Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Poczytaj sobie moje wyliczenia i je podważ..... To nie jest tak ze ja buduję z poddaszem i w tym momencie opowiadam jakies niestworzone rzeczy - tylko oceniam że tak jest. Parterówka jest tańsza w wykonaniu kiedy porównujesz taki sam obrys to napewno ale nie m2 użytkowe bo to jest wierutna bzdura. Co ty chcesz udowadniać ze trawa jest bordowa a nie zielona ?

 

Ale co tu podważać gdy w twoich wyliczeniach nie masz praktycznie podanych kosztów izolacji poddasza. Moje poddasze to styropian leżący na płasko i koniec. Trochę płyt OSB z szalunków stropu(lany strop) i deski. Nie tylko ty bywasz na budowach. Koszty poddasza kolego, to decyduje. Ile masz wzrostu, że przy skosach nie musisz głowy schylać? Ile masz okien dachowych, a ile w szczycie i jak tam twoje widoki? Podasz koszt schodów czy tylko same metry kw ich powierzchni? Dolna łazienka nie ma ładnego skosu z tych schodów? Ahh, zapomniałem, zabiegowe są. Wysoka ta klatka schodowa? Bo moja w mieszkaniu to były m2 niewykorzystanych powierzchni. Masz na dole ładny przestronny holl czy standardową dziuplę z małym wiatrołapem? Nie mam ochoty licytować się na koszt bo budowałem z synem dom samodzielnie z minimalną pomocą znajomych. Koszt poniżej 340 tysięcy(droższy dach, fundament, lana płyta podłogi i strop), w tym życie rodziny przez 15 miesięcy. Nie wiem czy to dla ciebie krótko czy długo. Parter buduje się szybciej, choćby ze względu na instalacje, o których piszesz, że są droższe. Dokładnie gdzie? I DGP i WM leżą u nas ładnie na poddaszu i są zawsze dostępne. Woda i CO? Tak jak wszędzie, ściany i podłogi. Powtórzę, liczyłem oba kosztorysy. Koszty porównywalne, komfort budowy i mieszkania nieporównywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość grend
Grend wyluzuj, dom nie jest inwestycją która się zwraca, każdy wybiera taki jest dobry dla niego i rodziny . Zrobiłeś poddasze użytkowe i Ci odpowiada super !! Compi ma parterówkę i sobie chwali bomba !!

PS tylko nie pisz głupot że m2 skosów ( nawet jak masz kolankową 1,75m i chodzisz przy ścianach ) jest równie komfortowe jak 2,8 czy 3 m .

 

JA tylko porównuję koszty i nic po za tym. Komfort uzytkowanie to jest sprawa indywidualna i według tego niech kazdy podejmuje decyzje. Przecież dom buduje sie 1 raz w zyciu i niech kazdy sam decyduje tylko po co wpisywać jakies bzdurne informacje i później ktos moze sie tym błędnie sugerować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Ale co tu podważać gdy w twoich wyliczeniach nie masz praktycznie podanych kosztów izolacji poddasza. Moje poddasze to styropian leżący na płasko i koniec. Trochę płyt OSB z szalunków stropu(lany strop) i deski. Nie tylko ty bywasz na budowach. Koszty poddasza kolego, to decyduje. Ile masz wzrostu, że przy skosach nie musisz głowy schylać? Ile masz okien dachowych, a ile w szczycie i jak tam twoje widoki? Podasz koszt schodów czy tylko same metry kw ich powierzchni? Dolna łazienka nie ma ładnego skosu z tych schodów? Ahh, zapomniałem, zabiegowe są. Wysoka ta klatka schodowa? Bo moja w mieszkaniu to były m2 niewykorzystanych powierzchni. Masz na dole ładny przestronny holl czy standardową dziuplę z małym wiatrołapem? Nie mam ochoty licytować się na koszt bo budowałem z synem dom samodzielnie z minimalną pomocą znajomych. Koszt poniżej 340 tysięcy(droższy dach, fundament, lana płyta podłogi i strop), w tym życie rodziny przez 15 miesięcy. Nie wiem czy to dla ciebie krótko czy długo. Parter buduje się szybciej, choćby ze względu na instalacje, o których piszesz, że są droższe. Dokładnie gdzie? I DGP i WM leżą u nas ładnie na poddaszu i są zawsze dostępne. Woda i CO? Tak jak wszędzie, ściany i podłogi. Powtórzę, liczyłem oba kosztorysy. Koszty porównywalne, komfort budowy i mieszkania nieporównywalny.

