Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

Jeśli chodzi o skomponowanie to staram się przecinać środek działki rabatami, aby tworzyć kąciki, jakieś przejścia między roślinami.

To też wynika z mojego podejścia do minimalizowania pow. trawnika, jako najbardziej pracochłonnej częsci ogrodu.

 

A co doboru roślin to chyba mam za bardzo hardcorowe podejście - zawsze się boję, że na nie-do-końca-idealnym stanowisku właściciel nie będzie potrafił utrzymać we właściwej kondycji rośliny.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czasem mi się wydaje, że bardziej dbam o kieszenie klienta niż sam inwestor, kombinując z nasadzeniami, byle tylko nie trzeba było zużywać dużej ilości wody latem czy nawozić żyznej ziemi.

Problemem zawsze są dla mnie cieniste miejsca w suchym ogrodzie na piaskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się porobiło :) Mój tekst o trawach krajowych przestanie leżeć :)

 

To ja go wkleję w takiej postaci jak jest obecnie. Co zmienię jeszcze tego nie wiem. Powiedzmy, że będzie to wersja robocza do dyskusji.

 

Tylko w nocy bo muszę jeszcze zobaczyć, czy nie ma tam jakiś byków. Sam krytykuję "głupoty" więc musze się ich wystrzegać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem zawsze są dla mnie cieniste miejsca w suchym ogrodzie na piaskach.

 

A to jest problem. Z mojej "bajki" możesz próbowac kostrzew ale tam gdzie trochę światła dociera. Naweet tych niebieskawych - będa bardziej zielono-szare. Z zielonych przede wszystkim F.ovina, F. amethystina i F. tenuifolia. Te są dostepne. Zwróć uwage na tą ostatnią - taka malownicza, przewieszająca się - troche w stylu turzyc nowozelandzkich. Luzula pilosa. Odmiana 'Igel' śliczna, mały jeżyk. Wspomniana Molinia arundinacea ale ona jest już większa.

Wszystkie z lasów, może nie z najpodlejszych borów suchych bo tam tylko chrobotek renioferowy na dnie...

To tak na szybko. Pomyślę i dopiszę pewnie coś jeszcze.

 

TRZCINNIKI, zwłaszcza trzcinnik leśny ale i C. acutiflora da sobie radę.

Edytowane przez M_Surowinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym cienistym miejsce to bardziej chodzi mi tak ogólnie, nie tylko trawy.

Mamy wysoki, piętrowy dom ze ślepą ścianą - 3 m od granicy północnej, który jesienią i zimą rzuca długi cień na działkę obok, na której inwestor postawił dom 4 m od granicy, dużymi oknami na tę południową (dla siebie) granicę.

I teraz jakoś sensownie trzeba zrobić widok za oknem na jałowej, piaszczystej glebie. Na 4 metrach i ciągłym cieniu przez pół roku.

Nie znoszę takich miejsc do projektowania.

 

http://desmond.imageshack.us/Himg10/scaled.php?server=10&filename=projekth.jpg&res=medium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą, pogratulować wyobraźni człowiekowi, który sobie robi "widok" na płot w odległości 4 m od okna.

 

70% budujących?

Nie każdy ma działkę o dużej szerokości. Poza tym wysoki dom mógł być dobudowany później. To teoretyczna sytuacja, ale mi się zdarzyła.

 

Elfir, a co sądzisz o hostach. Jakby im trochę użyźnić ?

 

Jakby użyźnić, a przede wszystkim nawodnić, toby nie było żadnych problemów - cisy, graby, choiny, jako osłona. Ale nie każdy ma kasę na instalację automatycznego nawaniania a w bieganie z konewką kilka razy dziennie ja nie wierzę :)

Cała idea ogrodu ekologicznego polega na tym, by dostosować się do warunków zastanych na działce a nie je zmieniać.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek, ma dość mizerną wyobraźnie przestrzenną. Rzadko kto, zanim spotka się osobiście z przestrzenią, potrafi ocenić odległości. Architekt wie, ale bywa, że idzie na łatwiznę i potem taki biedak musi się męczyć np. z 4m paskiem cienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież to system nawadniający.

Jak napisałam - chodzi o skrajny przypadek - maksymalnie tani ogród w założeniu, bez nawożenia ziemi i zakładania systemu.

 

Zamiast domu może to być na przykład las sosnowy. Miałam taką sytuację na byłym żwirowisku - okna na las...tylko, że od południa

 

Tu było o tyle lepiej, że nie musiałam robić nic wysokiego, coby zasłaniało widok. Ale cień był prawie cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, system, ale można taki przewód kroplujący położyć jako jedną linię (100 mb = ok 110 zł). Są tanie zegary sterujące. Można to rozwiązać. A weź pod uwagę, że i tak przez co najmniej pierwszy sezon trzeba będzie podlewać, bo jak się inaczej ukorzeni i zaadaptuje?

Ale oczywiście „klient nasz pan”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że w Polsce ludzie za sobą nie przepadają, a od sąsiadów najchętniej oddzielili by się wysokim murem. Robią "tujkowe" żywopłoty tylko dlatego, że wychodzą taniej niż mur :)

Oczywiście takie miejsca da się rozwiązać - chociażby stawiając bezwzględny warunek podlewania, ale nie da się ukryć, ze rośliny sucholubne przede wszystkim są też światłolubne i takie miejsce, jak opisane w przykładzie zawsze mnie irytuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70% budujących?

Nie każdy ma działkę o dużej szerokości. Poza tym wysoki dom mógł być dobudowany później.

 

 

na dom dobudowany później to się nie poradzi, ale rzadko kiedy działka jest wąska z każdej strony i można szukać projektu, ktory otwiera się na tę "najszerszą". z ciągle zacienianego okna wychodzącego teoretycznie na płd nie będzie więcej światła/ciepła niż z okna skierowanego na północ, co nie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...