Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PODŁOGÓWKA + KALORYFERY


SAVAGE7

Recommended Posts

Większość wypowiada się, że w sypialniach nie należy stosować ogrzewania podłogowego.

Czy ktoś w ogóle wie i to uzasadnił, dlaczego? Czy też nie bo nie?

 

Nie z własnych doświadczeń, ale za muratorem:

W zasadzie ile głosów, tyle opinii. Z naszego wieloletniego doświadczenia wiemy, że nie ma przeciwwskazań do instalowania tego typu ogrzewania w pomieszczeniach sypialnych. W porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym podłogówka zastosowana w sypialni ma wiele zalet: po pierwsze niższa temp. powierzchni grzejnej, skutkująca mniejszym wysuszeniem powietrza. Kolejna zaleta to bezgłośna praca układu - konwektory wydają z siebie delikatne dźwięki podczas rozgrzewania się i stygnięcia. Co do ograniczeń systemu na pewno w czasie snu korzystne będzie obniżanie temp. podłogi aby zwiększyć komfort wypoczynku (zalecana temp. do spania wynosi ok. 18 - 20oC).

 

I druga:

Nie zalecam ogrzewania podłogowego do sypialni z tej przyczyny, iż ciepło wędrujące od dołu podnosi kurz, który utrzymuje się na wysokości 60 cm nad podłogą. Podczas snu na tej wysokości znajduje się nasza głowa. Zjawisko to występuje w przypadkach, gdy ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem podstawowym. Jednak, gdy w sypialni planowana jest podłoga ceramiczna lub kamienna konieczne będzie zastosowanie tego ogrzewania jako uzupełniającego, a podstawowego panelowego.

Z tą to osobiście sie nie zgodzę - różnica temperatur jest za mała aby wprawić w ruch powietrze i kurz... Zresztą gdyby tak było, to podłogówka szkodziłaby małym dzieciom, zwierzętom domowycm itp.... Dużo większy ruch powietrza i zanieczyszczeń powodują wszelkie grzejniki bo w końcu ogrzewają przepływające przez nie powietrze.....

 

I kolejna opinia (za e-mieszkanie), tym razem sensowna:

Nie jest ono natomiast polecane w sypialni. Wiąże się to ze znacznym zagospodarowaniem podłogi (łóżko, meble nocne

i szafki najczęściej zajmują duży procent powierzchni) oraz z używaniem gru-

bych dywanów.

 

Na razie tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 499
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie zalecam ogrzewania podłogowego do sypialni z tej przyczyny, iż ciepło wędrujące od dołu podnosi kurz, który utrzymuje się na wysokości 60 cm nad podłogą....

 

Lewitujący kurz - nieźle u mnie jest kurz normalny leżący na podłodze :) jak to na wsi - nigdy nie widziałem ruchu kurzu w domu.

 

Nie jest ono natomiast polecane w sypialni. Wiąże się to ze znacznym zagospodarowaniem podłogi (łóżko, meble nocne

i szafki najczęściej zajmują duży procent powierzchni) oraz z używaniem gru-

bych dywanów.

 

Tu się oczywiście zgadzam z cytatem. Wykładzinki dywany to w sypialni podstawa - ja jednak dam na próbę (jak juz wykończę) wykładzinę w sypialni a i łózko nie jest problemem bo nie będzie to wersalka tylko łózko na nogach z duzym prześwitem. Ile tych mebli nocnych ma być w tej sypailni dwie maleńkie przyłózkowe komódki i może jakiś 1 mebelek - damy radę. Zresztą teraz w pokoju w ktrym spie mamk zastawione ok połowie podłogi i nie odczuwam innej temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty co do kurzu i brudu to, moim zdaniem zawszec była czysta demagogia.

Jak jest w domu brudno, to każdy system brudzi. Po prostu należy sprzątać. Jednak w mieście i w bardziej zwartej zabudowie latąjacego syfu jest znacznie więcej niż na prowincji.

Alergenów najwięcej jest właśnie w samym łóżku, które dla roztoczy jest najlepszą na świecie niszą ekologiczną a ponad 90% alergii to alergie wywołane właśnie przez roztocza.

