Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Odnośnie planowanych zmian w projekcie to zastosowanie na poddasze schodów typu "spirala" przez co zostanie trochę powiększona garderoba sypialni

 

Nad tymi schodami to bym się mooooocno zastanowił. Poddasze użytkowe? Wnoszenie czegokolwiek z wyposażenia na górę - udręka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Wstępnie wybraliśmy z mężem projekt domu parterowego Dakota z pracowni Flak & Abramowicz. Co o nim sądzicie? Planujemy kilka zmian:

- z pralni zrobić ogólną łazienkę z wnęka prysznicową,

- z łazienki między sypialnią małżeńska a pokojami zrobić garderobę z wejściem z sypialni,

- powiększyć łazienkę przy głównej sypialni kosztem tej maleńkiej garderoby,

Wjazd na działkę od strony północnej więc wybierzemy odbicie lustrzane tak aby okna w pokojach były od wschodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nasłoneczniona jest sypialnia rodziców z której akurat w ciągu dnia się nie korzysta. Zaś pokoje dzieci od wschodu, czyli po południu ciemno, zimą ciemno. A dzieci w wieku nastolatkowym przecież spędzają w swoich pokojach dużo czasu w ciągu dnia.

Czy garaż ma ocieplenie między częścią ogrzewaną domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż planowaliśmy ogrzewany. Dzieci jeszcze w ogóle nie mamy i dom budujemy w tej chwili "dla siebie". Wyczytałam że sypialnie/pokoje powinny posiadać okno wychodzące na wschód (aby wstawać z rannym słońcem). Sama miałam w domu rodzinnym okno od zachodu i niestety widzę same minusy (latem podczas upałów żaden wentylator nie dawał rady) do tego poranne wstawanie odbywało się praktycznie w półmroku podczas gdy w pokoju ze wschodnim oknem poranki były rewelacyjne.

Działka jest długa a wjazd jest od strony północnej. Nie ma więc opcji aby wszystkie pokoje były od str południowej (czego nawet bym nie chciała z uwagi na upały latem). Zależy nam na przestronnej strefie dziennej i wyodrębnionej "jadalni". czy ten projekt ma jeszcze jakieś mankamenty? będę wdzięczna za wszystkie uwagi i rady.

dakota_moja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Szukam projektu domu parterowego w okolicach 100 m2, na działkę z wjazdem od wschodu. Początkowo faworytem był projekt Kalandra II pracowni Domy dla Ciebie, ale po uwagach Elfir w temacie: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?336366-projekt-KALANDRA-II-pracownia-DOM-DLA-CIEBIE-ARCHECO&highlight=kalandra mój entuzjazm do niego zdecydowanie osłabł.

 

Obecnie w oko wpadły mi:

 

1. HomeKoncept 38, wariant 1

https://www.homekoncept.com.pl/wp-content/uploads/2016/10/HomeKONCEPT_38_wariant_1.pdf

https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-38/#upsell_tab

 

 

2. Dawid G1 - Archipelag:

https://www.archipelag.pl/projekty-domow/dawid-g1

 

3. Bajeczny Widok - Murator:

http://projekty.muratordom.pl/projekt_bajeczny-widok,3009,0%2C0.htm?c=125&kdg=1&wsk_1=&gd=&pz_1=&pz_0=&k_1=&k_0=&web_0=&lp=4&web_1=&wo_0=&knd_1=&knd_0=&p_0=&p_1=110&a=&c=125&g=1&wsk_0=&wk_1=&wk_0=&q=&wef_0=&wef_1=&t=1&wo_1=&v=1&sd=#rzuty

 

 

Najbardziej podoba mi się HK 38. Plusy: bardzo dobry rozkład pomieszczeń, garderoba. Minusy: wydaje się najbardziej kosztowny w budowie z tych 3: duża płyta fundamentowa, sporo przeszkleń.

 

Dawid G1 - Plusy: ciekawy układ pomieszczeń, wyraźne oddzielona część nocna od dziennej. Minusy: kuchnia z jadalnią wydają się małe, salon nieustawny.

 

Bajeczny widok - Plusy: spora, dobrze doświetlona strefa dzienna. Minusy: małe sypialnie, stosunkowo dużo powierzchni "zmarnowanej" przez korytarz.

 

 

Co Wy sądzicie o tych projektach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalandra była bez garażu. A te są z garażem.

Może jednak określ sobie szukaną powierzchnię całkowitą a nie użytkową, bo ta ostatnia jest mylącą w wycenie kosztów budowy.

 

Mam dużą działkę, więc początkowo zakładałem, że garaż będzie duży - wolnostojący. Zauważyłem jednak, że większość projektów przewiduje garaż w bryle, więc obecnie żadnego rozwiązania nie wykluczam.

 

W obu przypadkach (garaż w bryle lub poza nią), szacuję koszt inwestycji - dom 100 m2. pow. użytkowej na ok. 350-400 tys (w stanie do zamieszkania).

