Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Gość grend

Wracając do tematu ... W tym roku zaczynam sie budować i nie tak dawno stałem przed dylematem parterówka czy z poddaszem. Ostatecznie wybrałem z poddaszem - głownie zadecydowały koszty. Obiegowa opinia ze dom parterowy jest tańszy to jest jakis wymysł. Dodatkowo dużymi argumentami było oddzielenie cześci dziennej od "prywatnej", widok z okien - parterówka to czesto dom sasiada albo jakies krzaki albo w wersji drastycznej betonowy płot. W części kosztów to przedewszystkim - mniej kominów, mniejsze fundamenty, mniejszy dach, mniejsze koszty instalacji elektrycznej i wodnej - to sa ogromne koszty. Do tego dochodza oszczednosci na kosztach ogrzewania bo jest tzw cieplejszy - zwarta bryła. Wady - trzeba wybudować schody... i tylko tyle. Mam projekt indywidualny - ścianka kolankowa 175 cm, brak okien dachowych. Takze większy komin co powoduje lepszy ciag niz parterówkach.

Cały czas nierozumiem skad pomysł że parterówka tańsza :mad: - czytając posty na ten temat mam wrazenie ze porównuje się 100metrów obrysu parterówki ze 100m z poddaszem a nie 100 do 200.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grend nie do końca tak to wygląda jak piszesz, np.ocieplenie stropu w parterówce jest tańsze i łatwiejsze (poziomo), koszt schodów to nie tylko ich cena ale też powierzchnia. w domach z poddaszem przeważnie drożej wychodzą instalacje, tynk zewnętrzny itp. W Twoim przypadku to prawie masz dom "piętrowy", bo skosy małe, ale w wielu domach z poddaszem skosy ograniczają powierzchnię użytkową, którą też trzeba wykończyć. Ale to jest tylko moje zdanie -miałem już pozwolenie na budowę domu z poddaszem ale zmieniłem na parterówkę i jestem bardzo zadowolony z tego posunięcia i uważam, że dużo na tym zaoszczędziłem pomimo kosztów projektu i adaptacji. Ale to jest tylko moje zdanie :), każdy powinien znaleźć dom dla siebie. Pozdrawiam Edytowane przez maggs1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Obiegowa opinia ze dom parterowy jest tańszy to jest jakis wymysł.

Cały czas nierozumiem skad pomysł że parterówka tańsza :mad: - czytając posty na ten temat mam wrazenie ze porównuje się 100metrów obrysu parterówki ze 100m z poddaszem a nie 100 do 200.......

To nie obiegowa opinia,takie są realia.

Jak siądziesz z kalkulatorem to oczy się otworzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
To nie obiegowa opinia,takie są realia.

Jak siądziesz z kalkulatorem to oczy się otworzą.

 

 

To weź kalkulator i oblicz parterówke o obrysie 200m2 i z poddaszem o obrysie 100m2. Sam fundament masz drozszy o 20 tysiecy do tego dodaj dach który liczac średnio 250 pln za m2 daje 30 tys pln. Oszczędzasz przy tym na nidzie której nie musisz zakładać powiedzmy 10 tysięcy i jak wchodzisz na strych masz pełne zapylenie wata. Czyli na starcie masz w plecy minimum 40 tysiecy. U mie schody sa zabiegowe i zajmują 5 m2 to jest jedyny realny dodatkowy koszt. Sciany jak policzysz to m2 masz tyle samo. Instalacje sa zdecydowanie drozsze na parterówce. Biegam po budowie od 10 lat i wiem to z praktyki. Takie sa realia.....

 

Nie poruszam juz tego typu spraw jak dodatkowe kominy, dach nie bedzie 2 spadowy na 200m2 JAK Z PODDASZEM, do tego konstrukcja dachu jest bardziej skomplikowana i wymaga trochę więcej m3 drewna i większe koszty robocizny koszty ogrzewania - a to wszystko kosztuje .......no i ten widok z okna.....

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
To weź kalkulator i oblicz parterówke o obrysie 200m2 i z poddaszem o obrysie 100m2. Sam fundament masz drozszy o 20 tysiecy do tego dodaj dach który liczac średnio 250 pln za m2 daje 30 tys pln. Oszczędzasz przy tym na nidzie której nie musisz zakładać powiedzmy 10 tysięcy i jak wchodzisz na strych masz pełne zapylenie wata. Czyli na starcie masz w plecy minimum 40 tysiecy. U mie schody sa zabiegowe i zajmują 5 m2 to jest jedyny realny dodatkowy koszt. Sciany jak policzysz to m2 masz tyle samo. Instalacje sa zdecydowanie drozsze na parterówce. Biegam po budowie od 10 lat i wiem to z praktyki. Takie sa realia.....

 

Nie poruszam juz tego typu spraw jak dodatkowe kominy, dach nie bedzie 2 spadowy na 200m2 JAK Z PODDASZEM koszty ogrzewania - a to wszystko kosztuje .......no i ten widok z okna.....

