Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

Elfir, malwa wiadomo dwuletnia, ale u mnie z tych samych kęp malwy kwitną co roku :wiggle:od kilku lat.

Sadzonki kupowałam w cebule.pl za niewielkie pieniądze. W tym roku wiosną dokupiłam i posadziłam. Nie powiem, żeby te nowe wszystkie się postarały, ale wszystkie wytworzyły całkiem przyzwoite kępy, a połowa będzie kwitła.

Jako pierwsza zakwitła malwa, którą kiedyś posadziłam w zacienionym miejscu pod orzechem włoskim i tej wiosny przesadziłam ją. Nie mam ich niestety jak popryskać, bo co chwilę pada i liście mają brzydkie.

 

2014_07-09lipiec-malwy_IMG_8951w.jpg2014_07-09lipiec-malwy_IMG_8957w.jpg

 

Pomyśl też o liliowcach przy tej remizie. Są bezproblemowe do obrzydzenia. Trudno im krzywdę zrobić. U Jeziorskich można kupić co się zamarzy. Zarówno odmiany kolekcjonerskie jak i całkiem pospolite z tzw. parady siewek. Bardzo tanio, co pewnie będzie ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z powodu oczojebnego koloru remizy, nie bedę sadzić niż zółto- i czerwonolistnego.

 

Liliowce biorę pod uwagę, bo sa wiejskie w wyglądzie.

W sumie nie robię wielkich rabat, bo jak pisałam, pielęgnacja tam będzie bardzo, ale to bardzo okazyjna. Mam wrazenie, ze sala obok remizy będzie wykorzystywana na wesela.

Potrzebuję wysokich roślin na tle świerków - jakaś wysoka trawa ozdobna, te malwy i zastanawiam się czy coś jeszcze. Perowskia jest fajna, wysoka, sucholubna, ale chyba zbyt śródziemnomorska na wsi.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A szałwia omszona ? Radzi sobie sama i rośnie kempowo.

 

Z bezproblemowych krzewów liściastych uwielbiam aronię i pęcherznice. Też są pancerne i nie chorują.

Zapomniałam o dereniach :)

 

A... malwy lepiej sadzić przy czymś wysokim jak płot, ściana, a nawet krzew. Wiatr może je wyłamać bez jakieś ochrony tuż obok. Jednego roku musiałam wszystkie swoje opalikować. Tyle miały kwiatów, że przy byle wiaterku gięło je okropnie.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pestka - obawiam się proponowac rośliny, które w pierwszych latach będą wymagać pielęgnacji. Krzewy sa w stanie konkurowac z perzem.

 

Jakby ktokolwiek tam pracował na stałe, to przecież można byłoby zrobić w stylu Oudolfa łąkę z kocimietką, margaretkami, szałwią, drżączką, trzcinnikiem, "Overdam", sesleriami, agastache, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"posadzi się iglaczka, to robić nie trzeba, bo mu liście nie opadają".

dobre!!! do ":rotfl: szczytów" się nadaje ...

a wracając do tematu, to taka rabata oudolfowa miałaby szanse byc w ogródku?

trawnik to nie jest to co jest najpiękniejsze w moim ogrodzie, Magnoliowe :bye: rabaty są cudne ( te solidnie wg projektu wykonane) i do nich dołozyłabym taką rabatę łąkową, juz jakieś trawki mam resztę do ...pytam u Mariusza

gdybyście dziewczyty tak laikowi wyłożyły o czym należy pamietać przy tego rodzaju rabatach?

Ja z grzebalskich jestem, więc nie grozui tej rabacie monotonia i zaniedbanie :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo Oudolf proektuje ogrody, nie tylko zieleń publiczną, więc oczywiście , że mozna sobie taką rabate założyć.

Pierwsza rzecz - rabata musi być duża. Rośliny dają efekt w masie.

Poza tym trzeba je dobrac do gleby.

W necie są gotowe schematy rabat Oudolfa.

Wklejałam je we wątku "przykłady ogrodów" czy jakoś tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muza kilka lat temu wydała książkę, w której jest kilka świetnych projektów rozrysowanych i opisanych – Kingsbury Noel, Projektowanie rabat

Są też projekty Oudolfa. Książka ma nakład wyczerpany, ale służę PDFem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie woda... na moich piasakach przelatuje z szybkoscią swiatła... już z grubsza mam sprawdzone, co urośnie, a co nie - mimo podlewania. Jeżówki rosną ,, ale już trzeci rok upieram sie przy piwoniach i... :sick:

 

(oczywiscie kompost produkuję!)

