Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chyba zdajesz sobie sprawę z tego, że za parametry termiczne wełny nie odpowiada substancja z której wełna jest zbudowana tylko zamknięte między włóknami powietrze. Jak to powietrze zastąpisz wodą to parametry się zmienią. To trochę tak, jakby ubrać się w mokre ubranie i wyjść w zimie na ulicę.

 

Ale jak już pisałem wcześniej - decyzję każdy podejmuje indywidualnie. Można wierzyć w zalecenia producenta i literaturę fachową albo oceniać samemu "na żywo".

 

piszemy o parze, nie wodzie... i to parze która nie jest pod dużym ciśnieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 783
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ale co dokładnie się działo z tą wełną ? Nie była to kwestia np nieszczelności w dachu ? Ja rozumiem, że jeżeli ją się namoczy w wodzie, czy poleje wodą to nasiąknie i może to wypłukać/zniszcyć jej strukture, ale para wodna to trochę co innego.

 

Masz prawo ryzykować ! Jesteś inwestorem i jednocześnie wykonawcą poddasza.

Para wodna a woda to praktycznie to samo, tylko inny stan skupienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja o problemie wartym kilka złotych.

Przecież wystarczy jakiś kawałek nieuszkodzonej wełny namoczyć wodą, a następnie wysuszyć. Doświadczenie pokaże prawdę.

Gdybym mokre prace wewnątrz, miał wykonywać w swoim domu z niezabezpieczoną wełną w dachu, to na pewno wcześniej musiałbym sprawdzić, co się z tą wełną stanie.

Ja na szczęście nie miałem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że chcąc zostawić budynek w SSZ i chcąc zabezpieczyć ściany od wpływów atmosferycznych można go ocieplić wełną, zatopić siatkę i zagruntować. I w takim stanie można zostawić na kilka lat i może spokojnie czekać na prace we wnętrzu. Taka kolejność prac jest możliwa ponoć tylko przy zastosowaniu wełny, która "oddycha" i umożliwi odprowadzenie wilgoci ze ścian po wykonaniu tynków i wylewek we wnętrzu. Tylko - tak myślę - że zasadniczo schnięcie tynków i wylewek odbywa się poprzez pozostawione uchylone okna a nie poprzez ściany? Prawda to czy mit budowlany? Można spokojnie ocieplić budynek przed pracami we wnętrzu, czy lepiej nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja o problemie wartym kilka złotych.

Przecież wystarczy jakiś kawałek nieuszkodzonej wełny namoczyć wodą, a następnie wysuszyć. Doświadczenie pokaże prawdę.

Gdybym mokre prace wewnątrz, miał wykonywać w swoim domu z niezabezpieczoną wełną w dachu, to na pewno wcześniej musiałbym sprawdzić, co się z tą wełną stanie.

Ja na szczęście nie miałem problemu.

 

Co Wy z tym namoczeniem, woda to jednak nie para, samo to, że woda wniknie w strukturę na mój gust może wypłukać i zniszczyć strukturę. Pewnie to tez zależy do ciśnienia i czasu. Co innego para, nie ma takiego ciśnienie, nie wypłukuje. IMO tyle ile wejdzie to w końcu wyjdzie.

Test nie tak łatwo przeprowadzić, bo żeby nie trzymać jej kilka tygodni w mokrym pomieszczeniu to może nad czajnik dać :) ale nawet jeżeli to i tak taki test niewiele da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
W zeszłym tygodniu ekipa skończyła tynki cem- wapienne. Wody jest całkiem sporo. Fakt, że pogoda nie sprzyja wysychaniu. Zastanawiam się co dalej? Przerwa, czy lecieć z podłogówką i robić wylewki? Wylewki wypadły by w styczniu więc temperatury raczej na pewno poniżej zera... To jak to jest z wylewkami? Można robić zimą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dużo czytam ale ciężko o konkrety.

Dom z garażem i poddaszem użytkowym, nie podpiwniczony. Pokryty blachodachówką a pod nią membrana, Dom stoi w SSO , do tego zrobiona podsufitka a wcześniej ocieplone jedna warstwą w koło domu, właśnie pod nią. W domu już jest skrzynka bezpiecznikowa gniazdo siłowe i 220v. Woda do domu jest wprowadzona przed zalaniem chudziaka i wypuszczona kanalizacja. Na poddaszu są już ścianki działowe z betonu komórkowego 12cm.

Co teraz po kolei robić? Jeżeli się mylę przestawcie kolejność i uzupełnijcie pytania

1.Wstawienie drzwi zewnętrznych,bramy garażowej,okien,drzwi tarasowych i balkonowych.

2.Instalacja elektryczna.

