Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Jakos tak cicho sie zrobilo...

A ja mam pytanie do specjalistow. W tym roku po raz drugi wsadzilam miskanta olbrzymiego. Za pierwszym razem - kilka lat temu dostalam sadzonke (klacza w doniczce), ktora nie wzeszla :bash:. W tym roku posadzilam jakies trzy tygodnie temu rowniez sadzonke z klaczami i inne trawy powolutku ruszaja, np zebrinus wypuscil juz pierwsze mlode pedy, a olbrzym w dalszym ciagu nie. Prosze o informacje kiedy moge spodziewac sie, ze zacznie wzrastac? Ja wiem, ze trzy tygodnie to malo, poprzednim doswiadczeniu troche sie martwie.

 

I jeszcze jedno, planuje wsadzic w donice na tarasie trawe pampasowa, jaka ziemie nalezy kupic, zwykla ogrodnicza, czy moze przemieszac ja z piaskiem

 

Z gory dziekuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich miłosników traw!!!:welcome:

Uwielbiam tą Wasza stronke o trawach. Niezła lektura;) można dowiedzieć sie wielu ciekawych rzeczy. Sama jestem miłosniczka traw i mam ich dośc sporo w ogrodzie. Głownie miskanty, rosplenice i kostrzewy, które sama "produkuje" z nasionek. Nie sa jeszcze okazałe bo dopiero teraz ich drugie lato u mnie w ogrodzie.

Wiekszośc się juź ruszyła chociaż rosplenice stoją jak zaklęte:sleep: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich miłosników traw!!!:welcome:

Uwielbiam tą Wasza stronke o trawach. Niezła lektura;) można dowiedzieć sie wielu ciekawych rzeczy. Sama jestem miłosniczka traw i mam ich dośc sporo w ogrodzie. Głownie miskanty, rosplenice i kostrzewy, które sama "produkuje" z nasionek. Nie sa jeszcze okazałe bo dopiero teraz ich drugie lato u mnie w ogrodzie.

Wiekszośc się juź ruszyła chociaż rosplenice stoją jak zaklęte:sleep: Pozdrawiam

 

Witam wszystkich

 

Również jestem wielkim miłośnikiem traw (chociarz dopiero zaczynam obsadzać swoją działkę)

Mam pytanie dotyczące ostatniego postu. Tez w tym roku hoduje trawy z nasion. Rosną mi ładnie w mieszkaniu . Maja juz około 5-6 cm.

Prosze o porade kiedy mogę je wystawić na zewnątrz. Kiedy wysadzić do gruntu i ogólnie jak z nimi teraz postępować :D

Wyglądają bardzo ładnie dlatego szkoda mi je stracić.

 

Prosiłbym również aby ktoś jasno mi opisał kiedy ścinamy wyschniete źdźbła trawy. Z tego co wiem to na wiosnę ale chciałbym to usłyszeć od osób mających większe doświadczenie ode mnie.

 

pozdrawiam wszystkich MIŁOŚNIKÓW OGRODÓW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Swoje trawki z nasionek wysiewam w lutym lub marcu (moźna nawet teraz) do skrzynki, która trzymam w domu i podlewam. Nastepnie w czerwcu (gdy sa juź dośc duże) pikuje je do małych, plastikowych doniczek (tak po dwa źdźbła) i ustawim w duzej skrzynce podsypanej ziemią lub w wolnym miejscu w ogrodzie. Do ziemi wsadzam je dopiero we wrześniu, kiedy kępki sie już fajnie wykształtują. We wrzesniu po wsadzeniu sa niewielkie ale w kwietniu nastepnego roku rosna jak szalone.

Musze nadmienić że z nasionek wysiewam tylko kostrzewe sina i niebieską trawke. Jedna paczuszka kosztuje tylko 2zł a wychodzi mi około 60 sadzonek.

 

Co do obcinania to w tym roku obcinałam pierwszy raz i to w marcu. Prawie wszystko już ruszyło. Sadzonki dużych miskantów kupuje u Pana Smala. Sa naprawde sprawdzone. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakich "zadarniaczy" używacie pod swoje trawki?

W moim przypadku to musi być coś, co lubi słońce i jak jest sucho - są w ogóle takie roślinki?

