Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

zimą przy sprzyjających temperaturach (powiedzmy 5-10*C) wstaw okna (najtaniej, bo producenci mają przestoje i mają wtedy duże rabaty).

Zaraz po oknach, a najlepiej tego samego dnia, wstaw alarm, żeby okna nie dostały nóg.

 

Do środka kup jakąś tanią koze do palenia, i całą zimę możesz robić instalacje.

 

Na prawdę przyjemniej się robi na budowie, kiedy jest +5 w środku i nie wieje wiatr, niż jak po chałupie hula wiatr i są przeciągi.

 

Poza tym bez okien, to w nocy ktoś może przyjść i pozrywać ci np. kable ze ścian lub ukraść cenne elementy instalacji hydraulicznej (wszelkie elementy z miedzi, tudzież rozdzielacze) Dlatego polecam najpierw okna i alarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 783
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

-Okna,

-wentylacja mechaniczna, (jeśli jest planowana, a powinna być już w nowym budownictwie)

-tynki, (zawsze przed posadzkami - tynki to brudna robota)

-posadzki (tynkarze powinni zabezpieczyć folią i taśmą całe okno - kurz wystarczy później zmyć mokrą szmatą)

 

A gdzie instalacje CO/CWU/kable itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Okna,

-wentylacja mechaniczna, (jeśli jest planowana, a powinna być już w nowym budownictwie)

-tynki, (zawsze przed posadzkami - tynki to brudna robota)

-posadzki (tynkarze powinni zabezpieczyć folią i taśmą całe okno - kurz wystarczy później zmyć mokrą szmatą)

1. okna

2. inst elektryczne

3. tynki

4. wentylacja, hydraulika, ogrzewanie

5. posadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

 

Buduje dom z projektu indywidualnego (podobny do opałek 2N 2G oraz Kamea 2G ). Narazie jestem na etapie:

- Stan surowy otwarty - dach odeskowany pokryty papą.

Na tym etapie zakończyliśmy pracę na ten rok, dlatego zwracam się z pytaniem od czego zacząć na wiosnę i jaka powinna być kolejność prac? Dodam, że dachówka będzie kładziona zaraz na wiosnę (okolice marca).

Wg mnie powinienem skupić się na oknach, drzwiach zew. i bramie garażowej a następnie na ociepleniu.

Z góry dziękuję za cenne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Buduje dom z projektu indywidualnego (podobny do opałek 2N 2G oraz Kamea 2G ). Narazie jestem na etapie:

- Stan surowy otwarty - dach odeskowany pokryty papą.

Na tym etapie zakończyliśmy pracę na ten rok, dlatego zwracam się z pytaniem od czego zacząć na wiosnę i jaka powinna być kolejność prac? Dodam, że dachówka będzie kładziona zaraz na wiosnę (okolice marca).

Wg mnie powinienem skupić się na oknach, drzwiach zew. i bramie garażowej a następnie na ociepleniu.

Z góry dziękuję za cenne uwagi.

 

dach

okna

otynkowac sciane garazowa na ktorej bedzie brama

brama

alarm

instalacje elektryczna, co wod kan, ew odkurzacz centralny

posadzki

tynki

i dopiero wtedy ocieplenie

 

posadzki z tynkami mozna zamienic, ja robilem w tej kolejnosci bo dlugo na tynkarza musialem czekac i jestm zadowolony. na gotowo obrobil mi wszystkie parapety, skrzynki z rozdzielaczami. tylko jak zrobisz posadzki przed tynkami to dylatacje przy scianie musisz zrobic ze styro 2cm, bo jak dasz ta zwykla pianke co normalnie sie daje to tynki dojdzie do posadzki a tak nie moze byc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okablowanie alarmowe warto poprowadzić przed tynkami. Jeżeli inwestor nie ma wiedzy co chciałby mieć, wówczas wystarczy zaproszenie dobrego instalatora (ale nie takiego z firm oferujących ochronę + alarm gratis). Określi pewną minimalną ilość czujników. Ja nieco rozbudowałem instalację. Poza typowymi czujnikami ruchu, czujnikami dymu i gazu mam instalację sterowania rolet która umożliwi ich zdalne otwieranie za pomocą komunikatów SMS, kontaktrony przy oknach na parterze informujące o ich ewentualnym otwarciu przy wychodzeniu z domu i zazbrojeniu alarmu, mam też sterowanie światłem zewnętrznym i garażowym umożliwiające jego załączenie w zdefiniowanych sytuacjach (np. włącza się alarm w domu i zapalają się wszystkie lampy zewnętrzne, otwieram bramę garażową, zapala się światło w garażu itp itd...) rozbudowa alarmu + sieci inteligentnego domu jest ograniczona fantazją i finansami inwestora... choć warto pamiętać o tym, że w gąszczu elektroniki domownicy mogą się pogubić ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
  • 1 month później...

Czy ktoś może wie o ile dłużej schną tynki i posadzki jeżeli się ich zrobi po ociepleniu budynku z zewnątrz? Chciałam zrobić ocieplenie budynku jeszcze w tym roku, ale wykonawca ma wolny termin tylko na początku września, potem do końca roku już zajęty jest, i próbuję mniej więcej oszacować czas kiedy wypadną mi kolejne prace.

Teraz stawiają się ścianki działowe, przełom sierpnia i września mają przyjechać okna. W między czasie po ściankach będzie elektryk i kanaliza z wodą, na pierwszy rzut pójdą wyprowadzenia na zewnątrz budynku. I też się muszę spieszyć z wentylacją, żeby zrobić czerpnię i wyrzutnię przed styropianem z zewnątrz...

