Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?


Recommended Posts

1) Okna szczelne to tzw. fixy które zalecają sprzedawcy wentylacji mechanicznej

 

Dobrze że sprostowałeś bo odebrałem to inaczej... ale sprzedawcy wentylacji mechanicznej nie zalecają okien IMHO... ale faktycznie w przypadku wentylacji mechanicznej można oszczędzić na oknach... sam mam kilka fixów z czego jedno 2.60mtr x 1,80mtr...

 

2) Z tego co pisałem to niedoczytałeś że nie mam nawiewników.Nie uważam aby budynek 800m3 z jednym rozszczelnionym oknem był prawidłowo zwentylowany. To jakaś twoja nadinterpretacja.

Dlatego pytam jakie wymagania musisz spełnić by mieć zapewnioną wentylację w sowim sytemie, m.in. czy wszystkie okna muszą być rozszczelnione...

 

3) Nie ma warunków koniecznych w moim projekcie :o .Jest konkretny budynek z konkretnymi parametrami. Tak jak pisałem wielkość i ilość konkretnych okien, przewodów wentylacyjnych, przekroje, rozmieszczenie. Tak ma być i kropka. W projekcie nie ma tłumaczeń czemu takie przekroje i takie wysokości kominów :o

 

Tak na logike: domy mają rózne powierzchnie i kubatury... i raczej nie wdizę by w dużych domach, przy wentylacji grawitacyjnej, stosowane jakieś dodatkowe kanały kominowe... jest np. dom 100m2 (400m3), 200m2 (800m3) i 300m2 (1200m3)... tu może się mylę aale w każdym z nich taka sama ilość i wielkość kanałów kominowych i samych kominów (kuchnia, łazienki)... czy uważasz że w każdym z tych domów istnieją toż same warunki wentylacji grawitacyjnej ?

 

6) Jest to nieprawda co napisałeś że dyskredytuję wentylacje mechaniczną. Pisałem juz chyba kilka razy że mozna instalować. Ale napewno nie byle co. Jeśli juz ktos chce w to wchodzić to warto tylko w dobre (czytaj b.drogie) rozwiązania i ze świadomością kosztów i uciazliwosci eksploatacyjnych.

 

Znowu mijasz się z prawdą że wentylacja mechaniczna (pomijając już zupełnie mój system) jest bardzo droga... są różne rodzaje wentyalcji mechanicznej...

 

7) O ogrzewaniu pokoju nie piszę. Byłbym niepowazny bez podstawowych danych odnosnie choćby strat i nie znajac pomieszczenia dobierać grzejnik/grzejniki.

 

Chodziło mi raczej o rozmiar tych grzejników... to pod kątem estetyki pomieszczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

1) Okna szczelne to tzw. fixy które zalecają sprzedawcy wentylacji mechanicznej

 

Dobrze że sprostowałeś bo odebrałem to inaczej... ale sprzedawcy wentylacji mechanicznej nie zalecają okien IMHO... ale faktycznie w przypadku wentylacji mechanicznej można oszczędzić na oknach... sam mam kilka fixów z czego jedno 2.60mtr x 1,80mtr...

Nie tylko fixy można kupić szczelne. Za szczelne uważa sie okna które mają nie wiecej niż 0,3 m3/(m * h * daPa[2/3]) I Te właśnie mozna stosować przy mechanicznej. Okna do grawitacyjnej bez nawiewników musza mieć powyżej 0,5, lecz nie więcej niż 1,0 m3/(m * h * daPa[2/3]) , Też mam 2 fixy i co z tego :D. Fixów nie daje sie ze wzgledu na rodzaj wentylacji. Jakby sie kto pytał to w fixach spokojnie mozna dawać nawiewniki. Więc ta oszczedność to zwykła bzdura i propaganda marketingowa.

 

2) Z tego co pisałem to niedoczytałeś że nie mam nawiewników.Nie uważam aby budynek 800m3 z jednym rozszczelnionym oknem był prawidłowo zwentylowany. To jakaś twoja nadinterpretacja.

Dlatego pytam jakie wymagania musisz spełnić by mieć zapewnioną wentylację w sowim sytemie, m.in. czy wszystkie okna muszą być rozszczelnione...

Okna bez nawiewników powinny zapewniać okreslona w przepisach infiltrację w pozycji zamkniętej przeczytaj zacytowany przepis. Funkcja rozszczelnienia jest sprawą dodatkową.

