Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W szkółkach oferty na jesień są przerzedzone, na jesień traw się już nie produkuje. Sadzonki teraz pobrane będą czekały pod osłonami na nowy rok.

Tym bardziej, że to nie jest gatunek produkowany masowo, jak rozplenice czy miskanty.

Poczekaj spokojnie do wiosny.

 

Jak pojechałam w czerwcu do szkółki bylinowej pod Poznaniem i nie dostałam nic, co miałam wypisane na liście, bo wszystko już wykupili. Trzeba się zapisywać i rezerwować rośliny na kilka miesięcy do przodu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Cześć wszystkim,

Wzdłuż podjazdu do domu będzie oświetlenie, lampka co 3m, między lampkami chciałbym coś posadzić, myślałem o niedźwiedzim futrze co 1m. Czy to będzie ok? Jak je sadzić do gruntu czy zakopać w większej doniczce bez dna. Oświetlenie będzie miało 40cm wysokości i nie chcę by rośliny były większe niż lampki.

A może polecicie jakąś inną trawę na takie coś.

Czy teraz można jeszcze je sadzić czy czekać do wiosny.

Zientas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedźwiedzie futro jest niziutkie, zaledwie kilka cm :)

Jest mnóstwo różnych trawek, które będą się dobrze przezentować.

Turzyce są w dużym wyborze i nie są kłopotliwe, a przy tym zimozielone. Można je wiosną ciąć, albo tylko starannie wyczesać.

http://trawy.eu/files/2213/6414/2700/Trawy_zimozielone.pdf

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/360-urocze-turzyce-czesc-i

 

Sadzisz zawsze tak by wyrośnięte kępy lekko na siebie zachodziły źdźbłami. Wtedy masz osłoniętą glebę i mniej kłopotów z chwastami. Trawy bronią im dostępu.

Każda odmiana rozrasta się na określoną średnicę i to jest miara do zastosowania podczas sadzenie.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź,

Nie mam pojęcia jeszcze o trawach dla tego proszę o pomoc.

Wiesz czego oczekuję, nie chcę aby się za mocno rozrastły mają stanowić kępki co 1m o średnicy 50-70cm i wysokości do 50cm.

Dobrze jak by były zimozielone, ale mogą być też barwne piuropusze.

Mogę liczyć na podpowiedź.

Czy teraz jest czas na sadzenie czy czekać do wiosny.

Zientas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Kostrzewa jest zimozielona. Wyczesujesz z suchych źdiebeł na wiosnę. Ale możesz też przyciąć – również wiosną – zanim pojawią się kiełki młodych pędów.

Wszystkie trawy ozdobne albo się wyczesuje, albo scina wczesną wiosną, gdy już mrozy nie grozą, ale trawy jeszcze nie ruszyły z wegetacją. Jeśli zrobisz to za wcześnie, to mlode kiełki pozbawione oslony moga zmarznąć. Jeśli zbyt późno przytniesz, to jest duża szansa, że poucinasz wschodzące pędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostrzewa jest zimozielona. Wyczesujesz z suchych źdiebeł na wiosnę. Ale możesz też przyciąć – również wiosną – zanim pojawią się kiełki młodych pędów.

Wszystkie trawy ozdobne albo się wyczesuje, albo scina wczesną wiosną, gdy już mrozy nie grozą, ale trawy jeszcze nie ruszyły z wegetacją. Jeśli zrobisz to za wcześnie, to mlode kiełki pozbawione oslony moga zmarznąć. Jeśli zbyt późno przytniesz, to jest duża szansa, że poucinasz wschodzące pędy.

 

Ok dziękuje. Bo gdzies czytalem jak ktosbopisywal ze generalnie nie przycinal tych kostrzew, byly w dwoch rzedach, ake ktoregos razu przyszly sarny i obzarly jeden rzad, i pozniej byl duzo ladniejszy od tego nie wyjedzonego a wyczesanego. Dlatego chce wyreczyc sarny i sam przyciac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przyciąć, ale wiosną.

 

Jakbyś jakiemuś ogrodnikowi powiedział, że chcesz ciąc trawy ozdobne przed zimą, to by się uśmiał. One są przepiękne zimą i często sa najpiękniejsza ozdobą ogrodu.

 

Wpisz w googla „Piet Oudolf” i pooglądaj jego projektu ogrody. Znajdziesz tez zimowe zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Ok dziękuje. Bo gdzies czytalem jak ktosbopisywal ze generalnie nie przycinal tych kostrzew, byly w dwoch rzedach, ake ktoregos razu przyszly sarny i obzarly jeden rzad, i pozniej byl duzo ladniejszy od tego nie wyjedzonego a wyczesanego. Dlatego chce wyreczyc sarny i sam przyciac :)

 

Kostrzewy rosną szybko i faktycznie lepiej je przyciąć niż bawić się w wyczesywanie.Termin jw. - wiosna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawy przycinamy na wiosnę koniec i kropka, na zimę wiążemy w ,,snopki'' miskanty, rozplenice...mniejsze przykrywamy stroiszem by lepiej przetrwały zimę i mniej wilgoci dostawało się do kępy. Zresztą wszystko napisała Elfir i Pestka. Trawy do ,,normalnego'' wzrostu i wegetacji potrzebują stanowiska słonecznego - to podstawa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawy przycinamy na wiosnę koniec i kropka, na zimę wiążemy w ,,snopki'' miskanty, rozplenice...mniejsze przykrywamy stroiszem by lepiej przetrwały zimę i mniej wilgoci dostawało się do kępy. Zresztą wszystko napisała Elfir i Pestka. Trawy do ,,normalnego'' wzrostu i wegetacji potrzebują stanowiska słonecznego - to podstawa.

Pozdrawiam

 

Rośliny to nie meble. Nie ma żadnych sztywnych prawideł. Wszystkie zabiegi trzeba dostosować do lokalnych warunków i klimatu w danym roku/miesiącu. Nic nie trzeba, szybciej można. Można przycinać, można nie, można przykrywać, można nie, można wiązać można nie. I nie zawsze trzebadać im słońce, nieraz wręcz nie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chester, pestka napisała nie wszystko. Jedynie zasygnalizowałam bardzo skromne i ogólne podstawy, z myślą o kimś, kto dopiero zaczyna wprowadzać trawy do swojego ogrodu.

Z trawami jak z każdą rośłiną :) trzeba poczytać, co która z nich lubi, a przed czym trzeba ją chronić. Chociaż generalnie są dużo mniej kłopotliwe niż inne rośliny.

Mariusz wie o trawach wszystko, lub prawie wszystko, bo ciągle pojawiają się nowe odmiany i o tych on sam też się uczy. Ale uczy się i sprawdza wiedzę na własnej skórze. Jeśli on coś tu pisze, to moje skromne uwagi trzeba odłożyć do lamusa i skorzystać z rady znawcy. Zachęcam więc do wizyty w poradniku o trawach na stronie Mariusza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAriusz, na fecebooku dyskutowaliśmy o miłakach, że moje takie wysokie. Tu, wyżej w poście 1532, są zdjęcia, na których są moje miłki. Zerknij proszę. Ale jeśli będziesz mieć coś do powiedzenia, to napisz na fc :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...