Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzień dobry :)

 

To i ja poproszę o radę.

 

Mamy zamiar z mężem zbudować niewielki domek. Metraż- max 80 m, parterowy, bez garażu, bez piwnicy i bez poddasza użytkowego. Mała parterówka.

 

Stoimy przed dylematem i zastanawiamy się nad dwom projektami. Jak sądzicie, który z tych dwóch pozwoli na wybudowanie tańszej parterówki?

 

Pierwszy to popularna ZOSIA z mg-projekt. Chcielibyśmy ją powiększyć tak, by miała równo 80 m.

 

Drugi to ŻABKA 3 - 79 m, z tego samego biura. Nie będzie schodów na strych,w tym miejscu byłoby pomieszczenie gospodarcze, max 3 m.

 

W obydwu projektach chcemy "pozbyć się" sufitu nad salonem i kuchnią i zostawić sam skośny strop.

 

Proszę o sugestie odnośnie projektów.

 

 

http://www.mgprojekt.com.pl/zosia ZOSIA

 

http://www.mgprojekt.com.pl/zabka-3 ŻABKA 3

Edytowane przez Justynuska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć. Zosia ma dwa kominy, Żabka kominy ma zblokowane.

Żabka ma z niewiadomych dla mnie powodów dużo ścian nośnych, maleńkie sypialnie, chociaż ładnie odseparowane od części dziennej. W Zosi trzeba będzie uważać z oglądaniem filmów w salonie, kiedy małe dziecko będzie spało w zasadzie za ścianą.

 

W Zosi jest stosunkowo mało miejsca do przechowywania, a kominek mocno przeszkadza.

 

czym będziecie grzać?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz wstawić piec na paliwo stałe do tak małego domu? :)

 

Jak dobrze ocieplisz dom, nawet grzejąc prądem zapłacisz mniej niż za ogrzewaniem mieszkania w bloku.

 

Zblokowany komin - wszystkie kominy w jednym miejscu, a nie rozrzucone na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

My zdecydowaliśmy się na taki dom Nieodzowny wersja 1

http://projekty.muratordom.pl/projekt_nieodzowny-wariant-i,2680,0,0.htm

spodobały nam się kwadratowe pokoje, to niezbyt częste w parterowych domach, niestety na rysunku z biura projektowego nie wiadomo które ściany są nośnie - nie wiem może żadne? :) , zresztą grubość ścian działowych 8 cm nie do końca mnie przekonuje, wprowadziliśmy trochę zmian: kosztem kotłowni (ma być gazowy Viessmann) przesunęliśmy kuchnię ( w dół) zrezygnowałam ze spiżarni, dzięki temu uzyskaliśmy małą jadalnię po lewej stronie salonu, skróciliśmy podcień przed wejściem do domu do ok.3,5 metra uzyskując dodatkową przestrzeń w domu, poddasze ma być nieużytkowe, projektu jeszcze nie kupowaliśmy.

Edytowane przez kerigan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadne wewnętrzne nie są nośne.

 

o tym, jak fatalnie urządza się pokoje kwadratowe widać bardzo jaskrawie na przykładzie kompletnie nieustawnego salonu w tym projekcie.

 

Pokój dziecka przy salonie - brak odpowiedniej ciszy wieczorem.

lepiej zamienić pokój dziecka z sypialnią rodziców.

A kominek dostawić do wspólnego komina kotłowni i kuchni zamiast budować osobny komin.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniżej rzut z programu, jeśli załączy się jpg, poprzesuwaliśmy nieco pokoje

dom rzut .jpg

 

co do ustawności pomieszczeń dla mnie są na 5+, zależy co kto lubi i co chce, zamienianie sypialni z pokojem dziecka, kompletnie mi nie odpowiada, owszem można rozważyć zamianę z pracownią, która jest w środku, dom ma być w rozsądnej cenie, ale nie kosztem ognia, na który miałabym zerkać kątem oka zamiast cieszenia się nim w pełni w salonie i sypialni.

Edytowane przez kerigan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z pracownią - w projekcie pokoje są oznaczone jako sypialnie dziecięce.

Chodziło o to, by dziecko nie spało w pokoju, za którego ścianą jest telewizor.

Wieczorem chyba musielibyście oglądać filmy w słuchawkach :)

A jak będą goście to szeptać - inaczej je zbudzicie.

 

 

Co do salonu - zwróć uwagę jak daleko ściana telewizyjna jest od kanapy. To miałam na myśli pisząc o kiepskim ustawieniu.

Oceniałam projekt Nieodzowny.

 

 

Twój rzut to projekt zupełnie inny - inaczej rozmieszone pomieszczenia, kominy, okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do salonu - zwróć uwagę jak daleko ściana telewizyjna jest od kanapy. To miałam na myśli pisząc o kiepskim ustawieniu.

Oceniałam projekt Nieodzowny.

 

 

Twój rzut to projekt zupełnie inny - inaczej rozmieszone pomieszczenia, kominy, okna.

