Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Boze Narodzenie


mbz

Recommended Posts

Czy ktoś robi na wigilie - kutie lub kluski z makiem ? Jeśli macie sprawdzone przepisy to koniecznie podajcie :p.

czy kluski z makiem to sleziki? u mnie sa

:D tylko nie wiem czy to o to chodzi, sleziki musza byc lekko podsuszone z makiem oczywiscie , przed samym podaniem wrzuca do wywaru z miodu wody soku z cytryny z rodzynkami... To?

u mnie to jest...śliżyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 260
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cos watek podupadl :wink: :) a tu swieta coraz blizej.

 

No i prosba, czy macie jakies sprawdzone sposoby na organizacje pracy :D przed swietami? No wiecie, porzadki, zakupy, przygotowanie domu, jedzonka, tak zeby w Wigilie na spokojnie zasiasc sobie do stolu.

 

Hmm, a u mnie juz leci plytka z piosenkami swiatecznymi - no wlasnie w swieta lubie sluchac koled, ale w okresie przedswiatecznym to wprost uwielbiam anglojezyczne piosenki okoloswiateczne. Moja ulubiona plyta jest "Very Ally Christmas" ze swiatecznymi piosenkami z serialu "Ally Mc Beal",

piosenka to "Winter Wonderland" a ulubionym filmem swiatecznym "To wlasnie milosc".

A co Wy lubicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 10 dni Wigilia :p

 

I pomyśleć, że kiedyś nie przepadałam za Świętami 8).

 

Ja robie liste na początku grudnia i odkreslam :p generalnie wiekszość rzeczy szykuje na raty.

Ale zawsze staram sie dużo wczesniej zrobić co tylko się da np. pierogi i uszka robie wcześniej(tydzień przed wigilią). Kapuste z grochem też można wczesniejprzygotować. Buraki na barszcz tydzien przed. Pierogi zamrażam surowe (rozłożone na plastikowej tacy), a kiedy sie zamrożą, wsypuje do worka lub pojemnika i tak juz czekaja na święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas to musi byc karp po zydowsku... tzn na slodko...

a w nim duzo migdalow, rodzynkow, marchwka, cebulka.

karp musi byc tlusty, bo ten tluszczyk ma wtedy specyficzny smak...

do tego oczywiscie slodka chalka.

 

a poza tym... kompot ze sliwek... ale takich suszonych...

teraz takich to juz nigdzie nie ma... tylko jakies podrobki w supermarketach :(

 

acha... i jeszcze jajka faszerowane... w kazdej ilosci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja juz zakupy mam zrobione,okna pomyte itp.. bigos i kapuste z grzybami i lazankami ugotowalam w piatek...zamrozilam.

 

sledzie w cebulce czwartek,miesko schab ze sliwkami, karkoweczka,boczek faszerowany tez w czwarteczek..czesc piatek a wiekszosc bede robila w sobote.... sernik, makowiec, ryba w rodzynkach,karp bedzie pieczony w niedziele.

 

jodła juz od wczoraj stoi....i w domku pachnie...swietami :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUDOWE WRÓŻBY WIGILIJNE

http://republika.pl/blog_nk_746602/1563228/tr/ligne-noel75.gif

 

Aby zagwarantować sobie

dostatek, trzeba skosztować

choć odrobinę wszystkich

wigilijnych potraw.

 

W wigiljny poranek dobrze jest przeliczać

i pocierać o siebie pieniądze. Dzięki

temu w Nowym Roku cieszyć

się będziemy zasobną kiesą.

 

Przy wieczerzy należy jak

ognia wystrzegać się kłótni.

Inaczej cały rok upłynie

nam na zwadach i

awanturach.

 

Dzielący się opłatkiem

małżonkowie muszą uważać,

by nawet najmniejszy

okruszek nie upadł na ziemię.

Jeżeli tak się stanie, to w

przyszłym roku w ich związku

może pojawić się ktoś trzeci.

 

Jeżeli pierwszą osobą, która

wejdzie tego dnia do domu,

będzie mężczyzna, rok będzie

pomyślny, jeśli kobieta to zły.

 

Jabłko zjedzone w Wigilię

chroni przed bólem gardła,

groch przed wysypką. Mak

daje płodność, a miód

powodzenie w miłości.

 

Picie wódki w Wigilię

zwiastuje nadużywanie

jej w nadchodzącym roku.

 

Jeżeli dym ze zdmuchniętej

wigilijnej świecy unosi się do

góry, wróży to zdrowie i długie

życie. Jeżeli zaś rozchodzi się

na boki chorobę i nieszczęście.

 

Dostatek i pomyślność finansową

można sobie zapewnić, zjadając

opłatek posmarowany miodem.

