Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

DEZET wiem, wiem chociaż czytałem już o hybrydach wykorzystujących te same kanały, czy jakoś tam, wiadomo, że do jednego i drugiego wymagany jest rurarz z osprzętem i powoli robi się już tego trochę dużo, poza tym cena WM też nie jest mała, chociaż na tę chwilę nie znam konkretnych kwot. Szczerze mówiąc to nie mam podjętej decyzji co do rodzaju wentylacji, aczkolwiek skłaniam się ku grawitacyjnej. Na pewno z chęcią posłuchałbym opinii użytkowników o jednej i drugiej, (a może mieszanej?), kosztach, zaletach, wadach ....

 

DRAGNA - dokładnie jak piszesz. Żeby belki naturalne stropowe odpowiednio prezentowały się muszą mieć po pierwsze mieć odpowiedni rozmiar, inaczej tak jak piszesz wyglądają nieciekawie. A powiedz mi w których pomieszczeniach macie je widoczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak na zdrowy rozsądek 160-165m pow. netto to maximum. Wystarczą 3 sypialnie. Celuję między 115 a 125 m użytkowej +garaż i pomieszczenie gospodarcze (kotłownia)

 

To może Spokojna Przystań Muratora? Bardzo fajny domek i powierzchnia zgodna z Twoimi założeniami

http://projekty.muratordom.pl/projekt_spokojna-przystan,539,0,0.htm?q=m36&search=&t=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witajcie,

 

Pomyslalem, ze moze stworzyc watek o domach parterowych bez poddasza.

 

Akuratnie staram sie duzo czytac i wiele watkow przewija sie o domach parterowych z poddaszem uzytkowym.

 

W tym roku walsnie startujemy z budowa parerowki bez uzytkowego poddasza 123m2 + 32m2 garaz razem z tarasem bedzie okolo 193m2 zabudowy

 

Moze uda mi sie zachecic do dyskusji osoby ktore beda budowa taka typowa parterowke?

 

Czy ktos z Was tez buduje parterowke?

 

Na co zwracac uwage przy budowie takiego domu przy poszczegolnych etapach? fundamenty/sciany/strop/dach/ocieplenie

 

koszty budowy a koszty wykonczenia itd. ciekawy jestem jak to wychodzi zwlascza po etapie SSZ?

 

Itp. itd.

 

Chetnie napisze wiecej o swoim projekcie i przemysleniach o ile znajdzie sie ktos chetny do dyskusji :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My budujemy parter, bez uzytkowego poddasza, kąt nachylenia dachu 25(Jonagoldy, Archon), garaż odzielnie, częściowo podpiwniczony. Ciężko znależć było projekt bez poddasza a wiedzieliśmy na 100 % że tak chcemy + taki a nie inny rozkład pomieszczeń. Cenowo chyba taniej niż poddasze, chociaż u nas piwnica pewnie drogo wyniesie ok.50m2. Wymyśliliśmy że garaż odzielnie to i straty ciepła mniejsze no i taniej-bo inaczej budowany , jeden pustak, 5 cm styr, bez stropu i blacha na dach.Zobaczymy,.... bo dopiero zaczynamy. Na razie papiery, PnB tuz, tuż, potem jeszcze grodzenie, studnia i może w kwietniu ruszymy:wave:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

No to ja moze powiem, ze nasz projekt to Kaprys z Domowych Klimatow, z przerobka na ogrzewanie ekogroszkiem i troche pokombinowanie z komunikacja i przesunieciem garderoby.

 

Zastanawiam sie czy wiesze wydatki na material na fundament, strop i dach zrekompensuje nie wykonczanie gory i rezygnacja ze schodow, drugiej lazienki itd.

 

No zycie pokaze :)

 

Ekipe na SSO juz mamy i cena miesci sie w przyzwoitych ramach <50 tys

 

Mysle ze bede budowal doyc skromnie, a wiec suporeks solbet 600 na klej i 15 cm styropianu. Strop Teriva bo drewniany wcale nie duzo taniej a nie chce miec strzelajaco/skrzypiacego domu.

 

Czekamy az zacznie sie pogoda i teren troche obeschnie aby zaczac kopac fundamenty.

