Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?


Recommended Posts

Dodać również należy, że zastosowanie najprostszego filtra z włókniny nawet na czerpni i okresowa jego wymiana, spowoduje, że system jest bezobsługowy. Mozna kupić również róznego rodzaju środki w areozolu do likwidacji "flory bakreryjnej" ( o ile jest mozliwośc wystepowania takowej), to dla tych bardziej "wrażliwych".

Ostania sprawa. Przy projektowaniu przewodów wentylacyjnych należy jednak mieć na uwadze i "dostępność" np. dla konserwacji.

Taki mój patent. W miejscach mniej dostępnych, przy montowaniu przewodów, zostawić w nich linkę, do której można będzie "zamocować wycior czyszczący" i po sprawie.

Ps. Wymontowanie odcinka przewodu wentylacyjnego w celu jego dokładnego czyszczenia nie jest problemem. Może to zrobic kazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam ponownie :)

 

No to po problemie z różnymi "drobnoustrojami" itp w kanałach.

To teraz pytanie o kanały: Czy lepiej zastosować kanały elastyczne, np. sonoduct albo coś podobnego czy sztywne i dobrze ocieplić je wełną? Patrząc na to pod kątem czyszczenia i higieny to kanały sztywne o gładkich ścianach powinny być lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elastyczne - nawet te najtańsze - mają szereg zalet, nie "niosą dźwieku" , łatwiej się "układają", łatwiej demontują (jeśli zajdzie taka potrzeba), oraz są swoistym "filtrem", co dla jednych jest zaletą, a dla drugich wadą (czyszczenie). Co do ocieplenia, to te i te należy ocieplić.

A może "pomieszać". Jedno jest pewne, trzeba dobrze zaplanować i wcześniej pewne sprawy przewidzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. właśnie dostepności w razie awarii. Jeśli przebieg przewodów wymusza miejsca niedostepne w późniejszym czasie, to w takich miejscach nalezy zastosować np. przewody z PCV o gładkich ściankach, bez trójników (rozet). Zawsze nalezy stosować zasade, "że co będzie jak...?".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrócę do kosztów.

 

Nie wiem jak wam wychodzi różnica między jedną a drugą wentylacją rzędu 2 tys. :-? :-? :-?

 

Sama projektowałam własny dom, przemyslałam wiele spraw i oczywiście także sprawę wentylacji. Bardzo mi się podobała idea went. mechanicznej z rekuperatorem. Bo mało że to komfortowe rozwiązanie to jeszcze oszczędności. Ho ho same zalety. Do momentu aż zaczęłam liczyć.

 

Koszt went mechanicznej z reku = ok 10 tys (za mniej chyba nie da się tego zrobic porządnie biorąc pod uwagę zero pracy włąsnej)

 

Koszt went grawitacyjnej : no qrde mnie to kosztowało max 2 tys. Ok 1500zł materiały na przewody. Nawiew jest ralizowany jak u inwestora z tą różnicą ze w kuchni (otwartej na całą czesc dzienna mam jeszcze higrosterowalny nawiewnik w oknie). Wszystko w cenie okien - tu się przyznam negocjowanej bardzo ostro.

 

Komfort hmm, mieszkam dopiero 3 mies. ale ja jakiegokolwiek dyskomfortu niezauwazam. Chyba ta went. działa 8) , bo nikt nigdy nie skarżył się na zaduch czy niemiłe zapachy. Nie ma wilgoci. W skrajnych wypadkach (20 osób w domu bo parapetówka i przygotowywanie aromatycznego obiadu) ustawiam wyciąg w kuchni (oczywiście podłączony do osobnego przewodu) na maxa. Nie wiem czy mechaniczna moze być bardziej komfortowa.

 

Zostają koszty. Kilka tys zł (w moim wypadku ok 7) mam zamortyzować w ciągu na tyle krótkiego czasu, by uznać inwestycję za opłacalną. Wychodzi mi co najmniej 10 lat.

 

Za 10 lat reku bedzie kosztował połowe tego co dzis a w moim domu pewnie przyjdzie czas na remont i wtedy raz jeszcze powróce do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w kosztach wykonania wentylacji u mnie wygląda tak:

- kominy ok. 1500 zł, a może i więcej

- dwie nasady hybrydowe około 1800 zł (bo jeśli nie mechaniczna to tylko hybrydowa)

- różnica w kosztach okien dachowych bez nawiewnikó w stosunku do nawiewników (2 szt.) ok 400-500 zł

- brak nawiewników w oknach zwykłych (rozszczelnianie albo okna o dużym współczynniku infiltracji mnie nie interesują, bo skłaniam się ku budowie domu oszczędnego, a poza tym moja lepsza połowa strasznie nielubi zimnych powiewów od okien) - 8 szt po ok. 200 zł - 1600 zł

samo to daje już ponad 5000 tysięcy kosztów instalacji grawitacyjnej.

Nie pamiętam dokładnego rozliczenia, ale jeszcze coś tam dochodziło (kratki itp.).