No i wkurzyłam się na miskanty - Gigantus ledwo coś wypuscił, Morning Lighty ciut wyższe, jedynie Siber Coś Tam wygląda jak trawa ozdobna, a nie jak nic :( Chciałam nimi zasłonić taras, ale jak mam na to czekać do sierpnia, to to chyba nie ma sensu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudus niedźwiedzie futro ma wys jak na zdjeciu, rozrasta się na boki. Jest zimozielona, ale po zimie ma trochę suchych źdźbeł, które trzeba wyczesać. Z czasem może robić się 'pusta ' w środku, wtedy trzeba ja wykopać i podzielić. Jest bardzo odporna. z czym ją łaczyć- ja ją lubię jako uzupełnienie wrzosowiska i samą pod pniem drzewa. Zestawiać ją można ze wszystkimi trawami sredniej wysokości. Z wysokimi gorzej bo kontrast wysokości zbyt duży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiewióra ja nie zdarniam pod trawami- zostawiam im miejsca na zrozrastanie sie i sadzę po kilka, kilkanascie, tak żeby tworzyły łąny albo duże kępy. Co do zasłaniania miskantami tarasu- rzeczywiście efekt z grubsza letnio- jesienny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich „trawiarzy” :)

Przeczytałam wszystkie posty i będę zaglądać na „trawiaste” forum, więc parę słów o mnie.

 

Kocham trawy ozdobne. Trochę ich już u mnie rośnie. Na razie był to eksperyment - jak sobie poradzę z kompozycją i opieką.

Oczywiście strzeliłam głupstwo i mam (!) miskanta cukrowego. Na szczęście rośnie w miejscu, które będę przekomponowywać, więc chyba sobie poradzę z jego ekspansywnością. Mam też pampasową, którą puściłam samopas i nie okrywam na zimę. Rośnie na metrowym podwyższeniu terenu i w moim mazowieckim ogrodzie radzi sobie 3-ci sezon - rozrasta się i kwitnie. Poza tym rosną u mnie miskant zebrinus, kosmatki śnieżne, drżączki średnie, śmiałki darniowe, miłki, a pomiędzy liliowcami - kostrzewy sine. W niby skalnym ogrodzie przy schodkach na taras rośnie sobie niedźwiedzie futro pomiędzy kamieniami.

W tym sezonie zamierzam posadzić sąsiedztwie domu spore „poletko” ozdobnych traw, które mają utworzyć falujący dywan. Myślę, że będą to turzyce.

Pierwsze trawy kupowałam, z dobrymi doświadczeniami, u pana Smala. Czasem też w pobliskim sklepie ogrodniczym, ale tu bywało różnie, np. bez przyczyny zginęło 25 sadzonek niedźwiedziego futra. Te, które mam teraz sama rozmnożyłam z ocalałych.

Niedawno odkryłam i polecam http://www.ogrodytraw.eu - jest encyklopedia, sklep, a dla prowadzących, to nie tylko forma zarabiania pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowuję opracowanie o trawach "wrażliwszych". Jesli można, prosiłbym o uwagi co do zimowania poniższych :

Ampelodesmos mauritanicus, Arundo donax, Bambusy. Carex brunnea ‘Variegata’ Carex buchannanii, Carex comans, Carex flagelifera, Carex pendula ‘Moonraker’, Carex phyllocephala, Carex phyllocephala ‘Sparkler’, Carex testacea, Carex trifida, Carex trifida ‘Rekohu Sunrice’, Carex secta, Chionochloa rubra, Cortaderia selloana, Cymbopogon citratus, Cyperus sp., Eragrostis curvula, Eragrostis eloitti, Imperata cylindrica ‘Red Baron’, Isolepis cernua, Juncus patens 'Carman's Gray', Miscanthus sinensis var. condensatus ‘Cosmopolitan’ i ‘Cabaret’, Miscanthus nepalensis, Pennisetum alopecuroides var. viridescens’ Pennisetum macrourum, Pennisetum orientale, Pennisetum setaceum, Pennisetum villosum, Phaenosperma globosum, Poa labillardieri, Pogonatherum paniceum, Stipa arundinacea, Stipa tenuissima, Uncinia rubra

 

Witam Panie Mariuszu.

Pana opracowania są świetne i bardzo dla mnie pomocne. Ściągnęłam sobie wszystkie z Państwa strony. :)

Dopiero odkryłam to „trawiaste” forum i znalazłam Pana post.