 

 

Coś się zmieniło już parterówka nie jest tańsza tylko koszty porównywalne :o Biorac poprzedni przykład gdzie adwersarz SAM udowodnił że dom z poddaszem to 50 000pln oszczędnosci. To teraz schody - jakies 3000 płytki 1000. Ocieplenie z nida poddasza to 10 000. Jezeli chcesz to drewno na schody czyli 7000 - i tak wychodzi 30000 na PLUS. Pod skosami mam ... schody szafki wannę łóżko - skosy to dla mnie nie problem. WC nie jest pod schodami bo ... pod schodami mam schowek. Powierzchni nieużytkowej jest ZERO - dlatego nie jakies kolanka na wysokości 50 czy 75 cm tylko 1,75cm

Wszystko mam przestronne z gustem i uzytkowe bo mam projekt indywidualny stworzony od podstaw w nie na podstawie jakiegos innego projektu. Wszystkie instalacje sa drozsze mam jeden pion do którego doczepione jest kuchnia łazienka i WC instalacja wodna to rurki gdzie najdalszy ciąg od pionu to 3 metry. Kazda parterówka musi mieć dwa piony bo jakoś nie widziałem aby w jakimś projekcie WC łazienka i kuchnia była w jednym pionie zgodnie z zasada że parter dzieli się na gościnny i dla mieszkańców. Kominek w miejscu centralnym który ogrzewa wszystkie pomieszczenia które ma oprócz jednego pokoju. DGP to dla mnie pion i to wszystko - żadnych rur przebić itp. Nie musze tłumaczyć ze instalacja elektryczna tez o wiele tańsza bo nie ciagniesz kilometrami przewodu po całym parterze tylko robisz przebicia w pionie. Na poddaszu mam taras 1/3 powierzchni pietra - (widok na las i jezioro). W tym momencie mój dach przy obrysie parteru11 na 8,5 - dach jetkowy - najprostszy z mozliwych (mozesz sie pochwalić ile twoja konstrukcja dachu kosztowała ???) wynosi 90 m2. Pod tarasem mam duzy wiatrołap i pomieszczenie gospodarcze które nie bedę ogrzewać z DGP. Ja budując taki dom oszczędzam 50 tysiecy do parterówki. Mozemy się spierac na temat oszczednosci ale ze budynek z poddaszem jest tańszy jest bezdyskusyjne. Tutaj wyliczyłem arturowi 30 tysiecy oszczędności z danych co ON SAM napisał - teraz mozesz zacząć dodawać - instalacja elektryczna, piony , kominy, instalacja wody DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje łazienki znajdują się obok kotłowni. Jedyna dłuższa nitka to c. i z. woda do kuchni(plus 6m w linii prostej). Kable el. w kilomettrach? Ty w górę ja w bok : ). Więcej chyba poszło mi na zewnątrz do oś. ogrodzenia i ogrodu. Dach? Więźba 12 tys. plus płyta OSB 7 tysięcy. Oczywiście gwoździe i wkręty również, ale nie pamiętam. Poszycie gont GAF 10 tysięcy. Blacha wychodziła drożej. Jeden komin do kominka plus dwa wywietrzaki. Czym to się różni od poddasza użytkowego? Ocieplenie za 10 tysięcy z Nidy? Podaj szczegóły.