 

3) Nie ma warunków koniecznych w moim projekcie :o .Jest konkretny budynek z konkretnymi parametrami. Tak jak pisałem wielkość i ilość konkretnych okien, przewodów wentylacyjnych, przekroje, rozmieszczenie. Tak ma być i kropka. W projekcie nie ma tłumaczeń czemu takie przekroje i takie wysokości kominów :o

 

Tak na logike: domy mają rózne powierzchnie i kubatury... i raczej nie wdizę by w dużych domach, przy wentylacji grawitacyjnej, stosowane jakieś dodatkowe kanały kominowe... jest np. dom 100m2 (400m3), 200m2 (800m3) i 300m2 (1200m3)... tu może się mylę aale w każdym z nich taka sama ilość i wielkość kanałów kominowych i samych kominów (kuchnia, łazienki)... czy uważasz że w każdym z tych domów istnieją toż same warunki wentylacji grawitacyjnej ?

Nie mogę sie wypowiadać na tak ogólnie zadane pytanie. Mozna by spytać o to samo w przypadku innych rodzajów wentylacji czy wszędzie jest tak samo. Mysle że nie.

 

6) Jest to nieprawda co napisałeś że dyskredytuję wentylacje mechaniczną. Pisałem juz chyba kilka razy że mozna instalować. Ale napewno nie byle co. Jeśli juz ktos chce w to wchodzić to warto tylko w dobre (czytaj b.drogie) rozwiązania i ze świadomością kosztów i uciazliwosci eksploatacyjnych.

 

Znowu mijasz się z prawdą że wentylacja mechaniczna (pomijając już zupełnie mój system) jest bardzo droga... są różne rodzaje wentyalcji mechanicznej...

Przyzwoita na dobrym poziomie jest droga. O twojej już napisałem że jak dla mnie to ni pies ni wydra. Ani dobra wentylacja ani dobre ogrzewanie. Przewaznie tak jest z systemami które próbują pogodzić pewne sprzeczne wymagania w jednej instalacji. Muszą być stosowane kompromisy

7) O ogrzewaniu pokoju nie piszę. Byłbym niepowazny bez podstawowych danych odnosnie choćby strat i nie znajac pomieszczenia dobierać grzejnik/grzejniki.

 

Chodziło mi raczej o rozmiar tych grzejników... to pod kątem estetyki pomieszczenia...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że się tak wetnę w Waszą dyskusję....

 

Poza tym "wentylacja to zorganizowany proces wymiany powietrza z jednoczesnym usuwaniem na zewnątrz substancji wydzielających sie w pomieszczeniu"... ani słowa o tym że recyrkulacja jest zabroniona (a czy jest gdzieś tak w ogóle napisane? ) czy warunku nawiewno-wywiewnym... wygląda na to że można wentylować jednak na różne sposoby...

 

A czy własnie z tej definicji nie wynika, że recyrkulacja nie spełnia wymogów stawianych wentylacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątek jest długaśny więc tylko krótko wtrącę swoje trzy grosze dla wszystkich poszukujących konkretnych danych, dom 205 mkw, 4 osoby, rekuperator vallox, zużycie enrgii przez reku 2,55 kWh/dobę, czyli jakieś 320 zł/rok, czyli nic, zużycie gazu na CO+CWU (latem CWU z solarów) za cały rok 2005/2006 wyniosło 750 m. sześć,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że się tak wetnę w Waszą dyskusję....

 

Poza tym "wentylacja to zorganizowany proces wymiany powietrza z jednoczesnym usuwaniem na zewnątrz substancji wydzielających sie w pomieszczeniu"... ani słowa o tym że recyrkulacja jest zabroniona (a czy jest gdzieś tak w ogóle napisane? ) czy warunku nawiewno-wywiewnym... wygląda na to że można wentylować jednak na różne sposoby...

 

A czy własnie z tej definicji nie wynika, że recyrkulacja nie spełnia wymogów stawianych wentylacji?

 

Recyrkulacja oczywiście na odpowiednim poziomie dostarczania świeżego powietrza spełnia wymagania aczkolwiek nie wszędzie. Układ z recyrkulacją jest to najgorszy z możliwych układów wentylacyjnych. Nawet w przypadku grawitacji nie mamy czegoś takiego. Ma praktycznie same wady. Jest stosowany właśnie z przymusu - kompromisu w piecach nadmuchowych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ z recyrkulacją jest to najgorszy z możliwych układów wentylacyjnych. Nawet w przypadku grawitacji nie mamy czegoś takiego.

