Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich,

mam do was pytanie, chodzi mi o system korzeniowy traw. Planuję nasadzenie różnych gatunków traw na jednej rabacie.

W miejscu tym na głębokości około 1 pod powierzchnią gruntu na etapie zagospodarowywania terenu wysypana została warstwa gruzu. Później miejsce to zasypałem ziemią. Początkowo miał być tam tylko trawnik, ale plany się zmieniły i teraz ma być rabata. Wykopywanie gruzu nie wchodzi w grę, chyba że miejscowo pod daną rośliną.

Chcę posadzić tam m.in. miskanty, rozplenice i kilka niskich gatunków traw. Czy korzeniom może to przeszkadzać, czy trawy raczej korzenią się płytko?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Wedlug mnie spokojnie mozesz sadzic trawy. Maja dosc plytki system korzeniowy wiec powinny sobie poradzic. W najgorszym wypadku korzenie zmienia kurs na boczny:). Moj paro letni miskant po wykopaniu mial ok 0,5 m dlugosci korzena wiec twoje przy glebokosci 1m powinny spokojnie dac sobie rade. Najlepiej poradzic sie jeszcze Pana Mariusza bo on jest ekspertem od traw. Ciekawe czy Pan Mariusz byl na Targach Poznanskich? Mnie jak na zlosc rozchorowal sie synek i nie dotarlam:bash: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 1 metr trawom wystarczy, ale faktycznie lepiej po poradę w tej kwestii do Ogrodów Traw.

 

Dutka, w którymś wcześniejszym poście Mariusz Surowiński pisał, że można niektóre trawy sadzić na wrzosowisku, bo ich system korzeniowy sięga głebiej niż wrzosowatych (one mają płytko), więc poradzą sobie mimo kwaśnej gleby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy w przypadku seblo taka warstwa gruzu bylaby czyms pomocnym przy uprawie trawy pampasowej? Cos w rodzaju warstwy drenujacej? Moze wtedy nie bylaby narazona na nadmiar wody zalegajacej a jej korzenie nie ulegalyby przegniciu? Pare razy podchodzilam do tej trawy ale zawsze "trup":( a taka jest piekna!!!!!:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też w pewnym sensie poległam. Mimo, że rośnie na górce (prawie1 m nad terenem), nie kwitnie i słabo rośnie ;)

 

Mnie się też ten pomysł z gruzem jako warstwą drenująca podoba. Poczekajmy aż Mariusz zajrzy na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy w przypadku seblo taka warstwa gruzu bylaby czyms pomocnym przy uprawie trawy pampasowej? Cos w rodzaju warstwy drenujacej? Moze wtedy nie bylaby narazona na nadmiar wody zalegajacej a jej korzenie nie ulegalyby przegniciu? Pare razy podchodzilam do tej trawy ale zawsze "trup":( a taka jest piekna!!!!!:)

 

a mnie przeżyła dwie zimy i trzeciej padła, mimo że była okryta :( ale nie zakwitła ani razu, więc chyba nie dam jej następnej szansy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połowie lutego na forum Poradnika Ogrodniczego rozstrzygnięto konkurs na Projekt kompozycji z trawami ozdobnymi.

Jurorem i fundatorem nagród był Mariusz Surowiński. Najlepiej zostały ocenione kompozycje Petrusa (I miejsce), Sankali (II miejsce) i Lanka (II miejsce).

 

Na stronie Better Homes and Gardens (http://www.bhg.com) znalazłam inspirujące kompozycje pojemnikowe, w których wykorzystano m.in. z trawy. Pewnie nie wszystkie rośliny są w Polsce dostępne, inne nie zniosą naszego klimatu, ale... popatrzcie, bo są fajną inspiracją:

 

Donica-1.jpg

Kompozycja najlepiej rośnie w lekkim słońcu, a główną rolę gra tu purpurowy len nowozelandzki.