 

Na rok 2013 myslimy zrobic SSO a z wykonczeniem poczekamy do 2014

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo niewielkiej działki (750m2) też wybrałem parterówkę. Kwestię stropu rozwiązuję wiązarami i stropem podwieszanym do nich. Na strychu pomieszczenie o powierzchni 30 m2.

Mam nadzieję, że schemat płyta fundamentowa + ściany z silikatów + wiązary i pokrycie dachówką da się wybudować szybko i sprawnie i można będzie zająć się instalacjami i wykończeniem.

Budowa na płycie i z wiązarami ma ten plus, że już na etapie SSO ma się ocieploną podłogę i strop przygotowany i podwieszenia k-g.

Taki strop jest też łatwiejszy do ocieplenia i poprowadzenie w nim instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od powierzchni zabudowy, ilości ścian nośnych i tego, jak kto chce zaizolować ławy i podłogę. Za robociznę też płaci sie w przypadku tradycyjnych fundamentów (i zaizolowanej podłogi na gruncie) więcej. W moim przypadku płyta to o około 5 tyś więcej, ale gdybym zamiast izolacji XPS wybrał EPS200 różnica stopniałaby do zera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z500 to doysc fajna projektownia, my z zona rozwazalismy z19 ale jednak wygral Kaprys ;)

 

Ciagle czekam na decyzje PnB jak juz ja dostane (maja w sumie 60 dni od momentu zlozenia) to wtedy przelicze co bardziej sie oplaci tradycyjny fundament czy plyta.

 

U mnie moze byc problem z podlozem glina/zwir i duzo wody po zimie plynacej pod ziemia.

 

KB stwierdzil ze przy takiej powierzchni domu (> 190 m2) to abym sobie darowal plyte, musi pojsc ogromne ilosci stal+beton

 

A wiec na razie czekam i kalkuluje przemyslam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na razie na etapie kosztorysowania ale dołączam do tematu.

 

Założenia:

Projekt: Lucia

Zmiany:

- wyprostowanie bryły budynku ( przy tarasie)

- dach 2 spadowy

- materiał na ściany ( BK 600 zamiast silikatów)

 

Wyceny które już mam (ceny z zimowymi rabatami):

- okna 13tys brutto ( eurocolor energo Uw<0,8 ) - z montażem

- więźba prefabrykowana 18 tyś brutto z montażem

- pokrycie dachu ( Finnera Ruukki + rynny stalowe ) 12 tys brutto bez montażu

 

Plan na 2013 jedynie stan 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do kosztow to moze ja dodam, ze w mojej okolicy suporeks 600 Solbet 5,75 netto ale to cena przez telefon bez negocjacji. przypuszczam, ze przy wiekszym zaopatrzeniu sie w tym skladzie moge liczyc na maly rabat. (dostawa gratis) transport z Solca jedzie zamiast na sklad prosto na moja dzialke (z reszta to po drodze)

 

Moj architekd adaptujacy i jednoczensnie KB jest okrutnie przeciwny gazobetonowi wiec nie wiem czy nie bede mial przez to problemy z dogadaniem sie z nim. Ale pytalem Biuro projektowe, ze nie jest potrzebne zadne przeliczanie obciazen jezeli zmienie material scian z ceramiki na BK.

 

BK wybralem, bo ogladalem kilka budow, ktore zrobil moj majster i pytalem ludzi jak im sie mieszka i nikt zlego slowa nie powiedzial o takim rozwiazaniu. Generalnie cieplo/szybko/niedrogo a ekipa ma juz taka wprawe ze naprawde robia to bardzo solidnie.

 

Zastanawiam sie jeszcze nad stropem, w projekcie jest lany gestozebrowy, majster doradza abym zrobil teriva.

 

Strop jednak musi z czegos byc, a cenowo to niewiele sie roznia. wg majstra Teravia prostrza do zrobienia. na to wszystko poloze welne i juz na gore nie zagladam, chyba zeby tylko wrzucic jakies graty.

 

Nie wiem jak to jest, ze prefabrykowana wiezba bardziej sie komus kalkuluje niz tradycyjny dach? ja gdy probowalem robic wyceny za samo drewno z montazem wychodzilo z 40 tys zl a gdzie dachowka i wykonczenie? Moj majster zrobil mi kalkulacje kosztow i owszem nie wyszlo tanio ale przynajmniej solidnie i wiem, ze takich dachow on juz zrobil dziesiatki wiec nie musze sie obawiac o jakosc wykonania.