 

U Ciebie pewno powietrze stoi w miejscu, czy jak...

 

Ma praktycznie same wady.

 

A może tak bardziej konkretnie... napisz po prostu jakie...

 

P.S. Czemu znowu piszesz o czymś czego nie znasz ? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym ale choćby kilka wad przypomnę

Wady recyrkulacji w piecu nadmuchowym to przykładowo

- mieszanie strumieni świeżego powietrza z powietrzem zużytym więc choćby rozdmuchiwanie zapachów z pokoi po całym domu (dla mnie osobiście to niehigieniczne)

- niepotrzebne przetłaczanie dużych ilości powietrza podczs gdy wystarczy dużo mniej

- dużo więcej prądu pochłaniają wtedy wentylatory

- dużo wiecej powietrza to dużo wieksze kanały potrzebują więcej miejsca

- wiekszy hałas

itd. itd. itd. itd.

 

Lepsza jest zwykła wentylacja mechaniczna czyli 100% świeżego powietrza bo jest oszczędniejsza, a jeszcze bardziej oszczędna jest wentylacja w takim układzie z rekuperatorem .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kazdym systemie wentylacji nastepuje " mieszanie strumieni świeżego powietrza z powietrzem zużytym więc choćby rozdmuchiwanie zapachów z pokoi po całym domu (dla mnie osobiście to niehigieniczne)" - również w grawitacyjnej jak "puszcze baka" w sypialni, to zaniesie do salonu - także przy wentylacji grawitacyjnej - co z punktu wiedzenia Inwestora jest niehigieniczne.

To po pierwsze, a po drugie:

"- niepotrzebne przetłaczanie dużych ilości powietrza podczs gdy wystarczy dużo mniej

- dużo więcej prądu pochłaniają wtedy wentylatory

- dużo wiecej powietrza to dużo wieksze kanały potrzebują więcej miejsca

- wiekszy hałas"

To nie jest wentylacja, tylko ogrzewanie połączone z funkcją wentylacyjną - zgodnie ze "sztuką" i wszelkimi przepisami, normami, itp.

Porównywanie w tym przypadku mocy wentylatorów jast tak słuszne jak "czepianie się", że w kotłowni jest zainstalowany wentylator przy kotle turbo i nie potrzebnie zużywa prąd z wentylacji.

Ps. Miałem siedzieć cicho, ale nie wytrzymałem - przepraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy12 przeczytaj po pierwsze napisałem wyraźnie Wady recyrkulacji w piecu nadmuchowym to po pierwsze :wink:

Po drugie tylko przy recyrkulacji celowo system miesza powietrze zużyte ze swieżym. W innych systemach jak powietrze wpadnie do kratki wyciągowej to już nie wraca spowrotem do pomieszczeń tylko jest wyrzucane na zewnątrz.

Jeśli chodzi o "bąka" :wink: to przy grawitacji przechodzi on przez pokój potem korytarz i do np. kratki w kiblu i już go nie ma :wink: :D :D Po innych pokojach się nie pałęta i wcale do salonu wchodzić nie musi. Przy recyrkulacji ów "bąk" :D jest zawracany w piecu i rozdmuchiwany po wszystkich pokojach :cry: . Więc nawet w takim przypadku jest gorzej niż przy najprostszej grawitacji.

Uwagi moje dotyczące jak to napisałeś ogrzewania z funkcją wentylacyjną zostały specjalnie zamieszczone dla kol. Dopuser w kontekscie mojej wczesniejszj wypowiedzi dotyczacej niezbyt udanego takiego własnie połączenia. Zresztą każda recyrkulacja ma tą wadę jeśli chodzi o ilości przetłaczanego powietrza i zwiazane z tym konsekwencje. Przykładowo układ pobiera 10% świeżego powietrza i pracuje w recyrkulacji to aby dostarczyć 20m3/h musi przetłoczyć 200m3/h.