 

No i jeszcze zapomniałem o większym stropie o 100m2 czyli minimum 10 tysiecy. Czyli kalkulator nie kłamie na starcie masz 50 tysięcy w plecy. Nie wiem gdzie je masz dodatkowo wyłozyc ? Może na schody ??? czy moze na wieksze TYLKO ocieplenioe sciany zewnętrznej - 40m2 * 70pln czyli prawie 3 tysiace:P To jest czysta matematyka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To weź kalkulator i oblicz parterówke o obrysie 200m2 i z poddaszem o obrysie 100m2. Sam fundament masz drozszy o 20 tysiecy do tego dodaj dach który liczac średnio 250 pln za m2 daje 30 tys pln. Oszczędzasz przy tym na nidzie której nie musisz zakładać powiedzmy 10 tysięcy i jak wchodzisz na strych masz pełne zapylenie wata. Czyli na starcie masz w plecy minimum 40 tysiecy. U mie schody sa zabiegowe i zajmują 5 m2 to jest jedyny realny dodatkowy koszt. Sciany jak policzysz to m2 masz tyle samo. Instalacje sa zdecydowanie drozsze na parterówce. Biegam po budowie od 10 lat i wiem to z praktyki. Takie sa realia..... Nie poruszam juz tego typu spraw jak dodatkowe kominy, dach nie bedzie 2 spadowy na 200m2 JAK Z PODDASZEM, do tego konstrukcja dachu jest bardziej skomplikowana i wymaga trochę więcej m3 drewna i większe koszty robocizny koszty ogrzewania - a to wszystko kosztuje .......no i ten widok z okna.....
Nie wiem skąd bierzesz te koszty ale jakieś dziwne są albo nie masz o nich pojęcia. Za 180m2 pow.zabudowy z garażem 30m2 za płytę fundamentową płaciłem 55tys.zł,pomieszczeń o wys.2,7m jest prawie 160m2,także zweryfikuj sobie swoje zapatrywania co do "oszczędności" Dach 230m2 to 8m3 co daje koszt 5tys.zł a za dachowkę ceramiczną płaciłem 16tys.zł. Strop 160m2 to tylko 5m3 belek co daje tylko 3tys.zł,nie liczę zabudowy stropu bo jest to porównywalny koszt do tynkowania stropu monolitycznego. Ocieplalem tylko strop czyli tylko 160m2 czyli o ok.70m2 mniej niż gdybym musiał ocieplac dach,ocieplalem styropianem także w domu nie ma grama wełny i pyłu z niej. Mam tylko jeden komin do kominka o wys.7,2m Za okna z pakietem trzyszybowym płaciłem 10tys.zł Za robociznę od płyty do SSO łącznie z dachówką,rynnami płaciłem 38tys.zł Teraz weź kalkulator i policz ile więcej musiałbym wydać na te rzeczy w poddaszu o takiej powierzchni użytkowej,dodając schody,ocieplenie połaci dachu,zabudowę poddasza,kilka łazienek itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem w kamienicy z poddaszem. Jestem szczęśliwy że nie mam już nad głową skosów, że nie mam już kłopotów z umeblowaniem poddasza, że nie mam okien dachowych, że mam ciszę, że nie muszę dreptać po schodach, w końcu że koszt domu parterowego wyszedł mnie porównywalnie do kosztorysu projektu z uż. poddaszem. Gdybym wokół miał wysokie domy i malutką działkę może podjąłbym inną decyzję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz compi Tobie i Arturo72 bardziej pasowała parterówka , a koledze grendowi piętrowy z poddaszem użytkowym, ja ( ponieważ podobnie jak Ty nie lubię skosów ) mam piętrowy ( parter 3,1m i I piętro 2,8m) z poddaszem nieużytkowym i też sobie chwalę. Każdy ma nieco inne priorytety i możliwości ( czasami ograniczeniem jest PZP , działka itp. ) i śmieszne jest udowadnianie że moja mojsza jest bardziej mojsza niż twoja. Pluralizm ot co.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie doczytałeś między wierszami. Uważam ze stwierdzenie, że parter jest droższy jest nieprawdą. Nie są to tylko moje czy Arturo opinie. A popularna gierkowska kostka to to co najbardziej chciałbym dzisiaj zamieszkiwać. Niestety plany przestrzenne sobie, a zachcianki sobie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Nie wiem skąd bierzesz te koszty ale jakieś dziwne są albo nie masz o nich pojęcia. Za 180m2 pow.zabudowy z garażem 30m2 za płytę fundamentową płaciłem 55tys.zł,pomieszczeń o wys.2,7m jest prawie 160m2,także zweryfikuj sobie swoje zapatrywania co do "oszczędności" Dach 230m2 to 8m3 co daje koszt 5tys.zł a za dachowkę ceramiczną płaciłem 16tys.zł. Strop 160m2 to tylko 5m3 belek co daje tylko 3tys.zł,nie liczę zabudowy stropu bo jest to porównywalny koszt do tynkowania stropu monolitycznego. Ocieplalem tylko strop czyli tylko 160m2 czyli o ok.70m2 mniej niż gdybym musiał ocieplac dach,ocieplalem styropianem także w domu nie ma grama wełny i pyłu z niej. Mam tylko jeden komin do kominka o wys.7,2m Za okna z pakietem trzyszybowym płaciłem 10tys.zł Za robociznę od płyty do SSO łącznie z dachówką,rynnami płaciłem 38tys.zł Teraz weź kalkulator i policz ile więcej musiałbym wydać na te rzeczy w poddaszu o takiej powierzchni użytkowej,dodając schody,ocieplenie połaci dachu,zabudowę poddasza,kilka łazienek itp.

