Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odpowiem, chociaż ja tylko amatorka-ogrodniczka na własny użytek.

1-sze zdjęcie od tyłu to Miscanthus sinensis "Giganteus’, bliżej Miscanthus sinensis "Giraffe" (to w paseczki). Po lewej od nich prawdopodobnie Miscanthus sinensis "Morning Light". Pozostałe wysokie to też kwitnące miskanty. Te mniejsze z przodu to mogą być któreś Pennisetum.

2-gie zdjęcie na pierwszym planie pokazuje kwitnące Pennisetum.

Ale ja tylko „gdybam” – najlepiej pytać fachowców. Zajrzyj Addas do pana Tadeusza Smala na stronie trawki.pl albo p. Mariusza Surowińskiego w ogrodytraw.eu.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawy te są w różnym wieku . Rabata ta powstawała w ciągu dziesięciu lat . Ale wcale nie trzeba czekać tak długo by cieszyć się ich pięknem . Miskanty bardzo szybko rosną i jeśli są posadzone w odpowiednich warunkach to po trzech latach kępy są już dosyć duże .

 

http://img856.imageshack.us/img856/3509/32265490.jpg

 

1. ''Giganteus''

2. ''Gracilimus''

3. ''Zebrinus''

4-5. ''Adagio''

6. Młoda sadzonka ''Krater''

7. ''Morning Light''

8. Rozplenica ''Hameln''

 

Biała z trzeciego zdjęcia to ''Variegata''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salomka, trawy ozdobne to sama przyjemność. Same „trzymają się w ryzach”. :)

Większość rośnie kępowo, więc nie rozłażą się po ogrodzie. Są dekoracyjne także zimą. Nie chorują, są mało wymagające. Tak jak byliny co jakiś czas się je dzieli. Wiosną, zanim zaczną wypuszczać nowe pędy, trzeba wyciąć zeschnięte zeszłoroczne pędy. Zajrzyj do starszych postów, znajdziesz adresy na strony fachowców i dobrych sklepów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jeszcze jaką przestrzeń zajmują.

 

Rabata ma około 9m długości i 2.5m szerokości .

 

Widok z drugiej strony ( czerwiec )

 

http://img805.imageshack.us/img805/4361/16100085.jpg

 

na pierwszym planie miskant cukrowy ( lipiec )

 

http://img265.imageshack.us/img265/4933/79793335.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mail z forum złapał mnie w pociągu, ale Twoje zdjęcia Andrzeju obejrzałam jeszcze na iPhonie. Resztę – przeleciałam cały wątek Twojego ogrodu – dopiero teraz w domu. Na 500 metrach masz ogród przemyślany i zadbany. CUDO. Zazdrość mnie ciut piknęła, ale :) pozytywnie, bo skoro Tobie udało się stworzyć taki RAJ, czemu mnie ma się nie udać. Popieram „męskie” podejście do ogrodu. Daje efekty.

Mam 2 pytania: 1. ten 8 letni i już 4 metrowy klon 'Atropurpureum' kiedy go sadziłeś, ile miał wysokości; 2. jasno kremowa azalia – „jak ma na imię” :)

I jeszcze DUŻA PROŚBA – wrzuć tutaj na forum zdjęcia nie tylko trawiastej części. Ciężko je tak „wydłubywać” z całego wątku, a zobaczyć naprawdę warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Amadyn piękne te trawy :-) Zastanawia mnie tylko jak ten ogród wygląda wiosną bo wszędzie gdzie czytam to piszą, że trawy zaczynają kwitnąć dopiero w maju/czerwcu. Czy rośnie tam coś jeszcze innego żeby wypełnić pustkę przed wzrostem traw ? Mam ochotę założyć kawałek ogródka z trawami ale myślę czym można je uzupełnić aby stale się coś działo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Niureczka, nie do mnie piszesz, ale Ci coś podpowiem.

Mam górkę usypaną nad oczyszczalnią. Rosną tam różniste trawy ozdobne. Z tyłu miskanty, a z przodu pomiędzy liliowcami niższe trawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Wybieraj spośród traw ozdobnych i posadź odpowiednio gęsto. A jak chcesz, żeby same zaszalały to posadź takie, które wypuszczają rozłogi, np. Miskant cukrowy. W moim ogrodzie rośnie 3 sezon i ma około 2 m wysokości.

Poczytaj wcześniejsze posty miłośników traw :) - dużo się dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jednak nie polecam miskanta cukrowego właśnie ze względu na jego rozłogi, bo trudno go opanować, kontrolować . Miskant chiński tez silnie się rozrasta, tworzy mocne, duże kępy. Jak posadzisz je co 50-60 cm to masz zwarty łan. W słońcu, na przeciętnej ziemi, miskanty szybko się rozrastają.

Piękna i wysoka jest trzęślica trzcinowata, ale same kepy to ok 40-50 cm, dopiero z kwiatem to ok 130-150 cm. Tez łatwo rośnie, tworzy ładne kępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...