Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawy ozdobne - pomysł na ogród


Zuzza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

piękne!

ostnice są raczej krótkowieczne u nas, prawda Mariuszu?

Choć z drugiej strony sieją się

 

Prawda i nieprawda.

Prawda w tym sensie, że u nas ostnice to ostnica cieniutka (Stipa tenuissima). Istotnie krótkowieczna.

Ja mówię (piszę) o ostnicach indoeuropejskich - joannis, barbata, ucrainica, stenophylla itd.

Ich w nasadzeniach nie ma. Są natomiast od lat w ogrodach botanicznych - Wrocław, Poznań. Patrząc na to co jest we Wrocławiu najlepiej sie czują na skarpach, wzgórkach - tak jak w naturze.

Ale w Poznaniu są na "płaszczyźnie" - tyle, że ja tam dawno nie byłem...może Elfir coś w temacie doda?

Wracając do kółeczka z fotki - w Polsce bezpieczniej byłoby zobić tam lekki nasyp - taki jak często sięzdarza na niewielkich rondach. I sadzić śmiało :)

Podejrzenie Elfir, że to śmiałek jest w przecietnych warunkach najlepszą opcją na takie "masówki". Tyle, że musi to być jedna odmiana a nie śmiałek z siewu. Najlepiej z tych niższych - 'Goldtau' itp. One są ładne nawet w październiku. Tym wyższym szybciej łamią się kwiatostany i jesienią nie prezentują się okazale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

je mam jeszcze stipa capilata- też piszą o niej że krótkowieczna, u mnie wciąż są nowe siewki, a stare po podziale słabo dość się zbierają

 

Od Ciebie można kupić jeszcze jakieś ostnice?

Olbrzymia zimuje w centralnej Polsce, masz jakieś dane na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam głównie Stipa joannis i Stipa capillata. Zobaczymy jak przezimowały w doniczkach bo zima mokra ("minusy" ich nie ruszają). Co do podziału kęp - pełna zgoda. Nie lubią tego.

 

Stipa gigantea też nieźle rośnie.

 

Dla nich (wszystkich) ważne są suche stanowiska zimą a te mamy częściej mokre niż mroźne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ostnica?

Dookoła są różaneczniki, las, co sugeruje duża wilgotność powietrza. Na dodatek to jest Holandia a te kolumnowe drzewa wyglądają mi na cyprysiki błotne.

Czy to, co wygląda jak ości nie jest tylko odblaskiem słońca na liściach?

tu większe zdjęcia:

http://www.fonslinders.nl/project/tuin1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ostnica?

Dookoła są różaneczniki, las, co sugeruje duża wilgotność powietrza. Na dodatek to jest Holandia a te kolumnowe drzewa wyglądają mi na cyprysiki błotne.

Czy to, co wygląda jak ości nie jest tylko odblaskiem słońca na liściach?

tu większe zdjęcia:

http://www.fonslinders.nl/project/tuin1/

 

 

Masz rację. To słońce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Cię dopadałam to pomęczę.

Na zdjęciach w sieci trudno zobaczyć czym się różnią stipa Capilata od stipa joanis. Napiszesz coś o tym?

 

Nie bawiąc się w szczegóły botaniczne...

Stipa joannis (i jej podobne) wyglądają mniej więcej jak nowozelandzkie turzyce a ich kwiatostany wyłażą praktycznie z liści, falując nisko nad liśćmi.

U Stipa capillata jest wyraźna łodyga z której ości się zwieszają czy też rozkładają.

Dla mnie te podobne do S. joannis są dużo bardziej malownicze.

Stipa joannis zakwita też 2 mce wczesniej niż Stipa capillata co uzsadnia sadzenie ich razem (przedłużanie efektu "falowania").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różaneczniki kwitną na przełomie maja i czerwca - czy w tym okresie jakieś proso lub rozplenica może już tworzyć takie kępy (zakładając cieplejszy klimat Holandii)?

 

Bo kolejne zdjęcia, gdzie różaneczniki przekwitły (czyli przynajmniej przełom czerwca/lipca), są z większą trawą, ale nadal niekwitnącą, co chyba wyklucza śmiałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiałek i miłka cudnie zamgławiają, ale w tym roku wszystkie u mnie zległy. Zima wyjątkowo niełaskawie je potraktowała. Czekam, aż zrobi się bardziej zdecydowanie wiosennie, żeby wszystkie trawy ściąć. Wyglądają okropnie :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiałek i miłka cudnie zamgławiają, ale w tym roku wszystkie u mnie zległy. Zima wyjątkowo niełaskawie je potraktowała. Czekam, aż zrobi się bardziej zdecydowanie wiosennie, żeby wszystkie trawy ściąć. Wyglądają okropnie :(

 

ja za to czekam aż będzie dobrze widać czy stipy nie wygniły. Narazie są jeszcze trochę zielone u podstawy. W zeszłym roku dobrze przeżyły zimę, 2 lata temu wszystkie padły, tylko nasiały się masowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...