Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 783
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Elfir, jacek.zoo -dzięki za pomoc! :)

jacek.zoo - zaskoczony jestem, że proponujesz odkurzacz przed hydrauliką, miałem inne ustalenia. Chyba zlecę to tej samej firmie, żeby pogodzić mijanki optymalnie, bez większych zakrętów - czy tak będzie najkorzystniej? Okna założę po dachu, przed instalacjami, ale trzeba chyba porządnie zabezpieczyć, bo kucie ścian przez instalatora i hydraulika to niezły kurz!

Jest jeszcze opcja, żeby i ocieplić na zimę dom z zewnątrz (20 cm styropianu) -czy to może mieć wpływ na gorsze suszenie wnętrza po wylewka i tynkach wiosną? Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, jacek.zoo -dzięki za pomoc! :)

jacek.zoo - zaskoczony jestem, że proponujesz odkurzacz przed hydrauliką, miałem inne ustalenia. Chyba zlecę to tej samej firmie, żeby pogodzić mijanki optymalnie, bez większych zakrętów - czy tak będzie najkorzystniej? Okna założę po dachu, przed instalacjami, ale trzeba chyba porządnie zabezpieczyć, bo kucie ścian przez instalatora i hydraulika to niezły kurz!

Jest jeszcze opcja, żeby i ocieplić na zimę dom z zewnątrz (20 cm styropianu) -czy to może mieć wpływ na gorsze suszenie wnętrza po wylewka i tynkach wiosną? Pozdrowienia!

 

Ja odkurzacz robilem sam, hydraulike wykonawca, powiedzialem ze tam gdzie narysowane linie bedzie odkurzacz, nie miak nic do gadania. Jak uciebie jedni robia to moze to jakos ogarna, ale pakietaj ze lepiej wiecej kolanek na wodzie niz odkurzaczu. Ja robilem najpierw wylewki, pozniej tynki, lozniej ocieplenie, a na koniec sufit podwieszany (parterowka, strop drewnianu) wszystko wyschlo, a po robotsch okna umyte i nie ma sladu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ja robilem najpierw wylewki, pozniej tynki, lozniej ocieplenie, a na koniec sufit podwieszany (parterowka, strop drewnianu) wszystko wyschlo, a po robotsch okna umyte i nie ma sladu
Czyli mam rozumieć że wylewki lepiej wykonać przed tynkami, ew. jaki za tym argument?

Ponieważ mam duży czas oczekiwania na zrobienie dachu, kuszące jest zrobienie wcześniej szamba i zbiornika na deszczówkę i niwelacji trenu - co o tym sadzisz/sądzicie, czy nie zrobi się bajoro na poruszonej ziemi i dachowcy będą tonąć w błocie?

No i jak to jest z odbiorem instalacji elektrycznej -czy przy SSZ, ale bez wylewek, tynków i stropu lekkiego mogę przejść z taryfy budowlanej na normalną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, ze tynki powinno się robić przed wylewkami. Chodzi tu o zachowanie szczelności ściany, która tynk pokryje od sufitu po chudziak.

Z szambem to dobry pomysł, ja zrobiłem zbiornik na deszczówkę rok temu i dopiero teraz po kilkunastu miesiącach ziemia osiadała wokół zbiornika.

Na szczęście nie mam jeszcze ogarniętego ogrodu więc wystarczy uzupełnić braki ziemią.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Odświeżę temat, na przełomie września/pażdziernika będę miał SSO,

 

chcę zrobić tak: połowa października okna, jeden tydzień wod-kan, potem elektryka, żeby na początku listopada zrobić tynki i później odczekać.

 

Tynki rekomendują robić powyżej + 5 stopni, więc tutaj nie będzie problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Dzień dobry. Prosił bym o opinię osób które mają za sobą etap wykończeniowy domu. Nie mam pojęcia w jakiej kolejności umawiać kolejnych wykonawców. Jestem teraz na etapie elektryki. Najbardziej odpowiadała by mi opcja elektryka - co,wod-kan, - wylewki - tynki. Czy taka kolejność jest dobra?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynki raczej przed wylewkami a jeżeli to jest prawidłowe to także i instalacja wod-kan wykonał bym po tynkach.

 

Wyobrażasz sobie tynkarzy chodzących po rurach wodnych i kanalizacyjnych.

A co jeśli to będzie ogrzewanie podłogowe które idzie na styropian.

Wylewki na samym końcu a na krótko przed nimi instalacja CO.