 

Z kolei zdrowie na cały rok

zapewni siedzenie przy stole

aż do końca wigilijnej wieczerzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej ? - wersja podstawowa :

2 kg buraków - musza być dobre, słodkie. Oskrobać, pokroić w talarki i do słoja.

Zalać 4 litrami przegotowanej wody.

Dorzucić skórkę żytniego chleba.

Nie przykrywać - co najwyżej gazą, żeby jakie zwierzę tam nie wlazło. Musi być dostęp powietrza. I musi stać w cieple ( w kuchni)

Po tygodniu kwas gotowy :)

 

Nefer, prosze wybacz "lajkonikowi" :wink: :oops: , ale mam jeszcze pare pytan:

jesli zalewam te buraki 4l wody, to znaczy, ze kwasu wyjdzie tez 4 litry, czy tak? To w takim razie, ile wyjdzie barszczu?

 

A co do barszczu:

 

Gotować go należy powoli.

Wstawiam buraki ( z obciętymi "dupkami" z obu stron) do zimnej wody i gotuję. Do wrzenia na normalny płomieniu - potem zmnijeszam. W garnku powinno być również to co zwykle czyli włoszczyzna ( ja wrzucam bez pora). I niech sie pogotuje - tak ze dwa dni z przerwami na nocki

 

No wlasnie, a te dwa dni, to tak naprawde dlugo, czy po prostu przez dwa dni po troszeczke, np. przez godzinke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną wigiijną wróżbę .

Wszystkie potrawy które podaje się na stół ( u nas są one na bieżąco donoszone i podawane prosto z garnka ) najpierw kładzie sie na opłatek . Jeśli opłatek przyklei się do garnka oznacza to że w nastepnym roku tej potrawy na stole nie zabraknie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej ? - wersja podstawowa :

2 kg buraków - musza być dobre, słodkie. Oskrobać, pokroić w talarki i do słoja.

Zalać 4 litrami przegotowanej wody.

Dorzucić skórkę żytniego chleba.

Nie przykrywać - co najwyżej gazą, żeby jakie zwierzę tam nie wlazło. Musi być dostęp powietrza. I musi stać w cieple ( w kuchni)

Po tygodniu kwas gotowy :)

 

Nefer, prosze wybacz "lajkonikowi" :wink: :oops: , ale mam jeszcze pare pytan:

jesli zalewam te buraki 4l wody, to znaczy, ze kwasu wyjdzie tez 4 litry, czy tak? To w takim razie, ile wyjdzie barszczu?

 

A co do barszczu:

 

Gotować go należy powoli.

Wstawiam buraki ( z obciętymi "dupkami" z obu stron) do zimnej wody i gotuję. Do wrzenia na normalny płomieniu - potem zmnijeszam. W garnku powinno być również to co zwykle czyli włoszczyzna ( ja wrzucam bez pora). I niech sie pogotuje - tak ze dwa dni z przerwami na nocki

 

No wlasnie, a te dwa dni, to tak naprawde dlugo, czy po prostu przez dwa dni po troszeczke, np. przez godzinke?

 

 

"Lajkoniku" :):):)

 

Uważaj z tym zakwasem, bo jest o wiele bardziej aromatyczny niż barszcz ugotowany z buraków. Dolewa się go dla smaku do barszczu właściwego. Musisz próbować - w trakcie dolewania - żeby nie przesadzić. Na dzień dobry zrób tylko 2 litry - spokojnie starczy :):)

 

Co do czasu gotowania : jak przyjdę z pracy o 17 to wstawiam na kuchenkę i się "pyrtoli" do 24 . I na drugi dzień to samo - to minimum. Najlepiej - jak możesz - po prostu gotować go cały dzień - ale ktoś musi w domu pilnować :) Więc nie zawsze się udaje...

 

Buziaczki "Lajkoniku" :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom

Ech, bo te nasze Święta to faktycznie mają niewiele współnego z Bozym narodzeniem. To takie małe połączenie pogańskiego święta zrównania dnia z nocą i niemieckiego zwyczaju przystrajania choinki ;)

 

A co do pozostałych "zabobonów" - to wrosło w naszą tradycję więc należy je traktować z przymrużeniem oka i nie doszukiwać się w nich jakiegokolwiek znaczenia religijnego.

 

Jedyne co mnie boli, to całkowite zepsucie tych Świąt przez supermarkety :( Już od początku lipca w superkarketach kolędy, przystrojenia świąteczne, udekorowane choinki .... itd ... T na co kiedyś za młodu czekało się z utęsknieniem teraz atakuje nas z każdej strony powodując pewnego rodzaju przesyt ..

 

PS: A z potraw to ja najbardziej lubię śledziki, koniecznie w sosie śmietanowym albo w majonezie, mniam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...