Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Elfir, Ogrody były dobrym i starannie prowadzonym pismem gdy wydawał je Prószyński. Nie było ani jednego nie fachowca, a większość praktykowała też na własnej skórze, we własnych ogródkach. Prószyński trzymał wszystkie redakcje (chyba było ich 11) żelazną ręką, ale w miękkiej rękawiczce. Dopóki nie nabrał zaufania to co tydzień do zespołu, przychodził i czytał wszystkie artykuły. Bez litości wytykał błędy językowe i żądał wyjaśnień w kwestiach merytorycznych. Pamiętam jak Bimon pierwszy raz stanął mi za plecami i powiedział: „Oglądamy, pokazuj co masz gotowe”. Pytał nawet czemu taki tytuł (on jest świetny z polskiego). Do nas, do Ogrodów przychodził raz w miesiącu 3-4 dni przed drukiem i rzadko coś kategorycznie kazał zmieniać. Doglądał, znał wszystkich swoich pracowników i zawsze był dla nas dostępny. Ludzie lubili u niego pracować i każdy się starał. Atmosfera, wymiana wiedzy - było super i to przekładało się na artykuły. To było 1999–2001.

Potem, kiedy pisma Prószyńskiego sprzedano Agorze, zrobiła się równia pochyła. Wielu wartościowych ludzi i prawdziwych ogrodników odeszło. I teraz prychają jak mowa o Ogrodach i Agorze. Ja też uciekłam, jak wyszło na jaw, że nas (Ogrody) sprzedają. Ze znanych mi osób pracuje tam tylko dwie. Poza tym są oczywiście współpracownicy np. z Warszawskiego ogrodu botanicznego PAN, Arboretum w Rogowie. Mówię o tych, których znam. Ci z całą pewnością błędów nie robią. A reszta... ? no, cóż to jest teraz taka sama redakcja-FABRYKA jak inne i doskonale wiem w jaki sposób tworzy się (właśnie tworzy, a nie pisze) artykuły. Smutne. Tu kawałeczek się skopiuje, tam kawałeczek i wychodzą bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem http://trawyforum.eu/index.php na spis treści przyszłej interaktywnej książki. Ono będzie jakby porządkować to co tworzę wg tego szablonu. W sklepie dodawane artykuły nie mają żadnego logicznego ciągu i nie jest to możliwe. Poza tym część nowszych artykułów jest również w innych serwisach ogrodniczych i nie ma ich jeszcze w formie pdf-ów. Tam będa linki do artykułów i do sklepu i do innych miejsc, gdzie one są oraz wersje robocze nie zamieszczonych artykułów w formie postów.

Bardzo prosze o uwagi osób zainteresowanych tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No :) nikt się nie odezwał ? Zamarliście kochani „Trawiarze” ?

 

Mariuszu, przeczytałam Twój post od razu, ale czas to mój przeciwnik ostatnio. Zajrzałam na forum i zarejestrowałam się od razu. Myślę, że pomysł jest dobry. Teraz czekam na wpisy :)

 

P Y T A N I E – Zoysia japonica ?

Wpadła mi w oko. Ślicznie się zachowuje na kamieniach i nierównym podłożu.

Co o niej wiesz ? Wiem, że jest powszechnie używana na greenach pól golfowych. Musi więc rosnąć wolno. Jak wolno – podobno mniej niż 2 cm tygodniowo ?

 

Zoysia japonica-02.jpg Zoysia japonica-01.jpg

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zoysia - nie pomogę, wiem o niej tylko z książek i netu.

Forum - ma być na razie tylko "spisem treści" porządkującym to co stworzyłem. Eksperckie fora, wąskie, niszowe nie mają chyba racji bytu :( Przyglądam się temu i zastanawiam co zmienić. Jeszcze kilka dni i bnęde dodawał linki. Teksty są w poradniku o trawach ozdobnych (w sklepie) tyle, że chaotycznie ułożone.

Napisałem wersje wstępne 2 kolejnych opracowań - trawy kolumnowe i trawy fontannowe. Dostępne na @. Na @ jest także dostępna szersza wersja traw polskich, traw do założeń publicznych i paskowanych turzyc.

Ukazał się taki drobny tekst http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/56,113408,11109300,Trawy_ozdobne_piekne_zima.html

 

wiosna coraz bliżej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to Cię niechcący zagięłam :) . A Ciebie ta Zoysia nie interesowała?

A może podzielisz się tym co wiesz z zastrzeżeniem, że to nie sprawdzone przez Ciebie, albo podpowiedz gdzie znaleźć informacje. Jestem zwyczajnie ciekawa tej roślinki, nie żebym zaraz ją chciała u siebie mieć. Ładnie wygląda taka „mchowato-poduszeczkowata”. Lubię mchy i próbuję zaprowadzić je moim „lasku”, ale tam jeszcze chyba za dużo słońca - za młody.

 

Myślę, że nie masz racji co do tego, że eksperckie fora nie mają racji bytu. Po pierwsze promują tematy, informują. Po drugie fachowcy się porozumiewają, wymieniają wiedzą. Jedni mniej inni są bardziej otwarci. A przy okazji właściciele ogrodów mogą się troszkę podkształcić, no i znaleźć budzącego zaufanie projektanta-ogrodnika.

 

Przeczytałam i ściągnęłam sobie Twój tekst z e-ogrody. Bardzo fajny, zwarty informacyjny tekst i piękne, prawdziwe zdjęcia.