Pozdrawiam

 

P.S.

sSiwy12 nie masz za co przepraszać. Pisz i zgłaszaj sensowne czy nie uwagi . Po to jest to forum. Forum inwestorów, budujacych a nie sprzewdawców i handlowców jak np. rafał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja przepraszałem siebie, że znów uległem pokusie prowadzenia bezsensownej dyskusji na poziomie teoretyczno-akademickim, która ma za zadanie potwierdzenia wższości świąt...... Pozwolenia niczyjego na swoje pisanie nie potrzebuję. Nie muszę tez ani sie dowartościować ani nabijać posty - też przeprosiny tego dotyczyły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

A ja tak z innej beczki. Dosyć gorąca atmosfera wynikająca z porównania wentylacji mechanicznej z grawitacyjną i do tego z wtrąceniami na temat ogrzewania nadmuchowego w zasadzie zakryła sedno tego wątku. Może do niego powrócić.

Zawsze można zastosować coś pośredniego - wentylację hybrydową, ale higrosterowaną. Pozwoli to ograniczyć straty ciepła (oczywiście nie w takim stopniu jak mechaniczna z reku), a zapewni stałą i w pewnym sensie kontrolowaną wymianę powietrza w domu. Co o tym Panowie sądzicie?

 

ps. osobiście bardzo podoba mi się idea wentylacji mechanicznej z reku, ale ciągle przed oczami ma te "paskudztwa" w kanałach nawiewnych, brr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie tylko przy recyrkulacji celowo system miesza powietrze zużyte ze swieżym. W innych systemach jak powietrze wpadnie do kratki wyciągowej to już nie wraca spowrotem do pomieszczeń tylko jest wyrzucane na zewnątrz.

Jeśli chodzi o "bąka" :wink: to przy grawitacji przechodzi on przez pokój potem korytarz i do np. kratki w kiblu i już go nie ma :wink: :D :D Po innych pokojach się nie pałęta i wcale do salonu wchodzić nie musi. Przy recyrkulacji ów "bąk" :D jest zawracany w piecu i rozdmuchiwany po wszystkich pokojach :cry: . Więc nawet w takim przypadku jest gorzej niż przy najprostszej grawitacji.[...] Zresztą każda recyrkulacja ma tą wadę jeśli chodzi o ilości przetłaczanego powietrza i zwiazane z tym konsekwencje. Przykładowo układ pobiera 10% świeżego powietrza i pracuje w recyrkulacji to aby dostarczyć 20m3/h musi przetłoczyć 200m3/h.

 

Pierwsze "primo" : Nadal nie masz pojęcia o czym piszesz...

Drugie "primo" : Zastanów się nad sensem recyrkulacji powietrza... tip: poszukaj na necie czegoś o oczyszczaczach powietrza, celu ich stosowania i zasadzie działania...

Trzecie "primo": pomyśl jak wyglądałby Twój dom gdybyś miał w całym domu: oddzielny system grzewczy, oddzielny system wentylacyjny, oddzielny system czyszczący powietrze (filtracyjny), oddzielny system nawilżający i jonizacyjny...

Czwarte "primo": wcale nie twierdzę że mój system jest najlepszy... ma on już 5 lat i w międzyczasie co nieco się pozmieniało... można zastosować GWC czy rekuperator... ale porównywanie Twego trabanta do mojej RAV-4 naprawdę mija się z celem...

Piąte "primo": na pewno powietrze w moim domu jest czystsze, świeższe i zdrowsze niż u Ciebie... przekonaj się gdzieś w końcu praktycznie zamiast nabijać teoretyczne i mało mające z obiektywnością posty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuser

Chciałeś konkretów więc napisałem. A sam teraz piszesz mydlane odpowiedzi.

Dodam jeszcze że recyrkulacja w piecach nadmuchowych została wybrana z przymusu. To wada, kompromis a nie zaleta. Sprzeczność wymagań polega na tym że sama wentylacja wymaga przetłaczania stosunkowo niedużych ilości powietrza, natomiast ogrzewanie powietrzne wymaga znacznie wiecej. W przeciwnym przypadku nie będzie można zapewnić ogrzewania albo trzeba będzie bardzo mocno podnieść itak juz wysoką temperaturę nawiewu.

 

Może jaśniej byś napisał gdzie widzisz problem w stosowaniu osobej wentylacji i osonego ogrzewania ??? W większości domów tak przecież jest zrobione. Jest to optymalne rozwiązanie. Filtracja powietrza uważam za nieobowiazkową opcję czyli jak kto chce. Chyba że jest instalacja wentylacji mechanicznej N-W to wtedy jest to wymóg. O nawilżaniu juz pisałem nie potrzebuję gdyż wilgotnosc jest ok . Jonizacja tak samo jedni są jej fanami inni nie.