 

Co do ograniczeń systemu na pewno w czasie snu korzystne będzie obniżanie temp. podłogi aby zwiększyć komfort wypoczynku (zalecana temp. do spania wynosi ok. 18 - 20oC).

 

I tu pelna zgoda, pod warunkiem, ze ktoś potrafi taką temperaturę utrzymać.

Nie pisze się jednak dlaczego akurat tyle i co bęzie jak będzie temperatura wyższa......

 

Odnośnie umeblowania to tak jak pisał neuron, podłogówka ma stosunkowo małą moc z metra kwadratowego. Może tego ciepła czasem brakować......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, nie jestem w stanie polemizować z wieloma na raz, bo rozmyje się temat.

 

Długi:

 

Co boskie zostawmy jabku

co lekarskie lekarzowi a co techniczne inżynierowi

 

Właśniew tu leży sedno sprawy: brak interdyscyplinarnych opracowań. Technika sobie, medycyna sobie. Wiem, że każdy z Polaków świetnie zna się na medycynie, lecz skutki tego widać przy ocenie ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa z nadumieralnością młodych mężczyzn na czele......

Między innymi są to skutki zasady: "wolnoć Tomku w swoim domku"!

 

Długi:

Odniosłem się do wakacyjnych doświadczenia każdego.

Pytanie pierwsze: Jak długo wytrzymasz w wodzie, której temperatura wynosi 24 oC ? a 26 o C? A 28 oC?

Pytanie drugie: czy temperatura otoczenia 36.6 oC to temperatura, w której człowiek czuje sie dobrze?

 

Ja akurat nie znam się na medycynie wprawdzie w pewnym okresie miałem zamiar zostać ginekologiem ale poprzestałem na amatorskich doświadczeniach :wink:

 

Co do twoich pytań to może na razie bez wdawania się w szczegóły powiem ,że

1).naturalnym środowiskiem czlowieka nie jest woda i przebywajac w wodzie pozbawiasz się możliwości oddawania ciepła np.przez odparowanie wilgoci w związku z czym zmienia się termodynamika całego układu

2.)wszystko zależy od wilgoności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrata ciepla poprze odparowania potu jest ostatecznym sposobem walki organizmu z wysoką temperaturą.

 

Ciało ludzkie oddaje ciepło do otoczenia jak każde inne ciało: poprzez przewodzenie, konwekcję oraz promieniowanie. należy mu to umożliwić i

ułatwić.

 

Człowiek zanurzony w wodzie doskonale oddaje ciepło na rzecz tejże wody....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrata ciepla poprze odparowania potu jest ostatecznym sposobem walki organizmu z wysoką temperaturą.

 

Ciało ludzkie oddaje ciepło do otoczenia jak każde inne ciało: poprzez przewodzenie, konwekcję oraz promieniowanie. należy mu to umożliwić i

ułatwić.

 

Człowiek zanurzony w wodzie doskonale oddaje ciepło na rzecz tejże wody....

 

Widzisz i po raz kolejny się z toba zgodzę.

Myślę ,że temperatura otoczenia 22-23C i podłkogi 25C jest wystarczającym ułatwieniem .

 

Czlowiek zanurzony w wodzie masz rację oddaje ciepło z tym ,że szybkość oddawania zależna jest od delty T , składu chemicznego wody , stanu tej wody ( w zależności od tego jakie będą przepływy na styku skóra -woda )

ale co to ma do podłogówki ??????????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty co do kurzu i brudu to, moim zdaniem zawszec była czysta demagogia.

Jak jest w domu brudno, to każdy system brudzi. Po prostu należy sprzątać. Jednak w mieście i w bardziej zwartej zabudowie latąjacego syfu jest znacznie więcej niż na prowincji.

Alergenów najwięcej jest właśnie w samym łóżku, które dla roztoczy jest najlepszą na świecie niszą ekologiczną a ponad 90% alergii to alergie wywołane właśnie przez roztocza.