I nie wmawiaj komuś czegoś czego nie powiedział. Napisałem że wg mnie parter nie jest droższy, ty sobie dopisałeś resztę. I nie pisz o komforcie skosów. Miałem i dziękuję. Ani nad wanną, nad łóżkiem, ani z nienormalnymi oknami dachowymi nie chcę mieć już nic wspólnego. Odśnieżasz je czasem czy światło zimą zapalasz gdy śnieg leży na szybach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam tą dyskusję i zastanawiam się co ona wnosi do tematu. Ktoś buduje parterówkę - fajnie, ktoś piętrowy -też fajnie. Popatrzmy raczej nie na to co ile kosztuje i co jest lepsze (bo można by do tego wyliczania kosztów wziąć dowolnie nieskończona liczbę parametrów - od warunków gruntowo-wodnych, przez technologię budowy, miejsce budowy producenta materiałów itd itp. ) tylko co z tego postu może pomóc innym forumowiczom. Ja buduję parterówkę bo tak chcę i już i raczej nie wpadłbym na pomysł budowy domu z użytkowym poddaszem gdyby okazał się tańszy bo po prostu takiego nie chcę. Wątek dotyczy domów parterowych i dobrze by było gdyby wypowiadali się Ci którzy takowe mają lub budują.

Pozdrawiam Wszystkich niedzielnie :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Moje łazienki znajdują się obok kotłowni. Jedyna dłuższa nitka to c. i z. woda do kuchni(plus 6m w linii prostej). Kable el. w kilomettrach? Ty w górę ja w bok : ). Więcej chyba poszło mi na zewnątrz do oś. ogrodzenia i ogrodu. Dach? Więźba 12 tys. plus płyta OSB 7 tysięcy. Oczywiście gwoździe i wkręty również, ale nie pamiętam. Poszycie gont GAF 10 tysięcy. Blacha wychodziła drożej. Jeden komin do kominka plus dwa wywietrzaki. Czym to się różni od poddasza użytkowego? Ocieplenie za 10 tysięcy z Nidy? Podaj szczegóły.

I nie wmawiaj komuś czegoś czego nie powiedział. Napisałem że wg mnie parter nie jest droższy, ty sobie dopisałeś resztę. I nie pisz o komforcie skosów. Miałem i dziękuję. Ani nad wanną, nad łóżkiem, ani z nienormalnymi oknami dachowymi nie chcę mieć już nic wspólnego. Odśnieżasz je czasem czy światło zimą zapalasz gdy śnieg leży na szybach?

 

Nie mam okien dachowych.... Wata + nida 10 000 - wiem przesadziłem z ceną bo to kosztuje mniej. Jeden komin i jeden wywietrznik. DGP to jest komin od kominka ty masz rozprowadzone rury. i wracajac do tematu masz dach 2 razy wiekszy od mojego do tego strop i fundamenty - i tutaj poległeś :yes:. Komfort to inna sprawa wiadomo ze mając nad głową przestrzeń na wysokości 280 to jest bardziej komfortowo niż skos zaczynajacy sie od 175 cm.

 

.... masz jedna przewagę - mieszkasz juz a przede mna ogrom prac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lany strop i płyta podłogowa była świadomy wydatkiem. Nie chciałem obniżenia komfortu akustycznego. Perspektywa opadającego chudziaka też mnie nie bawiła. Mój projekt poddasza użytkowego nie mógł się obejść bez okien dachowych. Chyba rzadko się to zdarza, a jeśli już to lukarny są nieodzowne. Wątek jest no parterówkach. Może warto założyć wątek o najtańszych parterówkach? Moja się nie łapie, mam dach wielospadowy, hehe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
zdarzyło się w moim przypadku :) bo mam taras i mam normalne okna i - w zwiazku z wyzszym kolankiem brak lukarnów bo mam np duze okno na klatce schodowej na wysokosci stropu. Wogóle lany strop przy duzych parterówkach jest chyba nieodzowny ze wzgledu na dach który musi mieć pionowe słupy oparte na podłodze. Z drugiej strony ja spotkałem się z tendencją mimo wszystko ocieplania dachu (wełna i folia) a nie podłogi ze wzgledu na to ze wtedy przestrzeń miedzy dachem i podłogą jest jako dodatkowy powietrzny izolator. a jezeli ktos robi np dachówki na łatach bez deskowania to ta izoalcja praktycznie nie istnieje bo na poddasza temperatura niewiele różni się od zewnętrznej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słupy w parterówkach są oparte zazwyczaj na ścianach nośnych. Rodzaj stropu nie ma tu raczej znaczenia. Nie mam pojęcia jak okno na klatce doświetla u ciebie pomieszczenia użytkowe. Wiem na pewno, że takiego metrażu jaki mamy teraz przy poddaszu użytkowym bym nie osiągnął. Zawsze były problemy albo ze skosami(mocno podniesione kolankowe burzyły bryłę domów), albo ze wspomnianymi oknami. Po przeliczeniu kosztów obróbek lukarn, docieplenia i wykończenia poddasza zawsze następował powrót do parterówki. Izolacja piętra, aby latem nie było upału, a zimą chłodu kosztowała o wiele więcej niż podajesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

