Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

Proso 'Rotstrahlbusch' (w sumie około 1 m). Ale to zbita kępa.

Trzęślice będą ok i dadzą sobie radę. Wpisz najlepiej bez odmiany z adnotacja jaki ma mieć pokrój i wysokość. Nie ma raczej nic w zastępstwie. Bo to trawy specyficzne. Niby duże a przez niską kępę liści bardzo lekkie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak wpiszę bez odmiany to za chwilę bedę miała maila - a którą i link do Twojej strony :D

Ech, puszczę tam nawadnianie, chociaż chciałam ograniczyć trochę koszty realizacji.

 

Szkoda, że u nas Muehlenberia wymarza....

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję.

Przyda mi się taka wysoka trawka do tego głębszego półcienia.

 

 

A teraz szukam rośliny na stosunkowo średnio zyzną glebę, bez podlewania, do podsadzenia "lasku" kolumnowych jałowców.

Najlepiej aby miała liście do ok. 60-80 cm (zbyt wysokie zacienią podstawy jałowców i beda mi łysieć) a dużo powyżej fontannę drobniutkich kwiatów jako kontrast dla sztywnych jałowców. Takie chmurki unoszace się wysoko nad liśćmi. Teoretycznie trzęslica "Windspiel" by pasowała, tyle, że ją pewnie trzeba byłoby podlewać.

 

Fajne sa sporobolus czy miłka ale za niskie.

 

Właśnie taka rabata z jałowcami kolumnowymi w trzęślicach powstaje ogrodzie który projektowałam.

Dorzuciłam w to jeszcze cebulowe na wiosnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam się w tym wątku :yes: Podczytuję porady od jakiegoś czasu, a teraz zwracam się z pytaniem. Jako osoba, która dopiero zaczyna przygodę z trawami, zastanawiam się, czy to normalne, że miskant dostał takich żółtych liści??

 

Zdjęcie z wczoraj:

 

http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/d8/3a/c1/d83ac1ee82223eb105df520cb4d05d03.jpg

 

Tu zdjęcie z początku września, gdy cała rabata została posadzona:

 

http://4.bp.blogspot.com/-Q90rikhKtq4/VAv6IkQ_DYI/AAAAAAAAAt4/2ym0eKHQCbU/s1600/IMG_1696.JPG

 

http://1.bp.blogspot.com/-ygdKZoWVR8Q/VAv6I1BLRlI/AAAAAAAAAt8/HJluWojc_rI/s1600/IMG_1689.jpg

 

Posadzone gatunki traw ozdobnych (patrząc od najwyższych przy ogrodzeniu):

1. Miskant Chiński 'Rotsilber'

2. Nie wiem - muszę sprawdzić (takie jasne biało-zielone)...

3. Imperata Cylindrica 'Red Baron'

4. Rozplenica

5. Avena Wieczniezielona

6. Po lewej stronie: Mozga Trzcinowata 'Variegata'

7. Gaura Lindheimera 'Rosy Jane' - to te różowe kwiatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basiu, u mnie też tak wygląda. Szczególnie miskant cukrowy :)

Zakwitły i teraz dla nich to już jesień, więc liście zmieniają kolor.

 

Dziś około 13:00 mój potwornie w tym roku zaniedbany ogród. Złapałam trochę słońca.

 

2014_09-26wrzesien-ogrod_IMG_0006w.jpg

2014_09-26wrzesien-ogrod_IMG_9977w.jpg

2014_09-26wrzesien-ogrod_IMG_9979w.jpg

2014_09-26wrzesien-ogrod_IMG_9990w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, Pestko, dziękuję za Wasze odpowiedzi. Byłam też dzisiaj w szkółce, w której kupowałam miskanty. Tam również zawitała jesień i miskanty są żółte, więc te moje to chyba podobnie :cool:

 

Pestko, nie wiedziałam, że trawy ozdobne tak się wybarwiają na jesień - pięknie u Ciebie wyglądają!

 

Mariusz, wiem, że jest gęsto, już dziewczyny mówiły mi to w innych wątkach, ale to pierwsze nasze rośliny i tak wyszło. Mąż chciał efekt na już ;) Pewnie za rok, dwa będę zmieniać całą tą rabatę. Imperata mniejsza niż rozplenica - hmmm... właśnie mi się przypomniało, że Elfir mi to już kiedyś mówiła i w zasadzie to ja je źle posiadziłam... :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawy to piękna ozdoba ogrodu i latem, i jesienią i zimą. Sama się przekonasz jak troszkę podrosną, kępy zgrubieją.

