Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kosztorysy sa podawane netto, więc dolicz 23% (8 % jak materiały kupuje ekipa).

 

Wybierając jakikolwiek dom zaczynasz od budżetu - ile macie na budowę?

Potem działka - wymiary, układ stron świata, ograniczenia MPZP

Kolejno - czym chcecie grzać?

 

Miarodajny ma podstawowy problem - zero prywatności w sypialniach. Dziecko idąc do toalety przechodzi przez salon w którym są goście.

Poza tym mam wątpliwości dotyczące lokalizacji komina pieca na paliwo stałe - nie wystaje ponad kalenicę, będzie problem z ciągiem.

 

Dziekuje Elfir za odpowiedz.

Grzac chcemy gazem, miec kominek. Szukamy domu z 3pokojami poza salonem, o metrazu do 120m2.

Patrzymy na domu z kosztem postawienia stanu surowego zamknietego ok.150-160tys zl.

Wiemy juz,ze to kwota netto, tylko zastanawiamy sie czy kwoty nie Sa przeklamane (np. Sa kosztami minimalnymi, a nie srednimi, w ktorych latwiej sie zmiescic).

Czy moglbys Elfirze napisac tez cos o projekcie "z perspektywa"? Ciezko o zdjecia z realizacji, najbardziej sklaniamy sie ku temu projektowi, chociaz zastanawia sie czemu nikt Nic nie pisze,nie chwali sie realizacjami.

Co do dzialki, jestesmy na etapie wyboru. Sa niedaleko obecnego miejsca zamieszkania, z MPZP o zabudowie jednorodzinnej, wolnostojacej z dachem 25-45stopni. O kalenicy nie znalazlam informacji czy prostopadle czy rownolegle..

Edytowane przez dianicho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam serdecznie,

zastanawiamy się z mężem nad wyborem projektu, na chwilę obecną rozważamy kilka z nich:

- miarodajny, wariant II; z perspektywą c316 lub przemyślany M42. Jesteśmy 4osobową rodziną (dwójka dorosłych i 2 małych dzieci: 3 i 6 lat).

Obawiam się, że przemyślany lub z perspektywą będzie za drogi jeśli chodzi o wykończenie, chociaż oba bardzo mi się podobają..

 

To początki poszukiwań, kompletnie nie znam się na tym na co powinnam zwrócić uwagę etc.

Czy można polegać na kosztorysach szacunkowych podawanych przy projekcie? Są realistyczne, czy okazują się mocno zaniżone?

Chcielibyśmy z mężem to co prostsze robić metodą gospodarczą, lecz niestety sporo rzeczy będzie zleconych (tj: ułożenie kafelków czy sufity podwieszane, które mi się marzą).

 

Co byście doradzili początkującej fance parterowców? :)

 

Tutaj masz projekt parterówki do 100m2 a więc możesz się załapać na częściowy zwrot VAT z programu MDM http://projekty.muratordom.pl/projek...?q=m171&t=&v=1 Z pomieszczenia nr 10 mozesz zrobić pokój (zmniejszyc kotłownię- pomieszczenie nr 12- a w garażu zrobić wyłaz na strych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Szukamy domu z 3pokojami poza salonem, o metrazu do 120m2.Patrzymy na domu z kosztem postawienia stanu surowego zamknietego ok.150-160tys zl. Wiemy juz,ze to kwota netto, tylko zastanawiamy sie czy kwoty nie Sa przeklamane (np. Sa kosztami minimalnymi, a nie srednimi, w ktorych latwiej sie zmiescic).
Koszt SSZ+(+ to izolowana płyta fundamentowa) parterówki z 3 pokojami poza salonem ;) :http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5436470&viewfull=1#post5436470
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Elfir za odpowiedz.

Grzac chcemy gazem, miec kominek. Szukamy domu z 3pokojami poza salonem, o metrazu do 120m2.

Patrzymy na domu z kosztem postawienia stanu surowego zamknietego ok.150-160tys zl.

Wiemy juz,ze to kwota netto, tylko zastanawiamy sie czy kwoty nie Sa przeklamane (np. Sa kosztami minimalnymi, a nie srednimi, w ktorych latwiej sie zmiescic).

Czy moglbys Elfirze napisac tez cos o projekcie "z perspektywa"? Ciezko o zdjecia z realizacji, najbardziej sklaniamy sie ku temu projektowi, chociaz zastanawia sie czemu nikt Nic nie pisze,nie chwali sie realizacjami.

Co do dzialki, jestesmy na etapie wyboru. Sa niedaleko obecnego miejsca zamieszkania, z MPZP o zabudowie jednorodzinnej, wolnostojacej z dachem 25-45stopni. O kalenicy nie znalazlam informacji czy prostopadle czy rownolegle..

 

Grzejąc gazem wyprowadź komin - a w zasadzie przewód koncentryczno-spalinowy przez ścianę zamiast murować normalny komin i wstawiać wkład. Przecież i tak kupicie mały kondensat.

piec kondensacyjny jest malutki, nieco wiekszy jest zasobnik. Zmieszczą się na przestrzeni 1 m2. Dlatego można je ustawić w pralni lub spiżarni. Nie potrzeba oddzielnej kotłowni.

 

Wyceny bardziej szczegółowe są robione na podstawie KNR-ów, te mniej na podstawie przelicznika GUS średniej kosztów budowy (2,5 tyś/m2).

Wiadomo, że budowa pod Warszawą może wyjść droższa niż pod Koszalinem.