Fakt, pierwotna wersja domu jest mocno taka sobie jeśli chodzi o salon i szczególnie małą łazienkę, wychodzi, że ma ona jakieś 80 cm głębokości maks, i usytuowanie tak daleko od salonu też niezbyt ciekawe. Ale po przejrzeniu i przerobieniu chyba ze 30 różnych projektów, kryteriami wyboru projektu gotowego stały się: prostota bryły, możliwość przesuwania ścian wewnętrznych oraz stosunek powierzchni domu do jej funkcjonalności. Rok temu po oszacowaniu naszych potrzeb wyszło nam, że powinniśmy mieć jak nic 300 m2, najlepiej z pełnym piętrem :D a potem schodziliśmy coraz niżej, aż zeszliśmy do parteru, żeby nie latać po schodach i tak do 120-130m2 powierzchni zabudowy :)

 

W projekcie jest pustak ceramiczny, my chcemy silkę wewnątrz i zewnątrz,i ta silka przewidziana jest przynajmniej w kilku miejscach w wersji 12cm do tłumienia dźwięków pomiędzy niektórymi pomieszczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Według mnie domy parterowe są rewelacyjne. Wyglądają bardzo nowocześnie i stwarzają naprawdę dużo możliwości. Szczególnie, że są też projekty, w których w razie potrzeby możliwe jest zaadaptowanie poddasza. Wtedy można zrobić tam naprawdę dużą i efektowną sypialnię połączoną z łazienką.

 

Na przykład Dom na Kos: [link reklamowy]

 

Widzimy tutaj też, że w salonie jest antresola, przez co dom wydaje się dwukrotnie większy niż jest w rzeczywistości. Przy założeniu, że poddasze będzie zagospodarowane to na dole mamy jeszcze dwa pokoje dla dzieci. Jest to więc idealny projekt domu dla rodziny 2+1 i 2+2, w którym dzieci będą miały osobne pomieszczenia. Taki dom spokojnie można postawić już za nieco ponad 200 tys. przy założeniu, że budowany będzie z porothermu. Zwróćcie też uwagę na minimalny wymiar działki - jak na dom parterowy to naprawdę niewiele.

Edytowane przez finlandia
Reklamy są niezgodne z regulaminem forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nas jak najbardziej ma sens, głownie ekonomiczny.

 

Chcemy zbudować dom na nasze obecne potrzeby jak najmniejszym kosztem i nie ogrzewac zbednych powierzchni. W tym momencie mamy jedno dziecko, wiec 2 pokoje na parterze w zupełnosci nam wystarczą. poddasze ma być zamkniete. W momencie kiedy pojawi sie kolejne mozemy zacząć adaptacje poddasza, urzadzic tam duza sypialnie, garderobę, łazienkę i wymażoną przez zone biblioteczkę. Na starosc ;) mozna znowu wrócic na parter.

Projekt na KOS wydaje sie być optymalny

 

Znacie moze inne projekty małych parterówek gdzie jest mozliwosc zrobienia schodów nie z salonu, ani wiatrołapu? Moze jakies inne rozwiazanie? To bedzie nasz pierwszy dom, wiec nie mamy doswiadczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Znacie moze inne projekty małych parterówek gdzie jest mozliwosc zrobienia schodów nie z salonu, ani wiatrołapu? Moze jakies inne rozwiazanie? To bedzie nasz pierwszy dom, wiec nie mamy doswiadczenia

 

Nie szukaj po prostu parterówki. Bo jej nie chcesz. Chcesz dom z poddaszem użytkowym, które planujesz wykończyć za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam serdecznie,

zastanawiamy się z mężem nad wyborem projektu, na chwilę obecną rozważamy kilka z nich:

- miarodajny, wariant II; z perspektywą c316 lub przemyślany M42. Jesteśmy 4osobową rodziną (dwójka dorosłych i 2 małych dzieci: 3 i 6 lat).

Obawiam się, że przemyślany lub z perspektywą będzie za drogi jeśli chodzi o wykończenie, chociaż oba bardzo mi się podobają..

 

To początki poszukiwań, kompletnie nie znam się na tym na co powinnam zwrócić uwagę etc.

Czy można polegać na kosztorysach szacunkowych podawanych przy projekcie? Są realistyczne, czy okazują się mocno zaniżone?

Chcielibyśmy z mężem to co prostsze robić metodą gospodarczą, lecz niestety sporo rzeczy będzie zleconych (tj: ułożenie kafelków czy sufity podwieszane, które mi się marzą).

 

Co byście doradzili początkującej fance parterowców? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kosztorysy sa podawane netto, więc dolicz 23% (8 % jak materiały kupuje ekipa).

 

Wybierając jakikolwiek dom zaczynasz od budżetu - ile macie na budowę?

Potem działka - wymiary, układ stron świata, ograniczenia MPZP

Kolejno - czym chcecie grzać?

 

Miarodajny ma podstawowy problem - zero prywatności w sypialniach. Dziecko idąc do toalety przechodzi przez salon w którym są goście.

Poza tym mam wątpliwości dotyczące lokalizacji komina pieca na paliwo stałe - nie wystaje ponad kalenicę, będzie problem z ciągiem.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...