Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 783
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja mam przykręcony do posadzki bo tak się robi

 

Raczej do chudziaka. Posadzka może pracować, zwłaszcza grzewcza (unosić się i opadać). A na nowym styropianie jest spora szansa, że odrobinę osiądzie. Nie służy to trwałości i stabilności mocowania. Dlatego producenci zalecają zazwyczaj montaż przed wylewkami. Było o tym trochę dyskusji na FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Czy przed zimą (październik - listopad) można jednocześnie z tynkami wewnętrznymi i wylewkami wykonać docieplenie ścian zewnętrznych i elewację ? Czy są w tym względzie jakieś przeciwwskazania ? Dom na płycie fundamentowej, ściana z siliaktów na cienką spoinę. We wrześniu będę miał SSZ i chciałbym lecieć z pracami dalej, bez dłuższych przerw przez zimę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przed zimą (październik - listopad) można jednocześnie z tynkami wewnętrznymi i wylewkami wykonać docieplenie ścian zewnętrznych i elewację ? Czy są w tym względzie jakieś przeciwwskazania ? Dom na płycie fundamentowej, ściana z siliaktów na cienką spoinę. We wrześniu będę miał SSZ i chciałbym lecieć z pracami dalej, bez dłuższych przerw przez zimę.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie wykonać tynki z wylewkami a potem ocieplić jak Tobie się spieszy, jednak radziłbym zrobić tynki i wylewki a na wiosnę ocieplenie.

Czas i zima zrobi swoje - wyciągnie wilgoć, posadzki nie będziesz musiał długo wygrzewać.

Teraz to inwestorom się spieszy wybudować jak najszybciej w rok dwa, wiadomo kredyt goni lub inne sytuacje życiowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto przy SSZ jest w stanie utrzymać dodatnią temp. w każdym pomieszczeniu.

 

Jak są zrobione tynki, wylewki i elewacja, to już nie jest SSZ i nawet jak brakuje izolacji stropu czy dachu, to nie jest dużym problemem utrzymanie dodatniej temperatury (ale w większe mrozy trzeba pamiętać o odpaleniu farelki, kozy czy wygrzewania podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardziej myślałem o tynkach i wylewce wykonanych jesienią przed ociepleniem elewacji. Sam wolałem wpierw wykonać mokre prace, po względnym wyschnięciu tynków i posadzki zabrać się za elewację. Częściowo fachowcy wymusili taki stan rzeczy- mieli zbyt napięty terminarz, trzeba było czekać na swoją kolej. A jak to z tym jest teraz, udaje się zgrać fachowców w tak krótkim czasie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
  • 4 months później...

Mam pytanie z serii "o czym nie zapomnieć przed wylewkami i podłogówką" ?

 

- instalacja elektryczna na etapie położonych kabli i osadzonych puszek

- instalacja wod - kan zrobiona (po tynkach będzie tylko podprowadzenie rur do grzejników w łazienkach, reszta to podłogówka)

- tynkowanie w trakcie

 

wiem, że przed wylewkami należy:

 

a) sprawdzić szczelność instalacji wodnej oraz podłogowej

b) zostawić miejsce pod odpływy liniowe w łazienkach (prysznic) oraz w garażu

c) zostawić miejsce pod kominek (nie dawać instalacji ogrzewania podłogowego, tylko sam styropian)

 

coś jeszcze ?

Edytowane przez marzar2
punkt c
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Odświeżę temat, bo choć wiele tu stron, to jak się okazuje każdy projekt inny, inny mix instalacji i rozwiązań. Dlatego nie mam pewności jak zrobić to u siebie.

Założenia: dom parterowy na płycie fundamentowej, ściany Solbet (działowe silikat), strop w lekkiej zabudowie g-k podwieszony na wiązarach. Ogrzewanie elektryczne kablami. SSO będzie w lipcu (mam nadzieję).

 

Już od lipca będę chciał ułożyć hydraulikę na płycie (rurki w otulinie) oraz elektrykę (w większości lub w całości górą, na dolnym pasie wiązarów). Do tego na nieużytkowe poddasze (stryszek) chcę wyrzucić rekuperator i wszystkie kanały wentylacji mechanicznej. Docelowo izolację dam między krokwiami, więc strych będzie nieogrzewany, ale izolowany. Potem powinny być już okna, drzwi i brama garażowa i to chyba nie będzie przeszkadzało dalszym pracom - postaram się o porządne zabezpieczenie ich.

 

Teraz zagwozdki: tynki, wylewki i sufit podwieszany. Większość przypadków robi się tynki, potem wylewki, ale piszą w prasie branżowej, co zresztą logiczne, że tynkować najpierw sufit, a dopiero potem ściany. To by oznaczało, że muszę położyć zabudowę g-k sufitu przed tynkami, a chciałem zostawić to na koniec, bo łatwiej przez dach uciekłaby mi wilgoć z tynków i wylewek. Poza tym płyty g-k chyba układa się z rożnymi taśmami ślizgowymi itp. obróbkami przy ścianach, a skoro te nie będą jeszcze otynkowane... Nie wiem, czy to problem czy nie.

Po tynkach ścian i suficie - styro i kable, na to wylewka.

 

Jeszcze jedno - w niektórych miejscach (łazienki) będzie płytka zabudowa g-k do pewnej wysokości (geberit i płytkie wnęki a'la półki). Zabudowę tę zrobić przed wylewkami, czy po?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zagwozdki: tynki, wylewki i sufit podwieszany. Większość przypadków robi się tynki, potem wylewki, ale piszą w prasie branżowej, co zresztą logiczne, że tynkować najpierw sufit, a dopiero potem ściany. To by oznaczało, że muszę położyć zabudowę g-k sufitu przed tynkami, a chciałem zostawić to na koniec, bo łatwiej przez dach uciekłaby mi wilgoć z tynków i wylewek. Poza tym płyty g-k chyba układa się z rożnymi taśmami ślizgowymi itp. obróbkami przy ścianach, a skoro te nie będą jeszcze otynkowane... Nie wiem, czy to problem czy nie.

Nie problem bo przecież sufitu z KG nie tynkujesz

 

Jeszcze jedno - w niektórych miejscach (łazienki) będzie płytka zabudowa g-k do pewnej wysokości (geberit i płytkie wnęki a'la półki). Zabudowę tę zrobić przed wylewkami, czy po?

Ogólnie cały KG zaleca się robić po wylewkach i tynkach

 

Nie wiem czy kanały rekuperacji nie lepiej puścić pod dolnym pasem wiązara. Nie będziesz musiał ich izolować.

Edytowane przez Nurek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...