parterowe " róże w ogrodzie " witają wszystkich :)

zaczęliśmy na jesieni , lekko nie było, teren dość ciężki, więc sporo kasy poszło w ziemię, tak żeby dobrze odizolować fundamenty

od początku naszym zamiarem był dom parterowy,bez schodów, więc poddasza zagospodarowywać nie będziemy :p

w chwili obecnej jesteśmy na etapie zalania stropu (dwa dni temu), i w tym tygodniu mają przyjść fachowcy do dachu ; kasa idzie jak woda, konkretne koszty podam później :jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Słupy w parterówkach są oparte zazwyczaj na ścianach nośnych. Rodzaj stropu nie ma tu raczej znaczenia. Nie mam pojęcia jak okno na klatce doświetla u ciebie pomieszczenia użytkowe. Wiem na pewno, że takiego metrażu jaki mamy teraz przy poddaszu użytkowym bym nie osiągnął. Zawsze były problemy albo ze skosami(mocno podniesione kolankowe burzyły bryłę domów), albo ze wspomnianymi oknami. Po przeliczeniu kosztów obróbek lukarn, docieplenia i wykończenia poddasza zawsze następował powrót do parterówki. Izolacja piętra, aby latem nie było upału, a zimą chłodu kosztowała o wiele więcej niż podajesz.

 

Jezeli bedziesz specjalnie budował tam sciany nosne aby postawić słupy to OK. Poddasze podzielone na 4 w 3 zamykanych okna zwykłe na szczycie w 4 otwartym najwiekszym oświetla okno na klatce i wyjscie na taras. 25 cm wełny za mało ? i dodatkowo poduszka powietrzna + dodatkowa wełna na wypłaszczenie i to kosztuje wiecej niz 10000 pln - bez przesady..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop jakikolwiek też musisz na czymś oprzeć, więc nośne są potrzebne tak czy siak. Chyba że słupy i podciągi cię bawią. Ile kosztuje m2 porządnej pełnej podwójnej warstwy wełny wiem dokładnie. Samej wełny! Dajesz najtańszą? Obrabiasz jętki czy opuszczasz poniżej i masz niecałe 2,5m nad głową? Nie masz okien dachowych, a masz w szczytowych, więc albo malusie są te pokoje, albo niedoświetlone. Te poddasza na których bywałem były w miarę komfortowe przy oknach i w połaci i w szczycie. Wybacz, dopiero duże, wysokie i obszerne domy, czytaj drogie, z otwartymi poddaszami dają jako taki klimat. Tam masz miejsce i na salon kąpielowy i dużą sypialnię i skosy są wtedy ozdobą, nawet w łazience bo nie ma wtedy walki o każdy metr kw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta fundamentowa u ciebie 180 m2 to u mnie by wyszła 90 m2 bo na poddaszu bedę miał drugie 90 metrów co ty masz na dole - nie wiem czego nie rozumiesz ???? Czyli mam oszczednosci 27 tysiecy.

