Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zdecydowanie mechaniczna. Trochę droższa w zakupie i eksploatacji ale minimalnie. To jej jedyny minus. Plusów jest więcej. Jeden kanał więc oszczędność miejsca, brak nadmuchu przez kratki co zdarza się w wentylacji grawitacyjnej. Jeśli chodzi o rekuperator szkoda kasy.

 

 

Witam

 

Interesuje mnie tez ten temat.

 

A dlaczego reku to strata kasy???????

Chce miec reku w domu i tu mi zabiłes gwożdzia, az tak sie to nie opłaca??????

 

Jakis własne doswiadczenia?????

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie mechaniczna. Trochę droższa w zakupie i eksploatacji ale minimalnie. To jej jedyny minus. Plusów jest więcej. Jeden kanał więc oszczędność miejsca, brak nadmuchu przez kratki co zdarza się w wentylacji grawitacyjnej. Jeśli chodzi o rekuperator szkoda kasy.

 

? Mechaniczną najczęściej się wykonuje by korzystać z dobrodziejstw rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie mechaniczna. Trochę droższa w zakupie i eksploatacji ale minimalnie. To jej jedyny minus. Plusów jest więcej. Jeden kanał więc oszczędność miejsca, brak nadmuchu przez kratki co zdarza się w wentylacji grawitacyjnej. Jeśli chodzi o rekuperator szkoda kasy.

Co rozumiesz pod pojęciem trochę droższa w eksploatacji?

Bo grawitacyjna nic nie kosztuje a mechaniczna trochę droższa to lekkie nadużycie :wink:

Moim zdaniem jeśli mechaniczna to tylko kuchnia (okap) i kibelek (ale pracująca niecałodobowo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja grawitacyjna ma poważne wady - najwydajniej działa zimą, gdy zależy ci aby mieć w domu ciepło - niestety, ciepło ucieka wtedy razem z wydmuchiwanym powietrzem. Latem z kolei działa bardzo słabo. Na dodatek nie masz prawie żadnych możliwości jej sterowania.

 

Wentylacja mechaniczna, nawiewno wywiewna jest tych wad pozbawiona. Ma za to inne wady, wspomniane wyżej.

 

Sens zakupu reku musisz sobie sam policzyć. Jeżeli masz dom ciepły, a więc rachunki za ogrzewanie będziesz miał niskie, może się okazać że inwestycja w reku będzie się zwracać bardzo długo.

 

PS. Nie traktuj moich słów jako opinii fachowca - dopiero zaczynam budowanie, ale mniej więcej tak sprawy wyglądają jak opisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś kręcicie.

Mechaniczna baz reku to koszmar.

 

Jak sobie wyobrażacie siedzenie w salonie gdy wentylacja mechaniczna nawiewa sobie w styczniu powietrze o temperaturze -20st ??

 

Jak mechaniczna to tylko z reku.

 

Własnie o to to mi chodzi, bo moja zona nie zniosłaby przeciagu -20 po salonie.

 

Mechaniczna bez reku to chyba koszmar

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili firma areco wypuściła nowość system wentylacji hybrydowej czyli połączenie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej.Polega to na tym,że wentylacja działa kiedy trzeba.

Jeśli chodzi o rekuperatory to jest z nimi problem taki że koszty są większe niż zakładano i się to wcale nie opłaca. Jeśli chodzi o okres zimowy to wymiana powietrza musi być taka sama jak latem.

Straty ciepła przez wentylację są wkalkulowane w ogrzewanie budynku, a Ci co uczyli się fizyki wiedzą,że łatwiej jest ogrzać suche powietrze niż wilgotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku nie ma sie zwracać tylko ma spowodować że na głowe nie wieje -20.

 

Ogrzać powietrze suche może i łatwiej ale nie zmienia to faktu że przez anemostat nawiewny w jednym miejscu na suficie w salonie spływa mroźne powietrze.

Czuć je zaraz na stopach nawet kilka metrów dalej.

Potem sie ogrzewa i wędruje w górę.

Z komfortem nie ma to nic wspólnego.

 

Mechaniczna tylko z reku.

Ewentualnie z jakimiś grzałkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś nie liczy się z kosztami niech założy klimę. Ja tylko mówię jak jest .A decyzja i tak należy do tych co chcą wentylacje mechaniczną kupić.

Jeśli mam jakieś informacje to je przekazuje. Ja mówiłem o wentylacji hybrydowej wywiewnej a nie nawiewnej. Ale i tak każdy z nas będzie miał inne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili firma areco wypuściła nowość system wentylacji hybrydowej czyli połączenie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej.Polega to na tym,że wentylacja działa kiedy trzeba.

Jeśli chodzi o rekuperatory to jest z nimi problem taki że koszty są większe niż zakładano i się to wcale nie opłaca. Jeśli chodzi o okres zimowy to wymiana powietrza musi być taka sama jak latem.

Straty ciepła przez wentylację są wkalkulowane w ogrzewanie budynku, a Ci co uczyli się fizyki wiedzą,że łatwiej jest ogrzać suche powietrze niż wilgotne

Oraz :Jeżeli ktoś nie liczy się z kosztami niech założy klimę. Ja tylko mówię jak jest .A decyzja i tak należy do tych co chcą wentylacje mechaniczną kupić.

Jeśli mam jakieś informacje to je przekazuje. Ja mówiłem o wentylacji hybrydowej wywiewnej a nie nawiewnej. Ale i tak każdy z nas będzie miał inne zdanie.

Wentylacja grawitacyjna jest trudno sterowalna i zależy raczej od czynników zewnetrznych niż woli mieszkańców. Zastosowanie wspomnianej hybrydy, nie rozwiązuje problemu, bo nie ma wpływu na dopływ świeżego powietrza.