Pozostałe Twoje teksty z poradnika też mam :)

 

U mnie ciągle mroźno, szczególnie nocą, ale kociska w końcu zaczęły wychodzić, czyli ciepło idzie :)

Nie mogę się doczekać pierwszego śniadania w ogrodzie. Nie wiem co mogło wymarznąć, a co przetrwało. Żadnej roślinki w tym roku nie okryłam. Jak przeżyły ten test, to świetnie. Jeśli nie – to widać złe posadziłam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Zoysia japonica wiem tyle co google :)

Poważnie - tutaj nie ma fajerwerków ale najważniejsze informacje : http://plants.usda.gov/java/charProfile?symbol=ZOJA

Łażąca - jak kiedyś wpadnie mi w ręce to przetestuję ale żeby specjalnie... :) W USA popularne są niekoszone trawniki. Takie badania prowadził np. tamtejszy fachman od traw John Greenlee.Mnie też to się podoba ale brak zainteresowanych :) Raz mi się kiedyś zdrzyło coś takiego zrobić z Carex 'The Beatles'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta baza USDA powinna zainteresowac Elfir i innych projektantów, bo tam są np. informacje o tolerowanym ph gleby. Teoretycznie dotyczy to gatunków amerykańskich ale dużo innych było naturalizowanych i też są ujęte. Np. popularne amerykańskie Panicum virgatum (proso rózgowate) 4,5 do 8 czyli może się "nadać" na wrzosowiska :) Tak samo Miscanthus sinensis (miskant chiński) - 4,6 do 7,5. Edytowane przez M_Surowinski
uszczegółowienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie w linkowanym artykule wygląda pięknie :) niestety mój miskant (z tych wielkich, nie paskowany) jakoś na początku prawdziwej zimy zgubił te swoje pióropusze i teraz "straszy" łysymi dwumetrowymi patykami. mnie to akurat bardzo nie przeszkadza, tylko zastanawiam się, czy miesjce dla niego zbyt wietrzne? raczej nie, osłania go duża czereśnia, obok rosnie krzak róży, który jeszcze nawet nie zgubił liści. ciekawostka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mariuszu, ja sobie potłumaczę to co w tej bazie USDA jest. Zobaczymy co zrozumiem. Mam jeszcze taki pomysł, żeby odpytać Greenkeeperów od pól golfowych. Może coś będą wiedzieli. Dam znać jak się cokolwiek dowiem. Może ta trawka fajnie by zagrała na brzegach trawiastych rabat jeśli trzeba ją ciąć rzadko, albo wcale.

 

Łany niekoszonej trawy :) Pytałam Cię w zeszłym roku o takie zdjęcie z domem obsadzonym trawą.

Hakonechloa.jpg TRAWA-jaki gatunek.jpg Brachypodium sylvaticum w lesie.jpg

Na tym trzecim jest Brachypodium Sylvaticum i to jak radziłeś chcę do mojego „dzikiego lasu”.

 

Ciągle bym chciała posadzić przy domu łan niekoszony, tylko przeraża mnie finansowo ilość tego co bym chciała i powinnam posadzić w ogrodzie, żeby wykonać zamiary. Myślę ;) Ta Carex mogłaby ładnie wyglądać.

 

Nie wiem, czemu przy nowoczesnych bryłach domów tego się nie robi. PASUJE.

Za czasów mojej pracy w Ogrodach było kilka artykułów ze wspaniałymi zdjęciami z ogrodów w Paryżu i innych. Mam całe roczniki – muszę poszukać. :)

 

Tatarak, a moje miskanty – chwalę się :) – ciągle mają wiechy, choć wiatr hula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, ekspansywne możesz dawać rzadziej, co 40 cm. One szybko rosną.

Palczatki od nast roku wdrożę, bo te w ofercie to wielkie kepy - cena powinna spaść do 7 jesienią w p9. Zobaczymy jakie jest tempo wzrostu w doniczkach.

Może tak jak prosa czyli szybko.

Zamiast Carex 'The Beatles możeż próbować Carex alba o jaśniejszych liściach albo Carex aurea o złotawych kuleczkach owocostanów. Albo wyższą 'Ice Dance'

Edytowane przez M_Surowinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS, powoli wpadam w przerażenie. Jak ja na te moje ogrodowe marzenia zarobię, uf ;)

Nic to, na razie wykrystalizowało mi się co chcę zmienić i jak rozplanować resztę przestrzeni. A moja córka z narzeczonym kupują 1,5 ha (!), z czego 1/3 to ma być ogród ! Co tam moje 2000 m (- dom) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie do Pana Mariusza! Od kiedy mozna skladac u Panstwa zamowienia na trawki? I jak duze sa sadzonki? Bo jesli chodzi o realizacje zamowien to napewno zaleza one od pogody?

W tamtym roku w polowie lata zakupilam kilka sztuk u Pana. Chociaz sadzonki byly malutkie (bo tylko 4 zdzbla) to trawka zakwitla dosc obficie co bylo dla mnie zaskoczeniem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie do Pana Mariusza! Od kiedy mozna skladac u Panstwa zamowienia na trawki? I jak duze sa sadzonki? Bo jesli chodzi o realizacje zamowien to napewno zaleza one od pogody?

W tamtym roku w polowie lata zakupilam kilka sztuk u Pana. Chociaz sadzonki byly malutkie (bo tylko 4 zdzbla) to trawka zakwitla dosc obficie co bylo dla mnie zaskoczeniem. Pozdrawiam

 

Zamówienia już przyjmujemy, wielkość sadzonek jest zróżnicowana i zależy od gatunku/odmiany. Wszystko jest do uzgodnienia przez maila lub pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...