Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Pogodówka/ pokojówka" - nowy w?tek


Recommended Posts

No coz Grzegorz ladnie podsumowales :) Mam rowniez wlasnie takie spojrzenie na ta cala sprawe. Oczywiscie zaraz odezwa sie producenci sterownikow pogodowych uzasadniajacych ich zbawienny wplyw i koniecznosc zakupu w kazdych warunkach ale mysle ze to juz niewiele zmieni w naszym widzeniu sprawy :D

 

D.

 

nie jestem producentem :)

kiedys nie bylo zadnych sterownikow i tez piece i kotly dzialaly wiec po co one nam teraz? jesli ktos nie wie to na pewno nie warto zmieniac myslenia.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 188
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

:lol: :lol:

dobre...

 

Panowie, mam pogodówkę z pokojówką (tylko bez kudłatych myśli !) i wiem o co chodzi (spokojna praca instalacji, komfort itd.), ale co powiecie na coś

takiego ?

Nie lepiej zsilić instalację na 60 st. (constans) i regulować grzejnikami gdzie się chce i jak się chce ?

 

w twoim przypadku zadne zawory (tym bardziej programowalne) nie sa potrzebne. pomnoz ilosc swoich grzejnikow przez koszt takiej glowicy.

poza tym istotna sprawa jest tez wysokosc temperatury utrzymywanej w instalacji (podobnie jak w zasobniku). Bez sterownika pogodowego nie bedziesz mial na to wplywu. Na pewno pomysl z glowicami programowalnymi jest lepszy niz jeden sterownik pokojowy ze wzgledu na mozliwosc indywidualnej reg temp w kazdym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w twoim przypadku zadne zawory (tym bardziej programowalne) nie sa potrzebne.

 

Nie, no wiem...

Ja nie chcę ich zakładać, ale myślę o tych, którzy nie mają jeszcze regulacji.

Zastanawiałem się także nad tym, że zamiast regulacji pogodowej dzisiaj zdecydowałbym się na takie rozwiązanie (z głowicami programowalnymi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się także nad tym, że zamiast regulacji pogodowej dzisiaj zdecydowałbym się na takie rozwiązanie (z głowicami programowalnymi).

 

dlaczego?

ma to swoje zalety. Pogodowka wymaga np dosc starannego doboru grzejnikow a z takimi glowicami masz to z glowy. Ale nie masz wplywu na sposob pracy kotla. To jest wlasnie wada regulacji pomieszczeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mialoby sens polaczenie pogodowki z takimi zaworami programowalnymi?

 

powiem tak: przy prawidlowo dobranych grzejnikach jakiekolwiek zawory na grzejnikach nie sa potrzebne. Zawory nie sa w stanie zaszkodzic jakosci sterowania kotlem przy sterowniku pogodowym. W zadnym przypadku nie ma sensu laczenie ich z termostatem (regulatorem) pomieszczeniowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bedzie pogodowka i mialem zamiar tez za jakis czas dokupic glowice termostatyczne na grzejniki. Te programowalne wydaja sie byc ciekawe zwlaszcza, gdyby faktycznie mialy cene 79 zl. Jednak na stronie www producenta cena takiej glowicy jest ok 50 euro, wiec cos tu nie gra z ta cena na Allegro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie tanie te programowalne głowice.

 

Ja chyba zrobię tak: założę napędy termiczne Danfossa (chyba, że znajdę lepsze-tańsze) na każdym odejściu na grzejnik, ale już w rozdzielaczu. Koszt takiego napędu około 100zł. Do rozdzielacza kabelki 24V - sterowanie tychże napędów. W centralnym sterowniku PLC będzie zaimplementowany prosty algorytm otwierania/zamykania odejść na poszczególne grzejniki z małą histerezą (0,5stopnia)+ zachowania specjalne (urlop, noc itp) oraz algorytm "pogodowy" zmiany temperatury zadanej na kotle.

Oczywiście do sterownika podłączone będą także czujniki temperatury: pomieszczeń oraz zewnętrznej.

 

No a teraz poproszę o krytykę. :D

 

Acha, zostawię małą pętlę wolną od zaworów, żeby sterownik nie spalił pompy obiegowej zamykając wszystkie zawory (napędy) na rozdzielaczu na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bedzie pogodowka i mialem zamiar tez za jakis czas dokupic glowice termostatyczne na grzejniki. Te programowalne wydaja sie byc ciekawe zwlaszcza, gdyby faktycznie mialy cene 79 zl. Jednak na stronie www producenta cena takiej glowicy jest ok 50 euro, wiec cos tu nie gra z ta cena na Allegro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja to w ogole chce sobie skomplikowac zycie ... mam pompe ciepla ze sterownikiem na ktorym ustawiam max. temp i min. temp ponizej ktorej zadziala grzalka wspomagajaca. Dodatkowo na zaworze mieszajacym trojdroznym ( zasila uklad mieszanka temperatur z wymiennik podlaczonego do pompy i z powrotu z podlogowki ) mam przymocowana pogodowke ( tzn bede mial bo wlasnie to wszystko uruchamiam ). Jest to silniczek z elektronika do ktorej podpiete beda : czujnik z zewnatrz domu, czujnik temp wody wychodzacej z wymiennika i czujnik z wnetrza domu z pelnym zegarem tygodniowym ( wszystkie sa analogowe ) zainstalowany w salonie - najbardziej reprezentatywnym temperaturowo miejscu.

