Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

Też odpoczywam, dlatego se zacytuję, a co..

 

Pierwszym organem rozwijającym się w czasie kiełkowania traw są korzenie. W tym czasie rośliny są bardzo wrażliwe na brak wody. Wzrost rozpoczyna się w temperaturze ok. 5 oC. Następnie wyrasta pęd, a z niego wytwarzane są pierwsze liście. Jednocześnie na dole pędu, na najniższym węźle, pojawia się węzeł krzewienia. Z niego wyrasta wiązka korzeni, a przede wszystkim – nowe pędy powodujące krzewienie się trawy. Od przebiegu krzewienia zależy powstanie zwartej darni a zatem wygląd trawnika. Trzeba więc szczególnie zadbać o właściwe nawodnienie w okresie od kiełkowania do krzewienia, czyli przez pierwsze 6 do 8 tygodni.

 

W zależności od sposobu krzewienia rozróżniamy trzy główne typy traw:

 

trawy luźnokępowe, u których węzeł krzewienia leży płytko pod powierzchnią ziemi, pędy wyrastają luźno. Przy prawidłowej pielęgnacji wytwarzają zwartą darń (np. rajgras angielski);

 

 

trawy zbitokępowe, u których węzeł krzewienia znajduje się nad powierzchnią ziemi. Pędy wyrastają ściśle obok siebie. Do tej grupy należą przede wszystkim wszystkie trawy jednoroczne, czyli chwasty na naszych trawnikach. Takim samym wzrostem charakteryzuje się kostrzewa owcza, stosowana w mieszankach przeznaczonych na suche tereny;

 

aha... :roll: :roll: :roll:

nie, nie będę udawała, ze kumam... :lol: :lol: :lol:

 

 

może ja tępa jestem, ale przeczytałam 3 razy i nie znalaząłam odpowiedzi na to pytanie :-? :-? :-?

 

Zastanawiam się w jaki sposób powstają kępy? Czy z każdego źdźbła wyrośnie jedna kępa czy kępa powstaje z większej ilości nasion w jednej doniczce.

 

Mirek L. odpowiesz????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No przecież odpowiedziałem. Nawet wytłuściłem, coby łatwiej:

na dole pędu, na najniższym węźle, pojawia się węzeł krzewienia. Z niego wyrasta wiązka korzeni, a przede wszystkim – nowe pędy powodujące krzewienie się trawy.

I robi się kępka.

A kostrzewa jest trawą zbitokępową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też odpoczywam, dlatego se zacytuję, a co..

 

Pierwszym organem rozwijającym się w czasie kiełkowania traw są korzenie. W tym czasie rośliny są bardzo wrażliwe na brak wody. Wzrost rozpoczyna się w temperaturze ok. 5 oC. Następnie wyrasta pęd, a z niego wytwarzane są pierwsze liście. Jednocześnie na dole pędu, na najniższym węźle, pojawia się węzeł krzewienia. Z niego wyrasta wiązka korzeni, a przede wszystkim – nowe pędy powodujące krzewienie się trawy. Od przebiegu krzewienia zależy powstanie zwartej darni a zatem wygląd trawnika. Trzeba więc szczególnie zadbać o właściwe nawodnienie w okresie od kiełkowania do krzewienia, czyli przez pierwsze 6 do 8 tygodni.

 

W zależności od sposobu krzewienia rozróżniamy trzy główne typy traw:

 

trawy luźnokępowe, u których węzeł krzewienia leży płytko pod powierzchnią ziemi, pędy wyrastają luźno. Przy prawidłowej pielęgnacji wytwarzają zwartą darń (np. rajgras angielski);

 

 

trawy zbitokępowe, u których węzeł krzewienia znajduje się nad powierzchnią ziemi. Pędy wyrastają ściśle obok siebie. Do tej grupy należą przede wszystkim wszystkie trawy jednoroczne, czyli chwasty na naszych trawnikach. Takim samym wzrostem charakteryzuje się kostrzewa owcza, stosowana w mieszankach przeznaczonych na suche tereny;

 

aha... :roll: :roll: :roll:

nie, nie będę udawała, ze kumam... :lol: :lol: :lol:

 

 

może ja tępa jestem, ale przeczytałam 3 razy i nie znalaząłam odpowiedzi na to pytanie :-? :-? :-?