....a ja pomieszczeń pozyżej 1,75 bedę miał tyle samo. nie wiem co to zmienia - że mam mniej tynków ??? - o co ci chodzi bo się pogubiłem. Nie wiem jak ty robisz ale ja w pomieszczeniach nie chodzę przy scianach wiec spokojnie mi ta wysokość odpowiada nie "odczuwam" ze sa wogóle jakies skosy.

... ty dach masz 230 m2 - a ja będę miał 115 m2 - w uproszczeniu 2 razy mniejszy - nie wiem czego ty nie rozumiesz. Na towar wydajesz 21 tysiecy ja w uproszczeniu 10500 pln - proste chyba - rozumiem ze dach się sam zrobił zafoliował itp :o :rolleyes: Pomijam fakt ze 8 m3 belek za 5000 to chyba gdzieś od znajomego. Takze nie chce mi się dokładać że mój dach 2 spadowy "pochłania" 2 razy mniej robocizny i trochę mniej m3 drzewa...... - ale dobra zaoszczedzam dodatkowo powiedzmy 5 tysiecy na robociźnie....

... oczywiscie na strop używasz belki ... i tylko tyle :jawdrop: - gdzie wienic, gdzie OSB gdzie robocizna gdzie mocowania gdzie ocieplenie ......

Koszt stropu terivy albo z belek wychodzi tyle samo 100 pln za metr - wiec oszczedzam z 16000 dlatego ze mam połowe mniejszy strop 8000.

 

.... jezeli masz jeden komin to masz rekuperacje jak będziesz miał tylko grawitacje to zapewniam ciebie ze na jednym kominie sie nie skończy. Skad pomysł ze z poddaszem to musisz miec kilka łazienek a na parterze tylko jedną :jawdrop: - to jest indywidualna sprawa. Ja mam WC na parterze 1,5 m2 powierzchni i na pietrze dużą łazienkę - co tez praktykuje się na parterze

 

Reasumując z twoich wyliczeń wyszło ze mam oszczednosci 27 000 + 10500 + 5000 + 8000 = 50500 . Normalnie szok nie. SAM wyliczyłes że mam oszczednosci 50500 pln. Z tego musze rzucić nide na podbitke i wykonac schody....

 

Widze problem polega na tym ze większość wyznawców parterówek nie rozumie że mając dom z poddaszem mam w tym momencie 1/2 powierzchni obrysu co parterówka przy takiej samej wielkości użytkowej domu. Różnica jest taka ze przez TYLKO wyciagniecie ścianki kolankowej w góre mam połowe mniejszy strop fundament dach

 

Wiec proszę nie powtarzajmy bezsensu jakis bzdurnych obiegowych opini

 

Gratuluję zaoszczędzisz 50500zł i napisz co zrobisz z taką ilością gotówki, bo pewnie na parterówkę musiałbyś wydać z 300k zł a z poddaszem nie więcej jak 250k zł pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzacie się.

Dyskusja o wyższości parterówek nad piętrowymi i vice versa toczy się od zarania forum, starczy użyć wyszukiwarki:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?4504-PARTEROWY-Z-PODDASZEM-CZY-PI%C4%98TROWY-dyskusja-opinie/page17&highlight=parterowy

 

Omawiano i wygodę i koszty budowy i wygląd i bezpieczeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.Czytam ten wątek i niestety mętlik w glowie mam coraz wiekszy.Decyzja o budowie malego domu zapadla juz rok temu i wciaz jestesmy na etapie wyszukiwania optymalnego projekt.