SSZ za 150 tyś jest jak najbardziej możliwy. Przy parterówce oczywiście możliwie mały spadek dachu. Budowanie domu z opcją "może kiedyś zagospodaruję poddasze" jest moim zdaniem złą drogą. Lepiej sprzedać dom i po prostu kupić drugi, większy, jeśli rodzina aż tak bardzo się powiększy. Życie z remontem nad głową jest uciążliwe.

Projekt z perspektywą - potrzebujecie aż tylu sypialni? Skoro macie budżet na styk, po co ładować się w domy większe niż aktualnie wam potrzeba? Przecież ich utrzymanie i wykończenie też będzie droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Arturo72 za link do tematu, zaraz poczytam.

Elfir-w tej chwili w mieszkaniu mamy 3pokoje, jestesmy malzenstwem z synem i corka, chcialabym miec pokoj wiecej w domu, bysmy my wciaz mieli sypialnie, a kazde z dzieci osobny pokoj.. ale faktem.jest ze ten 4pokoj nie jest nam.potrzebny, poddasza nie chcemy robic, tylko miec graciarnie na rzeczy.

Edytowane przez dianicho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działka w Bninie chyba pociągnie po kieszeni?

 

Pamiętaj, że dom ze słupem musi mieć wspólny fundament - czyli trzeba jakoś rozwiązać izolację całego podestu przed domem. Często wspólny jest też wieniec.

Dla mnie to marnotrawienie kasy i w czasie budowy i potem na ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie bardziej od tego martwi blachodachówka, wolałabym móc na dachu położyć dachówkę, wydaje mi się, że jest trwalsza i estetyczniej wygląda.

od kilku dni myślę o basniowym M165 (estetyczniejszy, ale malutki taras, a my w sezonie letnim wyprawiamy rodzinne spotkania dla 30osób - sama rodzina, bez rzeszy znajomych)... stąd stawiamy i na duży taras i na duży salon z kuchnią i jadalnią..) i właśnie mistrzowskim C355.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie można w ogrodzie zrobić drugiego tarasu albo w czasie adaptacji powiększyć?

Akurat taras to najmniej ważny element domu, bo to tak naprawdę element ogrodu. W większości projektów przerabiam tarasy kompletnie inaczej niż planował architekt, dostosowując je do stron świata i potrzeb właścicieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie :)

Zdecydowaliśmy się na dom kształtny, war.2 (C107b): http://projekty.muratordom.pl/projekt_ksztaltny-wariant-ii,2727,0%2C0.htm?c=38&page=3#rzuty

jednakże jest na paliwo stale, a my planujemy ogrzewanie gazowe. Czy adaptacja będzie bardzo kosztowna? Co myślicie o tym projekcie?

Edytowane przez dianicho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie lepszy :)

 

Pobawiłabym się nieco ściankami wewnętrznymi:

wc z prysznicem nieco przestronniejszy.

W kotłowni prócz pieca (i rekuperacji) wstawiłabym pralkę i wejście zrobiła przez łazienkę (zdejmujecie ciuchy do prania przed kąpielą i od razu wrzucacie do kosza w kotłownio-pralni). Od pieca gazowego wystarczy rura nie murowany komin. Przy PC nie potrzebujecie komina.

Powiększyłam ociupinkę spiżarnię.

Powiększyłam nieco kosztem kotłowni wiatrołap. Dzięki temu prócz szafy na kurtki zmieści się siedzisko i komody na buty.

Jeśli czwarta sypialnia miałaby być gościnna to zmniejszyłabym ją nieco na rzecz zrobienia garderoby w sypialni rodziców, bo w oryginale ta szafa trochę na mała jest.

W salonie okna do podłogi (lub 50 cm nad podłogą) fixy + otwierane drzwi balkonowe (chyba, że chcecie suwanki, ale to koszmarne koszty).

Nie wiem czy kominka nie przenieść bliżej środka domu (bliżej kalenicy), ze względu na lepszy ciąg.

 

141c6ca395757881gen.jpg

 

W tym domu nie ma ścian nośnych, więc nawet jak wprowadzicie zmiany, to adaptacja powinna być w klasycznej cenie ok. 1,5- 3 tyś.

Wykreśliłabym taras i podest. Taras sobie zrobicie potem taki, jak będzie wam pasował.

Nie róbcie schodków na podest frontowy (nie po to budujecie parterówkę) - zróbcie lekką pochylnię w kierunku ulicy. I nie wynoście zbyt wysoko domu ponad poziom terenu - potem trzeba nawozić ziemi - po co robić sobie koszty?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich!

 

Od dłuższego czasu jestem czytelnikiem forum muratora....a ponieważ planuję w tym roku rozpoczęcie budowy to mam pytanie...

 

Co sądzicie o projekcie KATIA wersja A z garażem z pracowni Horyzont?

Jestem na etapie wyboru projektu. Plan to prosty dom parterowy, 3 pokoje + salon i kuchnia. Ogrzewanie to prawdopodobnie podłogówka i kocioł na pellet (ze względu na brak gazu).

Odnośnie planowanych zmian w projekcie to zastosowanie na poddasze schodów typu "spirala" przez co zostanie trochę powiększona garderoba sypialni, a także likwidacja pomieszczenia z oddzielnym WC co pozwoli na powiększenie kotłowni. Dodatkowo przejście z garażu do domu.

Czy sciany zewnętrzne silikat 24cm to nie przesada?

 

Jak oceniacie projekt?

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

 

[ATTACH=CONFIG]382307[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...