 

poogarniam sprawy i dam do sprawdzenia wstępny projekt

pozdrawiam:goodnight:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z powodu oczojebnego koloru remizy, nie bedę sadzić niż zółto- i czerwonolistnego.

 

Liliowce biorę pod uwagę, bo sa wiejskie w wyglądzie.

W sumie nie robię wielkich rabat, bo jak pisałam, pielęgnacja tam będzie bardzo, ale to bardzo okazyjna. Mam wrazenie, ze sala obok remizy będzie wykorzystywana na wesela.

Potrzebuję wysokich roślin na tle świerków - jakaś wysoka trawa ozdobna, te malwy i zastanawiam się czy coś jeszcze. Perowskia jest fajna, wysoka, sucholubna, ale chyba zbyt śródziemnomorska na wsi.

 

myślałaś o świdośliwach? mam wrażenie że posadzone w grupie na tle ściany ze świerków prezentowałyby się nieźle; no i spełniają warunek bezobsługowości i wiejskości. Może trzmielina pospolita - obwieszone czerwonymi owocami na tle zimozielonej ściany też wyglądałaby ok. Dla wielu zbyt pospolita, ale ja je mam w ogrodzie i jesienią i zimą nie można oderwać wzroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ave, zależy jaką wysokość ma mieć Twoja łąka. Zeby nie zasłaniała czego nie powinna.

Resztę dobierzemy, sporo jest gat do suchego.

 

Dziękuję za wsparcie!

Nie będzie strat estetyczno-8-) wizualnychrabata zasłaniałaby warzywnik, (i widok na ulicę i śmietnikową zabudowę sąsiadów )

pobawię się w planowanie i rysowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałaś o świdośliwach? mam wrażenie że posadzone w grupie na tle ściany ze świerków prezentowałyby się nieźle; no i spełniają warunek bezobsługowości i wiejskości. Może trzmielina pospolita - obwieszone czerwonymi owocami na tle zimozielonej ściany też wyglądałaby ok. Dla wielu zbyt pospolita, ale ja je mam w ogrodzie i jesienią i zimą nie można oderwać wzroku.

 

 

Nie tak wysokie. :)

To ściana północna ogrodu, więc kazde zbyt wysokie drzewo zacieniałoby swierki.

 

W innym miejscu zastanawiam się nad śmiałkiem wymieszanym z łubinem trwałym i drzwonkiem pokrzywolistnym lub jednostronnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę,

mam donicę na obrzeżu tarasu, boki ok 90cm, przód ponad 2 m, tył ok 1m (wycinek koła), zaokrąglona z przodu. Jest niestety dość płytka, częściowo 45 cm, częściowo 20 (zabudowane zaokrąglone schody). Czy jest jakaś trawa, chętnie dość wysoka, która wytrzyma takie warunki i najlepiej jeszcze przezimuje? Chciałabym połączyć ją z lawendą, czy to realne? Słońce jest tam cały czas.

 

Nie jest tak źle jak przedstawia to Eelfir. Problem nie w płytkiej donicy tylko w podlewaniu. Bo duża roślina to spore parowanie...Z dużych śmiało możesz sadzić trzcinnniki, zarówno zielone jak i paskowane. Także spartyne ale ona jest ekspansywna i musi być sama.... Jeśli nie wyczerpałem tematu to proszę o dodatkowe pytania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadło mi zlecenie na zieleń publiczną na wsi, przy remizie strażackiej połączonej z lokalnym centrum kultury.

Gleba sucha, gliniasta, pielęgnacja szczątkowa. Posadzone "tujki" oczywiście padły.

http://images63.fotosik.pl/1155/9cbabfce48f543cfgen.jpg

 

Chce nasadzic liściaste, wiejskie gatunki (lilak, czeremcha, jabłonie ozdobne, jarząby, tawuły, bez czarny) + trawy w połączeniu z jakimiś bylinami. Zastanawiam się nad malwami (wiem, ze dwuletnia, ale daje radę na suchym terenie) + trzcinnik

 

Jak znam zycie iglaków mi nie odpuszczą, więc posadzę kosodrzewiny i szpaler świerków serbskich oddzielających zapaskudzone blaszakami sąsiednie podwórko.

 

Widziałem ostatnio w Bydgoszczy właściwe zestawienia do zieleni przyulicznej czyli trzcinnik 'Overdam' z żółtym krwawnikiem i ostnica trzcinnikowata z żółtym pięciornikiem. Fotki pokażę któregoś dnia ale uważam że wreszcie ktoś zaczyna myśleć i liczyć się z realiami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...