W przyszlosci ( jak kasa pozwoli zainstaluje czujniki termostatyczne w sypialniach ) polaczone z glowicami w rozdzielaczu... maja one umozliwiac sterowanie pokojami uzywanymi tylko nieraz lub w z gory ustalonych czasowo ramach ...

 

Co myslicie o takiej instalacji ? czy nie jest za bardzo skomplikowana i ile czasu strace na dostrojenie tego wszystkiego ? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się także nad tym, że zamiast regulacji pogodowej dzisiaj zdecydowałbym się na takie rozwiązanie (z głowicami programowalnymi).

 

dlaczego?

ma to swoje zalety. Pogodowka wymaga np dosc starannego doboru grzejnikow a z takimi glowicami masz to z glowy. Ale nie masz wplywu na sposob pracy kotla. To jest wlasnie wada regulacji pomieszczeniowej.

 

Ja również zapytam: "dlaczego ?"

Kocioł pracuje wtedy równo, tak, by temp. zasilania była 50-60 st. W największe mrozy może trochę więcej - po co inna kontrola pracy kotła ?Fakt - nie ma tego "wyprzedzenia", które tak lubię w pogodówce, ale można ustawić niezależną temp. o różnych porach w poszczególnych pomieszczeniach, co może dać wymierne korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom soyer: poszukiwałem dzisiaj elektrozaworów konkurencyjnych do znalezionego przeze mnie wcześniej napędu termicznego TWA Danfoss. JohnsonControls rzeczywiście ma ich sporo w ofercie (przynajmniej na stronie www), ale to są urządzenia sporych rozmiarów w dodatku do montażu "inline" tzn w przebiegu rurociągu czy też pionu. Ja wolałbym małe urządzenie pozwalające na montaż w skrzynce rozdzielaczowej, najlepiej tak jak TWA, który pasuje do rozdzielaczowych zaworów regulacyjnych RA Danfoss.

Czy znasz jakiś zawór odpowiedni do moich celów? Jeśli nie to chyba będę musiał dać za wygraną i pozostać przy Danfosie, bo nie poruszam się biegle po rynku ogrzewnictwa i nie bardzo wiem gdzie tego szukać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie tanie te programowalne głowice.

 

Ja chyba zrobię tak: założę napędy termiczne Danfossa (chyba, że znajdę lepsze-tańsze) na każdym odejściu na grzejnik, ale już w rozdzielaczu. Koszt takiego napędu około 100zł. Do rozdzielacza kabelki 24V - sterowanie tychże napędów. W centralnym sterowniku PLC będzie zaimplementowany prosty algorytm otwierania/zamykania odejść na poszczególne grzejniki z małą histerezą (0,5stopnia)+ zachowania specjalne (urlop, noc itp) oraz algorytm "pogodowy" zmiany temperatury zadanej na kotle.

Oczywiście do sterownika podłączone będą także czujniki temperatury: pomieszczeń oraz zewnętrznej.

 

No a teraz poproszę o krytykę. :D

 

Acha, zostawię małą pętlę wolną od zaworów, żeby sterownik nie spalił pompy obiegowej zamykając wszystkie zawory (napędy) na rozdzielaczu na raz.

 

pawelko

jesli bedziesz robil to na SAIA i masz program narzedziowy to moge ci w przyszlym tygodniu podeslac przykladowy program sterowania kotlownia.

 

Co do pompy to przy zamknietych wszystkich zaworach pompa pracuje na biegu jalowym. Najgrozniejszy dla pompy jest natomiast suchobieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No napewno będę robił to na PCD2 lub PCD3 (ten mi się podoba, bo ma protokół TCP/IP z tego co wyczytałem na stronie Sabura). Ale dopóki go nie kupię, to PG5 mam w wersji demo i się go uczę/testuję/bawię w wolnych chwilach. Nie obrażę się za wszelką pomoc jaką oferujesz, wręcz przeciwnie będę wdzięczny za ten program :D :D - co najwyżej poczekam na sprawdzenie w rzeczywistości, a na razie przemyślę algorytm na sucho (ew. z debuggerem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom soyer: poszukiwałem dzisiaj elektrozaworów konkurencyjnych do znalezionego przeze mnie wcześniej napędu termicznego TWA Danfoss. JohnsonControls rzeczywiście ma ich sporo w ofercie (przynajmniej na stronie www), ale to są urządzenia sporych rozmiarów w dodatku do montażu "inline" tzn w przebiegu rurociągu czy też pionu. Ja wolałbym małe urządzenie pozwalające na montaż w skrzynce rozdzielaczowej, najlepiej tak jak TWA, który pasuje do rozdzielaczowych zaworów regulacyjnych RA Danfoss.