U mnie, 35 km na płd-wsch od centrum Warszawy, rośnie biała Cortaderia selloana. Ziemia u mnie słaba, ale ją wzbogacam co jakiś czas kompostem. Pampasowa przetrwała 2 ostatnie zimy, śnieżne bardzo i ze sporym mrozem. W pierwszym sezonie prawie nie rosła. W zeszłym roku stworzyła kępę o średnicy ok. 30 cm i zakwitła. Nie okrywam jej nic, a nic. Jedynie wstawiłam w środek tyczkę bambusową i zabezpieczyłam przed wyłamywaniem wiatrem. Rośnie bowiem na metrowym podwyższeniu terenu i tęgo tu wieje. Z listy mam jeszcze Eragrostis, ale nie wiem które – rośnie bardzo ładnie u podnóża pagórka, gdzie wiosną jest dość mokro. :)

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie skłoniłaś do myślenia słowem "poletko", pestko. Mam piaskownicę niedaleko żywopłotu tujowego i tak sobie myslę, że przestrzeń między piaskownicą, a tujami obsadzić trawami ozdobnymi zamist zwykłej trawy do koszenia.

Będzie się to gryzło z tymi tujami? A może dla dzieci jakieś przeciwskazania? Wg niedawno robionych testów uczulone nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przepraszam, za brak odpowiedzi Wiewióro, ale strasznie rzadko ostatnio zaglądam na fora.

Co do „pasowania” traw, to pasują do wszystkiego co rośnie i nie rośnie (np. architektura ogrodowa). Na tym m.in. polega ich niezwykłość. Mają najróżniejsze wysokości, więc tę kwestię trzeba przemyśleć. Np. miłki, które sadziłam oceniwszy ich wysokość na podstawie zdjęć, sprawiły mi niespodziankę, gdy zakwitły. W tym roku ich kwiatostany sięgają 120 cm wysokości. Na szczęście delikatna mgiełka niczego nie przesłania.

Polecam Ci http://www.ogrodytraw.eu/index.php?k28,poradnik-o-trawach-ozdobnych . Poczytaj ten poradnik. To jak pigułka podstawowej wiedzy. Ja na tę stronę trawiłam dopiero tej zimy.

A rada już doświadczonej własną niewiedzą, to uważaj, które trawy i jak sadzisz. Ja wojuję z miskantem, który usiłuje zadusić moje liliowce. Wysokie trawy miały stanowić tło dla kolorowo kwitnących liliowców, maków wschodnich i łubinów (w planie mam jeszcze rudbekie). Tymczasem byłam zmuszona w środku sezonu wykopać „bestię”, która zachowuje się jak perz. Przeniosłam go w inne miejsce i teraz rośnie wewnątrz zakopanej wielgachnej plastikowej donicy, której wycięłam dno. Resztę miskanta, której nie mogłam usunąć zabijam roundapem i... ciągle gdzieś odrasta. :-P

To było jako ostrzeżenie.

Spodobał Ci się pomysł poletka? :) Dwa pierwsze zdjęcia (zaznaczam, że to nie moje, tylko pożyczone), to właśnie moja inspiracja. Prawdopodobnie jest to Hakonechloa. Trzecie zdjęcie to Brachypodium sylvaticum, które m.in. polecają mi właściciele Ogrodów Traw. Ja jednak wykorzystam je w mieszanym lasku, którym obsadzam narożnik działki.

„Poletko” obsadzę turzycami jak również sugerują mi Ogrody Traw – „...turzyca palmowa (Carex muskingumensis) albo zielona, również miniaturka - Little Midge, albo odmiany Ice Fountains (z wyrazistym białym paskiem na liściach), albo Oehme lub Silberstreif (jasny margines na brzegu liścia). Turzyca ma tę przewagę nad Hakonechloa, że rośnie bardzo szybko i bardzo wcześnie rozpoczyna wzrost wiosną, więc stworzy taki kędzierzawo-nastroszony dywan już od pierwszych tygodni wiosny.” Bardzo podoba mi się Carex morrowii 'Silver Scepter' – ostatnie zdjęcie – i pewnie ją wykorzystam.

Co do przeciwwskazań do hodowania traw. Nic nie wiem ani o ich toksyczności (chyba nie są), ani o innych takich problemach. Mój życiowy towarzysz jest alergikiem, ale trawy jakoś mu nie szkodzą.

Hakonechloa.jpg

TRAWA-jaki gatunek.jpg

Brachypodium sylvaticum w lesie.jpg

Ice Fountains.jpg

Carex morrowii 'Silver Scepter'.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...