Faktem jest że ilość (wymiana) powietrza musi być taka sama w lecie jak i zimą - tyle, że tylko wentylacja mechaniczna, spełnia ten warunek.

Co do kosztów. Zacząć należy od tego, że w większości przypadków wentylacja grawitacyjna jest przypadkowa - nikt jej nie projektuje (bo w projektach uwzglednia sie jedynie kanały wentylacyjne wywiewne), a co zatym idzie dom jest "za sczelny" lub potrzebuje wiecej energii do ogrzania. Druga sprawa wentylacja grawitacyjna też nie jest za darmo - wspomniane kanały wywiewne kosztują ( i to wcale nie mało), dobre "nawietrzniki" też nie są tanie - nawet te w oknach. Jak sie to zsumuje, to wychodzi zupełnie inna kalkulacja.

I na koniec. Oczywiste jest, że wentylacja "zjada" energię potrzebna do ogrzania. Lecz może to wynosić 10% lub ponad 40% kosztów ogrzewania.

Oczywiście - wybór należy do inwestora.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jescze jedna sprawa

 

Mieszkam teraz w bloku,fajnie jest, za oknem mały minus i z otwartego okna lipa

 

Ja wytrzymam jestem zimnolubny ale moje dwie panie juz nie, a w miszkanku mały kwas zapachowy sie robi, a jak juz frytki sie upiecze to masakra, dwa dni wali!

 

Dlatego marmuru na podłodze nie bede miał ale wentylacje z reku napewno

 

Mam dosc smrodku :evil:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ludziska kochane bez przesadyzmu. Całe pokolenia ludzi wychowały sie na wentylacji grawitacyjnej i nawet o tym nie wiedzą. To że ostatnimi laty nasilił sie marketing na mechaniczną to nie znaczy że zaraz trzeba się na to napalać i to brać. Zamias opluwać wentylacje grawitacyjną warto sie nieco o niej dowiedziec i rozumieć jak działa i czemu po smarzeniu frytek "wali" dwa dni. Już nie jeden raz się wypowiadałem na temet wentylacji kalkulowałem na wszystkie strony i niestety rachunek ekonomiczny nie przemawia za wentylacją mechaniczną. Jak dobrze sie to wszystko policzy doda koszty inwestycji, koszty wymiany filtrów, czyzszczenia kanałów, wymianę wentylacji co ok. 20lat, do tego energie przeglądy itp.

Poza tym wentylacja grawitacyjna wcale nie jest taka niesterowalna. Zawsze można w kibelkach zamontować wentylatorki wyciagowe a na zimę przymknąc żaluzje w kratkach. Do tego odpowiednie okna z wywietrznikami albo z rozszczelnianiem i jest ok.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też prawda. Dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna tez spełni swoje zadanie, ale jest XXI wiek. Wiek oszczedności energii. Całe pokolenia faktycznie wychowały sie na grawitacyjnej ale ile za to płacili? Budujemy i płacimy duże pieniadze za to aby dom był energooszczedny (styropian, wełna mineralna, okna 5-cio profilowe, szyby 3 warstwowe itp). A przecież poprzednie pokolenia wychowały się na budynkach z cegły, lub betonu.

Wentylacja grawiracyjna nawet dobrze wykonana powoduje straty energii potrzebnej do ogrzania do około 30% - mechaniczna z rekuperacją ogranicza to do jakiś 10%.

Nie jest to "wynalazek" tani, ale ocieplenie też kosztowało - a mimo to dokładamy styropianu aby mieć jak najmniejsze , magiczne "U". Dodatkowo płacimy za bezobsługowe i oszczedne kotły (systemy) grzewcze. Dlaczego nie potraktować tak wentylacji?

Tak na marginesie, co do kosztów, mozna całkiem sensowną wentylację mechaniczną z REKU zainstalować już za 7.000,-. Jak ktoś sam potrafi (wszak są tacy co sami budują) to można samemu wykonać taki system za dużo mniejsze pieniadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z przdmowca

takie ustrostwo mozna bez watpienia zrobic wlasnorecznie i ja mam taki zamiar

wystarczy kupic 10 arkuszy blachy (np ocynkowanej) i mozna ja pociac ladnie na platki okolo 33 na 33 cm

otrzymujemy 180 plytek ktore nalezy polaczyc w moduly

wystarczy 3

w sumie nie musze pisac bo mozna sie smialo wzorowac na gotowcach

 

w sumei material na reku to jakies 500 -1000 PLN

reszta w rekach ludzi czynu ;)

 

jak ktos chcialby jakies materialy jak policzyc tego reku to niech poczeka

wrzuce gdzies programik do projektowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DLaczego wentylację mechaniczną identyfikujecie tylko i wyłącznie z wentylacją nawiewno-wywiewną. Przecież często projektuje się mechaniczną wywiewną. W kanały wentylacyjne montuje się wentylatorki higrosterowalne niskoszumowe natomiast za kaloryferkami nawiewniki. Z których nie leci aż tak chłodne powietrze bo się ogrzewa.

"Purmo" ma nawet taki grzejnik chyba się to Air nazywa i właśnie tak działa. Tek też można rozwiązać sprawę wentylacji i nawiewu.

Zresztą do grawitacyjnej też trzeba robić nawiewniki i każdy dobry projekt zawiera rozpiskę założeń do wentylacji czyli ilość wymian w pomieszczeniach, przekroje kanałów, miejsca instalacji nawiewników i ich modele. Oczywiście w ferworze budowlanej walki zapominamy o tych szczegółach albo z wyrachowania je pomijamy.

Ja chciałbym mieć reku ale nie wiem jak kasa pozwoli więc zostawiam kominy do grawitacyjnej i będę kombinował kase.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...