Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie napisałaś na wstępie o jakim metrażu myślisz. Przy domu do 100m nie ma czym szastać na komunikację, schody i inne bajery zajmujące pow. Większość projektów domów ok 100m to domy z użytkowym poddaszem i (dla mnie) przeklętymi skosami. Dla mnie skosy to wada ale znam kilku amatorów obitego czoła. Gdybym decydował się na dom do 100m to zdecydowanie wybrałbym parterówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę budował parterówkę, w której mam wyraźny rozdział na część dzienną/dla gości i część prywatną. Jakoś nie trafia do mnie argument, że nie można się odizolować. Wszystko zależy od układu pomieszczeń.

 

Oj trzeba uważnie czytać tych, którzy już parę lat mieszkają w wybudowanej parterówce.

Powtórzę akustyka potrafi płatać figle. Czytaj: pomimo bardzo wyraźnego podziału na część dzienną i nocną hałas bywa dokuczliwy. Ot taki przykład: dwie osoby, jedna stoi w pokoju w części nocnej, druga w salonie (dom na planie litery L). Widzą się przez szyby - tu odległość to jakieś 4 m - licząc korytarzem są w odległości od siebie ok. 20-22 m i uwaga !! Mogą się skomunikować szeptem !!! Nie przez okna, bo te zamknięte, ale fala dźwiękowa odbija się od ścian wewnątrz domu i przenosi dźwięki.

 

Nie zawsze taka sytuacja zaistnieje, zależy to od wielu czynników, ale proponują wziąć ją pod uwagę przy wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzą się przez szyby - tu odległość to jakieś 4 m - licząc korytarzem są w odległości od siebie ok. 20-22 m i uwaga !! Mogą się skomunikować szeptem !!! Nie przez okna, bo te zamknięte, ale fala dźwiękowa odbija się od ścian wewnątrz domu i przenosi dźwięki.

 

Nie zawsze taka sytuacja zaistnieje, zależy to od wielu czynników, ale proponują wziąć ją pod uwagę przy wyborze.

Potwierdzam, od sypialni do kuchni mam ok 20m , w niedzielny poranek, bardzo spokojnie komunikuje się z żoną co jemy na śniadanko :)

Dlatego napisałem jest to zaletą nie wadą - dla mnie - wystarczy zamknąć drzwi i już nic nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Ja mieszkam w parterówce od 1,5 roku,wad nie widzę w przeciwieństwie do domów z poddaszem użytkowym.

Być może dlatego,że nigdy przez 42 lata nie chodziłem po schodach tam i nazat i nie waliłem głową po skosach i nie musiałem obcinać mebli,żeby weszły pod skos ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...

terrivę, jak się źle położy to może klawiszować (ja miałam na szczęście dobrą ekipę :) ). Ma też pewne ograniczenia w rozpiętości stropów.

Monolit ułatwia wykonywanie dużych powierzchni bez słupów. Ale wymaga dokładnego, szczelnego deskowania stropu. I zbrojenia.

 

Alternatyw stropowych jest więcej, ale IMHO, jak się planuje budować parterówkę to robienie ciężkich stropów to przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popatrzyłam sobie z ciekawości na koszty podawane przy projektach Muratora. są praktycznie takie same dla parterówek i domków z poddaszem o tej samej pow.użytkowej (patrzyłam na takie do 120-130 m2, podobne, koszty bez wykończenia wewnątrz)

czyli tak naprawdę ten wybór na koszty nie ma wpływu, to raczej kwestia upodobań albo doświadczeń z przeszłości., np. urazu do schodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę się: jeśli macie zamiar wykonywać sporą część prac samodzielnie - parterówka ułatwia to w bardzo dużym stopniu. Samodzielne wykończenie zwykłych pokoi jest o wile prostsze od poddasza. Na zewnątrz większość prac wykonuje się z drabiny lub niskiego rusztowania, a łażenie po dachu nie wywołuje dupościsku u nieobytych z wysokością.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...