To wszystko, biorąc pod uwagę ogrzewanie elektryczne w moim domu i komfort, to nie jest duża różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wwiola:

Znów ten sam błąd w kalkulacji kosztów. Zwykła ("czysta") wentylacja mechaniczna jest porónywalna w kosztach z grawitacyjną, a mimo to posiada szereg zalet, z ktorej najważniejszą jest (oprócz znanych i opisywanych) równiez ta, że można ją rozbudowć bez "bałaganu" w domu.

Aby w Twoim przypadku zrobić wentylacje z rekuperacją, musisz całą wentylacje niejako robić od podstaw. Do "czyściocha" wystarczy dodać (oczywiście jest to uproszczenie) wymiennik (porządny kosztuje ok. 2.500,-) i mamy całkiem fajnego "merca", ale bez "wypasu". Chcesz "wypas" to go za jakiś czas robisz.

Jesli ktoś chce wentylacje grawitacyjną, to jest jego wybór i tez dobry, bo dobrze zaplanowana i wykonana wentylacja grawitacyjna też spełnia swoje podstawowe zadania.

Tak na marginesie. Stosujesz wyciąg mechaniczny okapu kuchenki przy wentylacji grawitacyjnej. Przepisy tego zabraniają. Musisz mieć to na uwadze. W skrajnych przypadkach może wystąpić odwrócenie ciagu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2700 to można sobie zrobić wentylacje do magazynu, garazu itp. a nie komfortową instalację do sypialni w domu. :o

Komfortowa instalacja wentylacji mechanicznej zapewnia nawiew czystego powietrza o temperaturze zbliżonej do panujacej w pomieszczeniu i jest bezgłośna.

 

Taka instalacja za 2700. Będzie zbyt głośna. Będzie słychać wentylatory w pomieszczeniach. W biurze może to nie przeszkadzać bo hałas od komputerów, ludzi itp. tzw tło akustyczne to ok. 55...65dB i zwyczajnie zagłuszy wentylację. W domu w nocy natomiast będzie to nie do wytrzymania.

Pod tym względem będzie gorzej niż przy grawitacji.

Czystość powietrza przy braku filtrów będzie gorsza przy wentylacji mechanicznej gdyz po jakimś czasie syf zgromadzi się w kanałach i będzie siedliskiem "życia". Przy grawitacji nie ma gdzie sie gromadzić i jest sprzatany na bierzaco. Przy wentylacji mechanicznej muszą być dobre filtry. Im lepsze filtry tym wolniej zasyfiają się kanały. Jak ktos jest uczulony na te syfy to przy każdym załączeniu brudnej instalacji następuje wyrzut syfu do pomieszczenia i atak kataru siennego - znam to osobiście z praktyki. (To tak na margineślie w kwesti korzyści dla alergików).

Niska temperatura nawiewu przy grawitacji jest mniej wazna ponieważ zimne powietrze zanim dostanie się do pomieszczenia zostanie podgrzane przez grzejnik podokienny uniesione do góry i zmieszane czyli tak naprawde do strefy przebywania ludzi jest dostarczane już po podgrzaniu. Dostarczając nawiewnikiem zimne powietrze bezposrednio do wnetrza pokoju będziemy mieć uczucie że "ciągnie zimnem po nogach" W sensownych układach wentylacji powietrze wentylacyjne jest zawsze podgrzewane. W dobrych układach z wysokiej półki jest rekuperator i nagrzewnica.

I wtedy wentylacja mechaniczna moim zdaniem ma sens. Ale już nie będzie kosztowała 2700zł tylko dużo wiecej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Inwestorze, a może podeprzesz się konkretami, a nie ogólnikami bez pokrycia. Na jakiej podstawie sadzisz, że wentylacja w konfiguracji podanej wyżej bedzie głośna? Może wyszło Ci z kart, a może z fusów od kawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2700 to można sobie zrobić wentylacje do magazynu, garazu itp. a nie komfortową instalację do sypialni w domu. :o

...

I wtedy wentylacja mechaniczna moim zdaniem ma sens. Ale już nie będzie kosztowała 2700zł tylko dużo wiecej.

Pozdrawiam

 

To może podeprzyj się jakimiś konkretnymi cenami i produktami, bo jak Siwy12 napisał już powyżej - twoje wywody wyglądają jak wróżenie z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy12

Może napisz jak ci to wyszło że taka wentylacja jak podałeś będzie spełniała wymogi akustyczne ?? 25 dB. Czy są to może tylko przypuszczenia lub wrózenie z fusów że jest ok. Przecież masz ją już zaprojektowaną wykonaną i pomierzoną.

Tylko wkleić gotowe wyniki tu na forum.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo spełnia, bo liczyłem wentylatory dokładnie takie same jak w centralach rekuperacyjnych, czyli ciche, z regulowanymi obrotami i energooszczedne. U siebie w firmie zastosowałem takie jak potrzebowałem, tj "normalne" kanałowe stosunkowo tanie, także i dziśiaj dostępne za dużo mniejszą cenę niż podałem.

