Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Powierzchnia całkowita wynosi 150,3 m2 razem z garażem, garaż oczywiście ma wjazd na tej ścianie bez szaf (zapomniałam dorysować). Okna oczywiście wysokie w salonie i pokojach i mniejszej łazience. Spróbuję jutro zamieścić lepsze zdjęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szczerze powiedziawszy mi też się nie podoba, ale nie mamy innego pomysłu jak to zrobić. Wolałabym oczywiście osobne pomieszczenie gospodarcze z jednymi drzwiami, a z garażu przejście do wiatrołapu. Chcąc zbudować dom, który by nam bardziej odpowiadał, cały czas dochodzę do momentu, w którym ma on powyżej 16-17 m na szerokość. Niestety nasza działka ma 27 m szerokości i jeśli zbuduję taki dom to praktycznie nie zostaje miejsca z boków. Dodam jeszcze że gdyby widok od wschodu był inny (niestety jest najgorszy ze wszystkich stron świata) to właśnie tam powstałyby pewnie 2 pokoje dzieci. Niestety widok wyklucza ich położenie od wschodu. Gdyby ktoś miał jakiś pomysł, chętnie słucham. Może ktoś zna projekt, którego jeszcze nie widziałam a miałby te same pomieszczenia jak w tym, który przedstawiłam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale projektu nie macie robic wy, tylko architekt.

Stawiacie mu zadania (przejscie do garażu przez wiatrołap) a on to realizuje.

 

Jeśli od wschodu nie ma być okiem (żeby np. przystawić bryłę bliżej ogrodzenia) to przenieście okna garażu na front.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym dłużej się przyglądam temu projektowi, tym bardziej mi coś nie gra. Dom niemały, a brakuje w nim jakoś przestrzeni. Pobawcie się jeszcze z przesunięciem garażu bardziej na zachód, wycofaniem na jego tyły pomieszczeń gospodarczych, przetasowaniem pokoi tak i jak Elfir słusznie zauważyła zmianą wejścia do kuchni. W dużej łazience nie żałujcie sobie szerokiego, ale niskiego, wyżej umieszczonego okna. Piszę o przetasowaniu pokoi bo to będą praktycznie sypialnie i gdy znajda się na północnej stronie nic wielkiego się nie stanie. Salon przesunąłbym bardziej na zachód i próbował obok umieścić kuchnię. Teraz z tym małym okienkiem przy garażu nie wygląda najlepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ułożenie pomieszczeń w części mieszkalnej domu ułatwiłoby przejście z kształtu rzutu L na T, czyli tak jak pisze compi, część garażowa przesunięta bardziej na zachód, bliżej bramy.

Tak rozwiązane są Rudzik, Selena II, Żuczek Eko czy Żuczek Sto.

To są domy mniejsze od planowanego przez Ciebie, więc na części mieszkalnej nie musisz się wzorować - spójrz przede wszystkim na połączenie garażu i kotłowni przez wiatrołap. Może też kotłownia znaleźć się na tyłach garażu.

Jeżeli zależy Ci na maksymalnym możliwym oddaleniu sypialni dzieci od głównej sypialni, to już niewiele da się ulepszyć, bo salon i kuchnia tym sposobem zostają w środkowej części budynku i trudno o lepsze ich doświetlenie i zmniejszenie obciążenia salonu funkcją komunikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz jeszcze na wersję lustrzaną projektu Vis-a-vis. Ma dość ciekawy parter z możliwością rezygnacji z okien wschodnich (w łazience zostawiłabym, ale można dać mleczną szybę, jakąś naklejkę, przesłonę.

Moim zdaniem tego typu układ byłby dla Twojej działki dobry bo:

- pokoje dzieci miałyby okna od południa a pod zadaszeniem tarasu, więc latem słońce by nie przegrzewało, a zimą by wpadało

- główna sypialnia z oknem północnym, ale rodzice mniej przebywają w sypialni w ciągu dnia

- taras od wschodu można osłonić drewnianą kratą, albo nawet murowaną ścianą, a od frontu jest niewidoczny, więc większa prywatność

- w ogóle można sobie dostosować tarasy, zostawić albo ten zachodni, albo południowy, albo oba

- kuchnia i salon ciepłe i słoneczne - okna na zachód i południe

Można oczywiście wprowadzić modyfikacje:

- uprościć bryłę, zastosować mniej łamany dach

- garaż połączyć z domem przez wiatrołap

- zrobić przeróbki pomieszczeń 10, 11, 12, zmniejszyć nieco hol

- salon zrobić bardziej prostokątny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że jesteśmy umówieni z architektem, że to my zaplanujemy przestrzeń a on to dopiero narysuje (chodzi o to, że będzie taniej)

 

Szczerze? To nie jest architekt i na waszym miejscu poszukałabym innego.

