić na zrobienie tarasu od strony wjazdu. Dom został posadowiony na środku działki bo za domem mamy las i chcieliśmy tam wygospodarować cichy zakątek wśród drzew. I za nami od strony lasu (naszego lasu jest 10 arów za domem) już nikt się nie wybuduje. To taki ewenement. Działka w mieście (10min do centrum) a jak na wsi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jeśli nic nie znajdziesz na własną rękę zwróć się do biura projektowego tylko nie koniecznie do jakiegoś znanego super projektanta wystarczy małe lokalne biuro które projekt zrobi za 3500-4000pln I oczywiście możesz ustalić z nimi wszystko łącznie z sumą jaką masz na dom :) swoją droga jeśli masz 350 tys projektój dom za 300. w projekcie niema płotu podjazdu itp.

 

Czy dobrze zrozumiałam- w cenie tych min. 3,5 -4 tys otrzymałabym wg Ciebie PROJEKT czy PROJEKT I KOSZTORYS? U nas sąsiad prosił o taką usługe znanego architekta ale wyszedł na tym jak Zabłocki na mydle, stąd odpuściłam. Drugi architekt stworzył projekt indywidualny ale jak obejrzeli to znajomi to od mieli uwagi , ze ściany za cieńkie itp. I zapytali , czy "ten dom jest na sprzedaż". Dlatego odpuściłam, ale może warto wobec tego byłoby się za to wziąć. Wtedy odchodzi adaptacja, czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóz to ma być nasz ostatni dom. Jednak docelowo chciałabym, abym wraz z mężem na stare lata nie musiała biegać po schodach czyli na dole obowiązkowo salon i sypialnia dla nas. U góry mogą być pokoje dla dzieci.

Tylko jak sobie poczystałam o kosztach droższego stropu, wykończenia poddasza, schodów to pomyślałam, nie wiem, czy dobrze , ze moze lepeij "dokleić" jeszcze do parteru dwa pokoje. Jesli masz doświadzcenie, widzisz dużo za i przeciw, proszę o pomoc i rozwianie watpliwości. Nie chcę domu za 440 tys, muszę się kredytować a w czasie spłąty kredytu pewnie dzieci założą swoje rodziny, przyjda wnuki i nie zamierzam być "całkowicie bez grosza" bo lwia część idzie na spłatę kredytu. A jeszcze wesela pewnie będą po drodze.

Z niecierpliwością czekam na Twoją odp.

 

 

Dziękuję za podpowiedż. Dla mnie musiałoby być tak:

- parter : salon, sypialnia rodziców, łazienka, wc, kuchnia i spiż, kotłownia, garaż 2 stan

- góra : jak wyjdzie- i tak będzie lepiej jak w M5

 

Masz jakiś ciekawy pomysł? Bo może rzeczywiście z poddaszem, sama nie wiem bo jeśli zrobię poddasze to dochodzą schody, inny strop, druga łazienka, wykończenie skosów ponoć niezbyt tanie.

Jakie macie zdanie na ten temat? Chciałabym w tym roku podjąć przemyślaną i rozsądną decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuduj mniejszy dom. Żonate lub zamężne dzieci nie będą tak chętnie odwiedzać starych rodziców - znam to z autopsji. Pojedyncze będą przypadki, że zjadą wszyscy na raz Wtedy przez dzień lub dwa można wykorzystać salon do spania - jeśli was zięciowie czy synowe zobaczą w gaciach, to tak jakby wasze dzieci was w tych gaciach widziały. Program użytkowy 3 pokoje i salon - bo taki powinien wam wystarczyć - da się spokojnie zrealizować na 100-110 mkw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuduj mniejszy dom. Żonate lub zamężne dzieci nie będą tak chętnie odwiedzać starych rodziców - znam to z autopsji. Pojedyncze będą przypadki, że zjadą wszyscy na raz Wtedy przez dzień lub dwa można wykorzystać salon do spania - jeśli was zięciowie czy synowe zobaczą w gaciach, to tak jakby wasze dzieci was w tych gaciach widziały. Program użytkowy 3 pokoje i salon - bo taki powinien wam wystarczyć - da się spokojnie zrealizować na 100-110 mkw.