Wymagana jest tylko wentylacja i ogrzewanie reszta to opcja mozliwa do zastosowania więc skupmy sie nad tym a nie nad opcjami.

 

Nie jestem przekonany że powietrze jest u ciebie czystsze swieższe i zdrowsze przez cały czas, bo w czasie postoju pieca wyłaczana jest wentylacja.

Znam pomieszczenia z wentylacją mechaniczną, ogrzewaniem powietrznym oraz oczywiście wentylacją grawitacyjną. Z tego właśnie powodu cały czas staram się wyjaśnić że jeśli ktoś chce zastosować wentylację mechaniczną to powinien decydować się na bardzo dobre na wysokim poziomie rozwiazanie na byle co szkoda kasy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

A ja tak z innej beczki. Dosyć gorąca atmosfera wynikająca z porównania wentylacji mechanicznej z grawitacyjną i do tego z wtrąceniami na temat ogrzewania nadmuchowego w zasadzie zakryła sedno tego wątku. Może do niego powrócić.

Zawsze można zastosować coś pośredniego - wentylację hybrydową, ale higrosterowaną. Pozwoli to ograniczyć straty ciepła (oczywiście nie w takim stopniu jak mechaniczna z reku), a zapewni stałą i w pewnym sensie kontrolowaną wymianę powietrza w domu. Co o tym Panowie sądzicie?

 

ps. osobiście bardzo podoba mi się idea wentylacji mechanicznej z reku, ale ciągle przed oczami ma te "paskudztwa" w kanałach nawiewnych, brr

Ograniczenie strat ciepła do wentylacji można wykonać tylko na dwa sposoby. Pierwsze to jego odzysk czyli rekuperator a drugie zmniejszenie strumienia świeżego powietrza obniżenie poniżej minimum wymagań higienicznych. Myślę że przy systemach higrosterowalnych trudno jest ustawić prawidłową wilgotnosć do sterowania. Zleży to mocno od temperatury zewnetrznej czyli nawiewanego powietrza.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuser

... Filtracja powietrza uważam za nieobowiazkową opcję czyli jak kto chce. Chyba że jest instalacja wentylacji mechanicznej N-W to wtedy jest to wymóg......

 

WT par 149.3. Powietrze zewnętrzne doprowadzone do pomieszczeń za pomocą wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji, zanieczyszczone w stopniu przekraczającym wymagania określone dla powietrza wewnętrznego w przepisach odrębnych w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, powinno być oczyszczone przed wprowadzeniem do wentylowanych pomieszczeń, z uwzględnieniem zanieczyszczeń występujących w pomieszczeniu. Wymaganie to nie dotyczy budynków jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy12

Co ci się nie zgadza w tym co napisałem ??? :o Zamontowałbyś sobie wentylację mechaniczną bez filtra ???? :o :o

Przecież wtedy kanały zasyfią się totalnie w kilka miesięcy :cry:

Jasne w tym sensie masz rację że przepisy akurat w domku/mieszkaniu tej kwesii nie regulują. Ale ze względu na totalny syf w kanałach stosowanie filtra jest koniecznością. To wymóg racjonalny.

Tak na marginesie czy widziałeś kiedyś jak wygląda wentylacja N-W bez filtra. Ja miałem okazję kiedyś widzieć taką instalację. Po ok. dwóch miesiącach od uruchomienia w kratkach nawiewnych zaczeły się pojawiać i być wdmuchiwane do pomieszczenia rózne syfy jak liście, kłaki z kwitnacych topoli w tym jeszcze muchy itd. Instalacja została z tego powodu wyłączona i chyba tak jest do tej pory. Wisi sobie pełna syfu i nikt nie ma z niej pozytku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że recyrkulacja w piecach nadmuchowych została wybrana z przymusu. To wada, kompromis a nie zaleta. Sprzeczność wymagań polega na tym że sama wentylacja wymaga przetłaczania stosunkowo niedużych ilości powietrza, natomiast ogrzewanie powietrzne wymaga znacznie wiecej.

 

Gdzie tu sprzeczność ? Skoro ogrzewania powietrzne wymaga przetłoczenia dużych ilości powietrza (co to znaczy dużych?) a wentylacja zdecydowanie mniej to aż się prosi ją podpiąć pod system grzewczy... korzyść, z wentylacji - zwłaszcza zimą - niejako za darmo...