Przy podłogówce niewątpliwie demagogia - w tym przypadku gorzej wyglądają kaloryfery bo niestety i różnica temperatur większa i ruch powietrza z natury rzeczy bardziej wymuszony :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może tak odnośnie tej wody,

po pół godzinie pływania w wodzie o temperaturze 28-29C zaczynam odczuwać chłód,

wprawdzie nie wiem o co Ci chodziło, ale pytałeś długiego, to odpowiadam zamiast niego,

 

Bogusław, co do tematu pożenienie podłogówki z grzejnikami,

bo zarzuciłeś mi, że nie na temat,

 

z reguły polecam swoim klientom tego typu rozwiązanie, podłogówka i grzejniki, czasami gdy nie polecam to nie z tego powodu, że jest lepsze, ale tak się przyjęło, klienci, zwłaszcza Ci wychowani na forum Muratora z reguły wiedzą lepiej,

a takie jest niestety zbójeckie prawo klienta

jeżeli da się przekonać to dobrze, jeżeli nie, no cóż w końcu za to płaci,

 

przy dobrze wykonanej podłogówce nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania jej w sypialni, no chyba, że użytkownik zajechał sie tak finansowo wybudowaniem domu, że będzie spał bezpośriednio na podłodze,

 

chociaż nie tak do końca,

jeżeli temperatura podłogi nie będzie przekraczać tych 29C (a z reguły jest mniejsza) i będzie odizolowany od podłogi materacem,

co mu się może stać? :o

 

ale w większości projektów dla Kowalskiego i tak trzeba zastosować grzejniki,

z reguły w kuchniach i łazienkach powierzchnia grzewcza podłogówki jest za mała i musi być wspomagana grzejnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po raz kolejny Bogusław zarzucił mi manipulacje informacją i wręcz kłamstwo. Może sprecyzujesz Boguś, gdzie kłamię, bo cały czas twierdzę, uśredniając dane, że:

- komfortowa temperatura dla człwoeka ubranego to 20 do 22 stopni celcjusza,

- komfortowa temperatura dla człowieka nagiego to 27 do 31 stopni celcjusza.

 

Na podstawie tych danych, aby uzyskać komfort cieplny człowieka ubranego, w pomieszczeniach "stałego przebywania", na wysokości głowy, przy skrajnych warunkach, wystarczy podgrzać podłogę do temp. 25 , a dla czlowieka w "stanie spoczynku" wystarczy gdzieś około 24 stopni celcjusza., a w łazienkach (nagi człowiek) można podgrzewać podłogę w zakresie 27 do 30 stopni.

W którym miejscu mijam się z prawdą? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy. Twoja pocżatkowa wypowiedź w "sporze".

 

Fizjologia człowieka jest taka, że 30% całej wymiany cieplnej nastepuje za pośrednictwem powierzchni stóp, a przez powierzchnię głowy (znakomite materiały izolacyjne stabilizujące temperaturę) tylko około 1%.

 

Wypowiedź ta miała uwiarygodnić resztę wywodu. Człowiek "techniczny" nie

wypowie takiego stwirdzenia nie określając warunków, w jakich takie zdarzenie może nastąpić. Można co najwyżej porównywać utratę ciepła przez kończynę dolną i głową a nie mówić o samej stopie.

Tłumaczyłem mechanizm walki z zimnem - regulacja przepływów naczyniowych. Walka z gorącem odbywa się na podobnej zasadzie, którą bez wątpienia omówię.

 

Organizm przy bardzo niskich temperaturach sam odetnie przepływ przez stopę - stopy są zimne głównie wskutek zmniejszenia przepływów naczyniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy12 nie ekscytuj się

bogusław

lubi zadawać pytania lub zarzucać komuś pewne nieścisłości ale sam nie kwapi sie do odpowiedzi :D

 

Powtórzę pytanie : Temperatura podłogi 25C, temp. powietrza 22C , temp . ciała ludzkiego 36,6 ; temp powierzchni skóry bosych stóp ok. 30 C ----------------------- JAK TO MOŻLIWE ABY WEDŁUG CIEBIE DOCHODZIŁO DO PRZEGRZANIA STÓP ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odpowiem. Stwierdzenie takie podałem jako ciekawostkę. Logika wskazuje na to, że w pewnych warunkach jest to możliwe - tak jak mozliwośC oddanie ciepła przez głowę w 50%. I wybacz Boguś - nasza wymiana zdań nie dotyczyła tego stwierdzenia, ani Twoje zarzuty wobec mojej osoby nie były z tym związane. Tamto stwierdzenie skwitowałem, że ciekawostka i że nie jestem władny do dyskutowania o anatomi.