Wy nie macie przygotowania przestrzennego do planowania domów.

A taniej - to znaczy ile chcecie zapłacić za projekt indywidualny?

Zaplanujesz źle zbyt skomplikowany układ i kupę kasy stracisz na elementy konstrukcyjne - nadmiar ścian nośnych czy nadproży.

Od tego jest architekt, by zaplanował możliwie najbardziej optymalny układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dość specyficzne traktowanie klienta. Zaprojektuj sobie sam, ja tu tylko będę za kreślarza. :)

No ale z innej strony patrząc - architekt może się wcześniej na własnej skórze przekonał, że jego pomysły klientom nie pasują, że łatwiej "odfajkować" takich, co przyniosą lekko zmieniony rzut jakiegoś gotowca i powiedzą, że na ganek ma być z kolumnami. ;)

A że niewielka zmiana obniżyłaby na przykład koszty stropu o 30%, a dachu o 40%? Przecież nie architekt będzie za to płacił. Inwestor na etapie projektowania też zwykle ma nieco mgliste wyobrażenie o ostatecznych kosztach budowy domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takim projekcie?projekt domu.jpg

Pokój 12,2 m2

Pokój 12,2 m2

Łazienka 4,9 m2

Korytarz 4,9 m2

Pralnia 4,9 m2

Hol 4,5 m2

Salon+jadalnia+kuchnia (ze spiżarnią) 44,6 m2

Korytarz 4,4 m2

łazienka 7,3 m2

Garderoba 5,2 m2

Sypialnia 13,8 m2

Garaż 24 m2

ganek 3,9 m2

kotłownia 7,4 m2

Okna w salonie wychodzą na południe, a w kuchni na wschód. Jeżeli zadaszyłabym taras na 125 cm (tam, gdzie salon jest wciągnięty) to byłoby ciemniej w salonie czy niekoniecznie? Dach na domu dwuspadowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sonno - to jest bardzo skomplikowany układ - zobacz ile jest korytarzyków. A płacisz za każdy m2.

 

Po co ci okno w sypialni od północy?

 

 

Inne układy:

 

http://images42.fotosik.pl/748/9be1148acc8dd19e.jpg

 

http://images62.fotosik.pl/974/332970f80195a027.jpg

 

doprojektowac garaż od frontu:

http://www.hana.com.pl/Images/projekty-domow-2014/vilma/view/vilma-plan.jpg

 

http://www.hana.com.pl/Images/projekty-domow-2014/viveka/mini/viveka-plan.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Nie ja pierwsza i ostatnia marudzę. Marzy mi się , trochę z konieczności, budowa domku. Ze względów finansowych musi być to domek ekonomiczny. Myślałam o małej parterówce, ale muszą być 3 sypialnie, część dzienna, dach dwuspadowy, bez garażu. Bez kominka, około 90m2. Czy zmieszczę sie wraz z wykończeniówką (tak żeby się wprowadzić?) Urządzona kuchnia, podłogi, łazienka. Rozumiem, że będzie to musiał być standard supermarketowy, z niższe półki. Ale czy jest to realne? Połozenie Górny Śląsk, wykonywać budowę ma firma nie ja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja pierwsza i ostatnia marudzę. Marzy mi się , trochę z konieczności, budowa domku. Ze względów finansowych musi być to domek ekonomiczny. Myślałam o małej parterówce, ale muszą być 3 sypialnie, część dzienna, dach dwuspadowy, bez garażu. Bez kominka, około 90m2. Czy zmieszczę sie wraz z wykończeniówką (tak żeby się wprowadzić?) Urządzona kuchnia, podłogi, łazienka. Rozumiem, że będzie to musiał być standard supermarketowy, z niższe półki. Ale czy jest to realne? Połozenie Górny Śląsk, wykonywać budowę ma firma nie ja.

Te parametry spełnia np. Z7 i Z8 ,systemem gospodarczym pilnując wydatków zmieścisz się w 140 tys.(sam budynek),biorąc firmę do roboty dodaj 100 tysiecy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...