 

W przeciwnym przypadku nie będzie można zapewnić ogrzewania albo trzeba będzie bardzo mocno podnieść itak juz wysoką temperaturę nawiewu.

 

Piec pracuje impulsowo (inwestor: impulsowo to nie oznacza co 10sekund :) ) i uzupełnia tylko ubytek temperatury... jeśli nie wychładzasz celowo domu to przez 99% czasu piec pracuje na najniższej mocy...

 

Może jaśniej byś napisał gdzie widzisz problem w stosowaniu osobej wentylacji i osonego ogrzewania ??? W większości domów tak przecież jest zrobione. Jest to optymalne rozwiązanie.

 

W przypadku oddzielnych systemów masz rację... ale problem wentylacji sprowadza się zasadniczo do wyboru rodzaju ogrzewania... decydując się na ogrzewanie inne niż nadmuchowe musisz zrobić tak system grzewczy jak i system wentylacji (przynajmniej minimalistycznej tj. grawitacyjną) oddzielnie... Decydując się na grzewczy system nadmuchowy tak wentylację jak i klimatyzację, nawilżanie, czyszczenie powietrza czy jonizację masz niejako przy okazji, za pomocą jakiegoś modułu... co więcej nie musisz kupować od razu wszystkich modułków ale zarezerwować sobie miejsce gdzieś przy piecu na dany modułek i wstawić go później... po prostu wszystkie te podsystemy wykorzystują te same kanały powietrzne które wykorzystuje system grzewczy nadmuchowy... nie masz żadnych urządzeń rozmieszczonych w pokojach jak kaloryfery czy oczyszczacze powietrza... po prostu kratki w śćianie czy podłodze...

Teraz wyobraź sobie żę robię tak jak Ty czyli rozszczelniam okna i następnie zamykam/likwiduję czerpnię zewnętrzną. Jako rezultat otrzymam system grzewczy bez wentylacji mechanicznej ale za to z grawitacyjną (mało wydolną)... w imię czego mam więc rezygnować z wentylacji nadmuchowej ? Zdecydowałem się na ogrzewanie nadmuchowe więc korzystam z innych dodatkowych możliwości jakie na jakie ono mi pozwala...

Filtracja powietrza uważam za nieobowiazkową opcję czyli jak kto chce.

 

Są tacy co chcą i sobie cenią... kiedy dom już stoi i jest urządzony co mogą wtedy zrobić w Twoim systemie ?

 

O nawilżaniu juz pisałem nie potrzebuję gdyż wilgotnosc jest ok . Jonizacja tak samo jedni są jej fanami inni nie.

 

Są tacy co chcą i sobie cenią... kiedy dom już stoi i jest urządzony co mogą wtedy zrobić w Twoim systemie ?

 

Wymagana jest tylko wentylacja i ogrzewanie reszta to opcja mozliwa do zastosowania więc skupmy sie nad tym a nie nad opcjami.

 

Wymagane jest ttlko niezbędne minium... jak to nazywasz - opcje - nie są konieczne ale często bywa, a co wychodzi dopiero w trakcie zamieszkiwania, że nieodzowne... co mogę wtedy zrobić w Twoim systemie ?

 

 

 

...cały czas staram się wyjaśnić że jeśli ktoś chce zastosować wentylację mechaniczną to powinien decydować się na bardzo dobre na wysokim poziomie rozwiazanie na byle co szkoda kasy.

 

Chyba żadna szanująca się firma nie zaoferuje Ci systemu na niskim poziomie... a co do kasy to podawałem wcześniej linka do darmowej wyceny systemu nadmuchowego chyba w każdym domu... sprawdź, to nic nie kosztuje... Twój dom prawdopodobnie nieco ponad 30 tys zł włąćznie ze wszystkimi bajerami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzanie forumowiczów w błąd sformułowaniem, że jest wymóg.

Wcale nie uważam że jest to wprowadzanie w błąd bo wentylacja mechaniczna N-W bez filtra jest irracjonalna. Zatem czy stosowanie filtra jest podyktowane nakazem prawa czy też zdrowym rozsądkiem to mozna moim zdaniem uzyć słowa wymóg. Przypominam dla jasności w tym miejscu że prawo nie reguluje tej kwesti w domach jednorodzinnych, zagrodach i rekreacyjnych indywidualnych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...