Tynki, później podłogówka i wylewki wypadną mi jakoś na jesieni, dom będzie ocieplony, więc schło będzie pewnie strasznie długo. Czy wstawienie osuszacza będzie dobrym pomysłem, czy to powinno sobie schnąć powoli swoim tempem? Po jakim czasie można na posadzkach płytki kłaść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Startuje z ukonczeniem domku. Kierownik budowy chwilowo niedostępny a ja chciałbym potwierdzic na forum odpowiednią koleność prac. PRosze ponumerować w jakiej kolejności wy byście wykonali pozostałe prace do stanu deweloperskiego. Kolejność poniżej do przestawienia wedle uznania:

Stan surowy otwarty (dach jest z obróbką blacharską ale bez rynien). Do zrobienia:

Ins.. eletryczna

Inst. CO - podłogówka

Inst. gazowa

Inst. wod/kan

Tynki wnęk okiennych

Okna

Brama garażowa i drzwi zewn.

Tynki wewnatrz

Ocieplenie i ewelacja zewn.

Wylewki

Wentylacja mechaniczna (A - sama instalacja, B -montaż reku i uruchomienie)

Rynny

Przyłącza mediów (studnie i skrzynka elektryczna przy ogrodzeniu) ale brak doprowadzenia do domu.

Kotłownia (kocioł gazowy z zasobnikiem)

PArapety

Balkon (balustrada)

Drzwi wewn (ościeżnice)

Jeśli coś pominąłem to prosze dopisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
dach

okna

otynkowac sciane garazowa na ktorej bedzie brama

brama

alarm

instalacje elektryczna, co wod kan, ew odkurzacz centralny

posadzki

tynki

i dopiero wtedy ocieplenie

 

posadzki z tynkami mozna zamienic, ja robilem w tej kolejnosci bo dlugo na tynkarza musialem czekac i jestm zadowolony. na gotowo obrobil mi wszystkie parapety, skrzynki z rozdzielaczami. tylko jak zrobisz posadzki przed tynkami to dylatacje przy scianie musisz zrobic ze styro 2cm, bo jak dasz ta zwykla pianke co normalnie sie daje to tynki dojdzie do posadzki a tak nie moze byc

Witam, stan obecny to SSO bez dachu. Zamiarem było ukończenie budowy w tym roku, ale opóźnienie na starcie, brak gazu oraz ułożenie się budynku przez zimę (przezimowanie)powodują, że zmieniam plan i bardzo proszę o rady/opinie nt. zmian i ew. wypełnienia luki jesiennej. Dach będzie robiony na początku września, więc cały sierpień dziura, ale po kolei:

 

sierpień -? jakie prace można wykonać, ew. na działce? Prace ziemne: szambo, zbiornik wody deszczowej, niwelacja terenu?

początek września -dach + rynny - bez podbitki

koniec wrzesień: hydraulika i odkurzacz centralny

październik: instalacja elektryczna

październik: okna i drzwi zewnętrzne, brama garażowa-ale co z tynkiem, tynkować tylko otwór?

listopad -instalacja CO + podłogówka

marzec - wylewki -czy wygrzewanie wylewek dla podłogówki musi odbyć od razu, czy może być trochę później (mogę mieć problem z gazem)

kwiecień -tynki

maj - ocieplenie zewnętrzne + podbitka + elewacja

 

Gdzie umieścić w planie sufit lekki poddasza?

Co o tym sądzisz/sądzicie? To tylko plan, bo spece nie zawsze elastycznie dostosują się do zmiany planów :(

Edytowane przez Adaxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, stan obecny to SSO bez dachu. Zamiarem było ukończenie budowy w tym roku, ale opóźnienie na starcie, brak gazu oraz ułożenie się budynku przez zimę (przezimowanie)powodują, że zmieniam plan i bardzo proszę o rady/opinie nt. zmian i ew. wypełnienia luki jesiennej. Dach będzie robiony na początku września, więc cały sierpień dziura, ale po kolei:

 

sierpień -? jakie prace można wykonać, ew. na działce? Prace ziemne: szambo, zbiornik wody deszczowej, niwelacja terenu?

początek września -dach + rynny - bez podbitki

koniec wrzesień: hydraulika i odkurzacz centralny

październik: instalacja elektryczna

październik: okna i drzwi zewnętrzne, brama garażowa-ale co z tynkiem, tynkować tylko otwór?

listopad -instalacja CO + podłogówka

marzec - wylewki -czy wygrzewanie wylewek dla podłogówki musi odbyć od razu, czy może być trochę później (mogę mieć problem z gazem)

kwiecień -tynki

maj - ocieplenie zewnętrzne + podbitka + elewacja

 

Gdzie umieścić w planie sufit lekki poddasza?

Co o tym sądzisz/sądzicie? To tylko plan, bo spece nie zawsze elastycznie dostosują się do zmiany planów :(

 

Na sierpien tak jak pisales, najpierw odkurzacz a pozniej hydraulika, latwiec ominac rury odkurzacza wodnymi niz odwrotnie, jezsli nie masz jakis tymczasowycj okien to zacznij od okien bo jak rozlozysz instalacje to dostana nog ktorejs nocy. U mnie przed brama tynkarz wpadl na dwie godziny i wytynkowal sciane na ktorej jest brama, reszte garazu tynkowal pozniej, razem z reszta.

Wygrzanie wylewki obojetne kiedy, wazne zeby przed polozeniem plytek. A sufit lekki na koniec, ja zrobilem sufit, i raz pomalowalem wszystko, pozniej weszli do kafelek do lazienek, poznien parkiet i na koniec drugi raz malowalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...