A. sitowie (Scirpus cernuus) - 1

B. żurawka (Heuchera 'Amethyst Mist') - 1

C. len nowozelandzki (Phormium tenax) - 1

D. geranium (Pelargonium 'Happy Thought') - 1

E. kalamondin (Citrofortunella microcarpa) - 1

 

Donica-2.jpg

Pozbawiona kwiatów kompozycja oparta o rośliny o ciekawym ulistnieniu najlepiej rośnie w półcieniu.

A. len nowozelandzki (Phormium tenax)*-*1

B. Plectranthus 'Easy Gold'*-*2

C. czosnek (Tulbaghia violacea)*-*2

D. tymianek (Thymus 'Argenteus')*-*1

E. Sansevieria trifasciata*-*1

F. Philodendron 'Prince of Orange'*-*1

 

Donica-3.jpg

Fantastyczne liście, nie potrzebują kwiatowej dekoracji. Ta kompozycja najlepiej rośnie w półcieniu.

A. Coleus (Solenostemon 'Black Dragon') - 3

B. Coleus (Solenostemon 'Jade Wizard') - 3

C. Coleus (Solenostemon 'Dress Me Up') - 3

D. petunia meksykańska (Ruellia brittoniana) - 1

 

Donica-4.jpg

Trawy ozdobne dały tej kompozycji wysokość i strukturę. To sadzenie najlepiej rośnie w półcieniu.

A. purpurowa trawa fontannowa (Pennisetum setaceum 'Rubrum ') - 2

B. Coleus (Solenostemon 'SunVelvet Red ') - 3

C. Plectranthus 'Variegatus' - 2

D. Impatiens 'Dazzler Pink' - 2

E. Lukrecja (Helichrysum petiolare) - 2

 

Donica-7.jpg

Kompozycja o śmiałych kolorach najlepiej rosnie w pełnym słońcu. Rośliny tropikalne i „drzewko” hibiskusa dodają jej atrakcyjności.

A. Hibiscus rosa-sinensis - 1

B. Imperata cylindrica 'Rubra' - 3

C. szałwia (Salvia splendens) - 3

D. niecierpek ( Impatiens 'Celebration Deep Red') - 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompozycje przepiekne!!!!!!!!!! Mnie najbardziej podoba sie ta z trawa purpurowa w roli glownej:) Zdecydowanie wole trawy wieksze rzucajace sie w oczy i wlasnie cos takiego jak ta kompozycja zrobie sobie w tym roku na taras. Czy ktos kombinowal z trawami w donicach? Jakie trawki? Wieksze okazy ktore dobrze znosza warunki doniczkowe? W tamtym roku polaczylam wiszace biale pelargonie z niebieska trawka na parapety. Wyszlo calkiem calkiem...........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dutka, Mariusz Surowiński pewnie teraz zajęty, bo Ogrody Traw już w handlowym ogniu. Na maila jednak odpowie. Pisz do niego po rady, a przy okazji to w końcu najlepszy sklep z trawami :)

 

To czerwone co Ci się podoba to len nowozelandzki. Czerwona jest też Imperata cylindrica 'Red Baron'.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Wedlug mnie spokojnie mozesz sadzic trawy. Maja dosc plytki system korzeniowy wiec powinny sobie poradzic. W najgorszym wypadku korzenie zmienia kurs na boczny:). Moj paro letni miskant po wykopaniu mial ok 0,5 m dlugosci korzena wiec twoje przy glebokosci 1m powinny spokojnie dac sobie rade. Najlepiej poradzic sie jeszcze Pana Mariusza bo on jest ekspertem od traw. Ciekawe czy Pan Mariusz byl na Targach Poznanskich? Mnie jak na zlosc rozchorowal sie synek i nie dotarlam:bash: Pozdrawiam

 

Piękne dzięki za konkretną informację.

 

Poproszę jeszcze Pana Mariusza o wypowiedź, zwłaszcza, że moje zamówienie czeka u niego na biurku do realizacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...