Czy znasz jakiś zawór odpowiedni do moich celów? Jeśli nie to chyba będę musiał dać za wygraną i pozostać przy Danfosie, bo nie poruszam się biegle po rynku ogrzewnictwa i nie bardzo wiem gdzie tego szukać...

 

piszac o Eberle i JC mialem na mysli czujniki pomieszczeniowe.

Elektrozawory robi chyba jeszcze np

Heymaier http://www.heimeier.com/de/

Ovetrop http://www.oventrop.pl/ str. 13 katalogu armatury (oventrop ma tez termostaty pokojowe ale pogdejrzewam ze sa to i tak termostaty Eberle)

ale tez najczesciej stosowalem Danfossa choc sa najdrozsze.

 

Musisz dobrac odpowiedni naped do swojej wkladki jaka masz w grzejniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Czytając, jak niektórzy z Was chcą sobie skomplikować życie stosując rozwiązania techniczne rodem z "Mission Imposible", coraz to bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że dobrze wybrałem swój system centralnego ogrzewania.

Mam ogrzewanie podłogowe w całym domu (myślę, że nogi mi nie będą od tego puchły... :wink: ). Kotłownia jest zlokalizowana w piwnicy. Sercem kotłowni jest kocioł kondensacyjny Junkers Cerapur ZSBR 7-28A + zasobnik ST 160. Kocioł ma wbudowaną automatykę pogodową z zegarem czasowym. Od kotła biegnie rura, która w kotłowni rozgałęzia się na dwa obwody- jeden do zasilania parteru, drugi do zasilania poddasza. Mam dwa rozdzielacze, na parterze i poddaszu. Każda pętla (oprócz pętli reprezentacyjnej w salonie) wyposażona jest w siłownik hydrauliczny, sterowany za pomocą termostatu zamontowanego w każdym z pomieszczeń. W pomieszczeniu reprezentacyjnym mam zainstalowany sterownik do kotła TW 2.

Takie rozwiązanie CO, pozwoliło mi na uniknięcie stosowania zaworu mieszającego.

Jedyna moja obawa, czy pompa montowana seryjnie w Cerapurze uciągnie mi wodę w prawie kilometrze rurek ogrzewania podłogowego? Czy nie będę zmuszony stosować dodatkowo sprzęgła hydraulicznego i drugiej pompy... :-?

No ale pocieszam się tym, że VPS-owi "pociągnęła" 160 m2 podłogówki słabiutka pompa w Vaillancie ecoTECu (charakterystyka ciśnieniowa stała na poziomie 250 mbar), a Junkers Cerapur ma pompę dwa razy mocniejszą- dyspozycyjna wysokość tłoczenia (po uwzględnieniu strat w kotle) na poziomie ponad 500 mbar...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się także nad tym, że zamiast regulacji pogodowej dzisiaj zdecydowałbym się na takie rozwiązanie (z głowicami programowalnymi).

 

dlaczego?

ma to swoje zalety. Pogodowka wymaga np dosc starannego doboru grzejnikow a z takimi glowicami masz to z glowy. Ale nie masz wplywu na sposob pracy kotla. To jest wlasnie wada regulacji pomieszczeniowej.

 

Ja również zapytam: "dlaczego ?"

Kocioł pracuje wtedy równo, tak, by temp. zasilania była 50-60 st. W największe mrozy może trochę więcej - po co inna kontrola pracy kotła ?Fakt - nie ma tego "wyprzedzenia", które tak lubię w pogodówce, ale można ustawić niezależną temp. o różnych porach w poszczególnych pomieszczeniach, co może dać wymierne korzyści.

 

a jak bedziesz zmienial temp kotla? utrzymywanie okreslonej temp w instalacji wymaga energii. im temp wyzsza tym wiecej energii zuzywamy na podtrzymanie temperatury. Czasami temperatura ta jest za wysoka (a to powoduje straty) a czasami moze okazac sie za niska (cierpi na tym temp w pomieszczeniu) - zalezy to od temp zewnetrznej i dlatego warto sterowac temperatura kotla.

 

Oczywiscie jesli chcesz zmieniac temp w pomieszczeniach niezaleznie nic nie zastapi zaworow ale nie zastapi to sterowania temperatura kotla. Jesli chcesz obnizyc temp we wszystkich pomieszczeniach mozna to zrobic obnizajac krzywa grzewcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...