 

Dzieki za podpowiedż. Na razie dzieci są w liceum, za trzy latą mogą wyruszyć na studia i być poza domem ale wpadac będą. Stąd dla nich dwa pokoje. Radzisz parter czy z poddaszem? Te pokoju na poddaszu z uwagi na skosy wychodzą na mniejsze ale dla mnie to nie ma znaczenia bo mogą miec albo na dole albo u góry dwa pokoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu mieliśmy podobne dylematy.W końcu po znalezieniu złotego środka między estetyką,funkcjonalnością i kosztami zdecydowaliśmy się na gotową parterówkę z poddaszem użytkowym.W Twoich założeniachnie do końca rozumię dlaczego musi być z wjazdem/wejściem od południa?Na tak dużej działcedo przestawionego dołożysz 2000zł. do podjazdu a unikniesz wielu implikacji. Zaś do samych kosztów rozważaj dwa czynniki: koszty budowy( prosty dach bez lukarn,wolich oczy,koszy , nietypowych krzywizn i zbędnych kominów) oraz koszty eksploatacji -zwarta bryła ,w miarę możliwości bez okien na północy, ilość i powierzchnia okien proporcjonalna do powierzchni ścian zewnętrznych. Jeszcze jedno; koszt wykończenia skosów i schody wyjdą taniej niż dołożony dach i fundamenty parterówki.

My zdecydowaliśmy się na salsę z małymi przeróbkami. Z dobrych materiałów wyjdzie nam 118m. za poniżej 300tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu mieliśmy podobne dylematy.W końcu po znalezieniu złotego środka między estetyką,funkcjonalnością i kosztami zdecydowaliśmy się na gotową parterówkę z poddaszem użytkowym.W Twoich założeniachnie do końca rozumię dlaczego musi być z wjazdem/wejściem od południa?Na tak dużej działcedo przestawionego dołożysz 2000zł. do podjazdu a unikniesz wielu implikacji. Zaś do samych kosztów rozważaj dwa czynniki: koszty budowy( prosty dach bez lukarn,wolich oczy,koszy , nietypowych krzywizn i zbędnych kominów) oraz koszty eksploatacji -zwarta bryła ,w miarę możliwości bez okien na północy, ilość i powierzchnia okien proporcjonalna do powierzchni ścian zewnętrznych. Jeszcze jedno; koszt wykończenia skosów i schody wyjdą taniej niż dołożony dach i fundamenty parterówki.

My zdecydowaliśmy się na salsę z małymi przeróbkami. Z dobrych materiałów wyjdzie nam 118m. za poniżej 300tys.

 

Dziekuję.

Obejrzę Twoją Salsę. O czym myślisz pisząc""Na tak dużej działcedo przestawionego dołożysz 2000zł. do podjazdu a unikniesz wielu implikacji". Pisze o działce od pd ponieważ ja mam działkę z wjazdem od południa, tutaj jest trudniej z projektem bo:

- jak zrobię taras od południa to każdy z ulicy mnie ogląda, więc wolałabym się schować, dlatego tak pasował mi LENO, miał taras z boku i ztyłu domu

- z innych wypowiedzi wynika, że najpraktyczniej ejst , gdy z kuchni mozna patrzeć na bramę domu. U mnie nie wiem, jak zrobić, kuchnia z tyłu domu od pólnocy a z przodu salon? wtedy brak intymności na tarasie a sporo trzeba czekać , aż drzewka urosną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam - trochę śniegu i internetu brakło. :)

 

Decyzja jest trudna. Dom potrzebny teraz jest inny niż ten potrzebny z 6-8 lat, więc konieczne będą jakieś kompromisy. Rzeczywiście panuje opinia, że wygodny dom ma około 150m2 i wielu inwestorów takie właśnie buduje, ale nie jest to jedyna słuszna linia budowy. Na forum można znaleźć dyskusje o powrocie z domu do mieszkania, bo okazało się, że to nie to. Dochodzą obowiązki właściciela posesji, koszty utrzymania, które często są szokiem przy dużych metrażach.

 

Skoro dom ma być na lata, to przede wszystkim ma być dla głównych mieszkańców a nie dla gości. Wiadomo, że mama chciałaby w każdej chwili móc "przygarnąć" swoje dzieci na powrót, ale tak jak pisze ddoommiinniikk, rzadko, jeżeli w ogóle, zjadą wszyscy na raz i jeszcze wszyscy zechcą nocować. A jeżeli jedno zamieszka w Kanadzie a drugie w tej samej miejscowości? Około pół roku ponosi się koszty ogrzewania domu. Ponieważ dobrze byłoby nie być niewolnikiem kredytu i opłat za grzanie, polecam bryłę energooszczędną z takim rozkładem, żeby w miarę potrzeb można było ograniczyć lub wyłączyć ogrzewanie w nieużywanych częściach. Garaż dostawiony do obrysu domu z izolowaną ścianą kontaktową. Pokoje dla dzieci jednak na poddaszu.