 

Poszukam jeszcze notatek i podam przyklady wycen dachu. Moj projekt ma dach wielospadowy 310 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem jak to jest, ze prefabrykowana wiezba bardziej sie komus kalkuluje niz tradycyjny dach? ja gdy probowalem robic wyceny za samo drewno z montazem wychodzilo z 40 tys zl a gdzie dachowka i wykonczenie? Moj majster zrobil mi kalkulacje kosztow i owszem nie wyszlo tanio ale przynajmniej solidnie i wiem, ze takich dachow on juz zrobil dziesiatki wiec nie musze sie obawiac o jakosc wykonania.

 

Poszukam jeszcze notatek i podam przykłady wycen dachu. Mój projekt ma dach wielospadowy 310 m2

 

Bo prefabrykaty opłacają się przy prostych konstrukcjach chodzi o powtarzalność elementów. Kopertowy dach do mojej Luci wycenili mi na 30tys... stąd decyzja o zmianie. Za projekt dachu nie płacę bo mam go w cenie więźby.

 

Dodatkowo porównując koszt więźby prefabrykowanej trzeba uzględnić:

- oszczędności związane z brakiem stropu (monolitycznego, teriva itp)

- wydatki związane z sufitem g-k

 

Najlepsza wycena od... firmy budującej kanadyjczyki.

 

Zmiana silikatów na BK podyktowana lekturą FM :) w parametrach SILIKAT wygrywa izolacją akustyczną i akumulacją ciepła. Różnicę w cenie zainwestuję w styto z lepszą lambdą.

Edytowane przez R4di
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - parterówki są fajne :) Mieszkałam przez 20 lat w domu z 3 poziomami - z racji roztrzepania dziennie pokonywałam droge góra-dół minimum 30-40 razy bo wciąż będąc na dole potrzebowałam czegoś z góry albo odwrotnie ;) Dlatego też m.in. zbudowałam parterówkę - teraz też biegam ale w poziomie jest szybciej ;). A tak serio.. problemy z kręgosłupem też przyczyniły się do wyboru domu parterowego. Patrząc od strony estetyki - parterówki bardziej wtapiają się w otoczenie. Przy wyborze projektu trzeba zwrócić uwagę na bryłę domu która determinuje dostęp do naturalnego światła w pomieszczeniach umiejscowionych w środku (najczesciej w domach o zwartych kwadratowych lub prostokątnych bryłach w środku wychodzą ciemne pomieszczenia, które przeznaczane są na łazienki, garderoby lub pom.gospodarcze). Gdybym raz jeszcze wybierała projekt, wybrałabym chyba taki w kształcie litery L - obniża to też zdecydowanie koszty dachu, które przy bardziej skomplikowanej bryle są zdecydowanie wyższe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - parterówki są fajne :) Mieszkałam przez 20 lat w domu z 3 poziomami - z racji roztrzepania dziennie pokonywałam droge góra-dół minimum 30-40 razy bo wciąż będąc na dole potrzebowałam czegoś z góry albo odwrotnie ;) Dlatego też m.in. zbudowałam parterówkę - teraz też biegam ale w poziomie jest szybciej ;). A tak serio.. problemy z kręgosłupem też przyczyniły się do wyboru domu parterowego. Patrząc od strony estetyki - parterówki bardziej wtapiają się w otoczenie. Przy wyborze projektu trzeba zwrócić uwagę na bryłę domu która determinuje dostęp do naturalnego światła w pomieszczeniach umiejscowionych w środku (najczesciej w domach o zwartych kwadratowych lub prostokątnych bryłach w środku wychodzą ciemne pomieszczenia, które przeznaczane są na łazienki, garderoby lub pom.gospodarcze). Gdybym raz jeszcze wybierała projekt, wybrałabym chyba taki w kształcie litery L - obniża to też zdecydowanie koszty dachu, które przy bardziej skomplikowanej bryle są zdecydowanie wyższe.

 

 

Tez mam parterowy dom 240m2. Nie mam żadnych ciemnych pomieszczeń.

 

Jeżeli naprawdę duzy, to z patio.

 

Ja polecam. Poza tym dom parterowy determinuje styl nowoczesny (bryła domu), który bardzo lubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...