:)

 

U mnie też za gęsto, ale nie miałam w tym roku czasu dla ogrodu i zbyt mało darni usunęliśmy. Trzeba było zmieścić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, cieszę się, ze są tu osoby które ogarniają temat traw. Jest ich dużo, różnie rosną i nawet w szkółkach nie wszyscy je rozumieją, Czy mogłabym prosić więc o pomoc w doborze ?

Mam koło tarasu pas szer. 140 cm a długości prawie 5 m. Wzdłuż tarasu chciałam posadzić trawy i obok nich, tez wzdłuż ( pomiędzy trawnikiem a trawą ) lawendę. Jaką trawę obok lawendy najlepiej posadzić i w jakich odstępach ? Nie chcę zbyt wysokiej, zeby nie zasłoniła całkowicie lawendy a jednocześnie chcę aby było lekko, zwiewnie i szumiąco.

 

załączam mój wolny pas na zieleń. Przepraszam za źle ułożone zdjęcie ale moj komputer tak właśnie czyta zdjęcie z mojego telef.:-(

Tras[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiu, pocieszanie nie zawsze jest wskazane. Lepiej błędy poprawić szybciej niż czekać.

Imperatę, bardzo proszę, nawet co 5 cm. Ale stłoczone piórkówki (zakładając że w typie Hameln), posadzone gęściej niż co 60 cm, jak wlezą jedna na druga to wyglądać dobrze nie będą. A tam wygląda mi na 40 cm.

Owies potrzebuje mieć sucho. Nie z tymi trawami co na rabacie. On w czerwcu załapie rdzę i będzie straszył. A jest pierwszy. Nie mówiąc o tym ze jest za blisko piórkówek i go przyduszą. A urok tych traw to głównie idealny jeżowaty pokrój ( i kolor). O imperacie pisałem. Czy mozga jest w ograniczniku? Inzczej zarośnie wszystko...

Niestety rabata jest schrzaniona i nie ma co tego ukrywać.

Nie ma brzydkich roślin, są tylko złe kompozycje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Mariuszu.

Rozsadzanie traw, które już się ukorzeniły to ciężka praca i uszkadzanie systemów korzeniowych. Trawa musi to odchorować, więc znowu czeka się kolejny sezon, aż zacznie pięknie wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pestko to mnie zmartwiłaś - jesienią ubiegłego roku kupiłam 2 rozplenice. Gdy w końcu wylazły, okazały się odmianami niskimi. Jedna nie taka mała, ale bardzo rozłożysta rozpycha się na małej rabatce pod domem i absolutnie muszę ja stąd zabrać, druga posadzona pod jałowcami wyszła jak swoja własna miniaturka ii gdyby nie 2 kłosy to nie wiedziałabym, że to ona.

Jak i kiedy przesadzić tę rozłożystą by w miarę bezboleśnie to zniosła:jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiek, rozplenice lubią zyzną ziemie i podlewanie.

w tym roku rozsadzałam swoje rozplenice (chyba ? hameln?) na zwykłej rabacie dały sobie po kłosku.... takie cherlawe, dwie pozostałe z tego samego "miotu"8) dałam do donic, tarasowych, (bo na razie nie miałam pomysłu co tam wsadzić) - teraz wygladaja - te w donicach... zjawiskowo - dostały tam ziemię z jakimis kuleczkami;) i zwykle są podlewane wiecej niz gruntowe na dalszej rabacie..

Trawy chyba muszą sobie miejsce "zasiedzieć"

 

PS tak mi sie przypomniało, ze jedna z nich też jest z tych mniejszych przesadzana w srodku sezonu (podlewałam!!!!!!) i teraz wyglada pięknie - daj jej kompostu , wody - na wiosnę gdzieś w czerwcu - jak ruszy możesz przesadzać lub podzielić

Edytowane przez ave!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przesadzam i dzielę karpy wiosną, zanim ruszą. W tym roku zrobiłam sobie trochę kłopotu, bo pomyliłam Spartynę z Miskantem i posadziłam razem, żeby uzyskać od razu większą kępę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...