3. Instalacja wod-kan i co,cwu.

Dalej nie wiem ,będzie ogrzewanie podłogowe w korytarzu , łazience i kuchni i po jej rozłożeniu przy robieniu instalacji co trzeba by od razu zrobić położyć papę/folię , styropian , na to ogrzewanie podłogowe i posadzkę z mixokreta. Kiedy robić ocieplenie poddasza wełną? Tynkowanie?Montaż grzejników? trzeba je podłączyć aby sprawdzić ciśnienie w układzie ale potem jak tynkować,ściągać je? Płyty karton gips na poddaszu? Parapety wewnętrzne i zewnętrzne?

Ocieplenie z zewnątrz zostawię na koniec.

Co jeszcze pozostało z prac co pominąłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po kolei moge cos pomylic ale dopisze ktos inny uzupełni odpowiedz bo pytań dużo:

- wstaw okna i brame garażową (przed wstawieniem zadzwoń do posadzkarza naniesi ci poziom do okien tarasowych i bramy garażowej ja wielu klientom nanosze poziom przed oknami)

- dzrzwi wstaw tymczasowe

- zaprojektuj kuchnie bedziesz wiedział gdzie bedziesz miał wszystko (chodz i tak mozę sie to zmienić:) )

- elektryke

- hydraulik niech zrobi piony kanalizacji na poddasze można też zrobić wodę ale tynkarze musieli by uważać korzyści takie że nię dędzie już kucia w ścianach chodz zawsze gdzies bedzie

- tynki

- hydraulika (podłogowe ogrzewanie itp) przed hydraulikiem posadzkarz może sprawdzić czy dobrze okna tarasowe zamontowali (dobrze oczyść podłoże przed rozłożeniem styropianu)

- posadzki (posadzki należy przykryć folią malarską 14 dni pod folią i bez przeciągów)

- wstawiamy drzwi docelowe

- ocieplenie budynku z zewnątrz (parapety, rynny spustowe)

- ocieplenie poddasza i montarz płyt k/g

- montujemy parapety w środku

- robimy gładzie jeżeli mamy inne tynki nie wymagające gładzi to zaprawki itp

- malujemy, zakładamy płytki

- robimy podłogi, schody,

- robimy kuchnie szafy tego już dużo jest zależy co chcesz

 

 

jak cos pominąłem prosze uzupełnić ( nie pytałeś co na zewnątrz nie zapomni o szambie hehe )

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli teren jest suchy to folia styropian folia i posadzka tam gdzie ogrzewanie podłogowe folia styropian folia z odbiciem ogrzewanie podłogowe i wylewka

 

grzejniki proponuje zamontować po gładziach zamontować mocowania po gładziach ale grzejnik i tak zdejmujesz przed malowaniem albo montujesz przed gładzią zdejmujesz do gładzi i zakładasz po malowaniu chodzi o to zeby obrobić rurki które wychodzą ze sciany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję właśnie taką kolejność:

 

okna i brama garażowa

drzwi tymczasowe

hydraulik, woda

elektryk (chodzi o to, że elektrykowi łatwiej obejść rury , hydraulikowi trochę trudniej obejść kable)

tynki

podłogówka

posadzki

ocieplenie dachu

podłoga stryszku

podwieszenie sufitów na piętrze (i na parterze jak kto podwieszać będzie)

drzwi docelowe (choć to robią i później - po ociepleniu, ale oczywiście przed elewacją)

ocieplenie budynku z zewnątrz

prace wykończeniowe w środku ....

 

spotkałem się z rzadszą koncepcją ocieplenia budynku z zewnątrz po elektryce, ale przed CO i posadzkami.... Wówczas budynek może sobie stać i czekać na lepsze finansowo czasy, bez żadnego zagrożenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kolejnosc prac wykonczeniowych jest nastepujaca:

-wm

-hydraulika

-elektryka

-tynki

-ocieplenie

-podlogowka + wylewki

.... tu przerwa

-parapety

-drzwi wejsciowe

-ocieplenie poddasza

-podwieszane sufity

-gladz szpachlowa, sciany wew

-kotlownia (plytkowanie pierw, nastepnie wstawienie zabawek :)

-na koncu montaz schodow

...

a potem reszta prac wykonczeniowych, kolejnosc juz raczej nie ma znaczenia

 

Jak do tej pory, zadna z ekip nie skarzyla sie na kolejnosc prac.

Aha ja kanalizacje zrobilem podobnie jak Rustin jeszcze przed chudziakiem, z tego co czytam niewszyscy tak robia i potem maja problem np. z odprowadzeniem wody z kotlowni czy garazu.

Edytowane przez m&m0123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To ja mam dylemat, na razie mam zrobioną instalację elektryczną, chcę zrobić tynki i dopiero wylewkę. Hydraulik powiedział mi, że jak chcę rury puścić w warstwie ocieplenia w posadzce to on musi położyć rury na styropianie i nie zaręczy, że tynkarze tego po prostu nie zniszczą. A podprowadzenia pod montaż biały wykuje w tynku. Co Wy na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...