Są one wtedy najmniej pochlapane tynkami a do szpachlowanie i malowanie nie czyni już takich zabrudzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie będzie ogrzewanie podłogowe w całym domu. Robiąc pierw wylewki chciałem uniknąć sytuacji że tynkarze będą chodzić po rurkach. Wylewki bym zabezpieczył przed zachlapaniem. Niestety nie mogę zgrać tynkarzy i hydraulika. Hydraulik ma czas na przełomie lutego i marca a raczej wcześniej tynków nie dam rady zrobić bo będzie za zimno. Dlatego pomyślałem o takiej kolejności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię tak jak tu już wcześniej opisywałem z jednym ale. Parapety wewnętrzne zrobiłbym przed tynkami. Na etapie tynków nie zdawałem sobie sprawy że można to zrobić przed.

No i ponadto mam piec gazowy z zasobnikiem, a wykończenia podłóg i ścian nie mam. Chyba raczej powinno być odwrotnie bo teraz będę kombinował jak wykafelkować podłogę przy zasobniku oraz jak pomalować ściany przy gąszczu różnych rurek.

Edytowane przez Darkat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynkowanie niesie za sobą brud więc jeśli chcesz potem skrobać wylewki to Twoja sprawa. Po drugie przy podłodze tynki prawie zawsze mają ubytki które potem ukrywa się w ociepleniu podłogi i jastrychu.

Więc tynkarze przy odwrotnej kolejności mogą zażądać wyższej stawki

Po trzecie to tynki zakryją taśmę dylatacyjną wylewek przy ścianach.

Nie jest to jakiś wielki błąd ale tynki przytwierdzą się do wylewek które podczas pracy kurczą się i rozszerzają więc mogą powodować odpękanie kawałków tynku.

 

Ogólnie to niektórzy robili taką kolejność więc szukaj na forum jakie są ich doświadczenia

Temat jest dość stary ale może ktoś odpowie.:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3063-dylemat-wylewki-czy-tynki

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174929-Najpierw-tynki-czy-posadzki

 

Ja generalnie jestem nastawiony sceptycznie.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepsza i najbardziej polecana kolejność to: elektryka, tynki, izolacja + styropian, CO-wod kan, wylewki? Kurcze ciężko będzie to wszytko pogodzić w takim terminie. Myślałem przez zimę wpuści gościa od CO by na wiosnę jak się zrobi cieplej robić wylewki i tynki.

 

Powiedz instalatorowi w czym jest rzecz i niech spróbuje umieścić Cię gdzieś w swoim terminarzu.

 

Możliwe że akurat trafiłeś na fachowca z polecenia ale to są Twoje ciężko zarobione pieniądze więc nie stwarzaj wrażenia że ów instalator jest Twoim jedynym ale raczej że masz ich ze trzech lub czterech.

Negocjuj termin tak samo jak negocjujesz cenę więc jeśli gościu chce zarobić prawdopodobnie ponad 35 tyś. razem z materiałem to niech także się trochę postara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepsza i najbardziej polecana kolejność to: elektryka, tynki, izolacja + styropian, CO-wod kan, wylewki? Kurcze ciężko będzie to wszytko pogodzić w takim terminie. Myślałem przez zimę wpuści gościa od CO by na wiosnę jak się zrobi cieplej robić wylewki i tynki.

 

Przed tynkami jeszcze kanalizacja i woda. Co prawda jak tu zauważono zazwyczaj je się układa tam gdzie są zazwyczaj kafelki potem . Więc nie jest to duży błąd, ale można je najlepiej ułożyć przed tynkami. No i przed tynkami można okna pcv.

Układ najpierw wylewka - tynk wygląda smakowicie, bo jak przyjdą tynkarze to zrobią wszystko już na gotowo i spokój z głowy. Ale musisz mieć zgraną ekipę hydraulików, no i bardzo dobrą i wyrozumiałą ekipę tynkarzy.

Po za tym są wady o których już tu napisano.

Edytowane przez Darkat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Proszę o podpowiedź w sprawie prac po SSO.

Po różnych rozmowach i ustaleniach z majstami:

- na wiosnę okna i drzwi tarasowe/balkonowe

- następnie instalacja elektryczna

- instalacja CWU i odpływy w ścianach

- tynki

- ocieplenie podłogi na gruncie

- rozłożenie potrzebnych rur na podłodze (podpodłogóka, ogrzewanie, kanalizacja)

- wylewka

- montaż drzwi wejściowych

 

Czy taka kolejność będzie dobra, ewentualnie co zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kolejność jest jak najbardziej prawidłowa, wręcz książkowa. No jeszcze jakby dodać stelaże od WC przed wylewkami. Ale nie masz tego wyszczególnionego.

 

Jedynie ta kanalizacja po tynkach mnie zastanawia.Zazwyczaj piony robi się przed, chyba że masz jakiś dziwny układ.

 

A dlaczego ? oprócz tego , że będzie zabetonowany co to da ? napewno problem w przyszłości.

Ja mam przykręcony do posadzki bo tak się robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...