Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy wybrałem optymalny projekt  

27 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wybrałem optymalny projekt



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 847
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

poszukuję projektu domu z użytkowym poddaszem i wjazdem od południa.

Pow. użytkowa ok. 100m2 + garaż. Problemem jest to, ze wg WZ główna kalenica musi być równoległa do drogi i taki np. projekt SOSENKA odpada.

Z obecnych typów to mam:

- dom w lukrecji,

- dom w ananasach

 

Czy macie jeszcze jakieś propozycje?

Chciałem zapytać osoby, które już postawiły dom, aby podpowiedziały na co zwrócić uwagę.

Na pewno salon musi być od południa. A może lepiej od zachodu?

Czy kuchnię w takiej sytuacji ustawiać od południa (wejście na działkę)?

Czy kuchnia musi być obok salonu?

 

Dzieki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos ma taka działke i jaki wybrał projekt prosze odezwijcie sie

A jakiego domu szukacie oprócz tego , że na działkę z wjazdem od południa?

dzieki za odpowiedz. szukamy domku z poddaszem użytkowym, do 150m2. Dlaczego na ta dzialce problem stanowi dom z salonem od północy. jak duże straty ciepła mogą z tego powodu wyniknąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekty są ciekawe choć nie pozbawione wad:

W kolejności:

 

1. komin na środku pokoju i kotłownia od południa, ale za to mały i zgrabny

2. brak kotłowni i brak wyjścia z tyłu domu

3. zdecydowanie za szeroki

 

Z wszystkich najlepszy jest 1.

Możnaby w nim zamiast pom. gosp umieścić kotłownię z wyjściem do tyłu, garaż przesunąć też do tyłu i wejście zrobić z boku. Wtedy z przodu zostaje miejsce na dodatkowy pokój. W dodatku kotłownia jest bliżej kuchni. Problem w tym, że to oznacza przerobienie całego projektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos ma taka działke i jaki wybrał projekt prosze odezwijcie sie

A jakiego domu szukacie oprócz tego , że na działkę z wjazdem od południa?

dzieki za odpowiedz. szukamy domku z poddaszem użytkowym, do 150m2. Dlaczego na ta dzialce problem stanowi dom z salonem od północy. jak duże straty ciepła mogą z tego powodu wyniknąć?

 

Pokomieszczenia dzienne (takie jak salon) powinny byc od strony dobrze nasłonecznionej (południe , ew. zachód). Lepiej się mieszka jeœli jest wiecej œwiatła. Nie jest to jednak koniecznoœć. Jeœli uważasz że nie będzie to stanowić dla Ciebie problemu to możesz na to nie zwracac uwagi. Sugerowałbym jednak zastanowić się nad tym, bo jak już wybudujesz dom to będzie za póŸno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekty są ciekawe choć nie pozbawione wad:

W kolejności:

 

1. komin na środku pokoju i kotłownia od południa, ale za to mały i zgrabny

2. brak kotłowni i brak wyjścia z tyłu domu

3. zdecydowanie za szeroki

 

Z wszystkich najlepszy jest 1.

Możnaby w nim zamiast pom. gosp umieścić kotłownię z wyjściem do tyłu, garaż przesunąć też do tyłu i wejście zrobić z boku. Wtedy z przodu zostaje miejsce na dodatkowy pokój. W dodatku kotłownia jest bliżej kuchni. Problem w tym, że to oznacza przerobienie całego projektu

 

W biurze projektowym dotaniesz na te zmiany bezpłatnš zgodę. PóŸniej ktoœ uprawniony naniesie Ci zmiany w projekcie.

WeŸ pod uwagę to , że takich domów nie jest za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego na ta dzialce problem stanowi dom z salonem od północy. jak duże straty ciepła mogą z tego powodu wyniknąć?

Tu nawet nie chodzi głównie o straty ciepła - choc te też będą. :(

Od północy to może być garaż, łazienka, pralnia, kotłownia, kłatka schodowa, nawet kuchnia (lepsza od wschodu), itd - ale salon powinien być południowy, albo zachodni, nawet wschodni, ale nie północny!

Co to za salon, do którego nigdy nie zajrzy słonce. :o

Bedzie ponury.

Na działce południowej salon też powinien byc od południa, no ew. jeśli działka szeroka, można próbować od zachodu badź wschodu.

Projektów na działkę południowa też jest sporo, a temat był juz obszernie omawiany na forum.

Trzeba poszukać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno salon musi być od południa. A może lepiej od zachodu?

Mpze być o d południa lubzachodu, ostatecznie od wschodu, byle nie od północy.

Czy kuchnię w takiej sytuacji ustawiać od południa (wejście na działkę)?

Raczej nie. Kuchnia to gorace pomieszczenie.

Najlepiej od wschodu, ale mozna i od północy.

Czy kuchnia musi być obok salonu?

Nie musi.

Ale jak pokonasz tę odległość pare tysiecy razy (w roku) to zrozumiesz, ze dobrze zeby była. :D

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobaja nam sie te projekty, szczegolnie te gdzie lazienka na poddaszu jest duza, zalezy nam aby moznabylo zrobic przejscie z sypialni do lazienki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobaja nam sie te projekty, szczegolnie te gdzie lazienka na poddaszu jest duza, zalezy nam aby moznabylo zrobic przejscie z sypialni do lazienki

 

 

Z tym zazwyczaj nie ma problemu bo na poddaszu masz ścianki działowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie ten sam problem. Zdecydowałam się na projekt indywidualny. Salon najlepiej jakby był od południa. Kuchnia od wschodu lub północy i nalepiej blisko salonu.