I tak na marginesie - bo widać, że nie wiesz - odbioru dokonuje sie na podstawie wyliczeń i danych technicznych urządzeń podanych przez producenta. Odbioru wentylacji nie dokonuje sie na podstawie pomiarów - no może z nielicznymi wyjątkami np. kiedy wentylacja ma również usuwać gazy szkodliwe lub obniżać temperaturę, ale dotyczy to przemysłu.

I nie ma takiego pojecia jek "Protokół odbiory systemu wentylacji na podstawie pomiarów w domu jednorodzinnym i wielo też"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

To może podeprzyj się jakimiś konkretnymi cenami i produktami, bo jak Siwy12 napisał już powyżej - twoje wywody wyglądają jak wróżenie z fusów.

 

Dokładny wykaz typow producentów, parametry, charakterystyki, ilości , sposób wykonania obliczenia etc. dostaniesz w projekcie jak go oczywiście zamówisz. Jeśli nie zamówisz projektu to musisz samemu wszystko kombinować sprawdzac i szukać. To co dostaniesz w projekcie zależy od twoich wymagań, konfiguracji budynku, przyjętego układu wentylacji itd.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo spełnia, bo liczyłem wentylatory dokładnie takie same jak w centralach rekuperacyjnych, czyli ciche, z regulowanymi obrotami i energooszczedne. U siebie w firmie zastosowałem takie jak potrzebowałem, tj "normalne" kanałowe stosunkowo tanie, także i dziśiaj dostępne za dużo mniejszą cenę niż podałem.

I tak na marginesie - bo widać, że nie wiesz - odbioru dokonuje sie na podstawie wyliczeń i danych technicznych urządzeń podanych przez producenta. Odbioru wentylacji nie dokonuje sie na podstawie pomiarów - no może z nielicznymi wyjątkami np. kiedy wentylacja ma również usuwać gazy szkodliwe lub obniżać temperaturę, ale dotyczy to przemysłu.

 

To się cieszę że spełnia :wink: i że liczyłeś :wink: .

Ale że odebrałeś bez pomiarów to już się nie cieszę. :cry: ale to twoja sprawa.

Niby jak wyregulowałes instalację i ustawiłeś wydatki na poszczególnych anemostatach i wywiewnikach ?? bez pomiarów - pewnie z fusów :wink: ??? :o . Pewnie wyszło Ci z obliczeń że nie są potrzebne żadne elementy regulacyjne :wink: i zrobiłeś wszystko na sztywno. Jak upewniłeś się że nie jest przekroczony hałas ?? uwierzyłeś wykonawcy na ładne oczy czy masz "nosa".

Nie jest moim zamiarem kontynuować dyskusji na takim poziomie więc sorry za ironiczny ton wypowiedzi ale sam taki ton sprowokowałeś. Mysle że będziemy już powazni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli emiter dźwieku, czyli wentylator" przy max. prędkości obrotowej 2100 na min. emituje 38dB(A), a poziom mierzony jest w przewodzie wentylacyjnym w odległości 3m, to ile "dostarcza" w odległości np. 10m biorąc pod uwagę "tłumienność pomieszczenia" - zgodnie z normami - 10dB?, a ile ten sam wentylator wyemituje przy prędkosci około 1000obr/min (tryb nocny z dużą nawiązką).

A tak na marginesie, jak odebrać (dokonać pomiarów) wentylację grawitacyjną? Przy jakiej różnicy temperatur? Jakiej sile wiatru? Jak uchylonych wywietrznikach (oknach)? Przecież w przeciwieństwie do wentylacji mechanicznej, są to wartości zmienne i to bardzo. Jak ZAWSZE sprostać wymogom normy, której jesteś takim fanem.

Gdyby brac na poważnie Twoje wczesniejsze stwierdzenia o "ciągłości strumienia", to tylko wentylacja mechaniczna je spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestor, gdybym był Tobą, to na pytanie do mnie odpisał bym dokładnie tak samo. Poszukaj sobie. Fajnie?

Masz racje bo podanie konkretnych wyrobów bez nawet minimalnej wiedzy na temat konkretnej instalacji i obiektu jest własnie wróżeniem z fusów. I to wcale nie jest odpowiedź typu poszukaj sobie sam. Tylko podejdź do tematu rozsadnie niech ci fachowiec to policzy.

Moimi wypowiedziami chce wyłacznie zwrócić uwagę na pewne sprawy które są przez handlowców/dostawców/firmy pomijane przemilczane z wiadomych względów. Po to o tym piszę aby było wiadomo o co pytać czego żądać, czego oczekiwać i jak odbierać gotowa instalację.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, potwierdza się, ze jestem straszny jełop, bo ni jak nie widzę w Twoich wypowiedziach potwierdzenia tego:

"Moimi wypowiedziami chce wyłacznie zwrócić uwagę na pewne sprawy które są przez handlowców/dostawców/firmy pomijane przemilczane z wiadomych względów. Po to o tym piszę aby było wiadomo o co pytać czego żądać, czego oczekiwać i jak odbierać gotowa instalację."

Jakoś nie doczytałem, np. jak ma wyglądać odbiór instalacji wentylacyjnej, co jest pomijane przez róznych "naciągaczy", czego żądać?

Widać błądzę, tyle że teraz świadomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...