 

Moja cała dyskusja polegała na tym, że Ty twierdzisz, że "ogrzewanie podłogowe jest jednoznacznie szkodliwe", natomiast ja udowadniam, że stwierdzenie takowe jest nieuzasadnione - przy przytoczonych założeniach.

I tego Wysoki Sądzie będę sie trzymać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi. Zadaję pytania, gdyż chcę Cie naprowadzić na zrozumienie całkowitej odmienności mechanizmu termoregulacji człowieka w stosunku do termoregulacji regulowania mikroklimatu mieszkań.

 

Odpowiedziałeś:

Co do twoich pytań to może na razie bez wdawania się w szczegóły powiem ,że

1).naturalnym środowiskiem czlowieka nie jest woda i przebywajac w wodzie pozbawiasz się możliwości oddawania ciepła np.przez odparowanie wilgoci w związku z czym zmienia się termodynamika całego układu

2.)wszystko zależy od wilgoności

 

Pierwsze pytanie - odpowiedź zła co do czego przyznałeś mi rację.

Drugie pytanie- odpowiedź częściowo dobra - wymiana ciepła z otoczeniem ustaje w trzech podstawowych drogach, pozostaje tylko parowanie.

 

Okazuje się, że czasem odpowiedź na stosunkowo proste pytanie ad hoc może być błędna lub niedokładna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę pytanie : Temperatura podłogi 25C, temp. powietrza 22C , temp . ciała ludzkiego 36,6 ; temp powierzchni skóry bosych stóp ok. 30 C ----------------------- JAK TO MOŻLIWE ABY WEDŁUG CIEBIE DOCHODZIŁO DO PRZEGRZANIA STÓP ?????

 

Nigdy nie twierdziłem, ze w podanych parametrach dojdzie do przegrzania stop. :o Co Ty to opowiadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy powiedziałem:

 

W pomieszczeniach, w których ludzie dłużej przesiadują a jeszcze dodatkowo wykonują pracę umysłową ogrzewanie podłogowe jest jednoznacznie szkodliwe.

Dłuższe utrzymywanie takiego stanu rzeczy prowadzić może przede wszystkim do zaburzeń w krążeniu żylnym i znacznie nasilić może dolegliwości przy już występujących chorobach

 

Natomiast Ty powiedziałeś w poprzednim poście:

 

Moja cała dyskusja polegała na tym, że Ty twierdzisz, że "ogrzewanie podłogowe jest jednoznacznie szkodliwe", natomiast ja udowadniam, że stwierdzenie takowe jest nieuzasadnione - przy przytoczonych założeniach.

 

I co nie manipulujesz?

Nie będę się odnosił do kilku podobnych manipulacji. Chwatit! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiam się:

Powiedziałeś:

"Przy podłogówce wystąpią natomiast zastoje, a z czasem niewydolność i zaburzenia w obrębie układu żylnego kończyn dolnych."

oraz:

"W pomieszczeniach, w których ludzie dłużej przesiadują a jeszcze dodatkowo wykonują pracę umysłową ogrzewanie podłogowe jest jednoznacznie szkodliwe.

Dłuższe utrzymywanie takiego stanu rzeczy prowadzić może przede wszystkim do zaburzeń w krążeniu żylnym i znacznie nasilić może dolegliwości przy już występujących chorobach"

 

Natomiast ja udowadniam, że stwierdzenie takowe jest nieuzasadnione - przy przytoczonych założeniach.

 

I tyle. Wesołych Świąt Bogusław.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...