Zobacz na te projekty. Te domy są większe, ale może coś Ci się spodoba. Bałam je pod uwagę:

http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GLX-31,43,61,opis.html

http://www.hbstudio.pl/ projekt "Południowa" i "Oliwka"

http://www.archon.pl/index.php?act=32&lang=pl&sid=m42e0de060594e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przecież Sosenkę zrobić w innej konfiguracji, wersja B - kalenicą do drogi. Aby zachować salon od południowego zachodu możesz przenieść kuchnię na tył budynku (wymaga to przeprojektowania instalacji wod-kan) - zamienić miejscami z salonem. Lub w miejsce dawnego gabinetu, a gabinet przenieść na tył, wtedy korzystasz z instalacji łazienkowej, ale kuchnia będzie oddzielona od pokoju dziennego. Garaż wtedy będzie od strony łazienki i kotłowni - może uda się zrobić przejście bezposrednie z garazu do budynku. To nie są duże zmiany projektowe, takie, co to można zrobić nawet w trakcie budowy. Ważne jest przeprowadzenie instalacji wod-kan na etapie fundamentów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslicie, ze to nieporozumienie robic kuchnie od poludnia, a tak zwany salon od polnocy, taras polnocny-zachod? Mamy dzialke z wjazdem od poludnia, mimo ze wielka i da sie na nia wybrac (badz zrobic indywidualny) projekt niemal kazdy, to i tak najbardziej podobaja nam sie te z kuchnia od frontu.

Teraz mieszkamy w domu z kuchnia od poludnia i wcale nie jest zle. Nie wiem, dlaczego nas tak strasza? Wiemy, ze niezadaszonego tarasu od poludnia w zyciu bysmy nie chcieli. Ale salon od polnocy to naprawde taka zbrodnia? I tak bedziemy grzac przede wszystkim kominkiem (a drzewo mamy za free), duzo okien wiec jasno, nie widze innych przeszkod (jakie widzicie?). Co do spizarni zgadzam sie - od poludnia niekoniecznie, ale chyba tez da sie ja wyizolowac? Nie wiem, ale kazdy lapie sie za glowe, gdy mowimy ze kuchnia bedzie od poludnia... a pokoj dzienny i gabinet od polnocy. Myslicie, ze to naprawde takie przestepstwo? Uswiadomcie mnie troche. Dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprawdź to "z natury". Popodpatruj jak duże jest zacienienie północnej strony w domach obok lu postaw jakąś tyczkę. Dom o "odwrotnym" usytuowaniu nie należy do domów tzw. energooszczędnych. Trudniej jest ogrzać pomieszczenia od północy i są one zbyt ciemne i ponure. Znacznie łatwiej natomiast osłonić się od słońca. Moi sąsiedzi postawili już budynek w stanie surowym i ja po stwierdzeniu, że z tyłu nie będą mieli praktycznie wogóle światła, szczególnie, że zacieni ich sąsiad obok, zdecydowałam się na projekt Sosenka Horyzontu z ogrodem od frontu działki od południowego zachodu. Od ulicy (mało ruchliwej oddzielę się żywopłotem. Taras zamierzam zadaszyć. Ja mam teraz w mieszkaniu duży pokój od północnego wschodu i po południu jest zwsze ciemno, kwiatki nie rosną, a w kuchni od południa żaluzję muszę mieć z kolei stale zasłoniętą, bo pomieszczenie jest małe i słońce świeci mi na blaty. Jeśli działka jest szeroka, to będzie sporo słońca z boku, jesli wąska, to ogród z tyłu od północy bedzie ciemny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy dzialke mniej wiecej prostokat, 2500m, dom bardziej w jej prawej czesci. Ogrod po zachodniej stronie domu, chociaz caly dom bedzie otoczony zielonoscia, niegrozny nam widok sasiadow. Taras narozny polnoc-zachod. Garaz po wschodniej stronie. Poludnie - wjazd, mala uliczka, raczej bedzie to osiedle zamkniete, skladajace sie z 25 domkow polozonych na ogromnych dzialkach. Z kazdej strony sasiad jest bardzo daleko. A na polnocy zaden w ogole nam nie grozi, bo od domu do granicy dzialki bedzie jakies 15m, za naszym plotem jest lesna droga a w sporej odleglosci (jakies 35m) zaczyna sie lasek. Generalnie dom ma byc mocno zarosniety i zakrzaczony, juz mamy kilka ladnych drzew. Domek ma byc z poddaszem uzytkowym, na parterze bardzo duza iloscia okien, duzych, do poziomu podlogi.

No i teraz wiem, ze sensowniej zrobic kuchnie od wschodu (bo rano w kuchni o wschodzie juz sloneczko), salon od poludnia, garaz od polnocy, czesci gospodarcze rowniez...

Ale jesli zrobimy tak, jak pisalam wczesniej to naprawde bedzie tragicznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...