Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...

Poradźcie proszę, jaką trawę można zasadzić w tym miejscu:

 

https://lh5.googleusercontent.com/-Sfnol-4ngnI/T6gEjhLusOI/AAAAAAAAIbY/0j68UpNbVwc/s512/IMGP9526.JPG?gl=PL

 

IMGP9534.JPG?gl=PL

 

Strona zachodnia, gleba gliniasta, myślałam o czymś wysokim, ale niezbyt gęstym, żeby za bardzo nie zasłaniać sobie widoku i nie zasłaniać słońca (to okno doświetla korytarz). W projekcie ogrodu jest tu bambus, ale przeczytałam w tym wątku, że bambusy w nasym klimacie to nie bardzo. Czy może trawa w tym miejscu to zły pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie proszę, jaką trawę można zasadzić w tym miejscu:

Strona zachodnia, gleba gliniasta, myślałam o czymś wysokim, ale niezbyt gęstym, żeby za bardzo nie zasłaniać sobie widoku i nie zasłaniać słońca (to okno doświetla korytarz). W projekcie ogrodu jest tu bambus, ale przeczytałam w tym wątku, że bambusy w nasym klimacie to nie bardzo. Czy może trawa w tym miejscu to zły pomysł?

 

Mazo, czyli slońce tu masz przez mniej więcej 1/3 dnia ?

 

O bambusach wiem, że są takie z rodziny fargesia :) Poczytaj tu http://www.fargesia.pl/bambusy/bambusy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie molinia. Może być nie za wysoka- molinia careulea ( ma kilka odmian), albo wysoka- molinia arundinacea- ale liście ma do ok 45 cm, a reszta to bardzo ażurowe, długaśne pędy z mglista wiechą.

A jak chcesz niżej to sesleria heufleriana- ok 40 cm, zimozielone , krągłe kępy. Tylko sadź je nie za gęsto, co ok 45 cm, wtedy kępy dotkną się docelowo, ale nie zrosną i będzie ładna kępkowa powierzchnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie gdzieś już to było, ale od kilku dni szukam i nie potrafię znaleźć :( :

miskant gigantyczny - wiem, że nie jest ekspansywny (jak cukrowy) ale w szkółkach (dwóch) w moim mieście uważają, że należy zabezpieczyć bo i tak się bardzo rozrasta. Mówią coś o foli zakopanej na metr głębokości ... matko, czy oni nie mają w tym pojęcia, czy mi się wszystko pomieszało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie gdzieś już to było, ale od kilku dni szukam i nie potrafię znaleźć :( :

miskant gigantyczny - wiem, że nie jest ekspansywny (jak cukrowy) ale w szkółkach (dwóch) w moim mieście uważają, że należy zabezpieczyć bo i tak się bardzo rozrasta. Mówią coś o foli zakopanej na metr głębokości ... matko, czy oni nie mają w tym pojęcia, czy mi się wszystko pomieszało ?

 

Mirela, pomykaj biegusiem po informacje i zakupy na stronę do Mariusza Surowińskiego Przypominam post wyżej nr 667 ogrodytraw.eu

 

Giganteusa nie trzeba ograniczać, rośnie kępowo. Tylko miskant cukrowy jest ekspansywny, ale rozłazi się rozłogami do 0,5 m głębokości przynajmniej u mnie. Wystarczy posadzić we wkopanej wielkiej plastikowej donicy z wybitym dnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłam, jak to wygląda - jak się rozrośnie, zasłoni cały ten łącznik...

 

nie. Nie rośnie ani taka duża ( najwyżej 1,7 m) ani jakoś ekspansywnie. Poza tym, masz sekator, to sobie przytniesz częśc pędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mazo - a może nie trawa tylko jakiś miniaturowy klon (dla palmowego trzeba by usypać mają górkę, by woda stojąca w glinie nie zalewała mu korzeni)?

Albo inny gatunek bambusa niż Fragesia? Jest np. Sasa - w Poznańskim OB uschły tej zimy części nadziemne, ale intensywnie puszcza młode pędy, które mają już pół metra wysokości. W OB osiągał jakieś 1-1,5 m

 

Albo wiem! Skrzyp zimowy. Robisz coś w rodzaju płytkiego oczka wodnego-błotka i w tym sadzisz. Można także w jakimś zakopanym plastikowym zbiorniku, tylko trzeba tam nawadnianie doprowadzić.

 

http://www.smgrowers.com/imagedb/Equisetum_hyemale.JPG

http://modfrugal.com/wp-content/uploads/2009/11/Equisetum-hyemale-grow-where-youre-planted-1024x768.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ashka, porozsuwaj trochę ten żwir. Grubo chcesz tego kamienia. Zostaw bliżej 5 niż 10 :)

Co do agrowłókniny na rabacie żwirowej z trawami, to też zostaw sporą dziurę, żeby mogły te trawki ładnie się rozrastać. Agro poza tym nieco wstrzymuje dopływ wody, więc lepiej będzie zostawić miejsce wokół kępek traw bez włókniny.

Miałam spory kawał rabaty z miskantami m.in. pokryte agrowłókniną. Teraz to tylko poszarpaniec, który pracowicie usuwam, bo miskanty poprzebijały się, porozdzierały. Poza tym po 2 sezonach straciło sens – nie ma chwastów. Trawy dały sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...