 

Co do kosztów budowy, to napiszę tylko, że różnie to może wyjść. Sąsiedzi nie chcieli terivy i zrobili zamianę na belki drewniane, ale też szkoda im było miejsca pod dachem i postanowili mieć strych - z rozmowy wiem, że wyszło ich to tyle, co zaproponowana w projekcie teriva, więc nie udało się zaoszczędzić. U nas poddasze nie jest powalające pod względem kosztów - mamy strop i schody wylewane, dach bez lukarn, wolich oczek, nie mamy balkonów. Regipsy na poddaszu to jakaś drobina w ogólnych kosztach budowy, a druga łazienka - no cóż - można ją wyposażyć skromniej, kompakt, jedna umywalka i zwykła wanna prostokątna, mieszczące się w pomieszczeniu. Zwykle nie są to duże łazienki, więc płytki udaje się kupić z końcówek po niższej cenie.

 

Dobry wybór projektu wiąże się również z ustaleniem, jak będzie ogrzewany dom. Kotłownia musi mieć stosowną wielkość. Inne pomieszczenia gospodarcze zależą od potrzeb. Czasem przydaje się dodatkowe duże PG w domu, a czasem wygodniejszy okazuje się dodatkowy domek narzędziowy z wiatą na drewno w ogrodzie. Wiadomo, że po bloku i wyprawach do piwnicy czy na wspólny strych chciałoby się mieć całe przechowywanie i samochody blisko. Ale przy budowie każdy m2 to 2,5-3 tysiące (niektórzy liczą jeszcze więcej). Osobiście uważam, że lepiej od początku nastawić się na mniejszy metraż niż potem robić niedobre oszczędności na ociepleniu czy rezygnować z przykrością z czegoś, co bardzo chcieliśmy mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...piekno parterówki docenia sie własnie jak ma sie swoje lata.....0 biegania po schodach, sprawdzania czy okna na górze są zamkniete, czy nie za ciepło, nie za zimno, wszystko na jednym poziomie coś pieknego, użytkuję własnie dom parterowy , jak mam czasem wejsć na strych to juz mi jest krzywda.

 

Kochany Bobku Budowniczy1 Dobrze zauważyłeś ale niektórzy też mają swoje racje. Jak kat nachulenia ma być 30 st to może zrobić na górze dwa lub trzy super pokoiki dla dzieci, które kiedyś wyłączę z obiegu. A dla nas na dole salon i sypialnia.... Tak trudno podjąc decyzję. A masz receptę na parterówkę w dobrej cenie???

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iza30 powiem Ci, że jest to projekt, który dorównuje mojemu wymyślonemu ideałowi. :) Moje niewielkie, zaznaczam niewielkie zmiany sprowadzają się jedynie do zamiany okien balkonowych w pokojach dzieci (narazie dziecka+gabinet) na okna standardowej wielkości (jak to drugie w pokojach). Poza tym oddzieliłabym ażurową ścianką kuchnie od jadalni i to wszystko. Sama sie dziwię.

 

Nie wiem czy zamknięcie kuchni scianką (jak na zdj. u Ciebie) przy tak małych okienkach kuchennych nie zamieni jej w ciemnawą klitkę. Nie zauważyłam też u Ciebie kominka (ta ścianka dość pomocna) - jej brak bardziej otwiera przestrzen na salon i jadalnie, a co za tym idzie brak jest choć minimalnej intymności wględem osób, które wchodzą np. do pokoju dziecka.

 

A może popularna SIELANKA?Mnie ostatnio się podoba,nawet przerobiłam rzuty pod swoje potrzeby,zobacz (sorki za bazgroły,ale na szybko było;) )

zaminy;

-likwidacja schodów(nie byłby poddasza tylko strych)i zamiast schodów pomieszczenie ;suszarnio-prasowalnia oczywiscie zabudowane;

-zamiana pokoju i łazienki ,wstawienie wc dla gości;

-poszerzenie kuchni o spiżarkę

-w miejscu wc -spiżarka,która być musi :)

-rezygnacja z kominka...choc tego do końca pewna jestem patrząc teraz za okno... ;)

 

http://pprojekt.pl/projekt89-sielanka__118_9_m,opis.html

parter_big SIELANKI.jpg

Edytowane przez IZA30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...