 

Zastanawiam się w jaki sposób powstają kępy? Czy z każdego źdźbła wyrośnie jedna kępa czy kępa powstaje z większej ilości nasion w jednej doniczce.

 

Mirek L. odpowiesz????

 

Żabko - to Ty też hodujesz niebieską trawę? :o :o :lol: :lol: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież odpowiedziałem. Nawet wytłuściłem, coby łatwiej:

na dole pędu, na najniższym węźle, pojawia się węzeł krzewienia. Z niego wyrasta wiązka korzeni, a przede wszystkim – nowe pędy powodujące krzewienie się trawy.

I robi się kępka.

A kostrzewa jest trawą zbitokępową.

 

A więc zrozumiałem to tak:

Do jednej donicy mogę zasiać 1 nasiono i z niego wyrośnie cała spora i okazała kępa o średnicy 10 - 20 cm - czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam tego sporo - traw ozdobnych (piórkówka, pampasowa, czerwona ) oraz miskanty... zebrinus, chiński, olbrzymi itp.

Mam pytanie - jak je przygotowac do zimy- juz wiem że pampasowa nie przeżyje w naszym klimacie - ale z resztą nie wiem co dalej zrobić- ściąć jak zżołkną ,opatulić, wynieść do cieplejszego miejsca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miskanty i inne - związać w pasie wpół i zostawić do zimowania. Wiosną ciąć dopiero, gdy pojawią się nowe, zielone przyrosty. Chochoł stanowi osłonę dla nasady.

 

Pampasową - okryć namiotem tipi z foilii pęcherzykowej, papy, czegokolwiek nieprzepuszczalnego, by woda nie dostawała się do wnętrza/ serca, bo zacznie gnić. Na dole zostaw szczelinę, by rośłina miała wymianę powietrzną/ wietrzenie. Korzenie i tak mają wilgoć w glebie obok.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam trawę pampasową, poprzednią zimę przetrawała ale nie było bardzo mroźno. Zrobiłam porządny chochoł ze słomy i tak jak Hania napisała przycięłam na wiosnę. W tym roku bardzo urosła - ma napradwę piękne liście ale nie kwitnie :roll: nie wiem dlaczego może zamało dałam jej odżywek.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja, pod Wrocławiem, nie przeżyła zimy, podobnie jak gunnera :-? Były okryte najstaranniej, jak umiałam, w/g zaleceń pracowników Ogrodu Botanicznego.

 

A Twoja trawa pampasowa nie kwitła, bo może lato było zbyt mało ciepłe i pochmurne?

Z miskantów zaczyna teraz :o górach, kwitnąc tylko purpurowy, reszta zieloniutka i ani myśli o kwiatostanach :D

Zimno i wilgoć robią swoje, a to przecież rośliny ciepłolubne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja doniose ze szwacjarii ze chociaz zupelnie w zaden sposob nie zabezpieczalem mojej trawki to przetrwala ta zime, chociaz jej w tym roku praktycznie nie bylo, snieg moze przez dwa-trzy dni.... do sierpnia nie miala kwiatow ale jak wyjechalismy na trzy tygodnie do polski i wrocilismy na poczatku wrzesnia to ma duze kity...

 

klimat tutaj mamy byc moze ciut lagodniejszy niz w poludniowej polsce... okolice zurichu... bo w ticino, po poludniowej stronie alp juz maja klimat podobny do wloskiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja z innej beczki :)

kupilam trawe zebrinusa i jakąś wysoką na 2 metry zielona - mam teraz pytanie czy ona sie bardzo nie rozrosnie (tak jak w polnych rowach?) bo rosnie sobie obok zarnowca na rabacie w korze... i nie chcialabym zeby rosla na boki, ma byc sobie tylko taka mietła 8) 8) 8) czy to sie rozsiewa czy rosnie jak perz :oops: :o :o :o ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...