Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PODŁOGÓWKA + KALORYFERY


SAVAGE7

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 499
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ikmiec. Na czym według Twojego architekta miałaby polegać wyższość mat elektrycznych? Jak to uzasadnił?

 

wzgledy czysto praktyczne - rozszerzenie instalacji CO o podlogowke to wymierne koszty (chociaz przyznam, ze nie znam innych rozwiazan poza mieszaczem), a przy malej powierzchni do grzania, koszt m2 jest duzy

 

maty kupujesz w castoramie, kladziesz, podlaczasz i juz..

 

ale ja nie mam do tego przekonania - koszt inwestycji moze i wiekszy, ale co z eksploatacja??

 

ktos ma jakies doswiadczenia??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzgledy czysto praktyczne - rozszerzenie instalacji CO o podlogowke to wymierne koszty (chociaz przyznam, ze nie znam innych rozwiazan poza mieszaczem), a przy malej powierzchni do grzania, koszt m2 jest duzy

 

 

Mała powierzchnia więc i niskie koszty inwestycji i mała różnicz w kosztach tej inwestycji.

Różnica duża jest za to w kosztach eksploatacyjnych - tą samą ilość energii uzyskać musisz z droższego nośnika.

Jednak przy małej kuchni różnice dalej mogą być niewielkie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę jak się wszyscy zlecieli :lol:

A jakie "merytoryczne" uwagi.... To chyba syndrom piątku .

 

Z pewnością są tacy, którzy moje uwagi wezmą poważnie.

Bo też i odnoga wątku jest poważna.

Niektórzy tego na razie jeszcze nie zauważyli. Nie szkodzi...

Czuję sie sprowokowany, więc temat z pewnością dokończę. W swoim czasie.

Dopiero ci, którzy zechcą przeczytać całość wywodu zrozumieją o co mi chodzi.

 

No to zaczynamy: :p

 

Jeśli chcecie szybciej wykończyć swoich dziadków, rodziców a i sami chcecie sie nabawić schorzeń układu żylnego i innych, to zamontujcie w miejscach ich i swojego przesiadywania podłogówkę.

Ponadto przypominam nieśmiało, że i Wy kiedyś będziecie starzy.... i nie zawsze dość aktywni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jabko pisze:

 

Temp. podłogi to 25st, temp ciała 36,6

To gdzie tu grzanie ? nawet chodząc na boso podłoga będzie wychładzać stopy a nie grzać. Ale będzie wychładzać je mniej niz podłoga bez podłogówki.

 

 

Czy ktoś z Was kąpał sie kiedyś w ciepłym morzu o temp. 24.28oC?

Jak długo w takiej wodzie można wytrzymać?

 

Jak długo można wytrzymać w gorącej kąpieli w wannie?

Jak się po takiej kąpieli czujecie?

 

Otóż w warunkach, gdy kończyny, szczególnie dolne przebywają zbyt długo w podwyższonej temperaturze, korygowanie temperatury głównie ośrodkowego układu nerwowego poprzez korygowanie przepływów naczyniowych jest dla ośrodka termoregulacyjnego człowieka nieskuteczne.

Organizm nie może w takich razach sięgnąć po swoją ostateczną broń w walce z przegrzaniem - po pocenie i odparowywanie potu z powierzchni skóry.

 

Skutki przegrzania czujemy jeszcze długo po wyjściu z takiej długiej, wydawałoby się, tylko letniej kąpieli w morzu.

 

Podobny mechanizm pojawia się przy dłuższym przebywaniu w warunkach, w których okolica nóg jest najcieplejszym miejscem otoczenia a temperatura ta jest zbyt wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraźmy sobie.......

 

Przychodzą do nas goście i mówią :

- co wy macie tu tak gorąco?

mając grzejniki możecie natychmiast przerwać ogrzewanie.

 

Przychodzą do tego samego domu inni goście i mówią:

- co wy macie tu tak zimno?

Mając szybkie grzejniki możecie natychmiast rozpocząć ogrzewanie i po szybkim uzyskaniu zadowalającej temperatury lub po wyjściu "zmarzlaków" grzanie niezwłocznie przerwać.

to jest taki żarcik o teściowej rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mała powierzchnia więc i niskie koszty inwestycji i mała różnicz w kosztach tej inwestycji.

 

nie rozumiem, jest wprost przeciwnie - niezaleznie od tego czy podlogowke robie w polowie domu, czy w jednym pomieszczeniu, to musze zrobic drugi obieg z mieszaczem... (albo innym rozwiazaniem, ktorego jak mowilem nie znam)

 

czy nie jest tak?