 

Dostępnych projektów jest mnóstwo, ale znaleźć coś co odpowiadałoby mi w 100 % jest niezmiernie trudno, powoli zaczyna to już być męczące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda nieźle chociaż ciasno.

Przejście między barkiem a ciągiem szafek kuchennych za wąskie do wygodnego użytkowania. Prysznic nie wejdzie do wc, trzeba jednak powiększyć.

Niestety kotłownia za garażem wymusza ogrzewanie garażu lub komplikacje w ocieplaniu. Najlepiej wyrzucić garaż poza bryłę domu.

 

53dc095c19dbdc09gen.jpg

przy sypialni P -pralka, S- suszarka, zabudowane w szafie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barek faktycznie trzeba cofnąć w stronę salonu - tak jak na Twoim projekcie.

 

Zgadzam się także, że podcień przy sypialni aż się prosi żeby go zabudować ;) Ale celuję w MDM i nie mogę zwiększyć pow. użytkowej ponad 100 m2, poza tym myślę że drugi tarasik od zachodu może być ciekawym rozwiązaniem.

 

Co do kotłowi - musi być zlokalizowana przy ścianie zewnętrznej budynku. CO i CWU będą z pompy ciepła typu split co wymusza zamontowanie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej możliwie jak najbliżej siebie żeby ograniczyć straty ciepła na przesyle.

 

Dlaczego kotłownia za garażem wymusza jego ogrzewanie ? Czy ocieplenie ściany między garażem a częścią mieszkalną np. multiporem nie zda egzaminu ?

 

Narożniki zaznaczone na czerwono jak rozumiem oznaczają potencjalne mostki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz układ - dom-garaż-kotłownia. Przy czym garaż jest łącznikiem między dwoma ogrzewanymi częściami domu. Komplikuje to sposób izolowania, bo ciepła kotłownia ma aż trzy ściany przez które będzie się wychładzać o ile garaż będzie nieogrzewany. I drzwi wychodzące na zimny garaż, które w zasadzie powinny być docieplone.

Nie ma to znaczenia w normalnych domach, ale jest istotne gdy walczysz o każdy kilowat energii

 

Powierzchnia użytkowa - zrób na projekcie z pokoju pom. gospodarcze.

 

Na czerwono zaznaczyłam okna narożne - drogie (nietypowe nadproże) i niestety będące mostkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to kotłownie trzeba ogrzewać ? Obecnie mieszkam w domu z lat 60, gdzie kotłownia jest w nieogrzewanej piwnicy. Temperatura nawet w największe mrozy nie spada poniżej 14-15 stopni, myślę że w nowym domu na płycie i z dobrą izolacją, nie powinno być gorzej.

 

Rodzaj oraz wielkość przeszkleń w kuchni i salonie na pewno do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem ideę ustawiania zasobnika na CWU czy zbiornika przeponowego w zimnym pomieszczeniu.

Nie przyszło ci do głowy, że to pomieszczenie jest ogrzewane rurami, samym piecem, dlatego ma 14-15 stopni?

A ile wypuszczasz z tego ciepła w grunt i przez ściany?

 

Ale może dlatego ja płacę za ogrzewanie domu mniej niż 1300 zł rok a inni, którzy nie uważali na fizyce w szkole 3 000 na miesiąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyszło ci do głowy, że to pomieszczenie jest ogrzewane rurami, samym piecem, dlatego ma 14-15 stopni?

 

Nie przyszło.... ale to może dlatego, że kondensat ze zintegrowanym zasobnikiem i zaizolowane rury raczej żarem nie buchają ;)

 

 

A ile wypuszczasz z tego ciepła w grunt i przez ściany?

 

Tego nie wiem, nie mierzyłem. Gdybym jednak grzał kotłownię to tego ciepła w grunt i ściany piwnicy wypuszczałbym jeszcze więcej.

 

To jest bardzo ciekawe zagadnienie, co powoduje większe straty ciepła czy umieszczenie zaizolowanego zasobnika w nieogrzewanym pomieszczeniu czy też ogrzewanie nieużytkowego pomieszczenia kotłowni tylko po to, żeby zasobnik stał w ciepłym miejscu. Jeśli dysponujesz artykułem lub inną publikacją na ten temat to chętnie się zapoznam.

 

 

Ale może dlatego ja płacę za ogrzewanie domu mniej niż 1300 zł rok a inni, którzy nie uważali na fizyce w szkole 3 000 na miesiąc

 

No przynajmniej w tym przypadku nauka nie poszła w las. A zaoszczędzenie 1700 zł tylko dzięki ogrzewaniu kotłowni robi wrażenie :) (ostatnia uwaga oczywiście z przymrużeniem oka, ale tak samo należy potraktować twoja uwagę o skali oszczędności w tym kontekście, o którym piszemy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze, że jesteś w stanie wszystko dokładnie zaizolować - każda złączkę. Inaczej skąd ta wysoka temperatura piwnicy?

Chyba, że grzejesz podłogą domu. Tak czy inaczej pomieszczenie nie jest zimne - coś je ogrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...