Moze najperw kilka slow o nas.Oboje z Zona mamy po 45 lat i docelowo domek ma byc dla nas a wizyty dzieci ( dwoje ) beda raczej okazjonalne i weekendowe.Dzialka jest w peknej okolicy tuz przy lesie.Wymiary to 37 m x 27 m z wjazdem od wschodu.Jesli chodzi o ogrzewanie to nie wchodzi w gre ogrzewanie gazowe gdyz gazu nie ma i nie bedzie.W warunkach zabudowy kąt nachylenia dachu musi zawierac sie w granicach 35 45 stopni.Mieszkamy w tej chwili w bloku na 55m2 i wydaje nam sie ze powierzchnia okolo 80m2 bylaby dla nas idealna.Po kilkudziesiecu latach chodzenia na czwarte pietro chcielibysmy uniknac schodów wiec myslimy wlasnie o domku parterowym z garazem choc aby obnizyc koszty moglibysmy z niego zrezygnowac na rzecz wiaty.Bardzo ogranicza nas w WZ nachylenie dachu ( wiele projektow ktore nam sie podobaja maja niestety maksymalnie 30 procent nachylona polac.Moze ktos ze stalych bywalcow tego forum z doswiadczeniem moglby nam cos podpowiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie trochę za wysoki kąt nachylenia dachu, by parterówka wyszła optymalnie finansowo.

Potrzebujecie salonu i dwóch sypialni (dla was i gościnna, która będzie też zapasową, gdy któreś z was zachoruje).

 

Do wyboru macie dwie ścieżki ogrzewania:

- prąd (grzejniki akumulacyjne, podłogówka elektryczna, podłogówka wodna zasilana kotłem elektrycznym lub pompą ciepła - do wyboru)

- piec na paliwo stałe

i ewentualnie gaz ze zbiornika (to ma sens, jeśli w ciągu najbliższych lat planowana jest rozbudowa sieci gazowej w okolicy)

 

Prąd:

- najdroższy nośnik energii, wymaga więc dobrze ocieplonego domu (20 cm styropianu na ścianie to nie będzie za dużo)

- zalecane byłoby zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperatorem)

+ nie wymaga specjalnych pomieszczeń

+ nie wymaga obsługi

 

W razie czego mozna dogrzewac dom kozą lub kominkiem, by zaoszczędzić na prądzie.

 

Paliwo stałe:

+ najtańszy nośnik energii, nie jest wymagana dobra szczelnosc domu

+ dom nie musi być zbudowany dokładnie, zgodnie z najnowszymi technologiami

- obsługowe - wymaga kominiarza, wybierania popiołu

- wymaga sporej powierzchni kotłowni (a więc powiększa się pow. domu o dobre 10 m2 - bo gdzieś trzeba trzymać też opał)

 

Wpisalam do google "dom parterowy dach 35" i wyskoczył mi projekt:

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Tuluza_V/

ten projekt jest w wersji z garażem i bez garażu. Jego wadą jest, że garaż nie jest połączony z domem.

Nadaje się go grzania prądem i kominkiem

 

podobne:

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Bolton/

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Todi/

 

Ale ten projekt:

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Toledo/

i ten

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Saragossa/

może miec kotłownię na paliwo stałe zrobioną z jednego z pokoi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam użytkowników forum,

Planuję z mężem budowę domu parterowego jednorodzinnego. Przejrzałam już wiele projektów i niestety praktycznie żaden nie spełniał oczekiwań pod względem rozkładu pomieszczeń, czy usytuowania na działce (głównie chodzi o garaż). Zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny. Byłabym bardzo wdzięczna gdybyście wypowiedzieli się, co sądzicie na temat projektu na zdjęciach. Garaż niestety musi być usytuowany dokładnie w tym samym miejscu ze względu na wjazd na działkę, który jest od zachodu. Sypialnie dzieci skierowane są na zachód i południe. Salon i sypialnia rodziców na południe. Bardzo proszę o opinie, sugestie, co ewentualnie można zmienić. Boję się, że pokój dzienny może być nie doświetlony dostatecznie (miejsce, gdzie stoi stół).Przechwytywaniefc.jpgPrzechwytywanies.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podobny układ wjazdu na działkę i do garażu jak u mnie. Nie widać na Twoim projekcie bramy garażowej. Podaj też powierzchnię całkowitą dom bo faktycznie nic na zdjęciach nie widać. Jeśli okno w salonie nie jest zacienione to powinno być ok. Okna standard czy wysokie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...