 

i zeby bylo jasne, ja wole podlogowke woda, ale argumenty architekta jakos mnie przekonuja (na razie)

 

ponawiam pytanie - czy ktos ma podlogowke elektryczna jako dodatek do kaloryferow?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z zanikiem mięśni co prowadzi w prosty sposób do chromania.........

 

Długi. Chromanie przestankowe jest wywołane niewydolnością krążenia w obrębie tętnic kończyn dolnych wskutek nasilonej miażdżycy tych tętnic.

Chromanie objawia sie wyłącznie przy wysiłku.

Stopień chromania jest miarą zaawansowania tego schorzenia.

 

Przy podłogówce wystąpią natomiast zastoje, a z czasem niewydolność i zaburzenia w obrębie układu żylnego kończyn dolnych.

(Mówię cały czas o podłogówce w miejscach, gdzie dłuzej przebywamy).

W innych przypadkach ekspozycja jest, jak zakładam, krótkotrwała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak dla tych, których to interesuje:

"Powyższa norma określa również warunki optymalne dla uzyskania komfortu cieplnego danego pracownika, wykonującego pracę w pozycji siedzącej. Utrzymanie wskaźnika PMV w granicach -0.5 - +0.5 jest możliwe poprzez:

- utrzymanie temperatury pomieszczenia w granicach 23 – 26ºC,

- utrzymanie DR>15% na poziomie szyi i barków,

- chłodzenie izotermicznym przepływem powietrza do 30ºC, a powyżej 30ºC zimna strugą,

- nieprzekraczalnie pionowego gradientu temperatury w pomieszczeniu na wysokości człowieka o więcej niż 3K,

- nieprzekraczalnie asymetrii temperatury promieniowania (od okien) równiej 10K a od sufitu równiej 5K,

- utrzymywanie temperatury powierzchni podłogi miedzy 19 a 29ºC,

- utrzymywanie wilgotności powietrza pomiędzy 30 a 70%. "

Jest to cytat z podstaw oceny ryzyka w mikroklimacie gąrącym norma PN-EN 27243:2005 - podkreślenia moje.

PMV to subiektywna ocena średnia wrażenia cieplnego dla osób w nim (otoczeniu) przebywających.

Dopowiem również, że warunki optymalne, to takie, w których ryzyko zachorowania (utraty zdrowia) wynosi 0%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to cytat z podstaw oceny ryzyka w mikroklimacie gąrącym norma PN-EN 27243:2005 - podkreślenia moje.

 

Podkreślenie moje.

Jakich zawodów ta norma dotyczy? Hutników? Pracowników biurowych? Szwaczek?

A w jakim obuwiu ludzie muszą pracować przy takich temperaturach posadzki?

 

A normalni mieszkańcy swoich własnych domów?

To nie są pracownicy.

A ludzie starsi, na dodatek schorowani? Też podlegają tej normie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma dotyczy wszystkich zawodów pracujących w mikroklimacie gorącym, ale również określa warunki optymalne ........, które zacytowałem.

Ludzie starsi i kobiety odczuwają komfort w temperaturach do 10% wyższych.

Mechanizmu termoregulacji tak naprawdę nikt nie poznał do końca. A zaczyna działać w warunkach dyskomfortu cieplnego. Tak więc skoro autorytety na ten temat raczej milczą :oops: zamilknę i ja. Ze skromności, oczywiście :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanizmu termoregulacji tak naprawdę nikt nie poznał do końca. A zaczyna działać w warunkach dyskomfortu cieplnego.

 

Na nasz użytek mechanizm termoregulacji jest znany całkiem nieźle. niezdefiniowane jest tylko do końca miejsce ośrodka i niewyodrębnione swoiste odpowiedzialne za ten proces neurony. Zakłada się, że ośrodek ten mieści się w tylnej częśći podwzgórza oraz, że należą do niego rozproszone neurony.

 

Mechanizm termoregulacji działa bez przerwy od urodzenia do śmierci......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś, a może przyjmijmy, że to CIOP i twórcy normy zarówno polskiej jak i europejskiej mają rację, twierdząc, że w takich warunkach jak określa norma nie ma ryzyka zachorowań. Ja im tam wierzę, bo wiem jak to działa (proces badawczy) - bo przechodziłem przez to.

Pozdrawiam. :lol: :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normy stworzone dla przemysłu nie można przenosić do mieszkań i domów.

Norma nie wyklucza pojawienie się schorzeń - stąd renty zawodowe.

Ci pracownicy pracujący w mikroklimacie gorącym idą mieszkać, odpoczywać i regenerować się do swoich normalnie ogrzewanych domów.

 

W domach nie chcemy mieć "mikroklimatu gorącego" nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...