 

Płyta fundamentowa u ciebie 180 m2 to u mnie by wyszła 90 m2 bo na poddaszu bedę miał drugie 90 metrów co ty masz na dole - nie wiem czego nie rozumiesz ???? Czyli mam oszczednosci 27 tysiecy.

....a ja pomieszczeń pozyżej 1,75 bedę miał tyle samo. nie wiem co to zmienia - że mam mniej tynków ??? - o co ci chodzi bo się pogubiłem. Nie wiem jak ty robisz ale ja w pomieszczeniach nie chodzę przy scianach wiec spokojnie mi ta wysokość odpowiada nie "odczuwam" ze sa wogóle jakies skosy.

... ty dach masz 230 m2 - a ja będę miał 115 m2 - w uproszczeniu 2 razy mniejszy - nie wiem czego ty nie rozumiesz. Na towar wydajesz 21 tysiecy ja w uproszczeniu 10500 pln - proste chyba - rozumiem ze dach się sam zrobił zafoliował itp :o :rolleyes: Pomijam fakt ze 8 m3 belek za 5000 to chyba gdzieś od znajomego. Takze nie chce mi się dokładać że mój dach 2 spadowy "pochłania" 2 razy mniej robocizny i trochę mniej m3 drzewa...... - ale dobra zaoszczedzam dodatkowo powiedzmy 5 tysiecy na robociźnie....

... oczywiscie na strop używasz belki ... i tylko tyle :jawdrop: - gdzie wienic, gdzie OSB gdzie robocizna gdzie mocowania gdzie ocieplenie ......

Koszt stropu terivy albo z belek wychodzi tyle samo 100 pln za metr - wiec oszczedzam z 16000 dlatego ze mam połowe mniejszy strop 8000.

 

.... jezeli masz jeden komin to masz rekuperacje jak będziesz miał tylko grawitacje to zapewniam ciebie ze na jednym kominie sie nie skończy. Skad pomysł ze z poddaszem to musisz miec kilka łazienek a na parterze tylko jedną :jawdrop: - to jest indywidualna sprawa. Ja mam WC na parterze 1,5 m2 powierzchni i na pietrze dużą łazienkę - co tez praktykuje się na parterze

 

Reasumując z twoich wyliczeń wyszło ze mam oszczednosci 27 000 + 10500 + 5000 + 8000 = 50500 . Normalnie szok nie. SAM wyliczyłes że mam oszczednosci 50500 pln. Z tego musze rzucić nide na podbitke i wykonac schody....

 

Widze problem polega na tym ze większość wyznawców parterówek nie rozumie że mając dom z poddaszem mam w tym momencie 1/2 powierzchni obrysu co parterówka przy takiej samej wielkości użytkowej domu. Różnica jest taka ze przez TYLKO wyciagniecie ścianki kolankowej w góre mam połowe mniejszy strop fundament dach

 

Wiec proszę nie powtarzajmy bezsensu jakis bzdurnych obiegowych opini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Chyba nie doczytałeś między wierszami. Uważam ze stwierdzenie, że parter jest droższy jest nieprawdą. Nie są to tylko moje czy Arturo opinie. A popularna gierkowska kostka to to co najbardziej chciałbym dzisiaj zamieszkiwać. Niestety plany przestrzenne sobie, a zachcianki sobie.

 

Poczytaj sobie moje wyliczenia i je podważ..... To nie jest tak ze ja buduję z poddaszem i w tym momencie opowiadam jakies niestworzone rzeczy - tylko oceniam że tak jest. Parterówka jest tańsza w wykonaniu kiedy porównujesz taki sam obrys to napewno ale nie m2 użytkowe bo to jest wierutna bzdura. Co ty chcesz udowadniać ze trawa jest bordowa a nie zielona ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grend wyluzuj, dom nie jest inwestycją która się zwraca, każdy wybiera taki jest dobry dla niego i rodziny . Zrobiłeś poddasze użytkowe i Ci odpowiada super !! Compi ma parterówkę i sobie chwali bomba !!

PS tylko nie pisz głupot że m2 skosów ( nawet jak masz kolankową 1,75m i chodzisz przy ścianach ) jest równie komfortowe jak 2,8 czy 3 m .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...